Gönlünüze Dokunacak Küçük Bilgiler ve Hikayeler

İKV dışındaki konularla ilgili paylaşımlarınız
Kullanıcı avatarı
besiktasask
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Sunucu: Meran
Klan: Arzın Çocukları

Gönlünüze Dokunacak Küçük Bilgiler ve Hikayeler

Mesaj gönderen besiktasask » 28 Ara 2017 23:24

Haftada bir kere paylaşım yapmayı düşünmüş olduğum bölüm başlığını açmış bulunmaktayım efendim.Amacım ne kırmak ne de üzmektir.Tek amacım derinlerde kalmış,toz tutmuş şuan bilinse ilk yaşandığı yada söylendiği gün kadar büyük önem ve arz görecek olan bilgileri ve hikayeleri sizlerle buluşturup yüzünüzde küçük bir tebessüme vesile olmaktır.
Kabul görüpte okumaya layık gören arkadaşlara teşekkür ederim.

Arkadaş, son nefesine kadar arkadaşındır
Savaşın en kanlı günlerinden biri. İnsanın başını bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru altındaydılar. Asker teğmene koştu ve şöyle dedi:'Teğmenim fırlayıp arkadaşımı alıp gelebilir miyim?'
Delirdin mi? der gibi baktı teğmen.'Gitmeye değer mi?'. Arkadaşın delik deşik olmuş. Büyük olasılıkla ölmüştür bile.. Kendi hayatını da tehlikeye atma sakın.'
Asker ısrar etti ve teğmen "Peki " dedi.. "Git o zaman..."
İnanılması güç bir mucize. Asker o korkunç ateş yağmuru altında arkadaşına ulaştı.
Onu sırtına aldı ve koşa koşa döndü. Birlikte siperin içine yuvarlandılar. Teğmen, kanlar içindeki askeri muayene etti..
Sonra onu sipere taşıyan arkadaşına döndü: 'Sana değmez, hayatını tehlikeye atmana değmez,demiştim.
Bu zaten ölmüş.
' Değdi teğmenim. ' dedi asker.
'Nasıl değdi? dedi teğmen.Bu adam ölmüş görmüyor musun?
'Gene de değdi komutanım. Çünkü yanına ulaştığımda henüz sağdı.
Onun son sözlerini duymak, dünyaya bedeldi benim için.'Ve arkadaşının sözlerini hıçkırarak tekrarladı:'Jim!.. Geleceğini biliyordum!.. demişti arkadaşı...
Geleceğini biliyordum..'

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
besiktasask
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Re: Gönlünüze Dokunacak Küçük Bilgiler ve Hikayeler

Mesaj gönderen besiktasask » 04 Oca 2018 18:43

DERİNDEKİ İZLER

Aslında bugün çok farklı bir hikaye ile karşınıza çıkacakken şarkı arşivimden çıkan bu eserin derin ve oldukça hüzünlü hikayesi geldi aklıma.
Savaşlar hiç kimse için hiçbir zaman mutluluk kaynağı olamadı, olamıyor ve olamayacak ta
Metallica grubunu bilmeyeniniz var mı bilmiyorum ama bileninizin çok olduğundan eminim.
1971 yılında şarkı da ve bir romanda geçen bu hikaye bir filme de konu olmuştur.Söylenenlere göre bu hikaye gerçek ve yaşanmıştır. Yaşanmış olması tabi ki en üzücü tarafı.
Bunun gibi daha bilmediğimiz ve bilsek bile belki de farkına varamayacağımız binlerce savaş mağduru hikayesi var. Farkına varamayacağımız dedim çünkü savaşın, ölümlerin artık normalleştiği bir evrende yaşamaktayız ölüm haberlerine iç çekeriz, belki de bir, iki damla gözyaşı dökeriz peki ya dahası? Yoktur elbet dahası.
Çaresizliğin ve savaşın en acı yüzünü içinde barındıran Metallica’nın şarkısına gelecek olursak;
Jonny adında oldukça genç bir adam Birinci dünya savaşına alınır. Aslında filmin konusuna göre kendi isteği ile demokrasiyi kurtarma adına bu savaşa katılır. Sevgilisini, ailesini ve daha birçok sevenini, sevdiklerini ardında bırakır.
Savaşın en yoğun olduğu topların, mermilerin havada ışık saçtığı bir gece cephede kaybolur ve yolunu bulamaz ne yapacağını bilemediğinden daha önce bir bombanın açmış olduğu çukurun içine girer sabah olunca da tekrar cepheme dönerim diye düşünmektedir.
Çünkü askerlerin;
İnanışına göre bombanın düştüğü bir yere ikinci bir bomba düşmezmiş bu genel ve yaygın bir düşünceymiş. Ama öyle olmadı varsa niyeti hayatın elinizdekileri almaya saklanışlar maalesef faydasız kalır bulur ve istediğini alır. Jonny çukura girdikten 30’dk sonra üzerine bombalar yağar orada bilincini kaybeder aslında hemen 100 metre ilerde olan cephe arkadaşları oraya koşarlar ve onu çıkarıp yardım bölgesine gönderirler oradan da hastaneye. Hafiften uyanmaya başlayan Jonny ne olduğunu anlayamaz hala uykuda olduğunu düşünür sonra ( yaklaşık 2 hafta sonra )doktorlar dikişlerini almaya geldiklerinde kollarını ve bacaklarını kaybettiğini anlar daha da kötüsü görme, duyma ve konuşma yeteneklerini de kaybetmiş olduğunu anlar.
Jonny artık yaşayan bir beyinden başka bir şey değildir.
Camdan içeri vuran güneş ışınlarının vurduğu vücudunun bazı bölümlerinde ısı hisseder umutlanır, bekler. Uyuduğu zamanlarda gerçekte söyleyemediklerini rüya yolu ile insanlara anlatmaya çalışır doktorlar, hemşireler çırpınışlarından anlar
Ama asla kimse onun ne demek istediğini anlayamayacaktı ve eskisi gibi olamayacaktı.
Yine bir rüyasında, çocukken babasının ona öğrettiği mors alfabesini görür ve hatırlar uyanınca kafasını sürekli yastığa vurmaya başlar durmadan, saatlerce, günlerce
Askeri hastanede olduğu için askerler bunu anlar Jonny, ötenazi istemektedir. Askerlerin, hemşirelerin konuşup durumu anlatmaya çalıştıkları General bunun imkansız olduğunu ve onun ölmesine izin veremeyeceğini söyler.

ve işte bundan sonrası Metallica'dadır.
Metallica-One
Hatırlayamıyorum hiçbir şeyi
Söyleyemem bu rüya mı gerçek mi
Çığlık atmak istiyor içimin derinlikleri
Bu korkunç sessizlik durduruyor beni
Şimdi savaş benim içimde
Uyanıyorum ama göremiyorum
Pek bir şey kalmadığını benden geriye
Hiç bir şey gerçek değil ama acısı gerçek
Nefesimi tut ben dilerken ölmeyi*
Oh lütfen tanrım, uyandır beni
Anne rahmine dönüş bu oldukça gerçek
Hayatı hissetmeliyim kalbim atarken
Ama sabırsızlanamam açıklamak için
Yaşayacak olacağım zamana bakarım
Bana bağlı bir tüp besliyor beni
Tıpkı savaş gibi enteresan
Bağlı olduğum cihazlar yaşatıyor beni
Bu hayatı benden söküp alın geri
Oh lütfen tanrım, uyandır beni
Şimdi dünya yok, ben tek başıma
Oh tanrım, yardım et bana
Oh lütfen tanrım, yardım et bana
Karanlık beni hapsediyor
Tek gördüğüm saf korku
Yaşayamıyorum, ölemiyorum kendimde hapsoldum
Vücudum zindanımdır
Mayın görüşümü aldı
Konuşmamı aldı, duymamı aldı
Kollarımı aldı, bacaklarımı aldı, ruhumu aldı
Beni yaşamla cehennemde bıraktı.

*Hiçbir savaş bir başka savaş ile sonlandırılamaz.( Cengiz Çetinoğlu / 2012-Anadolu Çok Programlı Lise- Edebiyat Öğretmeni)

Aynı zamanda bu hikayenin konu olduğu Filmin adı ["johnny got his gun" "Jonny askere gitti " ( en uygun çeviri ) ] şarkıda olan derinliği filmde de bulacağınızdan eminim.

Okumaya layık görüp gözlerini yoranlara teşekkür ederim.
Gelecek hafta, burada görüşmek üzere barışla kalın, tebessümle kalın, hoşça kalın.
Resim

Kullanıcı avatarı
besiktasask
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen besiktasask » 11 Oca 2018 18:51

-Zamanında blogger’lar da, sözlüklerde(isim vermiyorum anlarsınız zaten ) gördüğümde bunlar neyi tartışıyor? Bu testte neyin nesi? Bu insanlar neyi eleştiriyor? Yapılan testin nesini beğenmeyip karşı çıkıyorlar? Deyip merak edip araştırdığım bir konuydu.
Dosyalarımın arasında bulunca, belki benim gibi gördüğünde ne olduğuna dair anlam veremeyenler vardır diye paylaşmak istedim.
*Bir sen eksiktin tamam ilgimi çekmiyor diyeniniz de olabilir çok bayatladı bi bitmediniz yeter artık diyeniniz de.
Ama illa ki bir yerde yazıldığını görünce merak edeninizde vardır.
*Konunun en başında da dediğim gibi darılmaca, kızmaca yok her okuyanın gözlerine sağlık*.

Buyrun işte o test;

- Algıda Seçicilik -

-Büyük gazetelerimizin birinde yönetici semineri veren bir uzman;
Türklerin dünyada ki en kötümser milletlerden biri olduğunu iddia etmiş. Peşinden bunu neden iddia ettiğime dair küçük bir test yapmayı teklif ediyorum demiş.
Kabul edilmiş.
Uzman;
Birazdan ekrana yansıyacak olan bitişik sözcükleri hızlıca okumanızı istiyorum demiş salonda bulunan yöneticilere.
Ekrana yansıyan bitişik cümle;
“THEGODISNOWHERE"
Katılımcıların hepsi bu cümleyi;
"The God is no where" diye okumuş.
Yani "Tanrı hiçbir yerde değildir" seklinde.
Uzman, acı acı gülerek ve kafasını sallayarak
“Tam beklediğim gibi” diyerek mırıldanmış…
Batı ülkelerinde bu cümleyi şu şekilde okurlar.
"THE GOD IS NOW HERE" Yani: "Tanrı şimdi burada"...

Yapılan testin haklılık payını tabii ki de tartışamıyorum çünkü bu psikolojik bir test.
Algıda seçiciliğe örnek bir test mi inanın onu da bilemiyorum. Testin sonucu kötü görünüyor orası öyle.

-Gelelim algıda seçiciliği uzmanların ne olarak tanımladıklarına.
Algıda seçicilik :
İnsanların belli uyaranlar arasından belli bir uyarana dikkatini yoğunlaştırmasıdır.
Örn; Sporla ilgilenen bir kişinin gazete gördüğünde ilk spor sayfalarına bakması gibi

Bilemiyorum )

Resim

Haftaya görüşmek üzere kendiniz gibi kalın, hoşça kalın.
Resim

Kullanıcı avatarı
arifemredemir29
Şarapçı'nın Sırdaşı
Şarapçı'nın Sırdaşı
Sunucu: Eminönü
Klan: Lodos
Lonca: Reich

Mesaj gönderen arifemredemir29 » 11 Oca 2018 20:24

Bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler.
Resim

Kullanıcı avatarı
carpetflex
İskele Babası
İskele Babası

Mesaj gönderen carpetflex » 12 Oca 2018 12:25

Hepsini okudum çok güzeldi ellerine sağlık O:-)

Kullanıcı avatarı
besiktasask
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen besiktasask » 18 Oca 2018 17:51

O Canı Besliyorsan Dikkat Etmek Zorundasın !

Bugün çok üzücü bir olay ile karşınızdayım.

Yaklaşık 2.5 saat önce arkadaşımın köpeği için Avcılar'da bulunan M.Veritas Veteriner Kliniğindeydik.Adı ‘Silver’ dı maalesef yaşama gözlerini yumdu.
Ortalık yerde bırakılan çikolata kutusu köpeğin ölümüne sebep oldu ve bu gerçekten büyük bir ihmal.
Evde hayvan besliyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekir.Gerçekten çok üzüldüm ve bu konuyu buraya taşımaya karar verdim.

Peki ama bizlere bazen çok iyi gelen ve yaşamımızın hemen hemen her alanında bulunan bu sevimli,tatlı gıda neden hayvanları özellikle köpekleri öldürüyor.

İşte sebebi;

-Teobromin. Çikolata, kakaodan kaynaklı içerisinde teobromin adında bir alkoloit bulundurur. İsmine bakıldığında C vitamini içeren bir hap izlenimi verdiği için zararsız dursa da teobromin, merkezi sinir sistemini ve kardiyovasküler sistemini canlandırır. Kan basıncını artırır. Bilinen marifeti de beynin endorfin (mutluluk) hormonu sağlamasına neden olmasıdır. İşte köpekler ve aynı metabolizmaya sahip diğer hayvanlar (kedi ve at gibi) teobromini insanlar kadar hızlı sindiremezler.
-İnsan için şeker, köpek için zehir anlamına gelen teobromin fazla tüketildiğinde köpeğe verdiği etkiler ise şöyle; kusma, kas seğirmesi, hiperaktif hareketler, su kaybı, nöbet ve kalp atışının hızlanması. Bu etkilerden bazıları da köpek için ölümcül olabiliyor.

Hayvan besleyen çoğu arkadaşımın ‘Azıcık yerse bir şey olmaz’ deyişlerine şahit olmuşluğumda vardı ama bugün yaşanan üzücü olaydan sonra kesinlikle hayvanların tatlı gıdalardan uzak durmalarını anladım lütfen buna dikkat edin.

Resim

Onlar ölmesin diye alıp eve kapatıyorsunuz ama bir ihmaliniz yüzünden ölüp gidiyorlar.Gerçekten şuraya yazacağım çok daha ağır şeyler olacaktı o kadar sinirli ve üzgünüm ki :(

Gelecek hafta görüşmek üzere sevgi ile kalın,dostlarınız ile kalın, hoşça kalın.
Resim

Kullanıcı avatarı
AFRASiYAB
Game Master
Game Master

Mesaj gönderen AFRASiYAB » 19 Oca 2018 01:32

Arkadaşınıza üzüntüsünü paylaştığımızı ve sabırlar dilediğimizi iletin lütfen. Vermiş olduğunuz faydalı ve bir o kadar da mühim bilgi/bilgiler için teşekkür ederiz.
İletişim/Destek Formu | Hızlı Destek | Tarihçe | Etkinlik Takvimi
Forum Kanalındaki Faydalı Konular

Ayın Etkinlik Ödülüne Sen Karar Ver!
İstanbul Kıyamet Vakti'nden Haberdar Olun!
Resim Resim

Kullanıcı avatarı
Seven
Ufkabakan Sakini
Ufkabakan Sakini
Klan: Lodos
Lonca: TASVİR İ EFKAR
Konum: KAYSERİ & SiVaS ### CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ ############################## HALKLA İLİŞKİLER

Mesaj gönderen Seven » 19 Oca 2018 01:45

Köpeğin ölmesine üzüldüm en sevdiğim canlılardan birisidir. Bir gün bende sahiplenmek istiyorum. Kısmet

Bir bilgide ben vereyim kedinin su kabına aspirin atarsanız kan dolaşımı hızlanıp beyin kanamasından ölebiliyor...
Göster
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
besiktasask
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen besiktasask » 19 Oca 2018 02:24

AFRASiYAB yazdı:
19 Oca 2018 01:32
Arkadaşınıza üzüntüsünü paylaştığımızı ve sabırlar dilediğimizi iletin lütfen. Vermiş olduğunuz faydalı ve bir o kadar da mühim bilgi/bilgiler için teşekkür ederiz.
Rica ederim ben teşekkür ederim iyi dilekleriniz için
Resim

Kullanıcı avatarı
besiktasask
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen besiktasask » 19 Oca 2018 02:27

Seven yazdı:
19 Oca 2018 01:45
Köpeğin ölmesine üzüldüm en sevdiğim canlılardan birisidir. Bir gün bende sahiplenmek istiyorum. Kısmet

Bir bilgide ben vereyim kedinin su kabına aspirin atarsanız kan dolaşımı hızlanıp beyin kanamasından ölebiliyor...
Umarım bir gün size en iyi gelecek, yalnızlığınıza şifa olacak dostu edinirsiniz çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için
Resim

“Konu Dışı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir