::::Video Düzenleme Montajlama :::::

İKV ile ilgili hazırlamış olduğunuz videolarınız
Kullanıcı avatarı
YasinKocamanca
Yasemin'in Gözcüsü
Yasemin'in Gözcüsü
Sunucu: Kuklacı
Klan: Lodos
Lonca: Life And Death

::::Video Düzenleme Montajlama :::::

Mesaj gönderen YasinKocamanca »

Çektiğimiz Videolar Nasıl düzenleriz bu konuyu ele alacağız Bu iş üzerine bir çok program var ben size Sadece birini anlatamaya calışacağım umarım yararlı olur

Not bu prgram sadece cektiğiniz videolar montaj etme işlemi içindir...

ULEAD VİDEO 11

Video'ya logo ekleme

1-Adım: Programı kurduktan sonra açıyoruz 3 kategoriden oluşan bir pencere geliyor karşımıza
2-Adım: Ve biz " VideoStudio Editor " seçeneğini kullanacağız
3-Adım: programın genel görünmü aşağıdaki gibi

Resim

4-Adım: Daha sonra logo ekleyeceğimiz video'nun olduğu klasöre giderek, video'yu sürükleyerek programa bırakıyoruz(aşağıdaki alana bırakıyoruz, ben Click adlı filmi kullanıyorum)

Resim

5-Adım: Video'yu programa import ettikten sonra yukarıdaki seçeneklerden " Share " tıklıyoruz

Resim

6-Adım: Yine yukarıdaki seçeneklerden " File " menüsüne giriyoruz ve " İnsert Media File To Library " seçeneğinden " İnsert İmage " seçiyoruz

Resim

7-Adım: Açılan pencereden logo olarak kullanacağımız resmi seçip " Aç " tıklıyoruz

8-aşağıdaki video zincirinin altına bırakıyoruz

Resim

9-Adım: Resmi video'nun altına bıraktıktan sonra önizlemede resmin ortaya yerleştiğini görüyoruz

Resim

10-Adım: Önizlemede gördüğümüz gibi resmin kenarlarında boyutlandırma yapabiliriz ve köşelerden veya kenarlardan logonun boyutunu isteğinize göre ayarlayın

Resim

11-Adım: Logonun videoda nasıl duracağını izlemek için; İlk önce, az önce söylediğimiz gibi logonun boyutunu ve yerini manuel olarak ayarlayın daha sonra yine yukarıdaki seçeneklerden " Share " seçeneğine tıklayın, ve sonra aşağıda video ve logonun bulunduğu kısımda solda bir seçenek var ona tıklayın( sonradan eklediğiniz herşeyin hep beraber yürütülmesini sağlar) sonra önizleme ekranında videoyu yürütün ve logonun nasıl durduğuna bakın

Resim

12-Adım: Tüm bunları yaptıktan sonra göreceksiniz logo videonun tamamında yer almayacak 3-4 saniyelik bir kısımda yer alacak, videonun tamamı boyunca kalması için fareyi aşağıdaki konuma getirerek logoyu videonun sonuna kadar uzatmalısınız

13-Adım: Herşeyi yaptıktan sonra artık logolu videomuz hazır Sadece kaydetmek kaldı onuda şöyle yapacaksınız; Eğer " Share " bölümünde değilseniz yukarıdan tıklayarak bölüme gelin, " Create Video File " seçeneğinden kaydetmek istediğiniz video türünü seçip kaydediniz(tür olarak wmv 352*288, 30 fps önerilir)

Resim
En son YasinKocamanca tarafından 28 Ara 2011 19:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Yasin KOCAMANCA

Video Adresiniz www.ikvvideo.web.tv HİZMETİNİZDE !

http://ikvvideo.web.tv/
Kullanıcı avatarı
YasinKocamanca
Yasemin'in Gözcüsü
Yasemin'in Gözcüsü

Re: ::::Video Düzenleme Montajlama :::::Facebook İKV Video ::::

- SONUÇ -

Resim

:: Video'ya Ses Ekleme ::

Video arkaplanına ses ekleme
*
Videonun sesini kapatıp ses ekleme(bu seçenekte sadece eklediğiniz ses yürütülür video sesi olmaz),

2 çeşit fakat ikiside aynı şekilde yapılıyor sadece videonun sesini kapatmak için bi butona tıklamanız yeterli bu yüzden normal ses eklemeyi anlatçam ve alta videonuın seni nasıl kapanır onu yazcam, videonun sesini kapatırsanız 2 seçeneği elde edersiniz

1-Adım: Video'ya logo ekleme dersimizde, programa nasıl video import ( yüklemek ) edilkir söylemiştik burayı atlıyorum ve video programa import edilmiş halinden başlıyorum Aşağıda gördüğümüz gibi video şuan program içerisinde ( Bu anlatımda ise Hızlı ve öfkeli tokyo filmini kullanacağız) resimde video'nun 2 parça gibi durmasına bakmayın o arayı kesip attım yani bütün olarak düşünün kafanız karışmasın

Resim

2-Adım: Evet şimdi başlıyoruz; yukarıdan " File " seçeneğinden " İnsert Media File To Library " seçeneğine geliyoruz ve ordan " İnsert Audio" tıklıyoruz ve açılan pencereden import edeceğimiz müzik,ses,parçayı seçip " Aç " diyoruz (Ben Grup vitaminden - Ellere varda bize yokmu şarkısını kullanacam bu arada filmin başında 2 Fast 2 Forious - Six Days şarkısı çalıyor)

Resim

Şarkıyı burdan tutarak aşağıda vidoenun bulunduğu şeritte en alta bırakıyoruz

Resim

3-Adım: Müzik parçasını aşağıdaki şeride koyduktan sonra istediğiniz kısımlar kesebilirsiniz veya kaydırarak video'nun belirli kısımlarına getirebilirsiniz Kesle işlemini yapmak için aşağıdakli şeritten ses parçasına tıklayınız, kesmek istediğiniz yere uzun imleci getiriniz ve daha sonra üstteki menüden " Clip " seçeneğinden " Cut Clip " tıklayarak kesme işlemini gerçekleştiriniz

Resim

Kestikten sonra

Resim

4-Adım:Kestikten sora müziğin bir parçasını silmek için, silmek istediğiniz parçaya sağ tıklayarak " delete " tıklayınız

Resim

5-Adım: Herşeyi yaptıktan sonra deneme vakti geldi şimdi üstteki menüden " Share " menüsüne tıklıyoruz

Resim

6-Adım: Share menüsüne tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde gösterilen butona tıklayınız (bu buton aşağıdaki zımbırtıların hep beraber çalışmasına yarıyor) buna tıkladıktan sonra önizleme ekranında yürüterek müziğin video sesi ile birlikte çaldığını göreceksiniz

Resim

Video sesini kapatıp sadece eklediğiniz müziğin çalması için sadece aşağıdaki resmi inceleyiniz

Resim

yukarıdaki resimde gösterileni yaparsanız artık video yürütülürken sadece sizin eklediğiniz müzik çalacaktır Bu arada Koskoca UNIVERSAL Sütidyolarında yapılan Hızlı ve öfekli Tokyo filmi Grup vitamin - Ellere varda bize yokmu şarkısı ile başlamış oldu vatana millete hayırlı olsun
Yasin KOCAMANCA

Kullanıcı avatarı
YasinKocamanca
Yasemin'in Gözcüsü
Yasemin'in Gözcüsü

Video'ya Yazı Ekleme

1-Adım:Video'ya yazı eklemek için ilk önce video'yu programa import(yükleme) edeceğiz bu işlemi anlatmaya gerek yok sanırım ilk anlatımda bundan bahsetmiştik

Resim

2-Adım: Video'yu programa import ettikten sonra yazı ekleyeceğimiz yeri belirliyoruz Bu belirleme işlemini ister önizleme ekranında ister aşağıdaki şeritte imleci hareket ettirerek yapabiliriz

Önizleme ekranı ------Şeritteki imleç----yazı yazılacak kısım

Resim
Resim

3-Adım: Yeri belirledikten sonra yine aşağıdaki şeritte dikkat ederseniz " T " butonu var ona tıklayınız

Resim

4-Adım: Butona tıkladıktan sonra dikkat ederseniz hem önizleme ekranında " Double - Click Here to add a title" türkçesi başlık eklemek için 1 kez tıkla gibi bişey ing iyi değildir, cümleyi yanlış kurmuş olabilirim, hemde önizleme ekranının sağ tarafında çeşitli font ve şekillerde yazılar gelmiş olcak

Resim

5-Adım: Şimdi normal bir yazı yazmak için önizleme ekranına 1-2 kez tıklayın ve yazı yazmak için imlecin geldiğini göreceksiniz sonra istediğinizi yazın sağ tarafta renk ve yazı büyüklüğünüde ayarlayabilirsiniz

Resim

Hazır fontlardan kullanmak için ise istediğiniz yazı fontunu sürükleyerek aşağıda " T " butonunun bulunduğu şeride bırakmanız gerek

6-Adım: Yazının ekranda kalacağı süreyi ise yine aşağıdaki şeritten yazı parçasını uzatıp kısaltarak ayarlayabilirsiniz

7-Adım:Herşeyi yaptıktan sonra sadece kaydetmek kalıyor geriye Eğer " Share " bölümünde değilseniz yukarıdan tıklayarak bölüme gelin, " Create Video File " seçeneğinden kaydetmek istediğiniz video türünü seçip kaydediniz(tür olarak wmv 352*288, 30 fps önerilir)

Resim

Video kesme

Video düzenlemede en çok kullanılan veya aranan şey video kesmedir İlk olarak bundan başlıyorum Video kesmek için ilk önce video muzu programa import ediyoruz (İmport etme işlemini geçiyorum çünkü daha önce 2-3 kere bahsettik )Daha sonra videoyu seçerek önizleme veya aşağıdaki şeritten kesmek istediğimiz alana geliyoruz, kesmek istediğimiz yere geldikten sonra üstteki menüden " Clip " menüsünden " Cut Clip " diyoruz ve video kesilmiş oluyor Bu şekilde videoyu klesmiş olduk eğer videoyu kestikten sonra işimize yaramayan bir kısım var ise bunu silmek için silmek istediğimiz video parçasını aşağıdaki şeritten seçerek sağ tıklıyoruz ve " Delete " diyoruz

Resim
Resim
Resim
Resim
Yasin KOCAMANCA

Kullanıcı avatarı
YasinKocamanca
Yasemin'in Gözcüsü
Yasemin'in Gözcüsü

Video Renkleri ile oynama

Video renkleri ile oynayarak nostaljik veya çeşitli ortamlar yaratabilirsiniz Bunun için aşağıdan videomuzu seçiyoruz ve " Color Correction " seçeneğinden renkleri isteğimize göre değiştiriyoruz

Resim

Video Sesini Kapatma/Silme veya sadece videonun sesini kaydetme

Video sesini kapatmak veya silmek için yapmamız gereken sadece aşağıdan videoyu seçerek " Split Audio " seçeneğine tıklıyoruz, tıkladıktan sonra aşağıdaki şeritte gördüğümüz üzere video ve ses ayrılmış oluyor Burdan videoyu silerek kaydederseniz sadece ses dosyasını kaydetmiş olursunuz, " Total Video Coverter "programını kullanarak mp3 formatına çevirebilirsiniz Veya aşağıdaki resimde gösterilen ses işaretine tıklayarak videonun sesini kapatabilirsiniz Videonun sesini komple silme için ise ses dosyasına aşağıdan sağ tıklayarak " Delete " demeniz yeterli artık video sessiz olacaktır

Resim
Resim
Resim
Resim

Videodan resim alma

Videodan resim almak için yapmanız gereken sadece videoyu programa import etmek ve aşağıdan videoyu seçeek " Save as Still İmage" seçeneğini kullanarak resim alabilirsiniz videodan

Resim

Video Döndürme

Video döndürmek için yine aşağıdan video seçiyoruz ve aşağıdaki resimde belirtilen butonları kullanarak video yu döndürebiliyoruz

Resim

Videoya efekt verme

Video efekt vermek için; Nostaljik, farklı renkler akan görüntüler vs vs daha 10 larca efekt var bunları yapabilmek için yine aşağıdan videoyu seöiyoruz ve " Attribute " bölümünden istediğimiz efekti sürükleyerek videonun üzerine bırakıyoruz(aşağıdaki videonun üzerine)

Resim

Resim

Videoya geçişler ekleme

50 nin üzerinden geçiş efektleri programda mevcut Geçiş eklemek için doğal olarak iki video parçası lazım ki iki video arasında geçiş olsun Bunun için ister 2 farklı videoyu programa import edin ister aynı videoyu keserek geçişler ekleyin Geçiş eklemek için yukarıdaki menüden " Transition " seçeneğinden herhangi birini seçiyoruz ve oradaki geçişlerden istediğimizi aşağıdaki şeritte videoda kestiğimiz yere bırakıyoruz (fakat video üzerine değil kestiğimiz yere bırakıyoruz o arada geçiş oluyor)

Resim

Resim

Flash animasyon ekleme

Bu özellik en çok kullandığım özelliktir, gerçekten biraz yaratıcı olunursa mükemmel videolar ortaya çıkarabilirsiniz Kesinlikle bu özellii denemenizi tavsiye ederim, yapmanız gerek yine üstteki menüden " Flash Animation " tıklamak ve program içerisinde hazır 2 tane flash gelecektir onlardan taç olanı kullanırsanız daha güzel olur kanaatimce, bu flashlardan birini sürükleyerek aşağıda videonun bulunduğu satırın bir altına bırakarak flashı eklemiş olursunuz Nasıl olduğunu(önizleme) öğrenmek için üstteki menden " Share " tıklayın ve aşağıdaki resimde belirtilen küçük butona tıklayarak tm zımbırtıların hep beraber çalışmasını sağlayın sonra önizleme ekranını kullanarak flashın naısl olduğuna bakabilirsiniz Kendi flashlarınızı eklemek için ise yapmanız gerek masaüstünden kendi flashınızı sürükleyerek programdaki diğer 2 flashın yanına bırakmak

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Yasin KOCAMANCA

Kullanıcı avatarı
YasinKocamanca
Yasemin'in Gözcüsü
Yasemin'in Gözcüsü

Video Renkleri ile oynama

Video renkleri ile oynayarak nostaljik veya çeşitli ortamlar yaratabilirsiniz Bunun için aşağıdan videomuzu seçiyoruz ve " Color Correction " seçeneğinden renkleri isteğimize göre değiştiriyoruz

Resim

Video Sesini Kapatma/Silme veya sadece videonun sesini kaydetme

Video sesini kapatmak veya silmek için yapmamız gereken sadece aşağıdan videoyu seçerek " Split Audio " seçeneğine tıklıyoruz, tıkladıktan sonra aşağıdaki şeritte gördüğümüz üzere video ve ses ayrılmış oluyor Burdan videoyu silerek kaydederseniz sadece ses dosyasını kaydetmiş olursunuz, " Total Video Coverter "programını kullanarak mp3 formatına çevirebilirsiniz Veya aşağıdaki resimde gösterilen ses işaretine tıklayarak videonun sesini kapatabilirsiniz Videonun sesini komple silme için ise ses dosyasına aşağıdan sağ tıklayarak " Delete " demeniz yeterli artık video sessiz olacaktır

Resim
Resim
Resim
Resim

Videodan resim alma

Videodan resim almak için yapmanız gereken sadece videoyu programa import etmek ve aşağıdan videoyu seçeek " Save as Still İmage" seçeneğini kullanarak resim alabilirsiniz videodan

Resim

Video Döndürme

Video döndürmek için yine aşağıdan video seçiyoruz ve aşağıdaki resimde belirtilen butonları kullanarak video yu döndürebiliyoruz

Resim

Videoya efekt verme

Video efekt vermek için; Nostaljik, farklı renkler akan görüntüler vs vs daha 10 larca efekt var bunları yapabilmek için yine aşağıdan videoyu seöiyoruz ve " Attribute " bölümünden istediğimiz efekti sürükleyerek videonun üzerine bırakıyoruz(aşağıdaki videonun üzerine)

Resim

Resim

Videoya geçişler ekleme

50 nin üzerinden geçiş efektleri programda mevcut Geçiş eklemek için doğal olarak iki video parçası lazım ki iki video arasında geçiş olsun Bunun için ister 2 farklı videoyu programa import edin ister aynı videoyu keserek geçişler ekleyin Geçiş eklemek için yukarıdaki menüden " Transition " seçeneğinden herhangi birini seçiyoruz ve oradaki geçişlerden istediğimizi aşağıdaki şeritte videoda kestiğimiz yere bırakıyoruz (fakat video üzerine değil kestiğimiz yere bırakıyoruz o arada geçiş oluyor)

Resim

Resim

Flash animasyon ekleme

Bu özellik en çok kullandığım özelliktir, gerçekten biraz yaratıcı olunursa mükemmel videolar ortaya çıkarabilirsiniz Kesinlikle bu özellii denemenizi tavsiye ederim, yapmanız gerek yine üstteki menüden " Flash Animation " tıklamak ve program içerisinde hazır 2 tane flash gelecektir onlardan taç olanı kullanırsanız daha güzel olur kanaatimce, bu flashlardan birini sürükleyerek aşağıda videonun bulunduğu satırın bir altına bırakarak flashı eklemiş olursunuz Nasıl olduğunu(önizleme) öğrenmek için üstteki menden " Share " tıklayın ve aşağıdaki resimde belirtilen küçük butona tıklayarak tm zımbırtıların hep beraber çalışmasını sağlayın sonra önizleme ekranını kullanarak flashın naısl olduğuna bakabilirsiniz Kendi flashlarınızı eklemek için ise yapmanız gerek masaüstünden kendi flashınızı sürükleyerek programdaki diğer 2 flashın yanına bırakmak

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Yasin KOCAMANCA

Kullanıcı avatarı
YasinKocamanca
Yasemin'in Gözcüsü
Yasemin'in Gözcüsü

SORU VE SORUNLARINIZ İÇİN

Facebook İKV Video adresini ziyaret ediniz..

http://www.facebook.com/pages/IKV-Video ... 6796678383

Emeğe saygı iyi forumlar..
Yasin KOCAMANCA

Kullanıcı avatarı
JouRney
Tepegöz Avcısı
Tepegöz Avcısı

Mesaj gönderen JouRney »

Güzel paylaşım, emeğinize sağlık.. Ben de Video işine bir el atıcam :)
2009-2013
Kullanıcı avatarı
YasinKocamanca
Yasemin'in Gözcüsü
Yasemin'in Gözcüsü

JouRney yazdı:Güzel paylaşım, emeğinize sağlık.. Ben de Video işine bir el atıcam :)
yardımcı olabildiysem ne mutlu :)
Yasin KOCAMANCA

Kullanıcı avatarı
barkido
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi
Sunucu: Sancak

Mesaj gönderen barkido »

YasinKocamanca yazdı:
JouRney yazdı:Güzel paylaşım, emeğinize sağlık.. Ben de Video işine bir el atıcam :)
yardımcı olabildiysem ne mutlu :)
manyak bişi thanks
avakado=eminönü
Kullanıcı avatarı
seagle
Meteor Kaşifi
Meteor Kaşifi
Sunucu: Beyaz Köşk
Lonca: Sentinus

Mesaj gönderen seagle »

kardeşim SüPRER bir paylaşma çok uraşmışın belli veya biyerde hazırı vardı ? ama her ne olursa lsun süper bir çalışma paylaşımın için teeşekkür ediyoruz senden ricam bu çalşmadın tanıttığın video programı ile vide o yapıp tanıtırmısın x/) ;) Tebrikler . Emeğe saygı PC me bilgileri kopyaladım süper bişi x)
.......SeaGle (49 lwl)Büyücü
.......Dbsimsekdb(49 lwl)Savaşçı
.......FastxSeaGlexDbxI(49 lwl)Şifacı(^)AsHaB-ı KeHF)
Resim
*2254*