Ne Diyor Bu Domuz? - İnceleme

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
Kullanıcı avatarı
Sora
Kobra Takipçisi
Kobra Takipçisi
Sunucu: Beyaz Köşk

Mesaj gönderen Sora »

Arkadaşlar daha önceden açtığım konuda da söylediğim gibi bu tip konular açmaya devam edeceğim. Daha önce ve şu sıralar forumda gördüğüm domuzun propagandası, birkaç farklı konuda farklı bilgilerle aydınlatıldı. Ben de bu konuyla beraber hepsini özet halinde sentezleyerek sunmaya çalışacağım. Umarım aydınlatıcı olur. :D
Resim
Ne diyor?
Domuza katılın.
Domuz tek yoldur.
Hepimiz kazanalım.
Köhnemiş yönetimlere son.
Yükseliş cemiyeti ve zihniyetine hayır.
Burada Teşkilat denen oluşumun Yükseliş Cemiyeti zihniyetinden farksız olduğuna işaret ediyor.

Yükseliş Cemiyeti: Geçmişte Eminönü'nde huzuru ve barışı sağlama amacıyla kurulan Beyaz Köşk, Teşkilat gibi yönetimlerden bir tanesi.

Tarihçede bulunan şu bölüme bakarsak Teşkilat'ın, Yükseliş Cemiyeti'nin devamı olarak kurulduğunu anlıyoruz:
Aydemir Bey'in ayrılışı sonrasında Yükseliş Cemiyeti başkanlığına Ziya Bey geçti. Ancak Yükseliş Cemiyeti, 14 Nisan olaylarından sonra eski heyecanını kaybetmişti.Cemiyet genel olarak büyük atılımlar yapmaktan çok, yapılması gereken işleri yapan bir devlet kurumu niteliği kazanmıştı. 1983 yılında Cemiyet Yönetim Kurulu'nun desteği ve Şehir Meclisinin kararı ile Yükseliş Cemiyeti kapatıldı ve yerine Yükseliş Cemiyeti'nin son yıllarda kazandığı kimliğin bir devamı niteliğinde olan, ancak tarafsızlık politikasını benimsemiş "Teşkilat" kuruldu. Ziya Bey, meclis tarafından Teşkilat başkanlığına önerildiyse de, o bu görevi kabul etmedi ve Agah Bey, 1983 yılında Teşkilat'ın başkanı seçildi.
Resim
Domuz'un Adamı

Meran Şehri'ne giden yolun kapısında bulunan Domuz'un adamının da benzer cümleler sarf ettiğini görüyoruz. Hatta Agah Efendi'nin bu iş için uygun olmayan, yaşlı birisi olduğunu da söylüyor. Gidip kendisiyle konuşarak söylediği farklı cümleleri görebilirsiniz.
Sabredip birkaç saniye bu şarkıyı dinleyin. Siz de şaşıracaksınız. Evet yanlış duymuyorsunuz. Bu sesler domuzun propagandasının arkaplanında çalan müzik. :)

Peki oyunun müzisyeni Emre Yücelen buna ne diyor?

Resim
Birazdan öğreneceğiniz şeylerle bunun ne kadar mantıklı ve akıllıca bir hareket olduğunu anlayacaksınız. :D

Resim
Az önce dinlediğiniz şarkıdaki albüm fotoğrafına dikkat ettiğinizde yuvarlak içindeki alanı görebilirsiniz. Ne kadar da benziyorlar değil mi? :D
lkarus yazdı: 07 Ara 2016 14:00 Albüm hakkında üç beş şey paylaşayım.
Caminin yanındaki megafondan çıkan meşhur melodi, Animals albümünün Pigs parçasında yer alıyor: https://www.youtube.com/watch?v=91ZPdoExVjQ

Şarkının sözleri, o dönem iktidarda bulunan ve İngiltere’de solun temsilcisi olan İşçi Parti’sinin liderleri James Callaghan ve Harold Wilson’a yönelik oldukça ağır sözler içeriyor.

Ayrıca o zamanlar İngiltere’de madenciler ağır şartlar altında çalışıyor ve çok az para kazanıyorlar. Domuzun salındığı elektrik santrali olarak Battersea Power Station’ın seçilmesi tesadüf değil. Bu santral kömür ile çalışıyordu ve madenciler için orası seçilmiş.
Gördüğünüz üzere işin içerisinde partiler, siyaset ve elbette propagandalar var. Bağdaştırılabilir mi bilmiyorum ama domuz, değerli maden bulmak için kazı çalışmaları da yaptırıyordu.
BONUS - Neden Domuz? Neden hikaye örgüsünde başka bir hayvan seçilmemiş?
Resim
Filmlerde vs. bu domuz kumbaralarını görmüşsünüzdür. Birçok yapıtta kumbaralar domuz şeklindedir. Oyundaki NPC (OOK) domuzun parayı sevmesi, para için atılımlar yapması da tesadüf değil. Ek olarak tüm bu bağdaştırmalar (Hayvan Çiftliği, Pink Floyd'un parçası ve hikayesi) domuz karakteri temelli.
TOLGARDA yazdı: 02 Tem 2017 22:43 Neden domuz konusuna şöyle değinmek istiyorum,
Parçanın adının "pigs" olması, orada siyasi kuruluşlardan bahsedilirken oyunda yükseliş cemiyeti gibi şeylere hayır denilmesi (bunlar da siyasi kuruluşlara eşdeğer kuruluşlar sayılıyor). Yani burada Gorgar olayı tamamen onlara benzetmek istemiş olabilir.
En son AFRASiYAB tarafından 05 Tem 2017 12:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: İleti, sahibinin isteği üzerine düzenlendi.
Konularım

İstanbul Kıyamet Vakti - Hikaye Özet Konusu

Oyun Görevleri ve Hikaye Özeti (1'den 49'a) - İKV

Yarın ufuk, grimsi pembe olur belki... Pembemsi griden iyidir her şekilde.
Kullanıcı avatarı
Whxper
Cin Avcısı
Cin Avcısı
Sunucu: Eminönü
Lonca: Sonsuzluk ve Birgün

Re: Ne Diyor Bu Domuz? - İnceleme

Mesaj gönderen Whxper »

Ellerine sağlık :)
Esadullah
Kara Cin Düşmanı
Kara Cin Düşmanı

Mesaj gönderen Esadullah »

Selamlar,

Bu tür konuları beğeni ile takip ediyor, dikkatli okuyorum.

Bilgilendirmen için teşekkür eder, araştırmalarının devamını diliyorum. Tüm oyuncular için bilgisel kaynak oluyor..
İKV dünyasında, sadece Eminönü Sunucusu'nda; EsedullahŞifa(59), EsedullahBüyü(59) ve esedullahAli(59) isimli karakterlerim bulunmaktadır. Çakma karakterin verdiği/vereceği huzursuzluklardan mesul değilim.
ÖZGÜR FİLİSTİN :flag_ps: :flag_tr:
Kullanıcı avatarı
LEPRECHAUN
Dış Şehir Gezgini
Dış Şehir Gezgini
Sunucu: Tılsım
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: Deva

Mesaj gönderen LEPRECHAUN »

viewtopic.php?f=22&t=54555
viewtopic.php?f=46&t=139045

Daha önce açılmıştı lakin iyi toparlamissin. Emeğe saygı!
Resim

LEPRECHAUN
Kullanıcı avatarı
LEPRECHAUN
Dış Şehir Gezgini
Dış Şehir Gezgini
Sunucu: Tılsım
Lonca: Deva

Mesaj gönderen LEPRECHAUN »

Bu arada arka fon tabiri yanlıştır fon zaten arka demektir. Güzel sanatlar fakültesi okuyan insanlar dahil böyle yanlış kullanıyor ama bilmekte fayda var.
Resim

LEPRECHAUN
Kullanıcı avatarı
TOLGA
Arzuhalci'nin Adamı
Arzuhalci'nin Adamı

Mesaj gönderen TOLGA »

Tebrik ederim, güzel bir araştırma yapmışsın. Heyecanla okudum. :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Mesaj gönderen Retaliation »

Eline sağlık hocam, çok güzel bir konu olmuş.
Resim
Kullanıcı avatarı
HollyShit
Arzuhalci'nin Adamı
Arzuhalci'nin Adamı
Sunucu: Kuklacı

Mesaj gönderen HollyShit »

Konu gerçekten güzel olmuş. İnce detayları güzel yakalamışsın :).

Peki benim de sizler kadar merak ettiğim bir konu var. Aslında ben sonuna yaklaştım sayılır fakat sizlerden de fikir almak isteri.

Domuz deyip durduğumuz kişinin önden bir kısaltması var ; "C.D." bunun açılımını merak eden oldu mu hiç?

Bunun yanı sıra; Domuz'un yanında "Topal"ın ne işi var? Bunları da öğrenirsek güzel olacak diye düşünüyorum :).

Tekrar konu için teşekkürler, emeğine sağlık.
Hiçbir şey başladığı gibi bitmez hayatta.
Ya hedeflediklerimiz ya biz biteriz daima.
Bir şeyi bıkmadan istemek,
Daima kazanmak için bir çabadır insana.
Kullanıcı avatarı
Sora
Kobra Takipçisi
Kobra Takipçisi
Sunucu: Beyaz Köşk

Mesaj gönderen Sora »

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. İlginiz beni gerçeken çok mutlu ediyor.
HollyShit yazdı: 02 Tem 2017 12:49 Konu gerçekten güzel olmuş. İnce detayları güzel yakalamışsın :).

Peki benim de sizler kadar merak ettiğim bir konu var. Aslında ben sonuna yaklaştım sayılır fakat sizlerden de fikir almak isteri.

Domuz deyip durduğumuz kişinin önden bir kısaltması var ; "C.D." bunun açılımını merak eden oldu mu hiç?

Bunun yanı sıra; Domuz'un yanında "Topal"ın ne işi var? Bunları da öğrenirsek güzel olacak diye düşünüyorum :).

Senin beğenmene de çok sevindim. Sebebi malum. :) Senin yokluğunda C.D. konusu forumda bir ara tekrar gündeme gelmişti. Oradaki D harfinin domuz olduğunu söyleyenler oldu. Şimdi düşündüm de C.D. domuz olsa da oradaki D harfi domuzu temsil etmiyor olabilir mi?

Topal da hikayeye göre yanlış hatırlamıyorsam kötü bir geçmişi olan karakterdi. Eski ismi topuzdu ve bacağını uçuran kişi Agah efendi. Topal para için domuzun yanında olabilir mi?

Konularına devam etmeni forum olarak büyük bir merakla bekliyoruz. Aydınlanmak istiyoruz bir an önce :D
Konularım

İstanbul Kıyamet Vakti - Hikaye Özet Konusu

Oyun Görevleri ve Hikaye Özeti (1'den 49'a) - İKV

Yarın ufuk, grimsi pembe olur belki... Pembemsi griden iyidir her şekilde.
Kullanıcı avatarı
HollyShit
Arzuhalci'nin Adamı
Arzuhalci'nin Adamı
Sunucu: Kuklacı

Mesaj gönderen HollyShit »

Sora yazdı: 02 Tem 2017 13:07 Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. İlginiz beni gerçeken çok mutlu ediyor.
HollyShit yazdı: 02 Tem 2017 12:49 Konu gerçekten güzel olmuş. İnce detayları güzel yakalamışsın :).

Senin beğenmene de çok sevindim. Sebebi malum. :) Senin yokluğunda C.D. konusu forumda bir ara tekrar gündeme gelmişti. Oradaki D harfinin domuz olduğunu söyleyenler oldu. Şimdi düşündüm de C.D. domuz olsa da oradaki D harfi domuzu temsil etmiyor olabilir mi?

Topal da hikayeye göre yanlış hatırlamıyorsam kötü bir geçmişi olan karakterdi. Eski ismi topuzdu ve bacağını uçuran kişi Agah efendi. Topal para için domuzun yanında olabilir mi?

Konularına devam etmeni forum olarak büyük bir merakla bekliyoruz. Aydınlanmak istiyoruz bir an önce :D
Güzel günler yakın. 5. günün şafağını bekleyin :P .
Hiçbir şey başladığı gibi bitmez hayatta.
Ya hedeflediklerimiz ya biz biteriz daima.
Bir şeyi bıkmadan istemek,
Daima kazanmak için bir çabadır insana.