Oyunun genel durumu

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
MetalV
Sahaf Yardımcısı
Sahaf Yardımcısı

Re: Oyunun genel durumu

Mesaj gönderen MetalV »

dedee66 yazdı: 14 Mar 2022 17:50 Şuan da İKV'ne güncelleme getirmek yada baştan yapmak yani kısaca profesyonel sürdürülebilir bir oyun yapmak için;

Senarist (Hikaye)

3B Tasarımcı (2 grup oluyor ortam ve karakter modelleyenler. Ortam modelleme zaten oyunun en kritik işi oyuna girdiğinde %90 dikkat çeken şey ortamda ki modellerdir ve bunu Hikayeye uygun tasarlamak.)

(Bazı Oyunlarda Konsept çizimleri yapan birileri de oluyor yani X yaratığın Konseptini çizer Modelleme yapan da ona göre tasarlar. İKV'de bu sistem vardı.)

Programcı (Işıklandırmalar, Gölgelendirmeler, Oyunun fiziği ve Animasyonu hatta yapay zekası)

Besteci (Müzisyen, Seslendirme)

Geliştirici yani Yazılımcı (Oyunda ki hataları yani uyumsuzlukları giderir, motor ve sunucu bakımını yapar, oyunun genel kontrollerini sağlar ve yapılanları test eder yani genel olarak oyunu analiz eden, Hikayeyi oyuna taşıyan kişidir.)

Sürekli bir şeyler yazılıyor işte oyunun bir yerinde animasyon yada yapay zeka hatası var veya Modelleme de bir hata olmuş e sen yazıyorsun da oyunda Programcı ve 3D Artist yok kim düzeltecek :D ama Motor ve Sunucu konusunda bakımlar yapılıyor çünkü oyunda Geliştirici var. Yani Programcının, Tasarımcının ve Yazılımcının yaptığı işler farklı. Şuan İKV'de sadece Geliştirici(Yazılımcı) var. Dolayısıyla oyunda kendi alanlarında çalışan birileri yokken bir şeyler beklemeyin artık sürekli aynı konular.
3b modelleme için nerden başlamam,hangi programları kullanmam lazım acaba ikv tarzı bir şeyler çıkarmak için? Sıfırdan başlamak istiyorum zamanım yeteri kadar olacaktır.
Kullanıcı avatarı
dedee66
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi
Sunucu: Teşkilat
Klan: Lodos

Mesaj gönderen dedee66 »

MetalV yazdı: 15 Mar 2022 15:42
dedee66 yazdı: 14 Mar 2022 17:50 Şuan da İKV'ne güncelleme getirmek yada baştan yapmak yani kısaca profesyonel sürdürülebilir bir oyun yapmak için;

Senarist (Hikaye)

3B Tasarımcı (2 grup oluyor ortam ve karakter modelleyenler. Ortam modelleme zaten oyunun en kritik işi oyuna girdiğinde %90 dikkat çeken şey ortamda ki modellerdir ve bunu Hikayeye uygun tasarlamak.)

(Bazı Oyunlarda Konsept çizimleri yapan birileri de oluyor yani X yaratığın Konseptini çizer Modelleme yapan da ona göre tasarlar. İKV'de bu sistem vardı.)

Programcı (Işıklandırmalar, Gölgelendirmeler, Oyunun fiziği ve Animasyonu hatta yapay zekası)

Besteci (Müzisyen, Seslendirme)

Geliştirici yani Yazılımcı (Oyunda ki hataları yani uyumsuzlukları giderir, motor ve sunucu bakımını yapar, oyunun genel kontrollerini sağlar ve yapılanları test eder yani genel olarak oyunu analiz eden, Hikayeyi oyuna taşıyan kişidir.)

Sürekli bir şeyler yazılıyor işte oyunun bir yerinde animasyon yada yapay zeka hatası var veya Modelleme de bir hata olmuş e sen yazıyorsun da oyunda Programcı ve 3D Artist yok kim düzeltecek :D ama Motor ve Sunucu konusunda bakımlar yapılıyor çünkü oyunda Geliştirici var. Yani Programcının, Tasarımcının ve Yazılımcının yaptığı işler farklı. Şuan İKV'de sadece Geliştirici(Yazılımcı) var. Dolayısıyla oyunda kendi alanlarında çalışan birileri yokken bir şeyler beklemeyin artık sürekli aynı konular.
3b modelleme için nerden başlamam,hangi programları kullanmam lazım acaba ikv tarzı bir şeyler çıkarmak için? Sıfırdan başlamak istiyorum zamanım yeteri kadar olacaktır.
Temelden bilgisayar üzerine bölüm okumadınsa biraz zor yani 0 dan başlayacaksan senin bol bol ders videoları izlemen gerekiyor bunları belirli sıralamalarla tabi ki karma karışık değil ve şuan Blender modelleme alanında dünyanın en gelişmiş programı aynı zamanda kendi motoru var sürekli güncelleniyor ve ücretsiz. Blender çok gelişmiş bir program olduğu için yüzlerce özelliği var. O yüzden yeni başlayan için ara yüzü çok zor ve karışık geliyor. Sonuçta 3B Modelleme konusunda üst düzey bir program bu da belirli zorluklar getiriyor.
Tek başına İKV tarzında bir oyun çıkaramazsın yani öyle bir şey yok. 3B modellemenin de belirli alanları var. Aynı zamanda modellemeleri ayarlamak için programlama bilmen gerekiyor. Oyunda yaptıklarının hatalarını, uyumunu, bakımını yapman için de yazılım bilmen gerekiyor. Bunların hepsi ayrı meslek :)
Resim

3B Modelleme ve Programcılık

3B Tasarım çalışmalarım:
viewtopic.php?t=170996
Kullanıcı avatarı
Mustafaxbuken
Sahaf Yardımcısı
Sahaf Yardımcısı
Sunucu: Teşkilat

Mesaj gönderen Mustafaxbuken »

dade1302 yazdı: 14 Mar 2022 18:24
melihbey yazdı: 14 Mar 2022 18:16 2009 da yuzde 99.5 lik hissesi icin turk telekomun sobee ye ödediği para 200.000 dolar. Suan ki değerlemesini siz düşünün.
100 bin dolar + sonraki satıştan %20 pay şeklinde anlaştılar diye biliyorum hocam
Noter huzurunda hesap açıp para toplayıp onunla oyunu yeniden yaptırmak lazım artık son çare ona kaldı 2. oyun gibi unity ile falan
---Siz eğer bu mektubu okuduğunuz halde henüz bir şeylerin ters gittiğini düşünmüyor ve harekete dahi geçmiyorsanız siz de suçlusunuz. Tarih sizi lanetleyecektir.-ZAHİR
Kullanıcı avatarı
aydineray
Cin Avcısı
Cin Avcısı
Sunucu: Beyaz Köşk
Lonca: Türk Harekat Timi

Mesaj gönderen aydineray »

dade1302 yazdı: 15 Mar 2022 01:30
aydineray yazdı: 14 Mar 2022 22:43
dade1302 yazdı: 14 Mar 2022 21:20
melihbey yazdı: 14 Mar 2022 20:20
dade1302 yazdı: 14 Mar 2022 19:00

evet harbiden 1.65 dolar kurundan 331 bin lira vermişler. ve şirketin de 208 bin liraya yakın borcu (giderler dahil ) varmış 208 bin (gider) borçla birlikte almışlar.

O dönemler oyun sektörü günümüzdeki gibi potansiyel sahibi görülmediğinden çok ucuz bir fiyata satılmış. Günümüzde kıçı kırık mobil oyun firmalara milyar dolar değerlerden işlem görüyor. Piyasa geçmiştekine göre çok büyük. Günümüzde çok ucuz gibi gözüküyor olsa da muhtemelen o dönemler için bir oyun nezdinde çok değerli bir teklif olarak düşünülmüş olabilir.
mmorpg'nin ömrü bitiyordu hocam, gayet iyi zamanda sattıklarını düşünüyorum...
https://reddit.com/r/mmorpg :thinking_face:
valla hocam günde 7 saat , 4(dört) kişiye yayın yaptığın oyunun yapımcısı gorgar , mmorpg devrinin sona geldiğini canlı yayında söylemişti. eğer gorgar'dan daha iyi bildiğini düşünüyorsan argümanını dinlemek isterim
Merhaba,

Argümanımı belirteyim. Yaklaşık 10 yıldır oyun geliştirme sektöründeyim ve yakından trendleri takip ediyorum. Çeşitli game jam'lerde katılım göstermeye çalışıyorum. Her gün sektördeki popülasyonu, iş imkanlarını, projelerin durumlarını takip ediyor güncel kalmaya çalışıyorum.

Bu yayınları ben yapmıyorum sadece destek veriyor ve bu tarz yayınlara destek vermeye de devam edeceğim. Açıp wow oynamasını da bilirim ama oyundaki nostalji ve muhabbet için IKV'yi oynamak benim tercihim. 4(dört) kişinin izliyor olması beni hiç de rahatsız etmez.

Kısaca bahsetmek istediğim; İstanbul Kıyamet Vakti'nin pazarda yaptığı bu yanlış seçim komple bir kategoriye genellenemez. Yani "MMORPG'nin ömrü bitiyor" demek güçlü bir argüman gerektirir. Sadece Gorgar'ın düşüncesi bunu doğru kılmaz. Aksine gösterilebilecek çok fazla kaynak var.

Saygılarımla.
Beyazköşk: Raun, Raunn, Raunxşifa, Bagatur

Eminönü: Raun

Projeler: IKVNefer (Durduruldu) - IKVNefer Mobil (Durduruldu)
Kullanıcı avatarı
IKVFATALITY
Sahaf Yardımcısı
Sahaf Yardımcısı
Sunucu: Beyaz Köşk
Lonca: Game Of Karaköy

Mesaj gönderen IKVFATALITY »

Maalesef oyunda kısır döngü olmaya başladı. Madem her şey kopyalanıyor ben de gidip kopyalanmayan bir şeyler kasayım diyorum. Hol e iniyorum tılsım kasmak için. Met 21 tılsımına 100 adet saf maden verenler oluyor. Ben de alıcı olduğu için satıyorum. Çocukluk oyunum olduğu için oynamak , zevk almak , bir şeyler biriktirmek istiyorum.

Kasamda herhangi bir madenin sayısı 100'ü geçince yönetim mi girip siliyor yoksa sistem mi siliyor bilmiyorum ama kısa süre içinde madenler sıfırlanıyor.

Bonolar deseniz zaten çöp , maden biriktiremiyoruz. Eee savaşalım desek zaten aşırı kasıyor. Biz bu oyunu nasıl oynayalım? Neden oyuncuların önüne bu kadar taş koyuluyor anlamıyorum.
Eminönü: onix - onixx - oonix
MetalV
Sahaf Yardımcısı
Sahaf Yardımcısı

Mesaj gönderen MetalV »

IKVFATALITY yazdı: 25 Mar 2022 15:16 Maalesef oyunda kısır döngü olmaya başladı. Madem her şey kopyalanıyor ben de gidip kopyalanmayan bir şeyler kasayım diyorum. Hol e iniyorum tılsım kasmak için. Met 21 tılsımına 100 adet saf maden verenler oluyor. Ben de alıcı olduğu için satıyorum. Çocukluk oyunum olduğu için oynamak , zevk almak , bir şeyler biriktirmek istiyorum.

Kasamda herhangi bir madenin sayısı 100'ü geçince yönetim mi girip siliyor yoksa sistem mi siliyor bilmiyorum ama kısa süre içinde madenler sıfırlanıyor.

Bonolar deseniz zaten çöp , maden biriktiremiyoruz. Eee savaşalım desek zaten aşırı kasıyor. Biz bu oyunu nasıl oynayalım? Neden oyuncuların önüne bu kadar taş koyuluyor anlamıyorum.
taş koyacak kimse yokki 30 kişilik kadrosu vardı ikv nin bir zamanlar şimdi ahi evran hariç programa bilmeyen orti var bu durumu açıklıyordur umarım yani kimse yok
Kullanıcı avatarı
AGRESIF
Teşkilat Neferi
Teşkilat Neferi
Klan: Arzın Çocukları

Mesaj gönderen AGRESIF »

MetalV yazdı: 25 Mar 2022 16:53
IKVFATALITY yazdı: 25 Mar 2022 15:16 Maalesef oyunda kısır döngü olmaya başladı. Madem her şey kopyalanıyor ben de gidip kopyalanmayan bir şeyler kasayım diyorum. Hol e iniyorum tılsım kasmak için. Met 21 tılsımına 100 adet saf maden verenler oluyor. Ben de alıcı olduğu için satıyorum. Çocukluk oyunum olduğu için oynamak , zevk almak , bir şeyler biriktirmek istiyorum.

taş koyacak kimse yokki 30 kişilik kadrosu vardı ikv nin bir zamanlar şimdi ahi evran hariç programa bilmeyen orti var bu durumu açıklıyordur umarım yani kimse yok
programı bilmeyen Orti mi? insanları bu kadar küçümsemeyin ya :')
Kullanıcı avatarı
Sufizm
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Sunucu: Eminönü

Mesaj gönderen Sufizm »

Kalabalık 30 kişi
Çok kalabalık 50 kişi
Dolu 200 kişi mi oluyor ?

Çünkü çok kalabalık denilen oyunda elinizi sayacağınız kadar kişi var. Plussuz hesaplara zorla plus aldırtmak için kullanılan bir yöntem ben de inatla almıyorum çünkü oyun 4 yıldır geliştirilmiyor aksine geri gidiyor. Yönetime soralım neden her ay akçe alalım? Hizmetin karşılığını alamıyoruz. Çok kalabalık yazarak da plus aldırmaya çalışmanız üzücü sabah karakterlerimi sokuyorum ve yine de almayacağım o plusu
Kullanıcı avatarı
AGRESIF
Teşkilat Neferi
Teşkilat Neferi
Klan: Arzın Çocukları

Mesaj gönderen AGRESIF »

Sufizm yazdı: 26 Mar 2022 14:50 Kalabalık 30 kişi
Çok kalabalık 50 kişi
Dolu 200 kişi mi oluyor ?

Çünkü çok kalabalık denilen oyunda elinizi sayacağınız kadar kişi var. Plussuz hesaplara zorla plus aldırtmak için kullanılan bir yöntem ben de inatla almıyorum çünkü oyun 4 yıldır geliştirilmiyor aksine geri gidiyor. Yönetime soralım neden her ay akçe alalım? Hizmetin karşılığını alamıyoruz. Çok kalabalık yazarak da plus aldırmaya çalışmanız üzücü sabah karakterlerimi sokuyorum ve yine de almayacağım o plusu
sunucular o kadar kaldırıyor napsınlar :')
serbestpiyasa
İskele Babası
İskele Babası
Sunucu: Eminönü

Mesaj gönderen serbestpiyasa »

selamlar ,

2007 Nisan ayından hemen hemen her Zaman olmasada ara ara , tüm guncellemelerde bulundum ve oynadım. Her geçen yılların , her geçen senelerin ayrı tadı ve zevki vardı. Yaklaşık 1 seneye yakın İkv geldiği durumu yeri gelfi oynarak gördüğum karakoyun çıktığı ilk zamanlardan tut , son anlarına kadar gözlemleyen ve oynarak biri olarak bu durumlara geleceğini on görmedim desem yalan olur.

sadece 1 seneyi aşkın yorumları , konuları , röportajları takip eden biri olarak : oyunun kurulumunda , yazılımında , yönetiminde kimler olduysa oyunu bosbermis drumda .
Uyuz olduğum konu, kardeşim oyundan sikyetci olan kısım o kadar çok ki , DOSTUM OYNAMA o zaman . Oyunun durumu belli . Saçma sapan sorunlar açarak her konuyu tekrar tekrar acmalari saçma . Tabiki düşüncelerinize saygı duyuyorum . Ama ne olursa olsun birşeyi KABULLENİN artık . :)

İkv yi bu şekilde oynayan adam , kopyasını da oyunun durumunda bilen adamlar. Zaten alışveriş yapınca blok alacağn belli:)

Sacma sapan konular açmayin lutfen .

Kabullen hayatını ona göre sekillendir.