Sırlı Kitap

İKV için yazdığınız hikayeler, şiirler veya kurgusal eserleriniz
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi
Sunucu: Eminönü

Sırlı Kitap

Mesaj gönderen Retaliation »

Selami Kelaynak araştırmalarımda artık elim kolum bağlanmıştı.Bu konuda o kadar aciz olmuştum ki sanki bir köpek bana deniz fenerine bakmamı söylemişti.Gittim,baktım ve gerçekten bir ipucu buldum.Ancak yeterli olamayacak kadardı...

Elim kolum bağlı Eminönü'ne geri döndüm.Aklımda sürekli büyüklerin bana söylenen "Onun evi,kimsenin giremediği yerlerdir." cümlesi vardı.Defalarca tekrarladım.Bir insan,şair bir insan,nasıl olur da korkusuz bir şekilde bilinmeyen yerlere ve bilinmeyen yaratıkların arasında yaşamaya çalışır.Anlayamıyordum.Hem biraz dinlenme hem de konuya kafa yorma maksadıyla Hamit Pehlivan'ın kahvesine geçerek bir masaya oturdum.Bir çay istedim ve de analiz yapıp kaydetmek için de birer kalem kağıt...

Çayımdan bir yudum aldıktan sonra kağıda birkaç bir şey karaladım.O sıra arkamda eski gazete koleksiyonu yapan Memduh Amca vardı.O gazetelerle ilgilenirken yanına iki genç geldi ve oturdu.Azıcık bağırgan ses tonu ile konuşmaya başladı,bunu yapmalarının sebebi Memduh Amca'nın yaşından gereği sağır olmasıydı."Hayırdır Memduh Amca,ne demiş eski gazeteler?"Yaşlı Amca kafasını kaldırarak yanıtladı."Birkaç sene evvelsinden bir kitaptan bahsediyor."Diğer adam söze girdi."Ne kitabı amcam?" "Vallahi bilmiyorum ki,ben de onu okuyacaktım."Kalemi kağıdı bırakarak arkadaki konuşmaları daha net dinlemeye başladım.Memduh Amca hafiften kekeleyerek haberi okumaya başladı.

"Tarih dönemlerinden kalma eski bir kitap bugün kayboldu.Kitap,asırlar öncesinden hazırlanmış olup,efsunlu olduğu söyleniyor.Kitabın ilginç yanı ise içinde hiçbir yazının bulunmaması.Rivayete göre de eski din alimlerinin bu kitabı hazırladığı ve efsunladığı söyleniyor.Kitabın tek baskısı olup,henüz ne işe yaradığı bilinmemektedir.Kitap hakkında birçok rivayet bulunmakta ancak hiçbiri doğruluk kazanmamıştır."

Arz'ın Çocukları Gazetesi 15 Nisan 2005

Şüpheli bir haberdi.Adamlardan biri heyecanla gazeteyi eline aldı.Haberdeki resme baktı ve şaşırdı."Ben bu kitabı biliyorum."İşte o zaman göz ucuyla baktığım arka masaya kafamı olabildiğince çok çevirmiştim."Yahu bu kitap Selami Kelaynak'ın elindeydi."Memduh Amca güldü."Bizimle maytap mı geçersin be!" Adam daha da ciddileşti."Vallahi amca.Ancak onun sayfaları biraz dolu idi fakat o da kendi el yazısı idi.Selami Kelaynak gibi bir ozanın el yazısını tanımak mümkün değil."Kendi masamdan kalktım ve bahsi geçen masaya yöneldim.Tabure çekerek oturdum."Anlatsana kardeş az daha." "Kardeş içinde bir takım veda sözcükleri vardı okuduğum kadarıyla.Son cümlesini iyi hatırlıyorum.'Buradaki zaman doldu.Şimdi veda etme zamanı' Hatta kitap,diğer kitaplardan farklı bir işlenişi vardı.Sayfaları ipek gibi,cildi tarif edilemeyen cinsten.Bir gün Eminönü'nde kendisine bela olan bir fare adam grubu için bu kitaba eleştiri yazdığını gördüm.Bir gün sonraya kalmadan o fare adamlar ölmüş." Ortam sessizleşmişti.Herkesin gözleri fal taşı gibi açılmıştı.Adam devam etti."Biz haberi alınca Nasıl olur diye sendeledik.Bir gün Yusuf Ağabey olayın akıbetini araştırdı.Gizlice ondan bir şey rica etmiş.O da kitaba yazmış ve rica ettiği şey gerçekleşmiş."Memduh Amca yüzünü buruşturarak iteledi."Öyle şey mi olur evladım,o zaman oraya adam kıyamet yok olsun yazsın ve yerine gelsin." Söze girdim."Kıyamet buyruğu yok edilemez.Kıyamet geldiyse,onu yok edemezsin.Ya boyun eğersin yada son nefeslerini vermeye çalışırsın." Herkes sessizce bana bakıyordu.Uzun süre ses çıkmadı.Ayağa kalkıp arka masadaki çayımı yudumladım ve ağır adımlarla yoluma giderken aynı adam konuya açıklık getirmeye çalıştı."Bakın,bu adam kerameti anlayarak Eminönü'nden ayrıldı.Yoksa başına akbaba gibi üşüşeceklerdi.Bu adam neden Kıyamet'te bilinmeyen yaratıklarla mağarada kaldı.Cehennem gibi sıcak kumlarda tazılarla yaşadı?İnsanın aklına iki soru geliyor;ya o şairden öte yada o kitabın alameti." Son bu sözleri de duyduktan sonra Meteor'un yolunu tuttum.
Resim