Önerinizi bize ulaştırdığınız için teşekkür ediyoruz

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
Kullanıcı avatarı
CRuBBeS
İri Fare Avcısı
İri Fare Avcısı
Sunucu: Meran

Önerinizi bize ulaştırdığınız için teşekkür ediyoruz

Mesaj gönderen CRuBBeS »

"Önerinizi bize ulaştırdığınız için teşekkür ediyoruz ancak kısa vadede geliştirme sürecine böyle bir değişikliğin dahil edilemeyeceğini üzülerek belirtmek isteriz."

Oyundaki eşya/ganimet düşürme sisteminde yapılmasını önerdiğim değişikliğe verilen yanıt.

Öneri şu şekildeydi:
Oyunda şef kesimleri ve bunlardan elde edilen ganimetlerle ilgili aldığınız birçok şikayete, uygulaması kolay bir çözüm önerisi sunuyorum.

Bir şefi 1000 kez kesse dahi istediği ganimeti alamayan, buna karşın ilk kesimde işbu ganimeti alan farklı karakterler var. Tabii ki şans faktörü devrede olduğu için böyle anormallikler görülebilir, bu açıdan sistemi eleştirmenin beyhude olduğu aşikar. Peki bu durum en azından mağdur açısından biraz iyileştirilebilir mi? Elbette.

Başlangıçta hiç kesim yapmamış bir karakterin ganimet düşürme şansına "50x" diyelim. İlgili şefi her kesişinden sonra söz konusu karakterin ganimet düşürme şansı her seferinde ilk şans oranı referans alınarak %2 kadar artsın. Bu karakterin şansı ikinci kesimde 51x, üçüncüde 52x dördüncüde 53x olarak artışını sürdürsün.

Hiç kesim yapmamış bir karakterin belirli şartlar altında ilk şans oranı %3 olarak baz alınırsa, karakterin ilgili şefi 100 kez kestikten sonra bu şans oranı %9'a çıkar. Dolayısıyla karakterin ganimet düşürme olasılığını 3 katına çıkarması mümkün kılınır.

Böyle bir sistemin işleme konması ve oyunculara duyurulması olsa olsa adil olur ve geniş bir oyuncu kitlesi tarafından büyük memnuniyetle karşılanır diye düşünüyorum.
Takiben mevcut sistemi açıklayan takribi beş sene önce yazılmış, kopyala-yapıştır bir paragraf...
Maden, eşya düşürme vb. hususlar tamamen "Random" yani rastgele şans sistemine dayalıdır. 10 defa, 20 defa maden çekince safı çıkacak gibi, veyahut 10 defa, 20 defa bölgeye girince eşya düşecek gibi bir kaide bulunmamaktadır. Örneğin 1 ile 10 arasındaki sayıları ele alalım. Kıyamet Asa 10'uncu sayıda çıkacak olsun. Sistem size üst üste 1,2,3...,8,9 sayılarını seçerse sürekli Madalya alırsınız. Ne zaman ki sistem 10'uncu sayıyı seçerse o zaman Kıyamet Asa çıkar. Sistem üst üste 1-9 rakamlarını seçebileceği gibi, yine üst üste 10 sayısını da seçebilir ve art arda da Kıyamet Asa düşürebilirsiniz. Bu tamamen şans sistemine bağlıdır.
Şans veya Yağma Artırıcı ürünlerini de açıklayacak olursak, size sistem tarafından atanan yüzdelik paydayı çoğaltır. 1 ile 9 sayılarına Madalya, 10 sayısına da Kıyamet Asa demiştik, Yağma Artırıcı ürününüz var ise örneğin hem 9, hem de 10 rakamları Kıyamet Asa olur ve şans yüzdeniz artar.
Daha detaylı anlamanız için size bir link sunuyorum; http://myasinay.com/ikv/randomsistem.html
Bu rastgele sayı seçen bir sistem örneğidir. Örnekte 1 ile 100 rakamlarının aralığı ele alınmıştır ve saf maden, şaheser eşya 39'dadır. Sizden 39 sayısının bulunması istenmektedir. Denemeleriniz sonucunda göreceksiniz ki her defasında farklı sürelerde, farklı tıklamalarda 39 sayısını bulacaksınız. Oyun içerisindeki şans sistemi de buna benzemektedir.
Sanıyorum ki önerinin "geliştirme sürecinin el verdiği imkan ve şartlar çerçevesinde" olmadığına kanaat getirilmiş ancak neden belirtilmemiş.

Halbuki önerim gayet de "geliştirme sürecinin el verdiği imkan ve şartlar çerçevesinde" düzenlenebilir.

Halihazırda %1 olan Yüce Komiser'den Anu Pantolon düşürme şansını 100 kesimde %3'e ve 500 kesimde %11'e çıkaran bir sistem talebinin nesi uygulanamazdır?

Mevcut sistemle açıklarsak "1 ile 100 rakamlarının aralığı ele alınır ve eşya 39'da bulunur" ise 50 kesimi tamamlayan bir karakter için bir başka sayıya, mesela 64 sayısına da eşya atanabilir.

Oyuncu arkadaşlarımın bu konudaki görüş ve desteklerini bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
TOLGARDA
Semiha'nın Gözdesi
Semiha'nın Gözdesi
Sunucu: Kuklacı
İletişim:

Re: Önerinizi bize ulaştırdığınız için teşekkür ediyoruz

Mesaj gönderen TOLGARDA »

İki sene önce aynı öneriyi ben sunmuştum. Yine aynı cevabı vermişlerdi.
:zero: :one: :two: :three: :four: :five: :six: :seven: :eight: :nine:
Kullanıcı avatarı
besiktasask
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Klan: Arzın Çocukları

Mesaj gönderen besiktasask »

Daha dikkatli bakın bence.
Karakter şans faktörü dışında bir şey daha var. ))
Resim
Kullanıcı avatarı
ClaireRedfield
Işık Hanım'ın Elemanı
Işık Hanım'ın Elemanı

Mesaj gönderen ClaireRedfield »

besiktasask yazdı: 27 Haz 2018 22:22 Daha dikkatli bakın bence.
Karaköy şans artırıcı gelir kesin. Bu fırsatı kaçırmazlar.
Kullanıcı avatarı
Markzuncher
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen Markzuncher »

Özlemle oyunu anıyoruz...
Kullanıcı avatarı
besiktasask
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Klan: Arzın Çocukları

Mesaj gönderen besiktasask »

ClaireRedfield yazdı: 27 Haz 2018 23:00
besiktasask yazdı: 27 Haz 2018 22:22 Daha dikkatli bakın bence.
Karaköy şans artırıcı gelir kesin. Bu fırsatı kaçırmazlar.
Gelmesinden yanayım, çünkü şuan bölge de sadece karakter şans sistemi yok aynı zamanda bossa verilen şans sistemi de var. Yani bizi zorlayan karakter şans sistemi değil, kestiğimiz bossa da uygulanan şans sistemi. Bence ya arttırıcı gelmeli yada bossa da uygulanan şans sistemi kaldırılmalı. Bunlardan biri bile gelse bizim için yeterli derecede çözüm olacaktır.
Resim
Kullanıcı avatarı
dedee66
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi
Sunucu: Teşkilat
Klan: Lodos

Mesaj gönderen dedee66 »

ALLAH Beni Gibi Arkadaşlara Sabır Versin :ddd Bi An İtem Alamıcam Sandım
Resim
Resim

3B Modelleme ve Programcılık

3B Tasarım çalışmalarım:
viewtopic.php?t=170996
Kullanıcı avatarı
CRuBBeS
İri Fare Avcısı
İri Fare Avcısı

Mesaj gönderen CRuBBeS »

dedee66 yazdı: 29 Haz 2018 18:01 ALLAH Beni Gibi Arkadaşlara Sabır Versin :ddd Bi An İtem Alamıcam Sandım
Resim
Resim

:( :( :(