Hangi ekran kartını kullanmalıyım?

Donanımsal sorunlar, teknik konularda yardımlaşma ve iletişim alanı
Kullanıcı avatarı
CHAPPIE
Meteor Kaşifi
Meteor Kaşifi
Sunucu: Eminönü
Klan: Lodos
Lonca: Winter Is Coming
İletişim:

Hangi ekran kartını kullanmalıyım?

Mesaj gönderen CHAPPIE »

Kullandığım dizüstü bilgisayarda iki tane ekran kartı bulunuyor. Bunlardan birisi AMD R5 M230 ve Intel HD Graphics 4400. Bunlardan hangisini devre dışı bırakıp diğeriyle devam etmeliyim? Sitemin özellikleri: Intel i5-4210u işlenci, 8 GB RAM.Hem İKV hem de diğer oyunlar için hangisi daha iyi etkili olur?
Kullanıcı avatarı
CHAPPIE
Meteor Kaşifi
Meteor Kaşifi
İletişim:

Re: Hangi ekran kartını kullanmalıyım?

Mesaj gönderen CHAPPIE »

Güncel.
Kullanıcı avatarı
CHAPPIE
Meteor Kaşifi
Meteor Kaşifi
İletişim:

Mesaj gönderen CHAPPIE »

Intel'i iptal ettiğimde FPS 8-12 arasında oluyor.Bilgisi olan yok mu?
Kullanıcı avatarı
Lahza
Arzuhalci'nin Adamı
Arzuhalci'nin Adamı

Mesaj gönderen Lahza »

Kardeşim tabiki AMD ekran kartıyla oynaman lazım, şimdi benim laptopumda Nvidia kart vardı, İKV ye sağ tıklayıp yüksek grafik ayarları ile çalıştır dediğimde tam olarak hatırlamıyorum böyle bişeydi, o zaman Nvidia ile çalışıyordu, aynı işlemi sen de AMD de yaparak, İKV yi AMD ile açmasını sağlamalısın, driver ayarlarının içerisinde bulabilirsen şayet launcher.exe ve istanbul.exe yi ekleyerek ikisinide AMD ile açmasını sağla, dizüstülerin çalışma mantığı zaten düşük performansta Intel kullanma, yüksekte ise asıl kartı kullanma üzerine kurulu, İKV için ekstra bir ayar yapılmadığında oyunu yüksek performansta çalıştırma gereği duymuyor sistemler, bu ayarı yaparak oyunu mutlaka AMD ile çalıştır, sürücülerini güncel tut ve Windows 8 yada 10 işletim sistemi var ise sistemini arada bir yeniden başlat, inşallah yardımcı olabilmişimdir.
Kullanıcı avatarı
CHAPPIE
Meteor Kaşifi
Meteor Kaşifi
İletişim:

Mesaj gönderen CHAPPIE »

Sağ tıklayıp AMD ile başlatma seçeneğini yok. AMD uygulamasını indirdim ama İKV’yi görmüyor. Sürücüler güncel. Sadece Intel ekran kartını aygıt yöneticisinden iptal edince hemen fps düşüyor. Rest atmadan geri aktif hale getirince kasma gidiyor.
Kullanıcı avatarı
Galahar
Şarapçı'nın Sırdaşı
Şarapçı'nın Sırdaşı
Sunucu: Beyaz Köşk

Mesaj gönderen Galahar »

Neden birini iptal etmekle uğraşıyorsun anlamış değilim zaten duruma görev otomatik etkinleştirme yapıyor bilgisayarın takma fazla
LadyGAGA
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi

Mesaj gönderen LadyGAGA »

AMD Destekli Ekran Kartı Kullanıyorum Hiç Bir Sorun Yaratmıyor Biraz İntel'e düşman gözüyle bakıyorum sende benim gibi yap :') :')
Resim
romendiyojen
Demirci Çırağı
Demirci Çırağı
Sunucu: Beyaz Köşk
Lonca: Huzursuzluğum

Mesaj gönderen romendiyojen »

Ben intelden aldigim performansi nvidiadan alamiyorum ;)
Kullanıcı avatarı
CIZIK
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Sunucu: Teşkilat
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: Bedr-in Aslanları

Mesaj gönderen CIZIK »

Notebooklardaki intel işlemciler genelde düşük güç tüketimi önplanda olup pil tasaruffu saglama amacıyla internet tabanlı uygulamalar ile basit 3d oyunları hedef alır. 2cil ekran olarak kullanılan kartlar ise daha çok performansa yönelik 3d uygulamalar için tasarlanmışlardır. Kartlardan birini devredışı bırakmak tamamen saçma bir uygulamadır çünkü ikincil kartlar bazı fonksiyonlarını yine 1cil kartlar üzerinden çalıştırır. 2cil kartlarda sadece birinci kartlar üzerinde bulunan bazı fonksiyonlar çalıştırılmak istendiginde performans kaybı yaşanması kaçınılmazdır. AMD Kartlarda üretici bu durum için powerplay isminde bir uygulama geliştirmiş fakat Eski nesil Catalyst driver kullanan kartlarda kullanılmaktaydı. Eger sisteminizde crimson driver yüklü ise bu fonksiyonu bulamayabilirsiniz.

Resim

Bu fonsiyon bende yok ne yapacam diye düşünebilirsiniz crimson driver kullanan yeni nesil kartlar için geliştirilmiş internet üzerinden bulabileceginiz Modifiye edilmiş ekran kartı driverleri mevcut. Aynı sorun bendede vardı "UnifL" adında modifiye driver ile sorun bende çözüldü. içerisinde Radeon Arayüzü ile beraber AMD settings adında daha yalın bir arayüz daha bulunmakta.

Resim

içerisindeki bazı ayarlar sayesinde oyunların performanslarını oyun içi ayarlardan bagımsız driver tabanlı yapılandırabilirsiniz . :blush:
Resim
leones non capit muscas
Kullanıcı avatarı
KarakuleGFB
Sahaf Yardımcısı
Sahaf Yardımcısı

Mesaj gönderen KarakuleGFB »

Ekran kartını iptal etmen yararına olmaz. Bırak İntel masaüstü işler için kullanılsın. Yukarıdaki arkadaşın dediği yolu uygulayarak oynadığın oyunların exelerini tanıt. Oyunlar sadece AMD ile çalışsın.