Daima Aktif Pazar Sistemi hk.

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
Kullanıcı avatarı
burcakdanismend
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu
Sunucu: Tılsım
Klan: Lodos
Lonca: Asi Nefes

Daima Aktif Pazar Sistemi hk.

Mesaj gönderen burcakdanismend »

Merhaba arkadaşlar,
Oyunumuz için eksik gördüğüm ve yaralı olabilir şekilde düşündüğüm bir sistemi sizlere sunmak ve sizlerin de bu konudaki görüşlerini almak isterim. Daha iyi anlaşılmak için örnekler ile anlatacağım.
Oyun içerisindeki eşya alışveriş sistemi bana göre çok yetersiz. Öncelikle eksik gördüğüm yerleri açıklamalarıyla yazayım daha sonra önerime geçeyim.

1 - Alıcı ve satıcının iletişime geçmesi

Aradığım bir eşyaya alışveriş yoluyla sahip olabilmek için illa o eşyaya sahip olan kişiyle aynı bölgede olmam gerekiyor. Örneğin ben bir eşya arıyorum ve o an için Meteor Bölgesi'ndeyim. /bölge ve /klan kanalından yazamayabilirim. Meteor Bölgesi'nde bile olsam sesimi eşyayı satan kişiye duyuramıyorum. Ki ayrı bölgelerde olsak kesişmemiz ve o esnada birisinin alıcılığını ya da satıcılığını ilan etmesi düşük bir ihtimal.

2 - Alıcı ve satıcının alışveriş işlemi için bir araya gelmesi

Diyelim ki şartlar el verdi ve satıcı ve alıcı birbirini buldu, seviyem düşük ise yanına kadar gidememe ihtimalim de var. Ayrıca kasa erişimi yoksa ve satılmak istenen eşya kasadaysa bu da ayrı bir sıkıntı. Çünkü çantamız sınırlı olduğundan ve kestiğimiz yaratıklardan daha fazla eşya elde etme umudumuz olduğundan çoğumuz o an için gereksiz eşyaları kasasında bırakıyor.

2 - Makul fiyat bulunması

Ayrıca fiyat konusunda da çok ciddi sıkıntılar var. Alıcı ve satıcı elindeki ürünün piyasasını genellikle bilmiyor. Fazla fiyat söyleyen satıcılar ya da eşyayı ölü fiyatına almak isteyen alıcılar olduğu zaman /bölge kanalından küfürleşmeye kadar giden muhabbetleri çok gördüm. Ve bu muhabbet oyunu oynayanların asla görmek istemeyeceği bir husustur.

Şimdi gelelim öneriye: Daima Aktif Pazar

Oyun içerisinde, güvenli bir bölgeye yerleştirilebilecek olan bir OOK bu işi tamamen çözecektir. Bu OOK aktif bir pazar sistemine sahip olarak 7/24 alıcı ve satıcılara hizmet edecektir. OOK nin çalışma sistemi ise şöyle olabilir;

Satıcılar eşyalarını belli bir fiyat karşılığında sisteme emanet edecektir. Emanet edeceği eşyalar sınırlandırılabilir. (Örn: Normal üyeler 3 adet, Plus üyeler 5 adet)
Sistem belli bir yüzde komisyon ile çalışacaktır. Alıcılar eşyayı aldıktan sonra satıcı OOK yi ziyaret ettiğinde parayı hesabına alacaktır. Eşyalar belli kategorilere ayrılacaktır. Bu kategoriler;

-Büyücü Eşyaları
+Ceket
+Pantolon
+Ayakkabı
+Eldiven
+Silah
+Zırh

-Savaşçı Eşyaları
+Ceket
+Pantolon
+Ayakkabı
+Eldiven
+Silah
+Zırh

-Şifacı Eşyaları
+Ceket
+Pantolon
+Ayakkabı
+Eldiven
+Silah
+Zırh

-Genel Eşyalar
+Gözlük
+Kolye
+Yüzük
+İksir
+Reçete
+Materyal

gibi olabilir.

Satıcı Pazar OOK sine giderek eşyalarını satılığa çıkaracak, alıcılar ise gidip alternatif ürünleri de görerek istediği ürünü istediği zaman alabilecektir. Bu sistem rekabeti de geliştireceğinden fiyatlarda orta yol bulunmuş olacaktır. Böylelikle satıcılar alıcıları, alıcılar satıcıları aramak zorunda kalmayacak, fahiş ya da ölü fiyat krizi çıkmayacaktır. Ürün çantada ya da kasada gereksiz yer kaplamayacaktır.

Arkadaşlar sizlerin de görüşlerini alarak bu sistemi geliştirmek istiyorum. Lütfen aklınıza gelen önerileri bu başlık altında bana bildiriniz.

İyi oyunlar dilerim, saygılar...
Kullanıcı avatarı
Symbian
Teşkilat Neferi
Teşkilat Neferi
Sunucu: Beyaz Köşk
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: Kurtuluş

Re: Daima Aktif Pazar Sistemi hk.

Mesaj gönderen Symbian »

Güzel fikir, fakat gelirse bu sistem bile akçeli olacaktır.
Kullanıcı avatarı
burcakdanismend
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu

Akçeye gerek yok ki, her şey oyun parasıyla gerçekleşmek üzere kurulu. Ayrıca Pazar OOK si sadece oyun parası iade edecektir. Akçe işi olursa güvenlik açığı oluşabilir.
Kullanıcı avatarı
mobilsorun
Hızlı Koşan
Hızlı Koşan
Lonca: Yalnızlık Paylaşılmaz

Mesaj gönderen mobilsorun »

İnan bana şu oyuna hiçbir yenilik gelmesin sadece lag sorunu çözülsün diyen %99'luk kısım bulabilirim.
Bir ay doğar ilk ak$amdan geceden ..
Resim
Yolun ardına bakmadık yorulmadık ..
Kullanıcı avatarı
kerimcan123
Demirci Çırağı
Demirci Çırağı
Sunucu: Eminönü

Mesaj gönderen kerimcan123 »

Batmakta olan bir oyunu kurtarmak için çabalamak onu daha çok dibe çekecektir :) oyunu sadece gelecek olan senaryonun cazibesi yüzünden takip ediyorum :) Yıllardır istenilen bir eklenti bu kadar oyuncu kaybedildikten sonra yapılırsa eldeki oyuncuları elde tutmak içindir :)
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Xxxreallovexxx
Sahaf Yardımcısı
Sahaf Yardımcısı
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: We are the best

Mesaj gönderen Xxxreallovexxx »

Güzel bir çözüm olabilir ama gerçekleşmesi mümkünmüdür muamma.
Özümüz Var Özden Öte Sözümüz Var Sözden Öte Ötelerin ÖTesinde Gözümüz var Gözden Öte !!!
Resim
Resim
Resim
xHeDeFTuRaNx
xHeDeFTuRaNxIII
SKİLLFUL
xKRALİÇEx
xKRALİÇExII
Kullanıcı avatarı
Alfayildirim
Sahaf Yardımcısı
Sahaf Yardımcısı
Sunucu: Sancak
Lonca: Ezikler

Mesaj gönderen Alfayildirim »

Güzel bir fikir ama geliştirilmesi gereken onca şey var :(
Resim
Kullanıcı avatarı
ikvmerdoII
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen ikvmerdoII »

Umarım fikrin yüzme biliyordur.
Kullanıcı avatarı
Bloodmage
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Lonca: Crash

Mesaj gönderen Bloodmage »

2 3 yıldır ıstenıyor bu sıstem gelmez gelirsede akçeyle olur tezgahtar pasaportu falan olur 2000 akçeye koyarlar bı de utanmadan sadece 2000 akçe diye yazarlar
BEYAZKOŞK SİNCE 2007
Kullanıcı avatarı
burcakdanismend
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu

Merhabalar;
Arkadaşlar ben oyun ve yönetim ekibi hakkındaki olumsuz eleştirileri duymak için yeni bir konu başlatmadım. Ben ortaya akçeyle alakası olmayan ve tüm oyuncuları aşırı derecede rahatlatacak bir fikir attım. Yönetim bu fikri geliştirip uygularsa ve uygulama esnasında maddi açıdan kazanç elde etmeye karar verirse bu onların sorumluluğudur. Sadece benim sunduğum fikrimle ilgili önerilerinizi bekliyorum. Yani fikir iyi, kötü, şunlar eksik, şunlar da eklenebilir şeklinde yorumlarınızı bekliyorum.

Ayrıca daha önceden de bu fikre benzer öneriler ortaya atılmış ama bu fikirler kişisel pazar kurmayla alakalı. Ve oyunda karmaşa yaratabilecek fikirler ki karmaşadan kastım oyunun herhangi bir yerinde yüzlerce oyuncu demek seçilmesi dahi zor, okunması imkansız isimler kısacası karmaşa demek. Bu ise tamamen farklı bir fikir. Mesela ismi Tellak olan ve biz oyunculardan daha yüksek bir yerde olan (böylelikle seçimi daha kolay olacaktır) herhangi bir OOK ile tamamen çözülebilir bir sistem. Hem ürünlerinizin başında beklemeye de gerek yok böylelikle. Bu ise inanılmaz bir rahatlama demek bence. :D

Alfayildirim yazdı:Güzel bir fikir ama geliştirilmesi gereken onca şey var :(

Alfayildirim, önerilerini bekliyorum. :idea:

İyi oyunlar dilerim, saygılar...