4 yıl aradan sonra gördüklerim

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
HastaRuh
İskele Babası
İskele Babası
Sunucu: Teşkilat
Klan: Lodos

Re: 4 yıl aradan sonra gördüklerim

Mesaj gönderen HastaRuh »

LinkiNParkK yazdı: 23 Eyl 2023 23:32
HastaRuh yazdı: 18 Eyl 2023 14:35 wowda gold alanıda satanıda banladılar ve banlıyolarda :)

kp kasmak kadar saçma birşey yok gidip savaşarak kasarsın, ha illegal yolla kasmak istiyorsan sana karşınada birşey diyemezsin ;) bu bir mmorpg, yani rol yapma oyunu. istediğimiz gibi davranabiliriz tabii oyunun kuralları çerçevesinde. sen git savaş alanında kp aktarımı yap sonra da bana saldırıyorlar diye sitem et.
Ülke vatandaşları olarak ağırlıklı olarak okuma bilip anlama kısmında çok zorluk çekiyoruz. Yukarıda yazdıklarımı anlayacak kesimin kimlerin olduğunu ben gayet iyi biliyorum. Öte yandan; keşke söylediklerimi biraz daha düşünerek okumuş olsaydınız. WOW gibi oyunlarda gold alım satımın serbest olduğunu söylememekteyim. Özellikle WOW Token öncesi dönemde; gold alım satımlarına karşı esnek davranırdı blizzard (şu anda da kısmen öyle ), peki ne demek istiyorum. Oyuncularını, kendi alamadıkları (geliştiremedikleri) durumlardan ötürü körü körüne cezalandırıp; oyunlarından küstürtmediler, oturup kafa yorup çözümler ürettiler. Ayrıca satin alınan gold miktarı ve sürekliliğe göre de ceza sistemleri de mevcut. Kısacası bir oyuncuyu kaybetmenin ne olduğunu bilirler, bu da çok önemli bir kavramdır, bizde asla ve asla oluşamayacak bir kavram. Tüm bunlara rağmen oturup WOW Token geliştirdiler, arka planda olup biten her şeyi kendi kontrolleri altına alabilmeleri adına.

TSM vb eklentiler; manuel yapılacak işlemleri daha hatasız ve hızlı yapılabilmesi adına ortaya koyulmuş çalışmalardır. Bir oyuncu olarak manuel olarak itemlerini AH (Auction House – bilmeyenler için market diyebiliriz ) koyabilirsin, manuel olarak karakterlerine mail yoluyla item aktarabilirsin vs vs… VEYA! Bu çok amaçlı eklentileri zekice kullanmayı öğrenip, işlerini kolaylaştırıp, formulasyonlar kullanıp oyunda manuel olarak yapabileceğin her şeyi daha karmaşık ve pratik sistemler kurarak yapabilirsin. Ne kadar garip değil mi? Evet yanlış duymuyorsunuz, bunların hepsi yasal olarak oyunun bizzat içinde mevcut, blizzard (şuan Microsoft sahibi) TSM kullanan oyuncularına hileci mi diyor? Veya oyuncular birbirlerine: sen TSM kullanıyorsun; pissss hileci mi diyor? Hayır, hayır, seninde tek tek tüm itemlerini AH’a benim bıraktığım gibi bırakıp, her gün saatlerini harcayıp kontroller yapıp, gerekli itemlerinin fiyatlarını manuel ayarlamalar yapıp, alın teriyle itemlerini satman gerekiyor mu deniliyor? Yahu adama gülerler, gülerler bunu yabancıların ortamında söylesen. Sen git taş devrinde yaşa derler adama. Yok abicim, bizim çok yol katetmemiz gerek.

Hayatın boyunca kaç adet KP için sıfırdan karakter açıp, kasıp, rütbeli yaptığını sorsam muhtemelen hiç dersin, çünkü bunu yapmış birisi bunun ne kadar emek ve zaman istediğini bilirdi. Öte yandan KP kasmanın illegal olduğunu söylemişsin; neyse ki aldığım(z) plus ve x2 ‘nin illegal olduğunu söylememişsin, sadece susuyorum. Muhtemelen almak istediğin 2.7 milyon KP’lik tılsımı kendin savaşarak veya başka oyuncudan ( KP kasandan değil, savaşarak KP kasmış oyuncudan, sonuçta buna karşısın ya ) satin almak için emek harcamışsındır. 3m KP’yi savaşarak kaç yılda tamamlanırdı o da tartışılır. Her neyse, belki tam anlayamazsın diye: Bu oyunda gördüğün tüm 2.7m KP’lik tılsımlar ben ve benim gibi oyuncular sayesinde oyunda, umarım açıklayıcı olmuştur. Ne oyuncular gördüm; hakirde bug’un hile olduğunu savunup buna engel olup, başka sunucularda bol bol buglu hakir kesip, çipleri engel oldukları sunucularda fahiş fiyatlardan satanlar. Şaşmıyorum. Oturup düşünmesi gerekenler düşünsün.

Diğer garip olan şey ise; ben burada oyuncuların (yani senin dahil ) hakkını, verdiğin zaman ve paranın kıymetinin anlaşılması için bir çaba sarf ediyorum. Taşlanan kişi ben oluyorum, klasik vatandaşım, ne diyebilirim ki belki bir asır sonra düşünebilecektik.

Düz mantık: “bu bir MMORPG” oyunudur mantığına devam edelim. Oyunun fişini çektikleri zaman o zamanda dersiniz “bu bir MMORPG” oyunudur diye. Çok şey öğrenmemiz gerekiyordu, korkarım ki geç kalındı.

İnsanlar doğruları anlasınlar diye zamanımı ayırıp tekrardan yazdım. Oturup yukarıda yazdıklarımı adım adım anlatmayacağım tekrardan.
hepsini okumadım boş vaktim yok fazla. " Peki adamlar ne yaptı ? Kalkıp gold satin alan üyelerini banladılar mı? Tabi ki hayır"
bunu yazmışsın ama gold satın alan üyeler patır patır banlanıyor :) boş argümanların arkasına saklanmak yerine hatanı kabul et özür dile sonra da konuyu terket :)
Kullanıcı avatarı
vokalanestezii
İskele Babası
İskele Babası
Sunucu: Eminönü

Mesaj gönderen vokalanestezii »

Uzun uzun yazılanların nerdeyse yarısını okudum. Güzel çıkarımlar yapacak kanısı ile. Fakat tek gördüğüm şey kendi işine, çıkarına çomak sokan birisini şikayet edip duran uzun bir yazı olmuş. Hani diyosunuz ya vaktimizi çalıyorlar böyle insanlar diye işte tam olarak sizde bizim zamanımızı çaldınız bu uzunca içi boş yazı ile.😉

Oyunda 4 yılda bir çok şey değişti. En basiti 4 sene önce 1000 tane iksirden ban yiyodunuz şuan milyonlarca iksir ile dolaşıyor insanlar. 11t paradan ban yiyip burda yazan insanlar hatırlıyorum. Buna benzer çıkarımlar bekledim ama maalesef hayal kırıklığı bı yazı olmuş.

Bu arada arkadaşın yaptığı tamamen kurallar çerçevesinde olan bişey. Senin karakterini kesiyor diye ban atılmasını beklemek biraz bencilce bir düşünce gibi. Sonuçta tüm oyun sana göre planlanmış değil. Ve klanda olduğu her saniye savaş devam ediyor. Ve kesmek en doğal hakkı.
Pycelle
Kullanıcı avatarı
LinkiNParkK
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Sunucu: Beyaz Köşk
Lonca: Saygı Or Sevgi

Mesaj gönderen LinkiNParkK »

TOLGARDA yazdı: 24 Eyl 2023 16:17 Oyuncuların bu konuda oyunu bitiriyor olmasını söylemek haksız bir sitemdir. İster oyun ister başka bir dünya olsun her zaman art niyetli ya da "şizofren" insanlar çıkacaktır. Burada yönetimin düzeni bozan konuya nasıl müdahale edeceğini planlaması gerekiyor.

Geçtiğimiz güncellemelerde bunu çok gördük, herhangi bir hamle oyunun düzenine engel oluyorsa gelen bir sonraki güncellemede sorunu ortaya çıkaran olay tamamen engelleniyor ve alternatifi ortaya çıkarılıyordu (madenlere makro kuranlara karşı madenlerin her seferinde farklı yerde doğması gibi).

Ancak artık güncelleme getirecek bir ekip olmadığı için var olan problemler sonsuza doğru gidiyor. Hatanın kimde aranması gerektiğine biraz daha dikkatli bakalım derim.
Herhangi bir oyuncu oyunu oynarken isterse kendisine harakiri yapsın bu umrumda değil. Aslında yazımın ana teması da bu fakat ne yazık ki bu bile düzgün anlaşılmıyor bu platformda. Herhangi bir oyuncunun şizofren veya ruh hastası olabileceğini, bu durumu düzeltmesi ve önlemesi gereken kişilerin yönetim olarak temsil edilen kişilerin müdahale etmesi gerektiğini bastıra bastıra belirtmişim yazımda. Bu yüzden çeşit çeşit konu ve örneklemeleri vermiştim. Bu yüzden bir developer’in çıkıpta; bir oyuncu ve bir developer’in görüşünün asla bir olmayacağını bildirmesi gerektiğini, oyuncu görüşüne göre yönetimin olmaması gerektiğini bastıra bastıra belirttim. Bu yüzden herifin birisi polis memurunu vurduktan sonra aslında ben bir karıncayı incitemeyecek insanım demesini anlattım.

Burada asıl amaç günah keçisi aramak değildir.
vokalanestezii yazdı: 04 Eki 2023 14:01 Uzun uzun yazılanların nerdeyse yarısını okudum. Güzel çıkarımlar yapacak kanısı ile. Fakat tek gördüğüm şey kendi işine, çıkarına çomak sokan birisini şikayet edip duran uzun bir yazı olmuş. Hani diyosunuz ya vaktimizi çalıyorlar böyle insanlar diye işte tam olarak sizde bizim zamanımızı çaldınız bu uzunca içi boş yazı ile.😉

Oyunda 4 yılda bir çok şey değişti. En basiti 4 sene önce 1000 tane iksirden ban yiyodunuz şuan milyonlarca iksir ile dolaşıyor insanlar. 11t paradan ban yiyip burda yazan insanlar hatırlıyorum. Buna benzer çıkarımlar bekledim ama maalesef hayal kırıklığı bı yazı olmuş.

Bu arada arkadaşın yaptığı tamamen kurallar çerçevesinde olan bişey. Senin karakterini kesiyor diye ban atılmasını beklemek biraz bencilce bir düşünce gibi. Sonuçta tüm oyun sana göre planlanmış değil. Ve klanda olduğu her saniye savaş devam ediyor. Ve kesmek en doğal hakkı.

Şu her şeyi bilen ve anlayan zihniyetimiz, beni benden alıyor. Ne kadar berbat ve kötü bir şeydi bu, acaba kaç nesil daha gidecek kim bilir. Aslında şu: “ Yazının tamamını okumadım, boş “ yazan insanlara açıklama bile yapmam. Gerek görmem, çünkü bu zihniyetteki insanların hiç bir şeyi anlamayacağını çok iyi tecrübe edindim. Yazılanlarıda zaten anlamazlar, anlamadıkları şeylere ise; zıt argümanlar üretebilecek yazılar bile yazmadan cevap verirler. Çok boş, kıymetli zamanım gitti derler. Arkadaşım, boş ise o zaman dolu olan şeyi yazın bende bilgileneyim.

Tüm yazıyı okumayıp yorum yazmakta nedir bunu da anlamam. Ben hayatım boyunca bitirmediğim tek kitaba yorum yazmadım, okumadığım yazıya yorum yazmadım, bilmediğim konular hakkında yorum yazmadım. Yorum yazmayı bile beceremiyoruz, yorum yazmak fikrini belirtmektir. Bu şunun için doğru, bu şunun için yanlıştır diyebilmektir. Ben böyle düşünüyorum diyebilmektir. Yazının yarısını okudum, boş demek değildir.

Bir kitabı yorumlayabilmeniz için tamamını okumanız gerekir. Kitap 500 sayfa , 250 sayfasını okudum beş para etmez demek bizim milletimize ait bir kültürdür, dünyanın hiç bir yerinde görmezsiniz. Yarısını okudum beni çok sarmadı bu yüzden bıraktım diyebilirsiniz, ama yarısını okudum beş para etmez demek hem çok saygısızca hem de zaten biraz bilinçli bir bireyin bunu önemsemeyeceği bilinir.

Şimdi aşağıdaki olayı normalde başka yerde uygun zamanda anlatmayı planlıyordum fakat tam nokta atışı bir şey yazdığın için detaylı açıklamak istiyorum, okuyan herkes daha net bilgilensin:

4 yıl evvel Lpxwow (Mareşal) karakterimden, toplamda 900 adet iksir ürettim. Daha doğrusu kasa karakterimden bizzat tek tek üretip karakterime aktarmıştım. Bu kasa karakteri 14 yıldan eski bir karakter. O dönemler kopya konusu sadace bir söylenti halinda dolaşıp duruyordu, sadece bundan ötürü ben hiç bir kimseyle alışveriş yapmıyordum. Zaten kasa karakterinden asla alışveriş yapmıyordum (k). Kısacası kasa karakterinde olan tüm madenleri bizzat kendimiz çekmiş ve öylece duruyordu. Toplamda 3 bin den fazla iksir üretebilecek durumdaydı.
Karaköy dönemlerinde ( bilen çok iyi bilir ) ben ağırlık olarak Lpxsevenfold büyücüm ile oynardım. Sadece boss kesimleri vb ihtiyaçlarda Lpxwow ( savaşçı ) karakterime girip boss kesimi yapardım. Yani Lpxwow karakterine çok çok nadir giriş yapardım.
Şimdi günlerden C.tesi akşamıydı ve Komiser kesimi yapıyorduk. Lpxwow karakterimden; yanımdaki diğer savaşçı karakterimize kudret iksiri veyaz 1 level zırh iksiri olmadığı için 15-20 adet aktardım. Aradan bir kaç saat geçti biz oyun içerisindeyken oyun hata verdi ( geri sardı. O dönemler çok fazla oluyordu bu ve hatta her c.tesi gecesi oluyordu diye hatırlıyorum ) . Ertesi gün oldu karaktere girmek istedim, giriş yapamıyordum ban yemiş. Desteğe yazdım, karakterimin banı açıldı.
Aynı hafta, yine c.tesi akşamı bu sefer GBZ kesimi yapıyorduk, hatta ben sadece Lpxwow karakterimi son canda almak için açmıştım. Bu sefer başka savaşçımıza 10 adet mi ne fare iksir vermiştim. Yine kötü şansıma, hatta biz GBZ keserken oyundan düştük ve oyun açılmadı. Ertesi gün girdim, karakterim 999 gün ban. Tabi ben şok oldum, ne durumdan haberim var ne bir şey. Zaten 4 yıl evvel yaşanan şu durumu ben daha yeni 2 ay önce anlamlandırabildim. Daha sonra (4 yıl evvenden bahsediyorum) desteğe toplamda 3 veya 4 mesaj attım, dönüş bile yapmadılar, yazdıklarıma tek cevap dahi alamamıştım. Ondan sonra ise oyuna dönememek ve tek kuruş ödememek adına terk ettim.

Son olarak bu konu hakkında şunu söyleyeceğim: Yukarıda anlattığım tüm bunların doğru olmadığını, Lpxwow karakterimin kopya veya herhangi bir durumdan ötürü ban yediğini ispatlayacak bir developer veya GM, ya da kim olursa olsun, bir kişi şu yazdıklarımı yalanlayacak ispatlar ortaya koysun. Size bu oyunda sahip olduğum, tüm mareşallardan tüm kasa karakterilerine kadar her şeyi bırakıp bir daha şu oyuna geri adım atmamak üzere terk edeceğim. Bana sadece db’nizde kayıtlı ve üretilen o iksirlerin kopya ve hile olduğunu gösteren kanıtlar koyun, sözüm sözdür! Yahu, Lpxwow karakterim’de tek bir saf maden bile yoktu. 14 yıllık kasa karakterine ise ayda yılda bir girip kendi aktarımlarımızı yapıyorduk.

Şimdi tüm bunları neden anlattım?
Adam bin adet iksiri var diye banlanmalı mantığının yanlışlığı. Bundan berbat bir fikir olamaz. Duygulara ve kesin bilgilere dayalı olmayan şeylere göre kararlar almak. Adam ÇT döneminde bin sefer GAFFAR kesimi yapsa ve hiç PvP (benim gibi) oynamayan bir birey olsa kafadan 5 bin’er iksiri var demek. Bir de arada arttırıcı ile maden çekiyorsa zaten eder 10 bin. Bir de alışveriş yapıp alıyorsa arada, eder 15 bin. Liste uzar, gider.
10 yıl evvel köşk sunucunda (tek mareşal’in zor bulunduğu dönemlerde) benim 25 milyon KP’em vardı. O zaman bunun 25 milyon KP’si var banlansın denilseydi? Bu nasıl bir düşüncedir. Köşk’teki Maraton Gözlüklerin yarısı benim karakterlerden çekilmiştir o dönemler.

Son olarak; hayır arkadaşım bencilce bir davranış değildir. Senin hakkını ve benim hakkımı savunmaktır bu, benim veya herhangi bir bireyin herhangi bir şey için ayırdığı zamanın öneminin bilinmesi için yazıldı bunca şey. İnsanların şunları yazmaya ve anlatmaya zamanları veya kapasiteleri yok, olmak zorunda da değil. İnsanlar oyuna girerken video çekimleri yapıp, başkalarını şikayet etmek ile uğraşmak istemezler. İnsanların bunlara zamanı yok, zamanı olsa bile yok, kimse bununla uğraşmak istemez. İnsanlar bir sefer dener yapmak istediğini, iki sefer dener, baktı olmuyor çekip terk eder, bu basit mantığı bile anlatamıyorum. Sadece benim Köşk’te etrafımda tanıdığım binlerce insandan kimse yok. Olsa bile fark etmezdi çünkü kimse para yatırmazdı eskisi gibi. Hepsinin sorumlusu ise şizofren insanlar değil bunlara engel olabilip, olamayan kesimdedir.

Tekrar belirtiyorum; hayır arkadaşım bencilce bir davranış değildir benim yaptığım. Herhangi bir birey oyuna girip Hakir kesmek istiyorsa buna zaman ayırıp, gurup kurup, sonrada kesmeye çalışırken; şizofrenin birisi gelip bug keserek buna engel oluyorsa ve ceza almıyorsa, bunu dile getirmek bencillik değildir. Bencilliği yapan bugları kesen kişidir, zaman ve emek ayırıp orada hakir’i kesmeye çalışan bireyde değildir.

Tekrar belirtiyorum; hayır arkadaşım bencilce bir davranış değildir benim yaptığım. O zaman düzgünce farklı tiplerde serverlar kurulsun PvP, PvE vs diye. Ya da KP kaldırılsın, x2 kaldırılsın, plus kaldırılsın, veya KP miktarları düzeltsin... Eeee nereye varacak bunun sonu? Yahu zaten bu vb isteklerin dile getirilmesi bile akıl işi değil. Ben diyorum ki hiç bir şey istemiyorum; Oyununuza zaman harcayan insanların zamanını önemseyin diyorum. Bunu diyorum. Kendi zamanının ve emeğinin önemsenmesini istemek neden bencillik olsun? Sen bir yerde çalışıyorsan; hayatının sonuna kadar ücretsiz mi çalışacaktın? O zaman para karşılığı çalışmakta bencillik diyelim bu mantığa göre.

Bir oyuncu neyi yapmak istiyorsa ( oyun içerisinde ) ve yapamıyorsa ( başka insanlardan ötürü ). Bu bir suçtur ve cezası olmalıdır. Daha ne kadar basit anlatabilirim bilemiyorum.

Biz koyun sürüsü fikirlerin akışını benimsemeye devam edelim. Uzayıp gidecek düşünceler yığınına girmek istemiyorum, ne de olsa boş olacaktı ve okunmayacaktı bu platformdaki oyuncu kitlesine göre.

Öte yandan; şikayette bulunduğum kişi tüm hesaplarından ban aldı. Ne kadar aldığını bilmiyorum.
Youtube Kanalım

LPxSEVENFOLD
LPxMEMORABLE
LPxWOW
Kullanıcı avatarı
vokalanestezii
İskele Babası
İskele Babası

Mesaj gönderen vokalanestezii »

Bu sefer sonuna kadar okudum. ( sıkılarak da olsa ) :)
Binlerce cümle yazınca çok bilgin olmuyorsunuz. Çok filozofik veya çok bilen en iyi bilen de olmuyorsunuz. Sürekli kitle şöyle böyle diyosunuz ama halen bu kitle ile takılıyorsunuz bu da ayrı bir ironi.
Yarısını anca okuyabildim çünkü gerçekten dayanamadım sıkıldım. O kadar ki aradığımı bulamadığım bir yazı olmuş.
Halen aynı fikirdeyim ben. Çünkü karakterin klanda ise bunun anlamı şudur ben savaşmaya hazırım. Savasabilirim demektir. O arkadaş ban aldı ise hızlı girişten almış olabilir. Bu benim tahminim tabi. Ha benim için önemli de değil tanımam etmem. Dışardan bakan birisi olarak ama ben şunu sorgulamak isterim. Hızlı giriş yapan ve makro kullanan birisi neden ban almaz? Sayın yöneticiler? :)
Pycelle
Kullanıcı avatarı
VoLKaNNuRi
Işık Hanım'ın Elemanı
Işık Hanım'ın Elemanı
Sunucu: Kuklacı
Lonca: New World Order

Mesaj gönderen VoLKaNNuRi »

Ah be güzel kardeşim, oyunun başındakiler bile senin kadar kasmıyor... Sen oyunun hala devam ettiğine şükret, yorma kendini fazla. :)
Kullanıcı avatarı
ejedrogl
Mezarlık Bekçisi
Mezarlık Bekçisi

Mesaj gönderen ejedrogl »

Akçe satışları,bu fiyatlara rağmen hala satılıyorsa bize müstahak. Ne oyun kapanır ne de hatalar düzeltilir.
Kullanıcı avatarı
flybaris12
İskele Babası
İskele Babası
Sunucu: Kuklacı
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: xXx_ArZ_aNd_TaLeP_xXx
İletişim:

Mesaj gönderen flybaris12 »

Yazdıklarını dikkatle okudum...
Good bye...

:(
Kullanıcı avatarı
byalone38
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Lonca: Yalnız Krallık

Mesaj gönderen byalone38 »

Söylediklerinin hemen hemen hepsine katılıyorum lakin sen 4 sene sonra tekrar başlamışsın ama 2012 yılı öncesinde neredeyse senin görüşünle aynı olan bir başlık okumuştum yani '' balık baştan kokar '', 2012,2022 ve açık kalırsa oyun şayet 2032de de aynı şeyleri görüp okumaya maalesef devam edeceğiz.

viewtopic.php?t=96281
Göster
Resim
CevatKELLE
Acemi Savaşçı
Acemi Savaşçı
Sunucu: Tılsım

Mesaj gönderen CevatKELLE »

kısaca demek istiyor ki hırsızın hiç suçu yok tur B-) :') :') :') :') :') :')