4 yıl aradan sonra gördüklerim

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
Kullanıcı avatarı
LinkiNParkK
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Sunucu: Beyaz Köşk
Klan: Lodos
Lonca: Saygı Or Sevgi

4 yıl aradan sonra gördüklerim

Mesaj gönderen LinkiNParkK »

Arkadaşlar selamlar herkese. Sizlerle paylaşmak istediklerim var. Yazacaklarım muhtemelen biraz uzun olacaktır, sıkılmadan keyifli şekilde okumanızı umut ediyorum. Bir çok farklı konuya değineceğim, başlıkta da değindiğim üzere yaşadıklarımı paylaşacağım. Buradaki asıl amacım fikilerimi paylaşıp; oyuna yeni veya tecrübeli oyuncuların farklı konularda düşünmelerine sebep olmayı umut ediyorum. Sizlerinde olursa keyifle okurum.

Konuya TL;DR şekilde kısaca hızlı şekilde değinmek istiyorum ki insanlar bu uzun yazıyı neden yazdığımı bilsin istiyorum. 4 yıl aradan sonra, abimle ortak zaman geçirmek adına KP kasımına başlamak istedik, KP kasımına engel olan bir şahsı [Düzenlendi] videolar çekip şikayette bulunmama ragmen hiç bir ceza almadı. Kişi tüm çarlarını bulunduğumuz yere park edip, tüm gün (ve her gün) 15, 20 dakikalık aralıklarla gir çık yapıyor, buna engel olmak için. Desteğe toplamda 3 mesaj attım bu durumla ilgili ve 3 farklı video çektim. Son video’ya bakmamışlar bile o derece umursamıyorlar muhtemelen. Tüm yaşadıklarımı ve fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Attığım videoları da, daha sonra youtube kanalımda (forum imzamda bulabilirsiniz) public şekilde yayınlayacağım. Herkesin sebepleri var bunu anlayabiliyorum, zaten asıl amacımda fikirlerimi paylaşıp bir şeylerin belki değişmesine sebep olmak. Keyifle okumanızı umut ederek, lüften fikirlerinizi sakin şekilde paylaşınız (olursa). Asi ve atarlı konuşmalara (olursa) hiç bir şey yazmayacağımı belirtmek isterim.

Kısaca kendimden bahsedeyim. Oyunu çok uzun zamandan beri oynayan, zamanında çok para yatırmış, çok ciddi emekler vermis birisiyim (z). Beyazköşk’te Örgülüxgazze’den (ilk mareşal köşkteki ) 2 hafta sonra mareşal karakter yapmış insanlarız. Örgülüxgazze bizden 6 ay önce kasmaya başlamıştı. Her neyse, sadece Beyazköşk sunucunda oynamış, Aliçavuş’un kardeşi LPx karakterleriyle bilinen birisiyim. Oyuna zaman zaman büyük aralar veren birisiyim ( hatırladıklarım: 2,5 yıl çt sonrası ) , 4 yıl yakın zamanda. Başlıktan da anlaşıldığı üzere 4 yıl aradan sonra ortalama 3 haftadır oyunda aktif sayılırım. Oyuna bakmamdaki amaç ise, abimle birlikte biraz keyifli ve ortak zaman geçirebilmek.

Oyuna 4 yıl aradan sonra ilk girişimde fark ettiğim şey; Beyazköşk’ün resmen ölmüş bir ruh hissi uyandırdı bende. O kadar sakin, bölgeden yazan kişi sayısı bile parmakla sayılacak cinsten. Oyun o kadar boşalmıştı ki aradaki farkı görünce çok şaşırmıştım. Biraz GBZ ve Komiser kestikten sonra abim ile KP kasmaya karar verdik.

Konuya devam etmeden önce kısa bir kaç konuda bilgi vereceğim, benim ana karakterlerimden birisi olan Lpxwow ( mareşal ) hesabım 4 yıl önce 3 yıllık ban aldı komiser ve gbz keserken yan karakterime tilki iksir aktardım, ve (kötü şansıma) bir kaç saat sonra oyun geri sardığı için. Bizim kasa çarımızda yüklü iksir üretebilecek madenlerimiz vardı, o dönemler bende 300 , 200 adet vs tilki , fare üretmiştim. Kısacası bu haksız bir ban idi, yazmama rağmen umursanmadık, daha sonra da ben oyunu terk ettim. Şunuda eklemek isterim ben kopya olayını 2 hafta önce videolar izleyerek yeni anlamış birisiyim.

Abimin ana karakteri (mareşal ve içinde 9m yakın kp bulunan ) çarı 3 yıl ban yedi. Ben o zamanlar oyunda yoktum. Abim kopya vs inanmayan birisiydi, ana karakterden girişimde bulunduğu için ban aldı. Bu haksız ban değildi. Abim hata yapmıştı bunu kabulleniyordu fakat geç olmuştu.

Forumda gözüme çarptı; haklı ban, haksız ban tartışması hala mevcut. Kimisi yönetimin her zaman doğru ban kararı attığını savunuyor, kimisi tam tersi. Şunu net şekilde belirtmek isterim ki, ikiside mevcut fazlasıyla! İkisini görmüş ve yaşamış birisi olarak. Şimdi Lpxwow’dan kopya maden aldığımı düşünen olabilir, hayır! O dönemler kimseyle tek alışverişim dahi olmadı. Kaldı ki, kendi çektiğimiz biriktirdiğimiz madenleri kullandım. Şimdi konuya dönecek olursak.

Bundan 4 yıl evvel, hakirde insanlar 4 er 5 er gruplar ile sıra bekleyerek hakir keserdik. Kesim esnasında çoğu sefer iki farklı insanın birbirine kavgalı olması durumundan ötürü çok fazla insan hakir kesimine engel olmak için bugları keser veya hızlıca slot vs çekerlerdi. Eskiden slot çekenlere bile ceza verilmezdi. Bu dönemlerde onlarca kez desteğe şikayette bulundum, insanların zamanlarının boşa gitmesinden ötürü taviz vermeyeceklerini oyunu yavaş yavaş terk edeceklerini, yüklü oyuncu kaybedeceklerini bildirmek üzere şikayette bulundum bu oyuncuları. O dönemler ZemLya vardı ( karakter adı listemde ekli olduğu için bakarak hatırlayabildim ) . Bu karakteri onlarca kez şikayette bulundum bug kesimi yapıp boss kesimine engel olduğu için. Binlerce insan bu oyuncu yüzünden oyunu terk etti. Muhtemelen kendisi gurur duymuştur bundan. Kalıplaşmış olarak verilen cevap ise : Oyun hatasını lehine kullanmak suçtur ( bug yapmak ). Yönetim olarak bu zihniyet hâlâ mevcut şekilde mi hiç bir fikrim yok. Oyuncular olarak ise ( 2 hafta önce) hakirde öyle oturup sohbet ederken bir karakterin bug kesimi yaparak başkalarına engel olduğunu gördüm yani aynı senaryo. Üzücü olan şey ise şuydu: kişi, bunun hile olduğunu söyleyip, hileye karşı gelerek bu durumu engellediğini dile getirdi (ZemLya karakteride bunu söylerdi her zaman, belkide aynı kişiydi bilemem ). Aslında yapmış olduğu şeyin doğru olmadığını biraz sohbet eşliğinde ilettim, fikrinin değişmeyeceğini bildiğim halde. Daha sonrada ayrıldım oradan. Bu konuları daha geniş açıklamaya çalışacağım.

Klan Parası kasma olayına geri dönecek olursak. Bu kararı aldıktan sonra kendimizce düzenlemeler ve ayarlamalar yaptık. Daha sonra plus ve x2 aldık. Plus zaten abimde aktifti ama önemli değil, sonuç olarak alınmış bir şey. Daha kasmaya başladığımız birinci günün akşamında başımıza gelmeyen kalmadı buraları çok kısa aktaracağım çünkü asıl değinmek istediğim bu kısım değil. Bir kaç yanlış anlaşılma ve olay yüzünden birbirimize girdik, KP kasmamıza engel olunuyordu. Zaten bundan ötürü Lpxwow karakterim 2 haftalık ban aldı ( boss kesiminde slot çektim diye ), bakınız bu da haksız bir ban değildi ( hayatımda kendi yüzümden alıdğım ilk ban. Oyun hayatım boyunca tek sefer sus bile aldığımı hatırlamıyorum ). Belirttiğim gibi kötü aksilikler ve yanlış anlaşılmalar üzerine oldu zaten kendi aramızda konuştuk ilgili kişilerle. Yani işin bu kısmı çok talihsiz ve hızlı gelişti, iki tarafında suçlu olmasından ötürü. Konu konuyu açtıkça birbirimizi anlayıp, zaten iki tarafta anlayışlı insanlar olduğu için kısa sürede konu kapandı.

KP kasımının ikinci veya üçüncü gününde buna, engel olmak isteyen ve bunu düzenli olarak 8 sunucuda yaptığını söyleyen birisiyle karşılaştık. Ne konuşsak, ne söylesek laftan anlamayan, bu işi çıkar ve zevk uğruna yapan birisi. Videolar çekip desteğe attım, sonuç alamadım. Kişi karakterlerini KP kastığımız yere park etmiş, sürekli şekilde girip çıkıyor, girip çıkıyor. Bu kişinin günlük olarak bir kaç videosunu desteğe attım, desteğe toplamda 3 şikayette bulundum farklı videolar ve farklı günlerde aynı kişi üzerine, yine sonuç alamadım. Karakteri banlamıyorlar. Bunları sizlerle de paylaşacağım, nasıl bir oyunda zaman harcadığınızı iki sefer daha düşünün diye.

Olayı özetlemek gerekirse; biz plus ve x2 KP arttırıcı alarak, sizlere maddi olarak destek vererek, en önemlisi değerli zamanımızı planlayıp buraya zaman ayırarak, bir aktivite yapmaya çalışıyoruz. Buna sebepsiz ve çıkarcı şekilde engel olmak isteyen kişiyi bile suçlu bulmayıp banlamıyorsunuz. Biz o zaman neden size zamanımızı ve paramızı vermeye devam edelim? Ben bir oyuncu olarak, oyunda yapmak istediğim şey ile zaman geçiremiyorsam ve siz bunu hiç umursamıyorsanız bu platforma neden “OYUN” diyorsunuz? Birileri lütfen bu vb konuları benim açıklağım şekilde bana açıklasın ve bende aslında yanlış düşündüğümü, farklı şeyleri düşünemediğimi itiraf edip, bu oyuncuya ban atmamakta haklıymışsınız diyip, özür dileyip ve hatta bende aynı şekilde diğer oyuncuların huzurunu ve zamanını çalmak için çabalıyım? Şunu da eklemek isterim bu şahıs, 32 yaşında. Sizin oyununuzda 32 yaşında ve bu şekilde 8 sunucuda aynı şeyi yapan bireyler mevcut ise , o kişinin suçu değil bu ( belki adam ruh hastası veya şizofren ). Bu tamamen yönetimin suçu.

Arkadaşlar, şimdi paylaşmak istediklerimi daha farklı şekilde başlıklar halinde paylaşacağım. Amacım kimseyi kötümsemek değil. Hakkımı ve verdiğim zamanın hakkının sorgulanmasını istiyorum. Lütfen sizlerinde varsa uygun görmediğiniz veya düşünemediklerimi, özgür şekilde paylaşın ki bende anlamlandırabileyim.

Slotları buga koymanın haksız kazanç, emek hırsızlığı, oyun açığını lehine kullandığını savunan kişi ve kişilere karşı paylaşmak istediklerim:

Bu bir oyun açığı değildir. Biz oyuncular sizlerden yepyeni devasa bir MMORPG oyunu asla beklemedik. Ben bir developer olarak, yapılabilecek ve yapılamayacakların farkında birisiyim. Bir oyun bir hatayı yıllardır düzeltmemiş ise bunu statik ve değişmez bir kaide olarak, yıllarca bunu oyun hatası lehine kullanma olarak adlandırmamalı. Bunu 5 yıl evvel bastıra bastıra dile getirdim, olmadı başaramadım. Oyun hatasını lehine kullanmak kopyadır. Buna engel olmak ise oyuncuya düşmez, yönetim’e düşer. Aynı şekilde bug’a engel olmak ve diğer aklınıza gelen herhangi bir şey, oyuncuya düşmez. Burada, yönetim derken herkesi kastediyorum; developer’dan oyun’a sahip firmasına kadar.

Kötü olan şey bu kısım değil. Siz bu kalıplaşmış şeyleri söyleyerek oyuncu kitlenizi belirlediniz. Binlerce kaliteli oyuncu kaçırdınız. Her akşam eve gelip biraz keyifli zaman geçirmek adına oyununuza para verip plus alacak kitleleri kaçırdınız. Elinizde ise bir uyuşturucuya bağlı kalmış, buglu kesimin oyun hatasını lehine olduğunu düşünen ve bu uğurda oyunda zaman harcayıp, diğer insanların verdiği emekleri gözü kapalı önlemek amaçlı can atan bir kitle kalmış durumda.
Evet biliyorum, ben paramı alıyorum gerisi önemli değil mantığını. Ülkemizde ne yazık ki hemen hemen her şey bu şekilde yürümekte. Verilen patlak gittikçe büyüyor, bu sistemin böyle yürümeyeceğini yavaş yavaş görmeye başlıyoruz fakat henüz akıl alamadık.

Yönetim ve devlet benzer kavramlardır. Devletler yüzyıllar önce insanların ne kadar düzensiz ve düşüncesiz hareket ettiklerinin farkında olduğu için vergiye ( kimisi yüklü ) tabi tutarlar. Bunlar üzerine oturulup düşünülerek sistemler kurulur. Verdiğiniz tüm emeğin karşılığı bir tarafa akıllı konulmuş sistem ile gider, buna engel olmanızın tek yolu, zengin olup bu durumdan etkilenmemektir. Yönetim, ( bu herhangi bir şey olabilir ) oyun için konuşacak olursam; insanların alışkanlık bağlımlığının kontrolünün ne düzeyde zor olduğunu genel olarak bilirler. Bu durumdan ise köküne kadar faylanırlar, kişiler bunların bilincinde bile olmazlar. Çünkü insan her zaman kontrolün kendisinde olduğuna inanmayı sever, aslında değil. Alışkanlığın hayatınızın tüm yönünü değiştirebilecek bir güç olduğunun farkında bile değil insanlığın büyük kesimi. Durum böyle olunca, ne de olsa oyuna para verebilecek bir kitle mutlaka olacaktır (mantığı) , ve bu durumdan elini ayağını oynatmadan keyfini çıkartacak insanlar olacaktır. Bizlerde başkasına engel olduk diye gurur duyup, paralar yatırmaya devam edeceğiz. Parasını geçiyorum, zaman ve hayatımızın (nızın) gidişatı.

Oyun hâlâ başkalarına engel olmak ile övünen insanlar ile dolu, kişiler başkalarına engel olup sunucu değiştirdiği veya oyunu bıraktırdıkları için bundan övünerek bahsediyorlar. Sorsan bir startup kurmuş kadar sevinçlidirler. Bu bir alışkanlık ve bağlımlılık, fakat kişiye sorsan her şey yolunda, çok iyi şeylere hizmet etmiş durumda. Ne de olsa buglu kesime engel oldu veya kp kasımına veya her neyse. Beyin bu şekilde mutlu olmaya alıştırmıştır kendini, bu durumdan kurtulamaz. Bunun asıl sebebi ise, vurdumduymaz şekilde oyuncu kitlesini serbest bırakan yönetimindir. Bu durumlara düzenli şekilde maddeler halinde kısa bir ceza listesi yayımlanmış olsaydı şu an oyunu terk etmemiş 500 binden fazla oyuncu kitleniz olurdu. Ama biliyorum oyunun 15 yıl önceden kurulmuş statik, değiştirilemez kuralları mevcut. Soruyorum, ve söylüyorum; dünyada değişmeyen şey ne ile sonuçlanır? Kendi sonuyla, yıkımıyla, başkasının yerini almasıyla, bu tarih boyunca böyledir. Böyle olmaya devam edecektir. O zaman google yazsın bir statik dökümantasyon geri çekilsin? Böyle mi yapıyor google? Bakın yıllar içinde neler yapmış adamlar.

Kısacası oyunu başka insanların zamanını ve emeklerini çalarak engel olan kişileri suçlu bulmuyorum. Insan denilen varlığın alışkanlıklarını, hastalıklı düşüncelerini ve yaptıklarını kontrol edemezsiniz. Belirli maddeler koyarak, sistem kurarak bunu minimum seviyeye düşürebilirsiniz ancak. Bunlar üzerine düşünüp uygulamak sizlere kalmış.

İnsan denilen varlığı kavramak adına okuduğum bir şeyi kısaca anlatayım: Herifin birisi arabasında kız arkadaşıyla oturuyordu ( veya sevişiyorken hatırlamıyorum ), polis memuru yaklaşıyor ve ruhsat istiyor, herif çıkartıp tabancayla polis memurunu vuruyor, öldürüyor. Bu herifin bir çok şeyden cezası bulunuyormuş zaten. Her neyse, sonra adam kendisini için şu sözleri söylüyor: “Aslına ben bir karıncaya bile zararı dokunmamış birisiyim. Böyle bir kalbim, yüreğim var” der. Dikkatinizi çekmesini isterim, kimlik sordu diye polis memuruna silahını çıkartıp vurmuş kişi bunu söylüyor. Evet insan budur. Böyle bir varlık var yeryüzünde ve bunu kontrol etmek bazı kitlelere düşer.

Zaman ayırdığınız her şey bir emektir, ve kısacası paradır. Time is money derler. Reel hayatta zaman ayırır, çalışır, para biriktirirsiniz. Gidip çok pahalı bir laptop aldığınızı düşünün. Hırsız evinize girdi ve bunu çaldı, kamera sisteminiz var ve hırsızı tespit ettiniz. Durumu yargıya ilettiniz, ama yargı size ne yapalım hırsız girmeseydi mi der? Böyle söylediğini hesap edin, ve hırsız hiç bir suç almadı. Bu hırsız ne yapar? Zaten zarar görmüyorum ki hiç bir şekilde der, ve devam eder, alışkanlık yapar, hayatını bu şekilde geçirir. Sizin yaptığınız aynı şey, ben zamanımı çalan, sizlere zarar veren insanı şikayette bulunuyorum siz hiç bir şey yapmıyorsunuz. İnsanlar oyun içerisinde ne kadar birbirlerine girseler işinize o kadar geliyor mantığı var, çünkü oyuncuların birbiriyle sataşıp, hırs yapıp, para yatırmasını hedefleyen bir sistem kurmuşsunuz. Oyuncular para yatırarak ve zaman ayırarak birbirlerini yemeyi alışkanlık haline getirmiş, sizlerde bunları uzun zamanlardır izlemekten mutluluk duyarak, alışkanlıklar geliştirmişsiniz.

Macro kullanımı, sistematik bir şeyler yapmanın oyun kurallarını ihlali kısmının yıllardır yanlış aktarılması.

Yukarıdaki konu ile çok benzer fakat bu saatten sonra bunları anlatabilmek, anlayabilmek çok zor. Siz bir şeyi yanlış aktarırsanız ve bunda ısrar ederseniz (delinin biri kuyuya taş attı misali), oyuncu kitlenizin ruh hastası gibi bazı şeyleri takıntı haline getirmelerine şaşmamak gerekir.

Insanlar küçükte olsa bir macro kurduğu için bunları suç olarak gören, bunlara engel oldukları için büyük şeyler başardıklarına inanan, mutluluk duyan büyük bir kitle beslediniz oyununuzda. Bu zihniyeti bozmanız ise imkansız.
Büyük oyunların bir çoğunda macro sistemi oyunun bizzat kendi içerisinde yer alır. Macro kullanmak oyuncu için kolaklık sağlayabilir ve bu da oyuncuya keyif veren bir şeydir. Oyuncunun keyif aldığı her şeyi kısıtlamak adet edinilmiş bizde.
Bugün en basit mouse ve klavye uygulamalarında macro hazırlama kısımları mevcut. Oyuncu “, 2 , “ 1 vb yapıyor diye dünyanın sonu mu gelmiş? Bunu başlatan da kendisi, durduranda, bunun nesi garip ? Sentetik İpek veren boss vardı ismi kraliçeydi sanırım, onu keserken karakter sürekli fizik attığını düşünün, e yani ne olmuş. Basit bir loop döngüsü kurdun diye neden yıllardır bu büyük suçmuş gibi bu oyuncuları dışladınız? Şimdi soruyorum, kopya yapan mı yoksa karakteri 2 ye bassın diye basit loop oluşturmuş bir oyuncu mu yeğlersiniz?

Burada sorun şu, siz basit bir şeyi söyleyip bunun kartopu gibi büyütmeye sebep oldunuz. Oyuncuların bir developer veya yönetim mantığıyla her şeyi anlamalarını bekleyemezsiniz. Siz oyuncuya macro kullanımı suç derseniz, adam ruh hastalı olabilir ve bunun için tüm zamanını harcayabilir, ki bu gerçekte olan şeydir. Siz bu saatten sonra resmi olarak bu vb şeylerin suç olmadığını ilan bile etseniz işe yaramayacak, çünkü bunlara engel olmak isteyen oyuncu kesimi artık bunları alışkanlık haline getirip, oyunda bunları yaparak mutlu ve keyif alıyorlar. Sizin elinizde kalan ise, kaybettiğiniz insanları saymak olacaktır. Tabi umursuyorsanız söylediğiniz gibi : “Biz değerli oyuncular” tabirini samimi olarak kullanıyorsanız.

Basit veya karmaşık bir sistem oluşturduğu için insanları dışlama eğiliminde bulunur insanlar. Fakat zamanı gelincede google’da çalışabilecek kadar zeki insanları kadrolarına almak için can atarlar insanlar. En basit sistematik bir duruma karşı iseniz, neden dev kadrosunu ararken (eğer arıyorsanız ) zeki ve eğitimli bireyler arıyorsunuz. O zaman gidip oyundan macroya karşı olup, başka insanların zamanını çalan insanları kadronuza alın. Bu kesim sonuç olarak istediğinizi yapacaklar. Diğer kesim ise robot üretmeye kafa yorsunlar.

Sanayi devrimi ilk çıkış aşamasında iken büyük bir kesim (ülke ve insanlar) buna karşı çıktı, kişilerin kaygısı ve gelecek korkusu bu kişileri sarstığı için yapacak başka seçenekleri kalmamıştı karşı çıkmaktan başka. Tüm bu kesim hayatlarının sonlarına kadar sanayiyi ve gelişimi reddetmeyen insanların altlarında çalışmak zorunda kaldılar hayatlarını sürdürebilmeleri adına. Bu devrimi reddeden ülkeler her zaman arka planda kaldılar.

Kullandığınız excel, relational veya non-relational db, kullandığınız grafik programları ve hatta işletim sisteminiz. Bunların tümü macro sayılır. Macrodan daha üst düzey olarakta adlandırabiliriz. Tüm bunlar insanların işini kolaylaştırması ve daha hızlı çözümler üretmek amaçlı ortaya konmuş araçlardır. O zaman oyununuzun veri tabanını bir database ile değil bir txt yığını dosya ile tutun, ya da kağıt kalem ile. Neden yapmıyorsunuz? Çünkü kontrol edemezsiniz bir süre sonra imkansız bir hali alır. Aynı mantık, sadece kavramak zaman alır veya bir çoğunun işine gelmez yukarıdaki sanayi devrimi reddeden kesim gibi. Adamlar tanklar üretti, her neyse.

Bu konularla ilgili üst düzeyde detaya girebilirim. Sadece çok uzatmak istemiyorum, değinmek istediklerime değindiğimi düşünüyorum. Biz macro konuşalım, adamlar bilgisayar oynayabilecek robotlar çıkartacaklar yakında. Okuyanımız bile cahil. Çok geç kaldık, çok geç anlıyoruz, üzülüyorum bu zihniyetle geçirdiğimiz yıllara.

Klan parası kasmak, emek hırsızlığıdır fikri.

Klan parası kasmanın suç olduğunu söyleyen kesim bile duydum. Belki yönetimde bunu savunur, bilemem güncel durumu. Peki neden böyle oldu? Yukarıdakiler ile aynı sebep: düzenli maddeler halinde oyuncularını önemseyeceklerini hissedecekleri kuralların olmaması, basit bir söylentinin halk arasında evrile çevrile yanlış anlaşılarak, nesilden nesile aynı zihniyetle büyümesi.

Bir adet çağrı 3 üretebilmek için 2.7 milyon kp gereklidir. Bunun için ömrünüzü savaşarak geçirseniz yapamazsınız. Şimdi yönetim olarak siz böyle bir rakam koymuşsunuz. Bende bir oyuncu olarak buna zaman ayırmayı planlamışım. Plus almışım, char kasmışım, zamanımı ayırıyorum bir şey için, yani sizin kurmuş olduğunuz oyun sistemi için, oyununuza zaman ve para harcıyorum. Şimdi ben bunları yapmış birisiyim fakat siz gelip buna engel olmak isteyen kişilere hiç bir ceza vermiyorsunuz. Ben ne düşünürüm? Ya Klan Parası sistemini kaldırın, ya da 2.7 milyon yerine 1000 KP yapın o rakamları ki herkes savaşarak alabilsin? Diyeceksiniz ki herkes alamasın diye koyuldu o rakamlar, peki o halde bu uğurda uğraşan insanların zamanını emeğini korumak için neden bir madde ceza ilkeniz bile yok, neden umrunuzda değildi bunlar? Sebebi kendimce çok net: herkes birbirine karşı düşman olsun bu daha çok hırs ve sonucunda para getirir. Ya da biz oyuncu kesim zaten oyuna bağlı kalmış, cahil bilgisiz kesimiz, fikrimizin ve yazdıklarımızın ne anlamı olabilirdi ki.

Oyuncu olarak KP kasımına karşı gelen kesime gelecek olursam. Bu kişiler inanılmaz düzeyde kıskanç veya zevk amaçlı bu işi yapmaktadır. Daha sonra bölgeden çağrı 3, kanatma 3 vb tılsımları bulamadıkları için en çok ağlayan kesimde bu bireyler olur.

Oyuncu kitleniz oyunda zaman harcamak istediği şey ile zaman geçirmek ister, bir insan bir insanla sohbet etmek veya yaptığı şeyi açıklamak zorunda değildir. Bir insan PvP’den zevk alıyorsa buna uygun ortam ve kurallar koyulması gerekir, aynı şekilde PvE için. Bu oyunda sizlerin ortaya koyduğu belli başlı kurallar var ( Mareşal 9m şan gibi ). Bu kuralları koyup, bunun için zaman ve para harcayan kesime , destek verecek bir şey yapmadığınız taktirde bu insan neden buna devam etsin? Neden size para kazandırsın? Bir sistemin yürüyebilmesi için karşılıklı faydalar sağlanmalıdır. Siz her zaman win-lose mantığı ile yürürseniz o patlak verir, şu an vermis olduğu gibi, daha kaç bin kişi terk etsin oyununuzu? Win-win mantığı koyulması için ufak bir çaba verildiğini dahi hissetmiyorum. Söylediklerim yanlış ise neden hiç bir kural yok hâlâ oyunda? Horozları kümese koyup izlemek ile ne farkı vardı? Ben ruh hastası insanlar ile uğraşmak zorunda mıyım oyun içerisinde, açıklama yapmak zorunda mıyım kendilerine?
Bu vb amaçla kişi oyuna zamanını ayırıp, tiracet için bile yapmış olsa ( biz tek lira kazanmış değiliz bu oyundan ), sizin bu durumu dengeli ve akıllı şekilde win-win yasası uygulamanız gerekir. Ben bu yasanın gelmesini bir tarafa bırakıyorum, oyuncularınız bu vb benzeri şeyleri beraber bir aktivite olması için bile yaptıkları halde sizler bu sistemi ve düzeni onlara sağlamıyorsunuz, umursamıyorsunuz bile.

Yaklaşık 6,7 yıl evvel WOW’da aktif olduğum dönemler, oyun yönetimi gold fiyatlarının satışlarının farkındaydı. Bunlar ile ilgili websiteleri dahi mevcuttu. Örnek veriyorum 100 bin oyun altını 20 euro olsun. Oyun geliştikçe ve oyuncu sayısı arttıkça gold biriktirmek daha basit hal alabiliyordu, ilgili web sitelerinde gold satışları ucuzlayabiliyor veya dengesiz duruma gelebiliyordu. Peki adamlar ne yaptı ? Kalkıp gold satin alan üyelerini banladılar mı? Tabi ki hayır, oyunu sadece gold biriktirmek için zaman ayıran oyuncular vardı. Bunlar için addon (eklentiler bile mevcuttu ), en belirgin ve karmaşık detaylı olanı TSM’di. Çok karmaşık scriptlerden tutun, aklınıza gelebilecek bir çok hesaplamaları kendi isteğinize göre düzenleyebiliyorsunuz. Benim o dönemler 4.5 milyon gold’um vardı, wow token (aylık gold ücreti ) 20bin altın civarındaydı o dönemler gerisini siz hesaplayın. TSM’e aylık ücret bile ödeyebiliyordun, geliştirmiş oldukları bu araç için. Şimdi, sebebi ne olursa olsun, oyuncu bundan zevk alıyorsa ve yapıyorsa senin bunu desteklemen gerekir mantığını, bu insanlar çoktan kavramışlardı. Adamlar WOW Token çıkarttılar. Oyun içerisinde 30 günlük subscription gold karşılığı alabiliyorsun. Bu şu anlama geliyordu win-win. Herkes memnun, kişi ne ile zamanını geçirmek isterse hiç bir engel olmuyordu. Ama yönetim çok akıllı davrandı bu durumda, neden mi? Çünkü bu sistem global şekilde gold başına düşen reel para miktarının kontrolü sağlıyordu. Yani dizginler adamların ellerindeydi her zaman. İşte yönetim buydu, win-win çözümleri üretmek, oyuncu kaybedebilme ihtimalini minimalize etmek. Biz neredeyiz, onlar nerede, bizim zihniyetimiz ne durumda , onları ki ne durumda. Fark işte bunlar, örnek sayısını arttır, arttır bitmez.

Başka konu olarak; şikayet edilen birey ceza aldımı almadımı umursamam. Ama şunu umursarım, benim haklarım nelerdir bu oyunda? Benim zamanım çalındığında bunun bir ceza karşılığı var mı varsa nedir? Yıllardır bu bile getirilmedi. Kimse oyunu geliştirin demiyor bile artık. Yeni bölge isteyen bile kalmamış çünkü ölmüş her şey. Aşağıya yazacağım çok basit bir duyuru ceza listesi bile yok oyunda. Bu bile koyulmuş olsaydı yıllar evvel, oyuncu kitleniz hala ayakta dururdu. Çünkü oyuncular; evet en azından bizi umursayan bir yönetim var diyebileceklerdi. Hakkımızı ve zamanımızın değerini bilen yönetim mevcut diyebileceklerdi. Fakat malesef ülke olarak bu kültürümüz bile gelişmedi. Yabancıların milyon oyuncuları olmasına ragmen, en ufak bir sıkıntıda memnun olabilmen için her sistemi deniyorlar. Biz uyumaya devam.

Çok basit örnek liste:

Boss kesimine engel olan, bug kesen , slot kesen:
-1. yapımda 2 hafta ban
-2. yapımda 2 ay ban
-3. yapımda 1yıl
-4. yapımda 3 yıl ban
KP kasımına engel olan
-1. yapımda 1 ay ban
-2. yapımda 2 ay ban
-3. yapımda 1 yıl ban
-4. yapımda 3 yıl ban

Evet, sadece bu kadar. Bu yapılmış olsaydı 5 yıl evvel her şey çok farklı olurdu. Şu an oyununuzda boş kalmış sunucular değil hâlâ akşamları sohbet edebilmek için oyuna girecek kiteleler olurdu. Siz oyununuza bir uyuşturucu gibi bağlı kalmış ruh hastası insanlar ile kalan zamanı geçirmek zorunda kalacaksınız ne yazık ki. Çünkü biliyorum, belli başlı statik-değişmez, değişirse oyunun sonuna sebep olacak 15 yıllık kurallar mevcut. Ne yapalım, bazı şeyleri anlamak zaman alır.
Bunun öte sebebinin de farkındayım, ülkemizdeki şirketlerin yürüyüş biçimi. Bireylerin elini taşın altına koymasından korkması çünkü sorumlulukların olması. Var oldukları şeyleri kaybetme korkusu. Farkındayım, fakat üzülerek belirtiyorum, bu zamanları yaşlanarak geçirip gitsek bile bir sonraki neslin geçireceği o zor zamanlar veya kim bilir yok olmaya mahkum olmasını izleriz artık. Bunların sorumlusu ise bizleriz, bizzat kendimizin yetiştirip büyüttüğü zihniyetin sebebi bizlerdir.

Zamanının çoğunu 1 dk’lık tiktok videoları ile geçiren bir nesil yetişiyor. Bu şu anlama gelir; beyin uzun süre kısa ve hızlı içerik tüketmeye alışmıştır. Bu kesim zamanla ne bir makale okuyabilir hale gelir, ne bir kitap, ne de bir film izleyebilir. Çünkü çok uzun ve gereksiz olarak algılar beyin bunları. Bu kişilerin bu döngüden çıkabilmesi oldukça zaman ve plan gerektirir. Şimdi bu akımı bir tarafa bırakarak; insanların zaman harcamak istedikleri şeyleri yapabilmelerini sağlamak. Konu bu, ve bu sağlanmadığı taktirde zararlı sadece kendi düşüncelerinin hep doğru olduğunu düşünen kesim çeker. Bugün açın herhangi bir oyun, oyuncu ne yapmak isterse doğrudan yapabiliyor. Sadece MMROPG’den bahsetmiyorum, herhangi bir tür olabilir. Aslında mantık çok basit; “entertainment”. Sanırım bu kavramı bile anlamakta zorluk çekiyoruz millet olarak. Siz bir oyun platformu olarak, oyuncularınızın istedikleri şeyleri yapabilmesini sağlayamıyorsanız ( sebebi ne olursa olsun ) bu çok basit mantık ile aslında bir oyun platformu olmadığınızı gösterir. Entertainment, insanların eğlenebilmesine destek ve öncelik göstermektir. Onların sıkıntılarını ve görüşlerini göz ardı etmek değil.

Oyuncular anket sonucu karaköy bossların grup bölgesinde olmasını istememesi konusu

Bir şirket veya yönetim, kullanıcılarından feedback veya anket talep ederek beyin fırtınası yapmalıdır. Ne yazık ki bunun bile mantığı anlaşılıp konuşulmamış. Facebook bir ürün çıkartırken, ürünün kritik kısımlarının nasıl dizayn edilmesi gerektiğini, algoritmalarını nasıl yazmaları gerektiğini kullanıcılarından öğrenmez. Kullanıcı veya client, genel olarak ne istediğini bilmez, bilemez çünkü hayal gücü ve bilgisi yetersiz kalır. Hiç duymadığınız görmediğiniz bir şeyi düşünemezsiniz. Bu konuda tecrübeli ve bilgili mühendisleri devreye girer. React yazılımının VDOM ile mi yoksa DOM ile çalışması gerektiğini yılların tecrübesi insanlarla karar verir. Örnek uzar gider. Sizlerin kendi aranızda telekonferans yaptığınızdan bile şüphe duyuyorum, bu şekilde kararlar verildiği için. Yani bir kişi dahi çıkıp buna benzer bir şey dile getirmedimi. Bir kişi dahi, bir developer’ın ve normal kullanıcının görüşleri hakkında uçurum olduğunu dile getirmedi? Demek ki fikir alışverişi bile oluyor internally.

Anlama, öğrenme zihniyetimiz, yargı dağıtma zihniyetimiz.

Ülkemizin kültür ve yetiştirilme biçiminden ötürü her daim fikirlerimizin özel ve kesin doğru olduğu kanısındayız. Bir kere en önemlisi hiç bir şey okumadan, hayat tecrübesinin her şeyden önemli tutup, biz yaşayarak öğreniriz fikri mevcut. Yaşayarak öğrenmekte nedir? Hayat tecrübesi, hmm.. Çok net ve basit şekilde “okumadan hiç bir şey öğrenemezsiniz, öğrendiğinizi zannedersiniz”. Karşınızda okuma yazma bilmeyen bir kişi düşünün, elinizde bir kağıt bulunsun bu kağıtta bir şifre yazmaktadır, bir cümleden oluşuyor. Bu kişi bin yaşına kadar okumayı öğrenmeden o kağıda baksın, bin yılını boşuna geçirir. İşte okumakta böyle bir şeydir. Okumayı bilmeyen o kişinin bin yıl bile baksa, o şifreyi çözemeyeceğini adınız gibi bilirsiniz, okumayı bilen birisi olarak. Tabi, bizim gözlerimiz vardı, her şeyi anlayıp hayat tecrübesi kazanmış gözlerimiz ve tecrübemiz. “Talking to Strangers” kitabına bir göz atın derim.

Oyun içerisinde yargı dağıtmayı bilen, kendince hep doğru şeyleri yaptığına inanan insan sayısı bitmiyor. Herkes en doğru kararı veriyor ve yargı dağıtmakta üstlerine yoktur. 32 yaşında bir oyuncu (bana engel olan şahıs), 8 sunucuda insanların KP kasmasına engel olmakla övünüyor. “Ya mareşal büyücünü aktarırsın, ya sistem kurarsın ya da sana burada rahat vermeyeceğim hiç bir zaman” der. Nereye gidersen git sana engel olacağım der. İşte bizim gibi oyuncular, bu zihniyet ile uğraşıyor ve bunun asıl sebebi yönetimdir. Karakterimi kesince ise alay edip : “ADFASDFa” yazar. Kim bilir belki yönetim olarak şu yazdıklarıma sizde içten gülüyordunuz, böyle kişilere en ufak bir ceza sisteminizin bile olmadığını düşünerek. Yargı konusuna dönecek olursam. 8 sunucuda bunu yapan bir oyuncu ile GM veya DEV olarak oyuna girip insanları ufak sebeplerden ötürü banlamaya çalışan zihniyet aynı zihniyettir. İki tarafta elinden gelen güçlü kozları kullanır. GM veya DEV görevi bunlar değildir. Oyundaki sorunlu şeylere çözüm üretmek veya bu uğurda zaman harcamaktır. Huzuru ve dengeyi sağlamaktır. Oyunda kopya sorunu varsa bunu nasıl giderebiliriz, tecrübeli bir back-end’ci mi gerekir, cache sisteminde profesyonel birisimi bunları sorgulamalı.

Akçeye karşı olan kesim

Hayatım boyunca hiç bir zaman akçe sistemine karşı olmadım. Bir hizmet verilmiş ise karşılığı olmalıdır. Herhangi bir gelişmiş araç, ücretsiz veriliyorsa bu her zaman sorgulanmalı. Tabi ki bunun öte tarafı da var, verilen bu ücretin karşılığı veriliyor mu? İşte işin burasıda önemli. Bir şeye para ödüyorsanız, istediğiniz şeyin olması gerekir, olmuyorsa bir daha vermezsiniz. Siz hiç bir şeye para verdiğiniz taktirde o şey elinize geçmiyorsa tekrar tekrar aynı yere para öder misiniz?
Eskiden ayda ortalama 2 veya 3 adet 5500 akçe alırdım, plusları saymıyorum bile. Şimdi ise 4 yıldan fazla tek lira ödemedim bu oyuna, ödemeyeceğimde. Belki oyuna girip bakabilirim ama tek lira ödemeyeceğim. Siz ruh hastası oyuncularınızdan para umut edin, bizim gibilerini kaçırmaya devam edin. Bir sisteminiz olmuş olsaydı ve oyuncularınızı umursadığınızı belli ettiren düzenli kurallarınız olsaydı bu oyunu geliştirmemiş olsaydınız dahi benim gibi oyunlardan tekrar para kazanırdınız. Fakat soruyorum; yapmak istediğim şey üzerine para verdiğim halde yapamıyorsam, neden tekrar ödeme yapalım sizlere?

Peki ne olacaktı bundan sonra?

Bilmiyorum. Yönetimin oturup bunlar üzerine konuşacaklarını dahi bilmiyorum. Ama kendi adıma konuşmam gerekirse. Evet bu şahıs bana engel oldu, tüm planımızı ve harcadığımız parayı boşa çıkarttı, bizi huzursuz edip (kendisini mutlu ), zamanımızdan çaldı, emeğimize engel oldu (oluyor). Zaman zaman sinirlendim mi elbette evet, küfürler savurup bende karşıyı tehdit ettim mi ? Hayır. Benim için gelip geçti, KP ihtiyacım veya mareşal ihtiyacım yok zevk amaçlı yapıyordum ve bu zevkime engel olundu, IKV yönetimi ise sessiz kaldı, umursamadılar bile. Umut ederim ki bunca yazdıklarım ufakta olsa bir değişikle vesile olurdu. Ben kısa zamanda oyununuzda tekrar pasif duruma geçeceğim, zaten geçici olarak girip bakmak istemiştim 4 yıl aradan sonra. Şunu da belirteyim; bu 4 yıllık süreçte tek sefer dahi hiç bir karaktere giriş yapmadım. Zaten şu ortamı ve zihniyeti gördükten sonra daha da kolay kolay adım atmam, size keyifli para ödemeler ve birbirinizle horoz misali hodrimeydan okumalar. IKV benim oynayadığım ilk ve son Türk oyunu olarak kalacak, daha da asla bir Türk oyununa giriş yapmam, yabancıların zihniyetinin oluşması için bir 100 yıl gerekir bize. İyi çalışmalar dilerim.
Youtube Kanalım

LPxSEVENFOLD
LPxMEMORABLE
LPxWOW
Kullanıcı avatarı
AGRESIF
Teşkilat Neferi
Teşkilat Neferi
Klan: Arzın Çocukları

Re: 4 yıl aradan sonra gördüklerim

Mesaj gönderen AGRESIF »

özet geçebilecek var mı?
Kullanıcı avatarı
02ARMA02
Antrepo Bekçisi
Antrepo Bekçisi
Sunucu: Teşkilat
Lonca: Hamunaptra

Mesaj gönderen 02ARMA02 »

AGRESIF yazdı: 04 Eyl 2023 22:23 özet geçebilecek var mı?

Bug kesênlere sitem.
Kp kasmaya engel olanlara sitem.
Yönetimin istediği fakat bir şekilde yapılan şeylere verilen cezalara sitem. (Kp kasmak)
Oyunda mı şizofreni hastası oyunculara sitem (adam bu konuda haklı)

Yönetimin hiç bir şekilde haklı haksız ayırt etmemesine sitem
...COMANDANTE...

... Semsûr...
Kullanıcı avatarı
AGRESIF
Teşkilat Neferi
Teşkilat Neferi

Mesaj gönderen AGRESIF »

02ARMA02 yazdı: 05 Eyl 2023 02:06

Bug kesênlere sitem.
Yönetimin istediği fakat bir şekilde yapılan şeylere verilen cezalara sitem. (Kp kasmak)

haklıymış
Kullanıcı avatarı
02ARMA02
Antrepo Bekçisi
Antrepo Bekçisi
Lonca: Hamunaptra

Mesaj gönderen 02ARMA02 »

AGRESIF yazdı: 05 Eyl 2023 17:00
02ARMA02 yazdı: 05 Eyl 2023 02:06

Bug kesênlere sitem.

haklıymış
Yıllardır böyle. Evden dışarı bile çıkmayan asosyal insanlar bu oyuna çok zarar verdi ve vermeye devam ediyor.
...COMANDANTE...

... Semsûr...
Azaphgx
İri Fare Avcısı
İri Fare Avcısı
Sunucu: Eminönü
Lonca: Legend Of Tayfa

Mesaj gönderen Azaphgx »

Ne yazık ki oyunun geldiği durum tam da yazdığınız gibi sorumsuz yönetici akılsız oyuncular bu oyunu bitirdiler
Kullanıcı avatarı
Scalgar
Labirent Rehberi
Labirent Rehberi
Sunucu: Beyaz Köşk

Mesaj gönderen Scalgar »

Dükkan ürünleri hakkında bile destekten cevap alamıyorum artık siz düşünün :grinning:
Nothing
Esadullah
Kara Cin Düşmanı
Kara Cin Düşmanı
Sunucu: Eminönü

Mesaj gönderen Esadullah »

Scalgar yazdı: 09 Eyl 2023 00:58 Dükkan ürünleri hakkında bile destekten cevap alamıyorum artık siz düşünün :grinning:
YENİ EKİP ŞART
İKV dünyasında, sadece Eminönü Sunucusu'nda; EsedullahŞifa(59), EsedullahBüyü(59) ve esedullahAli(59) isimli karakterlerim bulunmaktadır. Çakma karakterin verdiği/vereceği huzursuzluklardan mesul değilim.
ÖZGÜR FİLİSTİN :flag_ps: :flag_tr:
Kullanıcı avatarı
AGRESIF
Teşkilat Neferi
Teşkilat Neferi

Mesaj gönderen AGRESIF »

Scalgar yazdı: 09 Eyl 2023 00:58 Dükkan ürünleri hakkında bile destekten cevap alamıyorum artık siz düşünün :grinning:
gönüllü çalışanlar olunca böyle gönülsüz işler olabiliyor :')
HastaRuh
İskele Babası
İskele Babası

Mesaj gönderen HastaRuh »

wowda gold alanıda satanıda banladılar ve banlıyolarda :)

kp kasmak kadar saçma birşey yok gidip savaşarak kasarsın, ha illegal yolla kasmak istiyorsan sana karşınada birşey diyemezsin ;) bu bir mmorpg, yani rol yapma oyunu. istediğimiz gibi davranabiliriz tabii oyunun kuralları çerçevesinde. sen git savaş alanında kp aktarımı yap sonra da bana saldırıyorlar diye sitem et.