HIRSIZLIK YAPANA CEZA NEDEN YOK

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
Kullanıcı avatarı
FiratCakiroglu
Meteor Kaşifi
Meteor Kaşifi
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: Raiders Of Anatolia
İletişim:

Re: HIRSIZLIK YAPANA CEZA NEDEN YOK

Mesaj gönderen FiratCakiroglu »

sobee'nin yarattığı dünyada hırsızlık olaylarının kim haklı kim haksız olduğuna sobee karar veremiyor galiba ki kim hırsızlık yapmış gayet iyi biliyorlar , öğrenebilirler yani.Ama neden ceza vermiyorlar bilemiyorum.
Göster
Resim
Resim
Resim
Resim
ıTANRIKUTLUGı & ıTENGRİKUTLUGı
Kullanıcı avatarı
Seven
Fareli Köyün Kavalcısı
Fareli Köyün Kavalcısı
Sunucu: Eminönü
Klan: Lodos
Lonca: JANDARMA
Konum: KAYSERİ & ESKİŞEHİR ### ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ############################## HALKLA İLİŞKİLER

Mesaj gönderen Seven »

AgahEfendi yazdı: 11 Şub 2018 05:13 Şimdi sözlerime kulak verin jov jeaa ;

1.Bir otobüse bindiniz.Bir süre yol aldıktan sonra araç mola verdi.Muavin o meşhur anlaşılmayan konuşmasını yapar ve altyazı geçer ;

"Sayın yolcularımız aracımız dinlenme tesislerine gelmiş bulunmaktadır.Mola süresi 30 dakikadır.Lütfen araçtan inerken değerli eşyalarınızı yanınıza almayı unutmayınız."

Dedi ve sizi uyardı.Sizde çantanızı araçta bırakıp gittiniz tuvalete.Geri geldiğinizde çanta yok uçmuş.

a.Muavin sizi uyardı.
b.Siz önlem almadınız.
c.Muavin hiçbir mesuliyet kabul etmeyecek.
d.Muavin size çantanızı veya karşılığı bir şey veremez.
e.Gerekli araştırma yapılacak ancak bunu polis yapacak.
f.Suçlu yakalanır ve suçu kanıtlanırsa ceza alacak ama bu cezayı polis verecek.

2.Şimdi bu yorumu ben yazıyorum ancak bilgisayarın başında kimin oturduğunu kim bilebilir? A kişisi bilgisayara geçip bir mesaj atsa , B kişisi aynı bilgisayara oturup mesaj atsa yine görünen isim "AgahEfendi" olacak.Demem o ki sen şu kişi beni soydu dediğinde yapılan incelemede ne tür kanıtlar bulacaklar?
Bölüm 1 yazdı:A: naber knk nasılsın
B: iyidir sen?
A: bende iyiyim ya bak ne dicem
B : evet ?
A : Bende çok lag varda sen bi girsene benim hesaba
B : olur knk
A : bende seninkinde takılayım bari
B : tmm
A : senin şifre neydi
B : unuttun mu la hemen yazıyorum ***** ******
Bu numaraya kanıyorsanız zaten neyse.
Bölüm 2 yazdı:A: ilk sen ver benim kefil sağlam
B: tmm peki al x50 bono koyuyorum
A: tmmdır
B: tmm şimdi kodu yaz
A: .......
(Oyundan çıktı)
Bu zaten illegal bir alışverişti ve kendi elinde ticarete bonoları koyup kabule bastın.
Bölüm 3 yazdı:A kişisi bir internet kafeden senin hesabına girdi ve tüm tılsımlarını kendi karakterine aktarıp sırra kadem bastı.
Şimdi bu bilgisayarın başında bu işlemi yapan kişi kimdi ? Sen miydin başkası mı ? Kanıt gerekiyor.İnternet cafenin kamera görüntülerini mi inceleyecekler ? Hiç sanmıyorum.Kaldı ki IP değiştirerek kendisini dünyanın öteki tarafından bağlanmış olarakta gösterebilir.

3.Kullanım sözleşmesinde zaten bu tür durumlarda sorumluluğun sizde olduğu yazıyor.İstersen olayı mahkemeye götür bir şey değişmeyecek.Giden geri gelmeyecek.

4.Hırsız kişinin illegal yollarla bilgisayarına sızıp ve şifreni ele geçirip hesabını çaldığı kanıtlanırsa bu suç teşkil eder ve ceza uygulanabilir.

5.Yukarıda dediklerim o iğrenç karaktersizleri savunmak için değildir.Ancak olay budur ve tarafınıza sizin istediğiniz türde bir destek verilmemesinin mantıksız bir yanı yoktur.Çünkü gerekli başvuruları yaparsanız her türlü log vs. bilgisi tarafınıza verilir.Ama giden şeylerin telafisini beklemeyin.Ve başınıza böyle bir olay gelince hemen verip veriştirmek yerine nerede hata yaptığınızı düşünün.

6.Ben mağdurum istediğim gibi hırsıza küfür ederim diye bir şey yok.
Otobüs örneğinden yola çıkarak kouyu güzel bağlamışsın tebrik ederim. Senin cevabını beğendim. İnşallah artık böyle güzel cevaplar verirsin. :relieved:
Gizlenmiş İçerikGöster
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
AgahEfendi
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen AgahEfendi »

Seven yazdı: 11 Şub 2018 12:23 Otobüs örneğinden yola çıkarak kouyu güzel bağlamışsın tebrik ederim. Senin cevabını beğendim. İnşallah artık böyle güzel cevaplar verirsin. :relieved:
Teşkür ettim konudan konuya değişiyor.
Kullanıcı avatarı
noctiluca
Mezarlık Bekçisi
Mezarlık Bekçisi
Sunucu: Beyaz Köşk
Lonca: Son Kaptan
İletişim:

Mesaj gönderen noctiluca »

AgahEfendi yazdı: 11 Şub 2018 05:13 Şimdi sözlerime kulak verin jov jeaa ;

1.Bir otobüse bindiniz.Bir süre yol aldıktan sonra araç mola verdi.Muavin o meşhur anlaşılmayan konuşmasını yapar ve altyazı geçer ;

"Sayın yolcularımız aracımız dinlenme tesislerine gelmiş bulunmaktadır.Mola süresi 30 dakikadır.Lütfen araçtan inerken değerli eşyalarınızı yanınıza almayı unutmayınız."

Dedi ve sizi uyardı.Sizde çantanızı araçta bırakıp gittiniz tuvalete.Geri geldiğinizde çanta yok uçmuş.

a.Muavin sizi uyardı.
b.Siz önlem almadınız.
c.Muavin hiçbir mesuliyet kabul etmeyecek.
d.Muavin size çantanızı veya karşılığı bir şey veremez.
e.Gerekli araştırma yapılacak ancak bunu polis yapacak.
f.Suçlu yakalanır ve suçu kanıtlanırsa ceza alacak ama bu cezayı polis verecek.

2.Şimdi bu yorumu ben yazıyorum ancak bilgisayarın başında kimin oturduğunu kim bilebilir? A kişisi bilgisayara geçip bir mesaj atsa , B kişisi aynı bilgisayara oturup mesaj atsa yine görünen isim "AgahEfendi" olacak.Demem o ki sen şu kişi beni soydu dediğinde yapılan incelemede ne tür kanıtlar bulacaklar?
Bölüm 1 yazdı:A: naber knk nasılsın
B: iyidir sen?
A: bende iyiyim ya bak ne dicem
B : evet ?
A : Bende çok lag varda sen bi girsene benim hesaba
B : olur knk
A : bende seninkinde takılayım bari
B : tmm
A : senin şifre neydi
B : unuttun mu la hemen yazıyorum ***** ******
Bu numaraya kanıyorsanız zaten neyse.
Bölüm 2 yazdı:A: ilk sen ver benim kefil sağlam
B: tmm peki al x50 bono koyuyorum
A: tmmdır
B: tmm şimdi kodu yaz
A: .......
(Oyundan çıktı)
Bu zaten illegal bir alışverişti ve kendi elinde ticarete bonoları koyup kabule bastın.
Bölüm 3 yazdı:A kişisi bir internet kafeden senin hesabına girdi ve tüm tılsımlarını kendi karakterine aktarıp sırra kadem bastı.
Şimdi bu bilgisayarın başında bu işlemi yapan kişi kimdi ? Sen miydin başkası mı ? Kanıt gerekiyor.İnternet cafenin kamera görüntülerini mi inceleyecekler ? Hiç sanmıyorum.Kaldı ki IP değiştirerek kendisini dünyanın öteki tarafından bağlanmış olarakta gösterebilir.

3.Kullanım sözleşmesinde zaten bu tür durumlarda sorumluluğun sizde olduğu yazıyor.İstersen olayı mahkemeye götür bir şey değişmeyecek.Giden geri gelmeyecek.

4.Hırsız kişinin illegal yollarla bilgisayarına sızıp ve şifreni ele geçirip hesabını çaldığı kanıtlanırsa bu suç teşkil eder ve ceza uygulanabilir.

5.Yukarıda dediklerim o iğrenç karaktersizleri savunmak için değildir.Ancak olay budur ve tarafınıza sizin istediğiniz türde bir destek verilmemesinin mantıksız bir yanı yoktur.Çünkü gerekli başvuruları yaparsanız her türlü log vs. bilgisi tarafınıza verilir.Ama giden şeylerin telafisini beklemeyin.Ve başınıza böyle bir olay gelince hemen verip veriştirmek yerine nerede hata yaptığınızı düşünün.

6.Ben mağdurum istediğim gibi hırsıza küfür ederim diye bir şey yok.
SELAM BAY NEGATİF. Benim paragrafimi tam okumadin galiba, karsidan saf gibi mi görünüyoruz sifre verecegiz. GERCEK HAYATTA BİR ESYASI CALİNAN İNSAN HİRSİZİ DOVUNCE HİRSİZ SERBEST BİRAKİLİP DOVEN ADAM HAPSE Mİ GİRİYOR? İstanbul Kiyamet Vaktinde boyle durum cunku.

Daha düne kadar bono yoktu ve tilsim alinirken ayirarak veriliyordu para, en ufak ornek olarak bunu veriyorum

Ve eklemek istiyorum, bircok şahsın hirsizligi ekran goruntusuyle veya video ile ispatlanmisken hala cezasiz kaliyorlar iste tam da demek istedigim bu, suç ispatlanıyor ama magdur olan argo konustu diye susturma aliyor hirsiz yeni masum insanlari dolandirmaya devam ediyor
Resim
IKV Maden Haritalari Yazilimi: incele (250 kez indirildi)

IKV VIDEOLARI ICIN TIKLA!
tmertpal5
İskele Babası
İskele Babası
Sunucu: Meran

Mesaj gönderen tmertpal5 »

Şu konuyu incelemeni tavsiye ederim 15.sayfada savcılığın cevabı var viewtopic.php?f=46&t=125101

Hırsız diye adlandırdığın kişi eğer senin bilgisayarını hackleyip, senin kontrolün dışında, bir şekilde karakterine ulaşım sağladıktan sonra eşyalarını çalmadıysa o adama hırsız diyemezsin.
Kullanıcı avatarı
noctiluca
Mezarlık Bekçisi
Mezarlık Bekçisi
İletişim:

tmertpal5 yazdı: 11 Şub 2018 13:52 Şu konuyu incelemeni tavsiye ederim 15.sayfada savcılığın cevabı var viewtopic.php?f=46&t=125101

Hırsız diye adlandırdığın kişi eğer senin bilgisayarını hackleyip, senin kontrolün dışında, bir şekilde karakterine ulaşım sağladıktan sonra eşyalarını çalmadıysa o adama hırsız diyemezsin.

Düpedüz hırsız arkadasim, tılsım parasinin yarisini vermemesi para hırsızlığıdır. Belliki onlari korumaya çalışıyorsun umrumda degil. Ben zaten siber suclara başvuracağım sadece hirsizliktan degil, edilen hakaretlerden dolayi da basvurulacaktir.

Ben İstanbul Kiyamet Vakti oyun yapimcilari neden diger oyunlar gibi hirsizliga kanitlara ragmen ceza vermiyor diyorum.
Resim

AgahEfendi
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen AgahEfendi »

noctiluca yazdı: 11 Şub 2018 13:34
SELAM BAY NEGATİF. Benim paragrafimi tam okumadin galiba, karsidan saf gibi mi görünüyoruz sifre verecegiz. GERCEK HAYATTA BİR ESYASI CALİNAN İNSAN HİRSİZİ DOVUNCE HİRSİZ SERBEST BİRAKİLİP DOVEN ADAM HAPSE Mİ GİRİYOR? İstanbul Kiyamet Vaktinde boyle durum cunku.

Daha düne kadar bono yoktu ve tilsim alinirken ayirarak veriliyordu para, en ufak ornek olarak bunu veriyorum

Ve eklemek istiyorum, bircok şahsın hirsizligi ekran goruntusuyle veya video ile ispatlanmisken hala cezasiz kaliyorlar iste tam da demek istedigim bu, suç ispatlanıyor ama magdur olan argo konustu diye susturma aliyor hirsiz yeni masum insanlari dolandirmaya devam ediyor
SELAM BAY NE DESEM BİLEMEDİĞİM.Ben orada çeşitli örnekler vererek gayet güzel anlattım ama sen anlamak istememişsin yada anlamamışsın.Oradaki örnekler geneldi ve kişisel olarak bir aşağılama içermiyordu.Sen gerekli yerlere başvurmadığın sürece hiçbir işlem yapılmaz.
tmertpal5 yazdı: 11 Şub 2018 13:52 Hırsız diye adlandırdığın kişi eğer senin bilgisayarını hackleyip, senin kontrolün dışında, bir şekilde karakterine ulaşım sağladıktan sonra eşyalarını çalmadıysa o adama hırsız diyemezsin.
Bak arkadaşta dediğimi diyor ve açıklamış olayı sana.Sen bu adam beni soydu diyerek ekran görüntüsü vesaire ile bir ceza verilmesini bekleyemezsin.Çünkü adam senin bilgisayarından bir veri çalmıyor.Sen adama bir şey verip kabule basıyorsun.Suç ispatlanmış diyorsun o zaman yeterli kanıt ile gerekli yerlere başvur.Mahkemedir falan zaman kaybı olacaktır.Hepsi senin sorumluluğundaydı.Sen gidip "benden tılsım aldı ama 100m'sini vermedi" dersen kimse bunun için uğraşmaz ve bir ceza verileceğini de sanmıyorum.Burada yazdıklarımız hırsızı savunmak değil sadece ceza gerektiren durumu anlatmak.Adam vermedi parayı çıktı gitti sen işini sağlama almadıktan sonra yönetici ne yapsın ? Gerçek hayattaki hırsız ile oyundaki hırsızı bu şekilde karşılaştıramazsın.Gerçek hayattaki hırsızı dövdüğünde sana bir yönetici gelip ban atmaz.Ama oyunda bir kural vardır ve ne olursa olsun küfür edemezsin.Edersen cezayı alırsın.
Kullanıcı avatarı
Lahza
Arzuhalci'nin Adamı
Arzuhalci'nin Adamı

Mesaj gönderen Lahza »

Hırsız ve hırsızlıkla mücadele konusunda İstanbul Kıyamet Vaktinde tüm sorumluluk oyuncuya yani bizlere ait aslında, yukarıdaki savcılık cevabında bahsi geçtiği gibi, sanal mecrada bir kişi tamamen senin sorumluluğun dışında senin bilgisayarını hackleyip, herhangi bir platformda menfaat kazanmadığı sürece bu yasal olarak hırsızlık olmuyor, verdiğiniz örnekten yola çıkarsak önceden alışverişe koyulan para en fazla 200m di, bunun neden 200m de tutulduğu ayrı bir saçmalık olmakla beraber, 200m den daha pahalı bir alışverişi gerçekleştirirken çaldırdığımız paranın hesabını ne yazık ki soramıyoruz. Yada şu sıralar sıklıkla yaşanan, oyun içi akçe alım ve satımlarından meydana gelen veyahut zar atan, iddialı ws atan arkadaşların kazandıklarını alamadıklarında, bunun hesabını kim, nasıl ve neye dayanarak sorabilir, bu olay tamamen karşılıklı güvene dayalıdır.

Kısacası oyundaki dalgınlık, hata, insanlara güven neticesinde v.b tarzda bir olayla birlikte ortaya çıkan kayıpların cezasını ne Sobee verebilir, nede Adli makamlar. Çaresiz ki 1 bardak soğuk su içmek en iyi çözüm.

Dilerim ki kimsenin kimseden haksız çıkar elde etmeye çalışmadığı bir dünyaya kavuşuruz.
Kullanıcı avatarı
Ender4216
İri Fare Avcısı
İri Fare Avcısı
Lonca: Raiders of Anatolia

Mesaj gönderen Ender4216 »

Bir kişinin hırsızlığına karar verecek kurum ne bu oyun yönetimi ne de oyunculardır. Buna karar verecek olan yargı organıdır. Karar verecek olan yargı organı yetkili mahkemelerdir. Başınıza böyle bir şey geldiğinde tüm delillerinizle birlikte yargı yoluna başvurmalısınız. Ancak bu yolun sonunda "hırsız" olarak nitelendirdiğiniz kişinin hırsızlığını ispat edebilirsiniz. Sonucunda da kişi gerekli cezayı da alacaktır merak etmeyin.
Yalnız burada iş bizlere de düşüyor. Biraz daha dikkatli olmalıyız. Oyunun yasakladığı şeyleri satarken başımıza bir şey gelirse elbette ortada bir hakkımız olmadığı için mahkeme yoluna bizi götürecek meşru gerekçeden de olmuş oluruz. Zaten problemin büyük kısmının buradan kaynaklandığını düşünüyorum. Pek çok kişi oyun içinde akçe, karakter ve değerli materyalleri gerçek para ile satmaya çalışıyor. Bu da az önce bahsettiğim gibi sizleri daha en başından "hak"sız bırakıyor.
Bunun yanında birisi sizin bilgisayarınıza keylogger vb. ile sızıp hesabınızı ele geçirmişse tamamen meşru bir gerekçeyle mahkeme yoluna başvurabilirsiniz.
Özetlemek gerekirse de, "hırsız" olarak nitelendirilen kişinin ceza almasını istiyorsanız, öncelikle bu eylem oyunun kurallarında yasak mı değil mi diye bakmanız gerekiyor. Yasak değil ise maalesef yapacak bir şey yok iken, yasak ise size mahkeme yolunun kapıları açılabilir.
Umarım bilgilendirici olmuştur birazcık.
Resim
CAPITALIST
VedrosDaryS
Keynes
Kullanıcı avatarı
noctiluca
Mezarlık Bekçisi
Mezarlık Bekçisi
İletişim:

Çoğunluk beni anladı ama bir grup arkadaş anlamak istemiyor galiba. Ben adamın hapis yatması için ne yapabilirim demiyorum. O büyük paragrafımın özetini söyleyeyim size:

Bazı oyunlarda eşya/para çalma olayı cezalandırılırken(ban) neden bu oyuna da boyle bir duzenleme getirilmiyor da magdurun kufurune susturma geliyor

Resim