Neredeyse ilk defa oynayacağım,tavsiyeler bekliyorum.

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
TheScenarist
Acemi Savaşçı
Acemi Savaşçı

Re: Neredeyse ilk defa oynayacağım,tavsiyeler bekliyorum.

Mesaj gönderen TheScenarist »

SPIEGLEIN yazdı: 26 Eyl 2017 21:55 Forumun sürekli aktif bir kitlesi var oyunda olmasak bile iş yerinde paydoslarda çay molalarında sürekli bakan kişiler benim gibi ':) eski dostluklar pek yok oyunda ama e.ö sunucusunda en azından ilerlemek ve canlılık sizi dahada mutlu edecektir
Teşekkür ederim. :) Dediğiniz gibi yapacağım..
Kullanıcı avatarı
turkoxHAMSTER
Dipsiz Kuyu Gözcüsü
Dipsiz Kuyu Gözcüsü
Sunucu: Teşkilat

Mesaj gönderen turkoxHAMSTER »

viewtopic.php?t=143444

Tılsımlar için hazırladığım bu çalışmadan yararlanabilirsin.
TheScenarist
Acemi Savaşçı
Acemi Savaşçı

Mesaj gönderen TheScenarist »

turkoxHAMSTER yazdı: 26 Eyl 2017 22:14 viewtopic.php?t=143444

Tılsımlar için hazırladığım bu çalışmadan yararlanabilirsin.
Teşekkürler..!
Kullanıcı avatarı
TOLGARDA
Semiha'nın Gözdesi
Semiha'nın Gözdesi
Sunucu: Kuklacı
İletişim:

Mesaj gönderen TOLGARDA »

SPIEGLEIN yazdı: 26 Eyl 2017 21:55 Forumun sürekli aktif bir kitlesi var oyunda olmasak bile iş yerinde paydoslarda çay molalarında sürekli bakan kişiler benim gibi ':) eski dostluklar pek yok oyunda ama e.ö sunucusunda en azından ilerlemek ve canlılık sizi dahada mutlu edecektir
Ben oyuna üç ay önce falan girdim en son, sadece forumda boş boş konuşup duruyorum.
:zero: :one: :two: :three: :four: :five: :six: :seven: :eight: :nine:
HakanErdogan
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu
Sunucu: Meran
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: Çalışanlar

Mesaj gönderen HakanErdogan »

Öncelikle hoş geldin, forumu sürekli takip ediyor olsam da üyeliğimi geçenlerde açtım ve ilk mesajım sana kısmetmiş.

Uzun zamandır güncelleme gelmediği için "Onun üzerinden çok geçti." gibi ifadeler pek kullanamasakta şu anki durumda kullanılabilir. Oyun senin bıraktığın yerden çokça ilerledi.

Oyuna başladıktan sonra pişman olmamak için sunucu seçimine özen göstermek lazım. Örneğin benim bulunduğum Meran sunucusunda şu an için bir kişiye dahi rastlamak (özellikle yeni başladığın için sürekli dolaşacağın Eminönü sokaklarında) çok zor. Sunucuda daha fazla insan görmek istediğim için burada başlayabilirsin görevlerine ve oyun içinde merak ettiklerine yardımcı olurum demek istesem de, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra grup bölgelerine girmen gerektiğinde sadece ikimiz giremeyeceğimiz için böyle bir öneride bulunmuyorum. Her ne kadar oynamamış olsam da Beyazköşk, Teşkilat ve Eminönü sunucuları için epey kalabalık oldukları söyleniyor.

Sunucuya karar verildikten sonra sıra seçilmesi gereken karakterde. Savaşçı, büyücü ve şifacı olmak üzere üç çeşit karakter sınıfı var ve elbette her birinin oynanışı ayrı ayrı eğlenceli. Ancak yeni başladığın ve bir arkadaş çevren olmadığını göz önünde bulundurursak, gerek grup bölgelerinde ki kolay kullanımları gerek fazla yatırıma ihtiyaç duymadan üstlerini dizebilme potansiyeline sahip oldukları için şifacılar ön plana çıkıyor. Yalnız uyarmakta fayda var, genellikle grup bölgelerine bir şifa ile girildiği için forumda yazılanlara göre Eminönü sunucunda insanlar şifacıların grup bölgeleri önünde saatlerce beklediğini görüyormuş.

Oyuna giriş sağladıktan sonra görevleri yaparken (benim için bu oyun benzerlerinden samimi arkadaş ortamı ile sıyrılmakta) arkadaş edinmen, geçirdiğin vaktin kalitesini arttırmak konusunda sana faydalı olacaktır. Görevlere gelirsek, hikayesini sindire sindire ilerlemeyi her zaman tercih ettiğim, eskiden belirli süre geçtikten sonra yeni çar açıp görevlerini tekrar tekrar yaptığım ve -güzel yanı- bu durumdan sıkılmadığım için görevleri acele etmeden yapmanı tavsiye ederim. Sonuçta meteor bölgesine kadar daha önce oynamış olsan da, meteordan sonra yapacağın çokça görev olacaktır. Görevleri yapıp karakteri geliştirmeye devam ederken bir yandan gördüğün madenleri çekmen ileride yardımcı olacaktır.

49 seviyeye ulaşma sırasında geçecek macera kısmı bu tür oyunlara aşina olduğun için sana fazla zorluk çıkarmayacaktır. Elbette zorlayacak kısımları olacaktır ama o an çevredeki diğer oyuncular ile etkileşime geçmek yardımcı olur. 49 seviyeye ulaşıldığında ortaya yeni bir kavram gelecek, grup bölgeleri. Bu noktadan itibaren seçmiş olduğun karakterin farklılığını daha fazla hissetmeye başlayabilirsin. Örneğin ( istisnalar elbette vardır ) savaşçı karakter ile oynuyorsan gireceğin ilk bölge olan Sığınaklar isimli grup bölgesi önünde uzun süre beklemen gerekebilir. Bunlara geçmeden önce grup bölgelerini tanıyalım.

Şimdilik üç adet grup bölgesi var. Bunlar Sığınaklar, Migrat ve Çemberlitaş isimli grup bölgeleridir. Çemberlitaş en son gireceğin ve seni girebilme, girdikten sonra ise alışabilme konusunda en çok zorlayacak grup bölgesidir. Büyücü karakterin ile girmek istersen tanıdığın birileri ile girmiyorsan, en azından kısaca m1 diye de anılan meteorit 1 isimli tılsımı isteyeceklerini göz önünde bulundurman gerekebilir. Ne işe yarar diye soracak olursan ismi geçen yeteneğin yenilenme süresini bir saniye kısaltmaktadır. Hangi tılsım ne işe yarar daha fazla bilgi almak istersen http://istanbuloyun.com/BuyukHolWarrior.aspx gerekli bütün bilgileri içermekte. Migrat ve Sığınaklar isimli grup bölgelerine gelecek olursak aslında bu bölgelere giderken insaflı insanlara denk geldiğin sürece tek yapman gereken içeride söylenenleri yapmaya çalışmak. Sonuçta bu bahsi geçen bölgeler birer grup bölgeleri ve içeride bir ekip halinde çalışmak gerekiyor. İçeride canlı olarak yardımda bulunmak yeni başlayanlara her zaman daha faydalı olur ancak kabaca hangi karakter ile neler yapabileceğine değinelim.
Sığınaklar grup bölgesi için büyücü isen büyük ihtimal ile başlangıçta direnç kıran kişi olacaksın. Grubunuzda y2 tılsımına sahip kişi (yani yıldırım hasarı attığında çevredeki yaratıklara aynı hasarı vermeye yarayan Yıldırım 2 isimli tılsıma sahip kişi) veya elektrik hasarı en yüksek kişi slotları çektiğinde yanlarına yaklaşıp direnç kırma isimli büyüyü yapman gerekir. Kenan'a yani grup bölgesine kesmek için girdiğiniz patron karaktere geldiğinizde ise şalterler açıldıkça kapatma görevi verilecektir. Bu bölgeye şifacı ile giriyorsan herkesi hayatta tutma görevinin ve dirençleri açmanın yanında özel duruma gelecek olursak, Kenan'a geldiğinizde Kenan'a yakın kişilere (Tank denen 1000 puan elektrik direncine sahip kişi dışında) ve kendine ck yani can kurtaran atman gereklidir. Ayrıca sol taraftan grup üyelerinin gözüktüğü kısımda gözlemleyebileceğin belirli aralıklar ile Kenan'ın atacağı zehirleri en kısa sürede bozman o kişinin ölmemesi için gereklidir.
Aslında yazılacak çok şey var ancak belki de zaman ile oyun karakterini geliştirdikten sonra yazmak bir anda bilgi yüklemesinden kaçınmak için önemlidir. Yazdıklarımın faydası dokundu ise yazmaya devam etmek isterim. İyi akşamlar.
Kraliyet | Sanalcinayet | Sanalşifa | Sanal | Sanalkatil | Sessizce | Sanalbanka
Kullanıcı avatarı
Seven
Fareli Köyün Kavalcısı
Fareli Köyün Kavalcısı
Sunucu: Eminönü
Klan: Lodos
Lonca: JANDARMA
Konum: KAYSERİ & ESKİŞEHİR ### ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ############################## HALKLA İLİŞKİLER

Mesaj gönderen Seven »

SPIEGLEIN yazdı: 26 Eyl 2017 21:35 Öncelikle merhaba hoş geldiniz.

Eminönü sunucusunda başlamanızı öneririm gerek oyuncu çokluğu gerek yeni başlayan oyuncular ile birlikte görev yapabilirsiniz.

Buna ek olarak ayrıntılı görev listesi mevcutur oyuna başlıyor olmanıza sevindim diyebilirim hepimizin çocukluk oyunu neredeyse =)

Öncelikle tavsiyem maddi durumunuzu öğrenmek gerekir =) özelden sizlere bir kaç öneride bulunacağım buradan bulunağım öneri size şu olabilir şuan oyunda ciddi anlamda şifacı çokluğu var ama oyuna alışıncaya kadar sanırım kenan junon v.s kavrayabilirsiniz oyunu sonrasında c.t için bende sizlere yardımcı olurum.

Bunlara ek olarak oyun içerisinde akşamları bulunuyorum oyun içi DERDUNKLE ismim ile oyun içinde ulabilirsiniz gerek görevler gerek sohbet gerek bilgi yardımcı olmak açısından elimden geldiği kadar sizlere yardımcı olabilirim akşamları oyunda aktifim.
Vekaleti arkadaşa verdim her türlü yardım isteğiniz geri çevrilmeden karşılıksız yapılır. :')
Gizlenmiş İçerikGöster
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Lahza
Arzuhalci'nin Adamı
Arzuhalci'nin Adamı

Mesaj gönderen Lahza »

Öncelikle aramıza hoşgeldin kardeşim;
Nereden başlasam bilemedim, karakterini oluşturup plus paket alırsan, büyücü olacağın için çoğu görevini kendin yapabilir ve görevler zinciriyle karakterini kendin 49 a kadar kasabilirsin, ben çemberlitaş kutu almanı öneririm hem 3 ay plus paket hem +5 yetenek hemde kasa erişimi mevcut, hepsine ihtiyacın olacak. Büyücü dizmek diğer tüm karakterlere göre daha masraflıdır . Öncelikle m1 ve m23 tılsımlarını temin etmen gerekir. Çoğu kişi seni öncelikle sığınak ve migrat bölgelerine yönlendirir ancak benim sana tavsiyem öncelikle çemberlitaştan kendini fulle, kıyamet asa ve kıyamet zırh üretmen gerekiyor bu bölgeye girebilmek için, YouTube üzerinden bu bölgede ne yapacağını içeren bir çok video mevcut , buradan az çok durumu kestirebilirsin, çemberlitaşta kendini fulledikten sonra sığınak ve migrat işini kendinde başkalarına çok muhtaç kalmadan halledebilirsin. Kısacası büyücü oynamak istiyorsan oyuna başlamak için biraz parayı gözden çıkarmalısın aksi takdirde seni çok yorar ve soğursun. Buradan uzun uzun yazmakla da pek olacak iş değil açıkcası çok takıldığın ve merak ettiğin konu olacaktır. Sunucu olarak mutlaka Eminönü sunucusunu seç ve karakter nickim "Lahza" . Oyun içinden bana ulaşırsan merak ettiğin her konuda seni bilgilendirebilirim. Mücadelende başarılar dilerim :) Bu arada oyun içerisinde /f boşluk Lahza boşluk yazarak özel mesaj atacaksın, bilmiyorsan diye ekliyim dedim :)
Kullanıcı avatarı
AFRASiYAB
Sui Generis
Sui Generis

Mesaj gönderen AFRASiYAB »

Aramıza hoş geldiniz TheScenarist;

Anlattıklarınızdan yola çıkarak oyunu 2007 sonu, 2008 başı civarında bıraktığınızı tahmin ediyorum. Meteor Bölgesi dönemindeki yenilikleri bildiğinizi varsayarak pas geçiyorum. Bir demli çayınızı ya da tercihinize göre kahvenizi alıp, aşağıdaki satırları okuyarak bıraktığınız dönemden günümüze ne gibi değişiklikler olduğunu ana hatlarıyla öğrenebilirsiniz. :relaxed:

3 Mayıs 2009 tarihinde oyunumuza Derindeki Sır adlı genişleme paketi geldi, bu paket ile Yer Altı adında bir bölge ve onlarca görev, pek çok OOK (Oyuncu Olmayan Karakter) ve hikaye örgüsünde kilit denilebilecek gelişmeler oyuna eklendi. Yine Derindeki Sır adlı genişleme paketi ile seviye sınırı 39'dan 49'a çıkarıldı. Meteor Bölgesi döneminde mevcut seviyemizden düşük seviyede eşyalar giydiğimizde (Örneğin 37 seviyeyken 23 seviye bir eşyayı giydiğimizde) hasar kaybı yaşanmıyordu. Artık bu durum tarihe karıştı ve kendi seviyemizden düşük seviyedeki eşyaları kullandığımızda 10 seviyeden sonra eşyanın etkisi düşmeye başladı. Ek olarak bu genişleme paketi ile karakterimize ilk yaratma aşamasındayken büyüklü küçüklü (Örneğin; AfRaSiYaB) şekilde isim koyma opsiyonu kaldırıldı, artık yeni bir karakter yaratırken isminizi sadece ilk harfi büyük olacak şekilde kullanabiliyorsunuz. Tercihe bağlı olarak Dükkan'dan Karakter Adı Değiştirme Hakkı ürünü satın alarak isminizi dilediğiniz şekilde yazarak değiştirme opsiyonu mevcut.

20 Ocak 2010 tarihine geldiğimizde Derindeki Sır genişleme paketine ek olarak Hidra Eklentisi getirildi. Şaheser Eşya kavramı ilk kez bu eklenti ile gündeme geldi. (Islık Çalan, Anka ve İnat Kıranları saymazsak. :relaxed: ) İlaveten bu güncelleme ile birlikte tüm karakter sınıflarının yeteneklerinde hem süre olarak, hemde etki olarak önemli değişikliklere gidildi.

11 Haziran 2010 tarihinde Grup Bölgeleri eklentisi geldi. Bu eklenti kapsamında Sığınaklar (Girişi Mısır Çarşısı'nda Sahaf Necmi'nin karşısında, solda) ve Migrat (Girişi Sivri Ada'da Lanetli Orman'ın sonunda, sağ tarafda) adlı iki grup bölgesi oyuna eklendi. Grup Bölgeleri hakkında detaylı bilgi almak için "Buraya" göz atabilirsiniz. Yazının sonunda camia yazarlarından birisinin rehber niteliğindeki yazısını paylaşacağım. Bu eklenti ile tüm sınıfların enerji miktarları arttırıldı, yine tüm sınıfların yeteneklerinde bir takım düzeltmelere gidildi. (Örneğin; Savaşçı sınıfındaki Hızlı Dövüş yeteneği bu eklenti ile kaldırıldı) Geçmişten hatırlayacağınız üzre Antik Mızrak odaları saniye başına belirli bir hasar veriyordu, yine bu eklenti ile o da sona erdi. :relaxed:

1 Şubat 2011'de Madenlere güncelleme geldi. Bu güncelleme ile maden sayıları 4 katına çıkarıldı. Süreler de 4 kat uzatıldı.

28 Şubat 2011 tarihinde İKV Dükkan açıldı. Oyuna "Akçe" sistemi getirildi. Bu vesile ile 7979'a IKV1 veya IKV3 yazıp Plus Paket almak sona erdi. :relaxed: Ayrıca bu güncelleme ile birlikte 1 Şubat'ta gelen maden güncellemesindeki 4 katına varan süre artışı 3'e düşürüldü, yani maden yenilenme süreleri 15 dakika oldu. Yine bu güncelleme ile Plus Paketin sağladığı avantajlar bir hayli artırıldı.

25 Mart 2011'de şu an hala kullanmakta olduğumuz gözlükler (M 2.5) oyuna eklendi.

1 Haziran 2011 tarihinde ise Çemberlitaş adlı grup bölgesi oyuna eklendi. Hikayede kilit noktalar bu güncelleme ile bir hayli ilerleme kaydederken, oyuna pek çok şaheser eşya ve reçetesi eklendi. Eşyaları "Buradan" inceleyebilir, reçetelerinde istenen materyallere de "Buradan" göz atabilirsiniz. Fakat bölgenin uzunluğu, hasarların düşük olması, GBM-X adlı Şef Yaratığın (Boss) görevi (Ruh Taşı [46]) gibi bir görev olmaması, belirli bir süre sonra yeniden canlanan Sıhhiye Aygıtı devriyeleri ve bölgedeki Şef Yaratıkların enerjilerinin yüksekliği sebebiyle Gaffar Bey 3.5 - 4 ay boyunca hiçbir oyuncu tarafından kesilemedi. 20 Haziran 2011'de Çemberlitaş'a yukarıda belirttiğim "Ruh Taşı [46]" görevi eklendi. Bu görev sayesinde birinci kısmı tamamlayan oyuncular artık bölgeye direkt ikinci kısımdan başlayabildiler. 1 Ağustos 2011'de ise Çemberlitaş'taki tüm yaratıkların enerjisi %10 düşürüldü. Buna ek olarak kasa erişimi ürünü de her karakter başı %6'lık bir düşüş sağlamaya başladı. Yani 6 kişilik bir grupta herkeste kasa erişimi var iken yaratıkların canı %46 düşmüş oldu. (Nihayetinde Gaffar Bey Eminönü sunucusunda bir grup nefer tarafından kesildi, camiada coşku ile kutlandı. Bakınız: :point_right: viewtopic.php?f=46&t=78848) (Bu görev ve enerji düşüşü opsiyonları günümüzde hala aktiftir, ek olarak yazının sonunda vereceğim rehberde bu bölge de yer almaktadır.)

1 Aralık 2011 tarihinde yıllardır camiada istenen bir yenilik olan Lonca Sistemi oyuna getirildi. Detaylı bilgi için "Buraya" göz atabilirsiniz. Artık karakterimizin isminin başına lonca adını yazıp, "x" koyduktan sonra nick name'imizi yazmak tarihe karıştı. :relaxed: Lonca kurmak veya herhangi bir loncaya katılmak için gerekli olan Lonca Lisansı günümüzde Dükkan'dan ürün olarak satın alınabileceği gibi, şu an resmi distribütörümüz olan PlayStore'da Çemberlitaş Kutu içerisinde de satılmaktadır. Kutu içeriği hakkında "Buradaki" konumuza bakarak bilgi edinebilirsiniz. 25 Haziran 2012'de ise lonca mensuplarına özel bir ışınlanma ve ticaret merkezi olan Topkapı Sarayı eklentisi oyuna getirildi. "Buradan" detaylara ulaşabilirsiniz.

Son olarak 25 Aralık 2012 tarihinde Büyük Hol Genişleme Paketi eklentisi oyunumuza eklendi. Oyuna "Tılsım" adı verilen yeni bir sistem getirildi. Büyük Hol'ün tarihçesine "Buradan", detaylı tılsım listesine ise "Buradan" erişebilirsiniz. Tılsımlar nedir? Kısaca tanımlarsak: 2 Minör (Mavi) ve 2 Majör (Kırmızı) renkte olmak üzre toplamda 4 tanesini aktif bir şekilde kullanabildiğimiz, doğrudan yeteneklere (Gerek süre, gerekse yarattığı etki açısından) etki eden, oynanışı daha kolay hale getiren ve çeşitli kombinasyonlar ile daha keyifli, pratik bir oynanış sunan eşyalardır. Kademelerine ve etkilerine göre fiyatları değişen bu eşyalar, şu anda oyundaki en pahalı eşyalardan bazılarıdır. Fiyatlar oynadığınız sunucuya göre de değişkenlik gösterebilir. Teferruatlı ve güncel piyasa bilgilerini oyun içerisinde sorarak öğrenebilirsiniz.

Yukarı bahsettiğim rehber: (Yazı bir kaç yıl önce yazıldığı için taktik ve fiyat hususlarında güncelliğini yitirmiş olabilir, bilginize.)

Gizlenmiş İçerikGöster
Büyücü Rehberi:

Ergin efendilerine selam olsun!

Bir çok online oyunda olduğu gibi, muhakkak ki Kıyamet’in yaşandığı İstanbul’da da ölümcül hasar veren büyücüler vazgeçilmezlerdir. Peki; bu camiaya büyücü olarak katılan neferler, sınırsız erge hükmedebilecek seviyeye gelmek için ne tür yollar izlemelidirler? Buyurun hep beraber inceleyelim:

Sığınaklar ve Migrat bölgeleri için büyücülerin temel eşyaları;

Öncelikle 49 seviye olduğunuzu varsayıyoruz. Bir büyücünün iki farklı setinin olması şarttır; birisi element hasar veren bir set, diğeri ise fiziksel hasar veren bir set. İlk etapta üzerinize element yani elektrik veya buz hasarı veren giysiler bulmanız gerekiyor. Elektrik öncelikli tercihiniz olmalı, zira Sığınak ve Migrat’ta bulunan mahlûklara en çok etki eden hasar elektriktir. Bunun için 20 – 25 milyonluk bir sermaye işinizi görecektir. Öncelikli olarak temin edeceğimiz eşya M 2.5 veya M2 Elektrik Şarjlı Gözlük olmalıdır. Oynadığınız sunucuya göre bu eşyanın fiyatı değişkenlik gösterebilir. Pazarlık konusunda iyiyseniz, uygun bir fiyata denk getirebilirsiniz. Ardından grup bölgelerinden çokça düşmekte olan Azat Efendi İcadı Cevriye Sultan Modeli Kolye – Yüzük takı setlerini çok çok ucuz meblağlardan satın alabilirsiniz. Sığınaklar bölgesinin görevlerini tamamlamanızın ardından Azat Efendi İcadı Cevriye Sultan Modeli Eldiven sizin ödülünüz olacaktır. Ayrıca yine buz hasarı set dizen neferlerimiz için de Migrat bölgesi görevlerinin ödülü olarak Bilge Kağan Modeli Cevriye Sultan Modeli Eldiven işlerini görecektir. Bunların yanı sıra; birkaç milyona alınabilecek tek efsunlu Azat Efendi İcadı veya Bilge Kağan Modeli ceket, pantolon, ayakkabı ve asalar işinizi görecektir.

Sığınaklar ve Migrat bölgeleri için büyücülerin temel tılsımları;

Tılsım ve yetenek kombinasyonuna gelince; çok uygun meblağlardan satılan birkaç tılsım Sığınak ve Migrat bölgeleri için işimizi görecektir. Bunları sıralayacak olursak:

Majör:
  • Yıldırım 1 (I)
  • Direnç Kırma Alanı (I)
Minör:
  • Direnç Kırma Alanı (I)
  • Meditasyon 2 (I)
Şeklinde olabilir. Kendi tecrübeleriniz ile daha iyi kombinasyonlar yapmanız da mümkündür. Yetenekler ise;

Sığınaklar ve Migrat bölgeleri için büyücülerin temel yetenekleri;

• Yıldırım (15 puan)
  • Elektirik Bilgisi (15 Puan)
  • Buz Oku (15 Puan)
  • Buz Bilgisi (15 Puan)
  • Direnç Kırma Alanı (15 Puan)
  • Kutup Rüzgarı (15 Puan)
  • Meditasyon (5 Puan - +5 Yetenek Puanı ürünü var ise 10 Puan)
  • Tesla Küresi (1 Puan)
  • Büyü Bozma (1 Puan)
  • Zihin Saldırısı (1 Puan)

Şeklinde olabilir. Başlangıç için Meditasyon’a fazla puan vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Zira bu zorlu mücadelede kudrete bir hayli ihtiyacınız var. Daha sonra dilerseniz bunu Konsantrasyona çevirerek özellikle BOSS’larda vuruşlarınızın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Hazırsak bölgelerimize geçebiliriz.

Sığınaklar;

Günümüzde Yıldırım 2 tılsımına sahip en az bir büyücü ile Sığınaklara veya Migrat’a girmek farz oldu desek sanırım yanlış olmaz. Bu sebeple artık grubun tüm ağır yükünü bu tılsıma sahip büyücü arkadaşlar taşıyor. Sizin yapabileceğiniz en iyi şey; Yıldırım 2’li arkadaş yaratık gruplarını toplayıp kesmeye başladıktan sonra yaratıkların yanında koşarak direnç kırmanız olacaktır. (Topladığı tüm yaratıklara hasar verdiğinden emin olunuz, aksi takdirde hasar almayan yaratıklar direnç kırınca size dönecektir.) Bunun haricinde Düşünen Adam adlı BOSS’ta yine direnç kırmayı ihmal etmemeniz, “EZERİM!” adlı yeteneğinde kutup açarak grubu kurtarmanız arkadaşlarınıza güzel bir jest olacaktır. Motorin’e geldiğimizde; mümkün olduğunca seri bir biçimde etkisi sona erdikçe direnç kırmak ve verebildiğiniz kadar çok hasar vermeniz yeterlidir. Kenan’da ise sizi acemiliğinizden ötürü sol tarafta bir şaltere vermeleri kuvvetli bir ihtimaldir. Yapacağınız tek şey belirli aralıklarla sürekli açılan şalteri indirerek çayınızı yudumlamak ve ganimetin ayaklarınızın dibine düşmesini beklemektir. Ola ki sağ tarafta bir şaltere verilirseniz; Kenan menzilinizde ise yine direnç kırma vazifenizi yürütmeniz yeterli olacaktır. Uzun lafın kısası, sizin vazifeniz direnç kırmaktır. Görevleri takip ederek atlamamanızı önemle hatırlatırız.

Migrat;

Yine burada da Yıldırım 2’li büyücüler ön planda olacaktır. Burada Sığınaklar’daki yaratık gruplarından farklı olarak; özellikle İmmune’ler Yıldırım 2’li büyücünün üzerinde “Junon!” yeteneğini kullanmadan önce vurmamanızdır. Zira sizin vuruşunuz canların orantısını bozacaktır ve İmmune’lerin eş zamanlı bu yeteneği kullanmasını olumsuz etkileyecektir. Bunun haricinde yine direnç kırma vazifeniz devam etmektedir. 3’lü, 4’lü ve 7’li olmak üzere üç farklı yaratık grupları ile karşılaşacaksınız. Hepsinde Junon! yeteneğinden sonra vurma ve Yıldırım 2’li büyücünün ilk vuruşundan sonra direnç kırma kaidemiz geçerli olacaktır. Centurion adlı BOSS’ta yine yapmanız gereken direnç kırmak ve olabildiğince yüksek hasarlar vermektir. Yılan kuyularını Yıldırım 2’li büyücüye bırakabilirsiniz, tazılarda ise grupla anlaşarak duruma göre direnç kırabilir veya tesla küresi kurabilirsiniz. Junon’a geldiğimizde ise, eğer ki savaşçı ile girmemiş iseniz muhtelemen hasarı yüksek olan büyücü elektrik direncini 1.000’leyerek tank olacaktır. Junon onun üzerinde duracağı için rahat olun ve mümkün olduğunca çok hasar vermeye çalışarak seri bir şekilde direnç kırın. Junon “Seni Lanetliyorum ….!” diyerek gruptan herhangi birine zihin saldırısına benzer bir yetenek uygulayacaktır. Bu yeteneği büyü bozmanız ile ortadan kaldırmanız mümkündür. Ve bazen Junon’un yanındaki yılanın aniden canlanması ile meydana gelen “Tısss” adlı yetenekte ise refleksinizi konuşturarak atik bir şekilde kutup açmanız gruba hoş bir jest olacaktır. Bunun haricinde ola ki sizi zindana gönderirse, hızlı bir şekilde tekrar Junon’un salonuna geri dönmelisiniz. Ganimet torbanızdaki kutucukların dolu olması için dua etmek dışında başka yapmanız gereken bir şey yoktur. Yine görev serisini atlamamanızı önemle hatırlatırız.

Çemberlitaş;

Bu bölgeye girmek için Migrat görev serisini tamamlamanız gerektiğini hatırlatalım. Günümüzde sistem maalesef tılsıma dayalı bir hale geldiği için; Meteorit 1 tılsımına ve biraz yüksek hasara sahip olmadan bu bölgeye girmeniz çok zor olacaktır. Anca sağlam bir arkadaş grubunuz veya loncanız var ise girmeniz mümkündür. Bu sebeple bir Meteorit 1 tılsımına ve bir Kıyamet Asaya (Zırh da olursa işiniz garanti olacaktır) sahip olduğunuzu düşünerek bu bölgede yapmanız gerekenleri anlatmaya başlıyoruz.

Çemberlitaş bölgesi için büyücülerin temel eşyaları;

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, bir büyücünün en az iki setinin olması gerekmektedir. Sığınaklar ve Migrat’ta kullandığınızın aksine, bu bölgede fiziksel hasar veren eşyalar ve tılsımlar işimize yaramaktadır. Şansınız yaver gitmiş ve Kenan ile Junon’dan Nucleus Kolye Yüzük'lerinizi tamamlamış iseniz, rahatsınız demektir. Yine Junon’dan Nucleus GB-Amplifikatör düşürmüş iseniz hasarınız önemli ölçüde artacaktır. Centurion’dan düşmekte olan Fevzi Bey Modeli Cevriye Sultan Modeli Latex Pantolon’u da temin etmiş iseniz bir hayli işinizi görecektir. Bunların haricinde, yine sunucunuza göre fiyatı değişkenlik gösterebilecek olan bir M 2.5 veya M2 Fiziksel Şarjlı Gözlük temin ederseniz gücünüze güç katacaksınız. Yine birkaç milyondan alabileceğiniz Fevzi Bey Modeli ceket, ayakkabı ve eldiven bir hayli işinizi görecektir.

Çemberlitaş bölgesi için büyücülerin temel tılsımları;

Yazının başında da belirttiğim gibi, oyuncuların kolaya kaçmak istemesi sebebiyle devir Meteorit 1 devrine döndü. Sunucuya göre değişkenlik gösteren bu tılsımın fiyatı minimum 300 m, maksimum 370 m aralığındadır. Bu tılsımı elde etmek için size yardımcı olabilecek konuları resmi forum sitesinde bulabilirsiniz. Elde ettiğinizi varsayarak, şöyle bir kombinasyon önerebilirim;

Majör:
  • Meteorit 1
  • Meteorit 2 (I)
Minör:
  • Meteorit (I)
  • Meditasyon 1 (I)
(Meditasyon 1 (I) tılsımı isteğe göre Meditasyon 2 (I) veya Konsantrasyon 1 (I) ile değiştirilebilir)

Şeklinde olabilir. Meteorit (I) ve Meteorit 2 (I) tılsımları, kritik vurduğunuzda hem zırhın daha fazla kırılmasını, hem de bu kırılmış sürenin uzamasını sağlayacaktır. Bu da hem sizin hem de grubun işini kolaylaştıracaktır. Meditasyon 1 (I) tılsımı Meditasyon yeteneğine 15 puan verildiğinde verim alınabilen bir tılsımdır. Üzerinizde çok fazla Kıyamet efsununa sahip eşya olmadığını ve kudretinizin az olduğunu düşünürsek Meditasyon 2 (I) de sizin için idealdir, yine Konsantrasyon yeteneği kullanırken %25 hareket etmek isterseniz Konsantrasyon 1 (I) tılsımı da işinize yarayacaktır.

Çemberlitaş bölgesi için büyücülerin temel yetenekleri;

• Meteorit (15 Puan)
  • Fiziksel Bilgi (15 Puan)
  • Konsantrasyon (15 Puan)
  • Meditasyon (15 Puan)
  • Kutup Rüzgarı (15 Puan)
  • Büyü Bozma (15 Puan)
  • Zihin Saldırısı (7 Puan +5 Yetenek Puanı ürünü var ise 12 Puan)
  • Tesla Küresi (1 Puan)

Şeklinde olabilir. Çemberlitaş’ta artık eskiden olduğunu gibi çift hasar yeteneği kullanılmıyor. Bu sebeple tek hasar yeteneği kullanarak diğer yeteneklere daha fazla puan verebilir ve kendinizi mükemmelleştirebilirsiniz. Meditasyon’a 15 puan vererek BOSS’larda veya yaratık gruplarında açmanız durumunda kritik yüzdeniz önemli ölçüde artar. Yine Konsantrasyon yeteneğine 15 puan verirseniz aynı şekilde yeteneği uyguladığınız esnada kritiğiniz doğal olarak da hasarınız artar. Büyü Bozma yeteneğine 15 puan vermeniz hem GBMX’te, hem Semiha Hanım’da hem de Gaffar Bey’de tank savaşçıyı rahat bir şekilde bozmanıza yardımcı olur. Zihin saldırısına 7 veya 12 puan vererek de yeri geldiğinde Beyaz Büyücü Çırak olan 4’lü gruplarda Çırak’ı zihinleyerek tankın işini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca bölge dışarısında, zihin saldırısı ile savaşlarda tek hasar yeteneği olmanızın dezavantajını da giderebilirsiniz.
Bu bölgeyi 2 kategoride incelememizde fayda vardır;

Çemberlitaş (1’inci Kısım)

Yapmanız gereken şey çok basittir, sadece gruba ayak uydurun. Zaten ilk girişinizde hasarcı büyücü siz olmayacağınız için gruptaki en sağlam kişiyi gözünüze kestirin ve onun yaptıklarını taklit edin. 4 tür yaratık grubu vardır. Bunlar 2 Taarruz Aygıtlı gruplar, 2 Taarruz ve 1 Sıhhiye Aygıtlı gruplar, 2 Taarruz 1 Sıhhiye Aygıtlı ve 1 Beyaz Büyücü Çıraklı gruplar ve de 1 GBM-70’li 1 Beyaz Büyücü Kalfalı gruplardır. Genelde öncelikle Taarruz Aygıtları kesilir, var ise ardından Sıhhiye Aygıtı kesilir, son olarak da Beyaz Büyücü Çırak’a sıra gelir. Dediğimiz gibi, ilk hasarcı büyücünün vurmasını bekleyin ve o neye vurmaya başladıysa sizde ona vurarak devam edin. Taarruz ve Sıhhiye Aygıtlarını keserken Tesla Küresi kurmanız gruba çok şık bir jest olacaktır. Beyaz Büyücü Çırak’larda ise genelde Konsantrasyon açılarak fazla hasar vermeye çalışılır. “Si Vis Pacem Parabellum!” adlı bir yetenek kullanan Çırakların bu yeteneğinde siz kutup açmayın, uygun görürse diğer büyücüler açacaktır. Beyaz Büyücü Kalfa ve GBM-70’li gruplarda ise, grup önce hangisine yönelirse ona saldırın. GMB-70’i kesiyorsanız konsantrasyon kullanmanız şarttır. Konsantrasyon yeteneğini grup ne zaman açarsa sizde o zaman açarsanız güzel bir uyum sağlarsınız. Kalfa da ise mümkün olabildiğince çok hasar vermelisiniz, 90 candan sonra “Ergi Hissedeceksin ….!” Adlı yeteneğini kullandığı kişiyi büyü bozma yardımı ile bozabilirsiniz. Bu bilge ama ahmak herif de Çırak’ın uyguladığı “Si Vis Pacem Parabellum!” yeteneğini uygulayacaktır, bunun bu yeteneğinin Çırak'ınkinden tek farkı kutup açılmazsa veya üzerinizde can kurtaran yoksa ölümcüldür. 49 canda uygulanan bu yetenekte sıkı bir refleks hareketiyle kutup açabilirsiniz.

Ayırca ilk 4’lü yaratık grubumuzdan sonra başlayan elektrik şalterlerine dikkat etmenizi hatırlatırız. Zira bu şalterleri kapatmadan geçtiğiniz zaman beyninize ölümcül bir elektrik darbesi yersiniz. Yol Savaşçısı adlı BOSS’a geldiğimizde ise, yanında bir köpek göreceğiz. Bu köpeği dilerseniz kesebilir, dilerseniz duvarda sıkıştırabilir, dilerseniz hasarı düşük olan arkadaşın grubun gerisinde bunu oyalamasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda grubun yönlendirmelerini dikkate alın. Yol Savaşçısı’nda yapmanız gereken tek şey, “Bu Mermi Senin İçin ….!” Yeteneğini uyguladığında kutup açmak, tank savaşçı hasarcı büyücüye hedef saptırma verdiğinde yaratığa vurmak ve grup konsantrasyon yeteneğini kullandığında sizin de kullanmanızdır. GBMX adlı BOSS ise çok çabuk hiddet sıfırlayabilen bir yaratıktır. Grubun yönlendirdiği yerlere geçmek, hedef saptırma olmadan ve diğer büyücüler vurmadan vurmamak, üzerinize geldiği zaman kutup açmak ve “Dirençleri Düşür, Dirençleri Düşür, Dirençleri Düşür” yeteneğinde ise tank savaşçıya büyü bozma atmak yapacağınız işler arasındadır. Umarız ki dolu bir ganimet torbası alırsınız. Unutmadan, İlk 4’lü gruptan hemen önce sol tarafta bulunan ayyaş Cin Cezmi’den Ruh Taşı görevini almayı sakın ihmal etmeyin.

Çemberlitaş; (2’inci Kısım)

Bu kısımdaki yaratık gruplarımız da diğer kısım ile aynıdır, tek farkı burada GBM-70’ler değil, GBM-71’ler bulunmaktadır. GBM-70’lerin abisi olan bu icatlar, kardeşleri kadar inisiyatifli değildir ve deprem yaptıklarında can kurtaranınız yoksa ölümcül hasarlar verebilmektedir. Bunun haricinde yine Taarruz ve Sıhhiye aygıtlarını keserken tesla küresi kurmak, grupla eş zamanlı konsantrasyonlar açmak, Kalfa’nın “Erg’i Hissedeceksin!” naraları ile attığı yeteneği bozmak gruba yapacağınız en güzel kıyaklardır. Stuart Efendi adlı BOSS’a geldiğinizde, yapmanız gereken tek şey “Enerjin Benim Olacak …!” yeteneğinde kutup açmak, yine eş zamanlı şekilde grupla beraber konsantrasyon açmak ve de “Kudretiniz Erg’den geldiği gibi Erg’e gitsin!” yeteneğinde bir tane kudret iksirini mideye indirmek olacaktır. Bunun haricinde hasarcı büyücüde hedef saptırma varken verebildiğiniz kadar çok hasar vermeye dikkat edin. Semiha Hanım adlı BOSS ile iki defa karşılaşıyoruz. İlk karşılaşmamızda 49 cana kadar indiriyoruz ve içeri kaçıyor, ikincisinde ise içeride 49 candan devam ediyoruz. Bu ilk karşılaşmada yapılacak şey basit, size yine üç tane vazife düşüyor. Birincisi, direnç kırma benzeri bir yetenek uygulayan Semiha Hanım’ın tank savaşçı üzerinde bu yeteneği büyü bozma yeteneği ile silmek olacaktır. Bunu ne kadar seri yaparsanız grup için o kadar iyidir. İkincisi, yine her zamanki gibi hasarcı büyücü hedef saptırma aldığında olabildiğince çok hasar vermek ve grupla beraber eş zamanlı konsantrasyon açmaktır. Üçüncüsü ise, Semiha Hanım “Ateşimle kömür olacaksın …!” adlı yeteneğini kullandığında kutup açarak grup arkadaşınızı kömür olmaktan kurtarabilir ve Semiha Hanım’ın mangal keyfini baltalayabilirsiniz. Bunun haricinde “Akılsız Teşkilat Uşakları!” dediğinde fazla hasar vermeyerek size dönmemesini sağlayabilir ve intiharın günah olduğunu bir kez daha hatırlayabilirsiniz. İçeri geçtiğimizde ise, Semiha Hanım ve Gaffar Bey adlı 2 BOSS ile birden mücadele edeceğiz. Bayanlar önden kaidesini bozmadan Semiha Hanım’a yöneliyoruz ve icabına bakıyoruz. Sizin payınıza düşen şeyler, Semiha Hanım direnç kırdığında yine tank savaşçıyı bozmak, yanlışlıkla Gaffar’ı 90 candan aşağı indirmemek Semiha Hanım bütün davetkar edasıyla sizi yanına çektiğinde namuslu davranıp yerinize kaçmak ve grup ile eş zamanlı bir şekilde Semiha Hanım’a konsantrasyon açmak olacaktır. Semiha Hanım’ın güzel cesedini yere serdikten sonra Gaffar Bey’e geçiyoruz, yapmanız gerekenler “Kaos’a Kimse Hükmedemez” dediği zaman “Hadi ülen oradan” diyerek kendinize büyü bozma yeteneği uygulamak, “Barış İstiyorsan Savaşa Hazırlan!” dediğinde bunun Si Vis Pacem Parabellum’un Türkçesi olduğunu bilmek ve kutup açarak grubu kurtarmak, “Sana Acıyorum …!” dediği zaman yaşına hürmeten sessiz kalmak ve fazla hasar vermeyerek size dönmemesini sağlamak, ve elbette ki büyücünün ebedi görevi olarak hedef saptırma verildiğinde olabildiğince hasar vererek grupla eş zamanlı konsantrasyon yeteneğini kullanmak olacaktır. Tüm bu işler bittiğinde, bir keyif sigarası yakarak ganimet torbalarınızı açabilir ve herhangi bir eşya aldığınızda bu yazımızı hatırlayarak bir teşekkür edebilirsiniz, bol şanslar dileriz!
Rehbere ek olarak dilerseniz internette pek çok video sitesindeki Şef Yaratıkların kesiliş video'larını izleyerek taktikleri canlı canlı görüp öğrenebilirsiniz. İKV'deki tüm görevlerin yer aldığı açıklamalı görev listesine "Buradan", alamadığınız görevleri takip etmek için gerekli listeye ise "Buradan" ulaşabilirsiniz.

Yazıyı yazmaya başladığımda saat 02.26 idi, sanırım okumak için bir bardak çay veya kahveden daha fazlasına ihtiyacınız olacak. :relaxed: Umarım vermiş olduğum bilgiler işinize yarar, aklınıza takılan herhangi bir soru olursa ben dahil olmak üzre tüm forum yetkilisi arkadaşlarımıza özel mesaj atarak ya da Hızlı Destek kanalına konu açarak sorularınıza yanıt bulabileceğinizi hatırlatalım. Tekrardan aramıza hoş geldiniz diyor, şansın sizinle olmasını temenni ediyoruz. :relaxed: Keyifli forumlar.
İletişim/Destek Formu | Hızlı Destek | Etkinlik Takvimi
Forum Kanalındaki Faydalı Konular

Ayın Etkinlik Ödülüne Sen Karar Ver!
İstanbul Kıyamet Vakti'nden Haberdar Olun!
Resim Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
TOLGARDA
Semiha'nın Gözdesi
Semiha'nın Gözdesi
Sunucu: Kuklacı
İletişim:

Mesaj gönderen TOLGARDA »

Tahmin ediyorum ki Afrasiyab'ı uyku tutmamış o da bir saat falan oturup rehber hazırlamış.

Ben yeni başlasam böyle bir yönetici görünce başlamak istemesem bile başlardım.
:zero: :one: :two: :three: :four: :five: :six: :seven: :eight: :nine:
Kullanıcı avatarı
SPIEGLEIN
Yalnız Adam'ın Dostu
Yalnız Adam'ın Dostu
Lonca: Kök Tengri

Mesaj gönderen SPIEGLEIN »

Seven yazdı: 26 Eyl 2017 23:40Vekaleti arkadaşa verdim her türlü yardım isteğiniz geri çevrilmeden karşılıksız yapılır. :')
Ahaha teşekkür ederim :) zaten günde 2 3 saat duruyoruz akşamları oyunda ondada yardım edip sohbet etmeyip ne yapacağız ki
Resim