İstanbul'un Tarihçesi [ÖZET]

İKV için yazdığınız hikayeler, şiirler veya kurgusal eserleriniz
Cevapla
Kullanıcı avatarı
TOLGA
Kobra Takipçisi
Kobra Takipçisi
Mesajlar: 934
Kayıt: 25 Tem 2014 14:50

İstanbul'un Tarihçesi [ÖZET]

Mesaj gönderen TOLGA » 14 May 2017 09:08

Beyaz Köşk ve Mansur Bey Dönemi (1957-1963)

Bu dönemde yaşanan meteor felaketinin ardından şehre gelen yabancılardan biri olan Kuklacı, Eminönü'nün karaya vurmuş gemisi olan kıyısında bir takım kukla ve büyü gösterileri yaparak hünerlerini gösteriyor ve halkı etkilemeye çalışıyor. Düşündüğü bu fikirde başarılı olan Kuklacı halk tarafından başarılı olarak görülüyor. Becerilerini sergilerken ve normal yaşantısında sürekli maske takan Kuklacı biraz etkileyici olmasıyla birlikte, şaşırtıcı ve korkutucu idi. Umut dediğimiz ve bize görevler bile verebilen bu genç delikanlı daha küçük olması ve anne-babasını kaybetmesinden sonra maskeli zatlara karşı bir fobisi oluşmaktadır. Bu nedenden dolayı Komutan Bey bizlere ilerleyen yıllarda o yıllardan sonra seçilmiş kişi olarak görülen Kuklacı'yı öldürmemizi söylüyor.

Şehrin ileri gelen ve zengin kişilerinden olan Mansur Bey biraz zaman geçtikten sonra Kuklacı'nın ününü duyuyor ve onunla birlikte iş yaparak Beyaz Köşk'ü tanıtmak istiyor. Bunu kabul edip farklı hedefleri olan Kuklacı işe koyuluyor. Beyaz Köşk'te seyircisinin katılımıyla birlikte kukla ve büyü yapan Kuklacı'yı izleyen Mansur Bey onda daha ileri düzey büyülerin olduğunu düşünüyor. Bu fikri öne süren Mansur Bey gösterinin ardından Kuklacı ile uzun bir süre büyü hakkında konuşuyor.

Kuklalarının daha etkili olması ve Beyaz Köşk'ü tanıtabileceğinin daha kısa sürede ve etkili olabilmesi için Kukla Fare-Adam oluşturmak düşüncesini dile getiriyor. Bunu olumlu karşılayan Mansur Bey maddi yardımlarda bulunuyor. Fare-Adam'ları oluşturan Kuklacı bu kuklaları Beyaz Köşk'e ve Kuklacı'ya bağlı kalmakla yükümlüyor.

Kuklacı'nın bu etkinliğinden sonra Beyaz Büyücüler adı verdiğimiz; Azat Bey, Mustafa Bey ve Gaffar Bey(!) Kuklacı'dan büyü dersleri almışlardır. Zekası oldukça yüksek olan bu büyücüler aldıkları büyü derslerini geliştirerek kendilerini Kuklacı'dan daha iyi bir büyücü yapmışlardır. Günümüzde Azat Bey ve Gaffar Bey'i oldukça andığımız görülür.

Aydın Bey isimli yine şehirde söz sahibi olan güçlü kişiliklerden biri, Kuklacı'nın yaptığı bu faaliyetleri olumsuz karşılamaktadır. Bunun üzerine meclise giderek Beyaz Köşk'ün kapatılmasını öne sürmüştür. Meclise üye olan Mansur Bey, mecliste son konuşmasında büyük bir coşkuyla alkışlanmıştır ancak bu bir şeyi değiştirmeyecektir. 1963 yılının soğuk bir kış gününde Jandarma, Beyaz Köşk'ün kapısına gelmiştir ve Beyaz Köşk kapatılması amaçlanmıştır.

Kuklacı yine fikirlerini söylemiştir: Fare-Adam'lardan bir ordu yaparak Jandarma ile savaşmak ve Jandarmayı geri püskürtmek. Bu fikri de olumlu karşılayan Mansur Bey, Kuklacı'ya yine yardımcı olmasıyla birlikte Fare-Adam'larla birlikte sıkı-yönetim ilan edilir. Askeri güçlerin kalmamasıyla birlikte Beyaz Köşk devlet kurallarından tamamen bağımsız olmasıyla birlikte kısım kısım devletin kurallarına Kuklacı ve Mansur Bey'in el koyduğu söylenir.

Bu sırada Mansur Bey çalışma odasındayken uzun uzadıya düşünür ve o esnada sandalyesinden düşer. Naaşı Eminönü Merkez Mezarlığı'na defnedilir.

Gizlenmiş İçerikGöster
Bu hikaye www.istanbuloyun.com sitesinin Oyun Tarihçesi bölümündeki Beyaz Köşk ve Mansur Bey Dönemi adlı bölümünün özeti mahiyetinder.
Resim

Kullanıcı avatarı
TOLGA
Kobra Takipçisi
Kobra Takipçisi
Mesajlar: 934
Kayıt: 25 Tem 2014 14:50

Re: İstanbul'un Tarihçesi [ÖZET]

Mesaj gönderen TOLGA » 14 May 2017 09:16

Beyaz Köşk ve Kuklacı Dönemi

Mansur Bey'in her şeyden elini ayağını çekmesi neticesinde adı ve namı resmileşen Kuklacı, Beyaz Köşk'ü yönetmeye başlamıştır. Azat Bey, Gaffar Bey ve beraberindeki Beyaz Büyücüler halk tarafından korkulan ve hürmet edilen kişiler haline gelmişti.

Kuklacı Mansur Bey'in ölümünden etkilenerek bir kaç hafta boyunca hiç bir emir vermemişti. Bunun yanı sıra Mansur Bey ile yaptığı çalışmaları çok gizli şekilde sürdürmekte olmasıyla birlikte diğer çalışmaları ise çok korunaklı bir bölgede saklamaktadır.

Uzun zaman oldu Kuklacı büyüye hiç başvurmuyor. Yeni Fare-Adam'lar üretilmiyor. Çok hızlı üreme yapısı bulunan Fare-Adam'lar kendi içlerinde üremesiyle bu sorun ortadan kalkıyor.

Her yerde bulunan Fare-Adam'lar korkulan ve artık karşı çıkılamayan bir güç haline gelmişti. Azat Bey ve Gaffar Bey'in bunları görmesi neticesinde akıllarından isyan etmek bile geçmezdi. Kuklacı şehri 3 sene boyunca böyle yönetmişti.

1967 yılının ilk yaz günlerinde Eminönü'ye ilk defa güneş vurdu. Kuklacı perdeleri açtı ve oturdu, resimleri inceledi, düşündü. Sonra Azat Bey'i çağırttı. Azat Bey'e artık vaktinin geldiğini ve Beyaz Köşk'le işi kalmadığını dile getirdi. 100 tane Fare-Adam üretip Meteor Bölgesi'nde sırra kadem basan maskeli zatı geride bekleyen Fare-Adam'lar oldu. Belki hala bekleyenler de vardır.

Gizlenmiş İçerikGöster
Bu hikaye www.istanbuloyun.com sitesinin Oyun Tarihçesi bölümündeki Beyaz Köşk ve Kuklacı Bey Dönemi adlı bölümünün özeti mahiyetinder.
Resim

Kullanıcı avatarı
TOLGARDA
Yaşam Merkezi Sakini
Yaşam Merkezi Sakini
Mesajlar: 5151
Kayıt: 09 Mar 2011 21:37
Sunucu: Kuklacı

Re: İstanbul'un Tarihçesi [ÖZET]

Mesaj gönderen TOLGARDA » 14 May 2017 18:58

Güzel bir konu ancak bu karmaşa içerisinde ilgi çekmeyebilir keşke yarın açsaydın

Kullanıcı avatarı
TOLGA
Kobra Takipçisi
Kobra Takipçisi
Mesajlar: 934
Kayıt: 25 Tem 2014 14:50

Re: İstanbul'un Tarihçesi [ÖZET]

Mesaj gönderen TOLGA » 14 May 2017 21:44

TOLGARDA yazdı:
14 May 2017 18:58
Güzel bir konu ancak bu karmaşa içerisinde ilgi çekmeyebilir keşke yarın açsaydın
Düşünceniz için teşekkür ederim ancak ilgi konusunda haklısınız. Yapacak bir şey yok efendim, elbet bunları da atlatacağız.
Resim

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir