Yeni Sunucu!

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
RexapiN
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu
Sunucu: Beyaz Köşk
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: Zouka

İstanbul Kıyamet Vakti Yeni Sunucu Önerisi

Mesaj gönderen RexapiN »

Oyuncular arasında gerçekleşen ticaretlerde yaklaşık on yıldır 50 bin ile 1 milyon değeri arasında seyreden koni çiçeğinin bugün 100 milyon olmasından rahatsızlık duyan oyuncular için bu öneriyi yapıyorum.
Oynadığımız sunuculardaki mevcut hatanın gerçekten çözüldüğünü varsayalım bu çözüm, kafamızdaki soru işaretlerinin tümünü yok edecek mi? Benim ve eminim birçok oyuncunun yok etmeyecek, bu yüzden bu sunuculardaki karakterlerimize emek verirken tereddütte kalıyoruz. Emek vererek kazanabileceğim şeyleri oyun hatasından faydalanarak kazananlarla yarıştıramam, çünkü o yarışı kaybederim. O yüzden bu sunucularda oynamak insanı her zaman sonu gelmeyen kötü düşüncelere sevk edecektir. Sürekli bir ikilem içerisinde oyun oynamanın getireceği yorgunluk, günün sonunda yüksek ihtimallle oyunu bırakmayla sonlanacaktır. Bununla birlikte biz ne bu oyundan kopabiliyoruz ne de bu oyunu mutlu bir şekilde oynayabiliyoruz. Oyundaki Boss kesimlerinin, Boss'un kişinin karakterine yapacağı katkıdan dolayı değil sadece kesmek için kesildiğini bir dönemde oynuyoruz. Örneğin arttırıcı alıp maden çekmek istiyorsun, adamın biri gelip ticarete 2 yıl boyunca sürekli maden çeksen bile ulaşamayacağın sayıda maden koyuyor. Oyuna devam etmek için bunu da görmezden gelmeye çalışıyorsun. Diyorsun ki; işte en azından zaman geçsin karakter açıp kasayım, sonra seninle aynı zamanlarda başladığını bildiğin birinin ertesi gün üretimlerini tamamladığını görüyorsun. Tüm bu nedenleri topladığımızda boştan yere emek verdiğini düşünmen içten bile değil. Diyelim ki şansın yaver gitti ve yıllar önce oynadığın kasa karakterlerinin birinde koni çiçeği buldun bu madene eli bol, gönlü bol bir arkadaş mikroçip falan verdi o zaman senin de iyi kötü dizili bir karakterin oluyor ve kısa süreliğine mutlu oluyorsun. Oyundaki mevcut hataların farkında olup, bu hatadan faydalanamadığını düşünerek kendini bir şekilde kandırmış oluyorsun. Sonuç olarak sen de bu sektörün bir parçası haline geliyorsun. Etrafına baktığında herkesin karakterinin tamamlanmış olduğunu sende olan her şeyin zaten var olduğunu görüyorsun sonunda bunu elde etmenin bir başarı olmadığına kanaat getiriyorsun.
59 seviye Karaköy'den hiçbir eksiği olmayan bir oyuncunun yanından geçen 39 seviye, alman ok ucu eşyalara sahip olmanın 59 seviye eşyalara göre daha değerli olduğunu düşünüyor. Alman ok ucu yüzüğe 59 seviye eşyalarının üretimi için gerekli olan materyallerin birçoğunu vermeye hazır hale geliyor. Bunu gören 59 seviyeye sahip oyuncular karakterlerinin aslında 39 seviye eşyalarından bile daha değersiz olduğunu fark ediyor. Bu da o kişi için tam anlamıyla bir yıkım oluyor. Herkesin aynı karaktere sahip olduğu bir ortamda kendini farklı kılmak adına çok daha farklı şeylere ihtiyacın olduğunu düşünüyorsun bu farkı da sadece rütbe, buluşma hatırası ve epe ile sağlayabiliyorsun. Halihazırda oyuncuların birçoğu bu eşyalar için varını yoğunu vermeye hazır. Yeri geliyor halley asa üretmek için gereken tüm materyalleri veriyorsun ama yine de bir epe alamıyorsun. Eski arkadaşları bir kütük almak için yine, son seviye eşya üretimi için gerekli birçok maden veriyorsun yine de alamıyorsun. İkv'nin şu an ki durumu bu şekilde hepimiz oynuyoruz, hiçbirimiz mutlu değiliz.
Bizim İkv'den büyük beklentilerimiz yok. Biz bugün oyunun grafiklerini veya oyuna gelebilecek eklentileri konuşmuyoruz. Piyasada sayısız oyun varken biz bu oyunu oynamayı tercih etmişiz. Bunun sizin gözünüzde hiç mi bir değeri yok? Bizim bu oyunu hatalardan arınmış bir şekilde oynamak hakkımız.

Oyunun mevcut hata ve eksikliklerinin göz önünde bulundurulduğu,sunucu transferinin olmadığı yeni bir sunucunun açılmasıyla birlikte oyuncuların halihazırda yaşadığı rahatsızlıkların sona ereceğini düşünüyorum. Yeni sunucu açılması gerektiğini sadece söylemekle kalmayıp bu yeni sunucunun özelliklerinin nasıl olursa ikv oyuncularının beğenisini kazanacağını belirtimeye çalışayım. Yeni açılacak sunucuda önceki sunuculardaki gibi tüm eklenti paketleri olacak. 39 veya 49 seviyenin son seviye değil 59 seviyenin son seviye olduğu, Karaköy eklentisinin çıkarılmadığı bir sunucu. Geliştiricilerden bu yeni sunucuya özel bir çaba ve emek gerektirecek bir şey yapmasını istemiyorum. Herkesin aynı zamanda, eşit bir şekilde başladığı bu sunucuda oyuncular arasındaki rekabetin gerçekten keyif vereceğini düşünüyorum.
Oyundaki mevcut hataların ve bugların titizlikle inceleneceği, herhangi bir problem çıkması durumunda bu problemi ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerin sayısının fazla olacağı bu sunucuda önemli bir nokta da oyuncuların ticaretlerini nasıl gerçekleştireceği. Mevcut sunucularda Bono’nun yol açtığı olumsuzlukların önüne geçmek için ticaretin nasıl olacağı konusuna da bir açıklık getirelim. Şu an bir karakterde en fazla 999 milyon para taşıyabiliyoruz. İsteğimiz bu limitin artması olacaktır fakat eğer bu limit arttırılamıyorsa oyundaki eşyaların parasını azaltarak var olan bu sınırın olumsuz etkisini engelleyebiliriz. Örneğin şu an ‘’Destekli Platin Zırh’’ eşyası işportacıya satıldığında 25.000 para veriyorsa yeni sunucuda bu eşya satıldığında 300 para verecek şekilde düzenlenebilir. Yeni sunucuda oynayan oyuncuların, son gelişim düzeyine sahip eşyalara ulaşmaları için öncelikle şu an birçok oyuncunun gereksiz olarak nitelendirdiği eşyalara sahip olması gerekecektir. Örneğin Sığınak ve Migrat bölgesi eşyalarını düşürmek isteyen bir oyuncu bu bölgeleri rahat bir şekilde tamamlamak için önce ‘’Ejder Asa, Ashab-ı Keyf’’ gibi şaheser silahlarını ve ‘’Bilge Azat, İbn-i Sina İbn-i Sina Ceket (Mor)’’ nadide eşyalarını üretmesi gerekecektir. Çemberlitaş bölgesi eşyalarını tamamlamak isteyen bir oyuncunun Çemberlitaş’ı rahat bir şekilde tamamlamasını sağlayacak Sığınak ve Migrat bölgesi eşyalarına sahip olması gerekmektedir. (Nucleus Kolye, Yüzük, Zırh gibi.) Büyük Hol bölgesinden elde edilebilecek materyallere rahat bir şekilde ulaşmak isteyen bir oyuncunun önce Çemberlitaş bölgesi eşyalarına sahip olması gerekmektedir.
Bu yeni sunucuyla tam anlamıyla oyuna sıfırdan başlamış olacağız. Bu gelişim sürecinin sonunda da neyle karşılaşacağımızı biliyor olacağız. Bunun bilincinde olmamızın karakterlerimizi geliştirme açısından bize fazla bir yararı olmayacak. Şu an karakterlerinizde olan 59 seviye eşyaların ne kadar zor elde edileceğini hayal ediniz. Tabii ki bu eşyalara yeni sunucuda sahip olduğunuzda gözünüzdeki değeri şu an olan değeriyle karşılaştırılamayacak düzeyde, paha biçilemez olacaktır.
Yüzeysel konuşamak yerine biraz daha işin içine girelim, yeni açılmış bir sunucuda herkesin ve her şeyin eşit olduğu bir ortamda kişi bulunduğu seviyeye göre kendi seviyesindeki diğer oyuncularla rekabet içerisinde olacak. Son seviyenin 59 olması herkesin oyunu son seviye olarak oynayacağı anlamına gelmez. Örneğin 39 seviye bir oyuncu başarısını diğer 39 seviye oyuncular nezdinde değerlendirir.
Yeni açılacak sunucuda İstanbul Kıyamet Vakti 13.yıl paketi gibi bir üründe dükkana eklenebilir. Bu paketin içeriği istenilen şekilde düzenlenebilir. Grup bölgeleri yağma arttırıcıları, maden arttırıcıları, 3 aylık plus paket gibi ürünler bu paket içerisinde yer alabilir.
Oyunda yeteri çeşitlilikte zırhlar, silahlar ve eşyalar mevcut. Işık Hanım Gece Zırhı, Ecel Getiren, Latif ve Eder Asa gibi eşyaları çok sevmemize rağmen karakterimize bu eşyaları takmadan kendimizi Karaköy’e atmak zorunda hissediyoruz. Mevcut zincir görevler de olmasa neredeyse hiçbir zaman diğer bölgelere uğramıyoruz. Gözümüzde adeta diğer bölgeler kapanmış, silinmiş durumda. Yeraltı ve Meran Şehri gibi oyunun harikulade bölgeleri nasıl bomboş kalabilir anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Karaköy’de klan savaşı yapan kimselerin bu savaşı meteora taşımalarından veya Philotheos’un Tılsımı, Dev Ana Parfümü, Meran Alaşımı gibi materyalleri elde etmek için kısa süreliğine burada olanlardan bahsetmiyorum. Yeraltı, Çemberlitaş gibi bölgelerin Karaköy’e girebilmek için sadece bir araç olarak kullanılmasından hiç hoşnut değilim. Arkadaşlar İkv’nin zor bir oyun olduğunu unutmuş durumdayız. Karaköy bölgesi gelmeden önce en iyilerin bile eşyalarına, itemlerine güvendiği karakter sayısı üçü geçemiyordu. Karaköy’le birlikte bu durumun değiştiğini görüyoruz. Çok kısa bir sürede hatrı sayılır düzeyde beş, altı karaktere sahip olmak mümkün. Karakterleri kısa bir sürede oluşturmaya yardımcı olan, oyunu olumsuz yönde etkileyen süreci hepimizin bildiğini ve bu durumdan şikayetçi olduğumuzu düşünüyorum.
Bu yeni sunucu fikri, başta bize zor gerçekleşecek bir durum olarak gelebilir. Nasıl olacak, çok mu uğraştıracak gibi düşüncelere kapılabiliriz. Bu düşünceler aklınıza geldiğinde direkt Yeraltı’nın, Hidra eklentisinin, Çemberlitas’ın geldiği zamanları hatırlayınız. Kolay olmayan ama çok zevkli olan bu tarz MMORPG oyunlarda herkesin hedefi zirveye çıkmak olur. Zirveye herkesin ulaşamamasıysa absürt bir şey olarak değerlendirilemez. Zirveye ulaşmaya çalışmadan oyunu bırakanlar da olabilir. Bunlarla birlikte oyuncu, oyunu kendi anladığı kadarıyla sınırlandırır. Örneğin bazı oyuncuların zirvesini Çemberlitaş eşyalarına sahip olmak oluşturacakken bazılarının zirvesini kendi oyun tarzını yansıtabileceği tılsımlara sahip olmak oluşturacaktır. Herkesin farklı aktivitelerden hoşlanma durumunu gözettiğimizde bazı oyuncuların uzun süre maden çekmekten hoşlandığını, grup bölgelerine girmekten keyif almadıklarını bazı oyuncularınsa grup bölgelerine girmekten hoşlandıklarını biliyoruz. Yeni sunucu; oyuncuların, istedikleri alanda, istedikleri gibi gelişmelerine fırsat tanır nitelikte olacaktır. Hiç kimse PvP için 59 seviye olma zorunluğu hissetmeyecektir. İkv’de item çeşitliliği oldukça fazla ve yeterli seviyede ama biz bu itemlerden sadece Karaköy ile ilgili olanlarıyla ilgilendiğimiz için hem ticaretin hem de farklı türdeki eşyalara sahip olma zevkine erişemiyoruz. İkv şu an bulunduğu oyun türünden çıkmış durumda. Önceden bu oyunu sadece ticaret yapmak için oynayanları, sadece maden çekmek için oynayanları görürken şimdi büyük bir çoğunluğun oyundan tek beklentisinin PvP olduğunu görüyoruz. Hangi klandaki oyuncular o an için fazlaysa diğer klanı sancağına kadar kovalayıp, bu durumdan haz alıyor. Oyunun sadece bu yönünün olduğunu düşünen, çeşitli aktiviteleri gerçekleştirmekten mahrum kalmış oyuncularla ‘’Kalabalık’’ veya ‘’Çok Kalabalık’’ sunucular görüyoruz. Yeni sunucuyla, herkes kendisini yeniden gösterebilme fırsatına sahip olacaktır . Yeni sunucuyla birlikte oyuna yeni bir şeyler gelmesinden bahsetmiyorum. İkv’de zaten var olan şeylerden bahsediyorum. Bu bakımdan yeni sunucu açılamaz denmesini de ikna edici bulmuyorum. Bu oyunu oynayan büyük çoğunluğun uyguladığı strateji olan bir hafta oynayıp ardından bırakma durumunun önüne geçileceğini düşünüyorum. Yeni sunucunun oyunun sürükleyiciliğini ve oyuncuyla bağ kuran yapısını tekrardan açığa çıkaracağını düşünüyorum.
Devamını aşağıdan okuyabilirsiniz.
RexapiN
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: Zouka

Re: İstanbul Kıyamet Vakti Yeni Sunucu Önerisi

Mesaj gönderen RexapiN »

Bu oyuna benzer ve bu oyundan oldukça farklı türlerde birçok oyun oynadım hiçbirinde de İkv oynayan veya İkv'yi bilen birisine rastgelmedim. Hiç kimse bu oyunun varlığından haberdar değil. Uzun yıllar bu oyunu oynamama rağmen hiçbir zaman reklam yapıldığını görmedim. Yapıldıysa da etkili bir reklam stratejisi uygulandığını düşünmüyorum. Bu şartlar altında, ciddi manada bu şekilde ayakta kalmış başka bir oyun olabileceğini düşünmüyorum. Bu durum tamamen ikv oyuncularının oyuna olan sevgisi, ilgisi ve bağlılıyla açıklanabilir. Bunu anlamak için oyunu bırakan kişilere bakalım. Oynamadığı bir oyunun formunda vakit geçiren,videolarını izleyen ve müziklerini dinleyen bir oyuncu kitlesi...
Bu yeni sunucuya gerekli özen gösterildiğinde ve iyi bir reklam stretejisi uygulandığında, hem oyuncuların hem de yetkililerin kazançlı çıkacağı görülüyor. İstanbul'un rüyasını izin verin bizden başkaları da dineyebilsin.
Yeni sunucuyla birlikte o özlem duyduğumuz zamanları, farelerde grupta kasıldığımız günleri, grup bölgelerini tamamlamak için iki saat emek verdiğimiz günleri tekrar yaşayabiliriz. İkv müziklerini internetten açıp, dinlemek yerine o müziği yerinde dinleyebiliriz.
Her şey bittiğinde oyun bizler için anı olarak kaldığında, oyunu şu an ki haliyle hatırlamak istemeyiz.
YigidoSivasli
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen YigidoSivasli »

Aslında dediklerinin %99 una katılıyorum...
%1 ne mi?
İşte o %1 de bende varlığım ile farklılık yapmış bulunmaktayım.
Nasıl mı ?
Herkeste malum fizik kons Med vs. 15 li buz 1 puanda slotlar için ( detayı biliyorsunuz).
Lakin bende buzcuyum.
Yani aslında element diyelim.element isen buz da elektrikte 15 sanıyor/biliyor/algılıyor çoğu insan. Yoktur demiyorum illaki vardır.
Bende fizik gibi buzda tek yetenek kullanıyorum diğer yetenekler fizikle aynı şekilde.
Farklılıktan ziyade hani dedim ya 99 una katılıyorum ...
O kadar sıkılıyor ki insan yaptığım şey saçma da olsa bir farklılık yapmak zorunda kalıyoruz ki bu tip şeyler yapıyoruz.
Ve inan tank olarakta elimde ıslık çalan kullanıyorum.
Bazen gruptakiler redaktor giysene diyor :).
Olsun kardeşim 68 den 71 e çıkartıyor ıslık çalan bu da farkım olsun.
Yani sunucu kısmında ise...
Karakter aktarması olmadan...
39 seviye sınırında sivri adanın son bulduğu bir bölgede...
Meteorda klan savaşlarını amaçlayan...
Acaba rakipte magnezyum mu, alman mı, gül dikeni mi var diye sorgulayan...
Tılsımsız...
Tüm gruba sakınma açılabilen ( o kadar da değil :-))
hasreti ile bekliyorum..
Olabilir, olmalı,olsun!
Sadece istemek düşer...
Olsun o sunucuda karakter açmanın bedeli 5500 akçe olsun.Bir karakter açmak için 5500 vermeye razı olan çok olur.
La yeterki olsun
Drehri
Acemi Savaşçı
Acemi Savaşçı

Mesaj gönderen Drehri »

RexapiN kardeş, harika bir yazı kaleme almışsın.... ekleyecek bir tek kelimem dahi yok. teşekkürler duygularıma tercüman olmuşsun adeta.
Kullanıcı avatarı
turkoxHAMSTER
Dipsiz Kuyu Gözcüsü
Dipsiz Kuyu Gözcüsü
Sunucu: Teşkilat

Mesaj gönderen turkoxHAMSTER »

Son zamanlardaki en doğru yazılardan biri olmuş. Gerçekten bu oyundan kopamıyoruz ama mutlu da etmiyor oyun. Akşam saatlerce elim 1 tuşuna basılı şekilde komiser, tırtıl kesmekle uğraşırken, adamın birinin gelip 200 barut , 500 ipek satılır yazmasıyla bitiyor insanın içindeki tüm heves. Alt F4 çekip silesi geliyor oyunu.

Son 2 yıldır tılsımı 59 eşyaları bıraktım; sadece sıfırdan karakter kasıyorum, belki oyunda şimdiye kadar tatmadığım bir zevki fark ederim diye. Sadece tek bir yeteneğe saatlerce basmaktan başka bir olayı olmayan patron yaratıkları kesmektense; sivri adada tek başına taşkanat kesmek daha tatmin edici oluyor. Yeraltında çalan müzikler eşliğinde osmiridyum madeni çekerken yılan kesmek daha mutlu ediyor beni. Bu oyunu bana tekrar tekrar oynatan duyguların; karakterime düşürdüğüm Halley Ceket'in sevinci değil, meteor cinlerde düşen ganodermanın mutluluğu olduğunu farkettiğimden beri daha da soğudum oyundan.

Karaköy ilk geldiğinde yine ilk boss'u kesmenin heyecanı, ilk nadide eşyaları elde etmenin merakı tutuyordu beni. Anka'da bunun heyecanı ve hırsıyla sizinle verdiğimiz mücadele de karşılıklı yaşanan bu duyguların eseriydi. Ama daha 2 sene geçmeden belki oyunda toplamda 1000 kere kesilmeyen tırtıla rağmen yüzlerce zırh üretildiğini gördüğümde Karaköy denen bölgenin de bir anlamı kalmadı benim için.

Belki bu hilelerin olmadığı, oyunda tek amacı kopya ile karakter doldurup, internet kafelerde 20 karakter birden açıp kp kasan tiplerin doluşmadığı yeni bir sunucuda baştan başlamak, yıllardır bu oyunda aradığım şeydir.
Kullanıcı avatarı
Breddy
İri Fare Avcısı
İri Fare Avcısı
Sunucu: Eminönü
Klan: Lodos

Mesaj gönderen Breddy »

Hayaller çok güzel ama şöyle bi durum var. Mevcut olanı kabullenmek zorundayız
Ölmenin bile bedeli var. (Froshbite)
qscqsc33
Acemi Savaşçı
Acemi Savaşçı
Sunucu: Kuklacı
Klan: Lodos

Yeni Sunucu!

Mesaj gönderen qscqsc33 »

Yillardir knight online ve ikv oynarim. Knightta bi ara boyle oyuncularin sıkıldıgı son demlerini yasadigi duruma gelmisti. Ne yaptilar serverlari birlestirip guzel bir reklam ile yeni server verdiler. Eski yeni bir dünya oyuncuyu yine cektiler. Cekilen dc prelerin cashlerin haddi hesabi yoktu.Yeni serverda ozellikler kisitliydi mesela krowaz itemleri gibi. Zamanla actilar ozellikleri. Aradan 1 yil gecti baktilar duruluyor yine ortalik hemen birdaha verdiler yeni serveri yillardir boyle dolduruyorlar cepleri. Hem oyuncular zevkini aliyor hem yapimci hem dagitici.
Simdi tum serverlari birlestirseler ardindanda guzel bir reklam ile 29 level sinirli bir server acip 1 yil icinde asama asama 39 49 59 u verseler bakin nasil canlaniyor oyun . Yani bu kadar basit birseyi akil etmek cok zor degil. Muhakkak bunu akil etmislerdir . Yapmamalarinda ki sebep sunucu birlesiminde olumsuz teknik sorunlar yasaniyordur yada oyuna gercekten bütçe ayrilmiyordur .Aklima baska birsey gelmiyor. Neyse yine haftada bir foruma bu haberi duyup akcemi plusimi cekip oyuna donmek icin bir umut bekliyor olacagim .
Kullanıcı avatarı
TOLGARDA
Semiha'nın Gözdesi
Semiha'nın Gözdesi
Sunucu: Kuklacı

Re: Yeni Sunucu!

Mesaj gönderen TOLGARDA »

Bugün 29 olmak o kadar zor değil, kaldı ki Karaköy'e alışmış oyuncular için Eminönü'nde karakter kasmak oldukça sıkıcı olacaktır. Bu fikir ancak geliştirilirse işlevsel olabilir, bunu yapana kadar da 59'un üstüne düzeltmeler getirilmesi daha verimli olur.
:zero: :one: :two: :three: :four: :five: :six: :seven: :eight: :nine:
Kullanıcı avatarı
Sonne
Yasemin'in Gözcüsü
Yasemin'in Gözcüsü
Sunucu: Anka
Lonca: Eppur Si Muove

Mesaj gönderen Sonne »

TOLGARDA yazdı: 30 Nis 2020 12:22 Bugün 29 olmak o kadar zor değil, kaldı ki Karaköy'e alışmış oyuncular için Eminönü'nde karakter kasmak oldukça sıkıcı olacaktır. Bu fikir ancak geliştirilirse işlevsel olabilir, bunu yapana kadar da 59'un üstüne düzeltmeler getirilmesi daha verimli olur.
Açık ara en mantıklı düşünce bence budur.
Resim

hercai
rosenrot
donaukinder
JillValentine
RositaEspinosa

Anka

Bilirler her şeyi doğru ama niye yürüyüp dururlar eğri ?
Kullanıcı avatarı
4thEspada
Teşkilat Neferi
Teşkilat Neferi

Mesaj gönderen 4thEspada »

Sonne yazdı: 30 Nis 2020 12:29
TOLGARDA yazdı: 30 Nis 2020 12:22 Bugün 29 olmak o kadar zor değil, kaldı ki Karaköy'e alışmış oyuncular için Eminönü'nde karakter kasmak oldukça sıkıcı olacaktır. Bu fikir ancak geliştirilirse işlevsel olabilir, bunu yapana kadar da 59'un üstüne düzeltmeler getirilmesi daha verimli olur.
Açık ara en mantıklı düşünce bence budur.
59 olmakta zor değil. Philetheosa 5 grup,karakürke 7 grup gitmek ile büyük büyücüye sadece 1’e tıklayarak meteorit atmak arasında farkı bilir misiniz : )