Sunucular Hakkında

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
Kullanıcı avatarı
Oblomov
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu
Sunucu: Eminönü

Sunucular Hakkında

Mesaj gönderen Oblomov »

BETA'dan beri oyunu takip eden biri olarak birkaç şey söylemek istedim. Her ne kadar birkaç yıldır oynamasam da her yeni bölgede girip baktığım oyunumda zaman geçtikçe kitlesini kaybediyordu. Sunucuların boşalması motivasyonu daha da düşürüyor. Bu boşluk beraberinde rekabetin düşmesine ve oyundaki aktifliğin sekteye uğramasına sebep oluyor. Eskiden bazı sunuculara doluluktan dolayı girilemezken şuan "Çok Kalabalık" yazısı dahi görülmüyor. Hem oyundaki aktifliği arttıracak hem de ufak da olsa yeni bir soluk getirecek birkaç önerim var.

Bunlardan bazıları şunlar;
  • Oyundaki "tenha" sunuculardaki karakterlerin ücretsiz bir biçimde Kuklacı veya Beyaz Köşk'e geçişi sağlanmalı. Bu geçiş hem sunuculardaki item artışına hem de doluluğa doğrudan etki edeceği için oyunun renklenmesine sebep olacaktır.
  • Etkinlikler, baştan savma ve gereksiz. Çoğu etkinlik hediyesi zaten uğraştığına değmeyecek türden. Yapımcıların bu konuda daha hassas olmaları, oyundaki eğlenceyi bu kadar düşürmemeleri gerekiyor.
  • Oyundaki GM pasifliği aşırı büyük bir sorun. Eskiden oyunda Yöneticiler vardı. Şuan bunlar da yok ve Klan kanalımız küfürden geçilmiyor. Bu küfürleşmeler saatler sürebiliyor ve tüm kanalı işgal edebiliyor. Her ne kadar şikayet de etsek buna çözüm çok geç geliyor. Oyuna yeniden Yöneticilerin gelmesi şart. Hatta yanlış hatırlamıyorsam eskiden Rehber gibi şeyler de vardı. Oyunculara oyunu gösteren kişiler. Bunlar da yeniden gelse hiç fena olmaz. Bence belirli ücret karşılığında ya da gönüllü olarak böyle kişiler tutulabilinir.
  • BETA zamanlarında Eminönü'ne "Taşkanat", "Makine" ve "Hidra"nın dahi geldiği olurdu. Bunlar oyuncular için hem yenilik hem de heyecan yaratan şeylerdi. Biraz da yeni gelecek bölgeler hakkında tahmin yürütmemizi ve heyecanlanmamızı sağlardı. Oyunun gelişiminde bunlar yeniden yapılmalı. Ansızın Eminönü'ne ya da Meteor'a yaratılan yeni OOK'lar gelmeli. Bunlar yeniliklerle ilgili ipuçları ve merak uyandırır.
[/color][/i]

Daha bir çok şey söylenebilir. Anlatılabilinir. Çocukluğumun oyunu dediğim, mavi önlük giyerken başladığım oyunuma destek olmayı görevim gibi benimsemiş biriyim. Şuan üniversite okuyorum. Yıllarca oynadığım tek oyun İKV'nin kitlesini her gün kaybetmesi beni üzüyor.

Lütfen oyuncuların isyanlarına biraz bakın. GM'ler, oyunculardan kendilerini tamamen soyutlamış durumda. Eskiden GM'ler oyuna öylesine girer, insanlara yardım ederdi. Hatta birkaç tane GM'i aynı anda görmek mümkündü. Eski Handan'da iki GM'in takım kurdurup0, savaş yaptırdığı bile olmuştu. Sanırım birisi MaDTuRk idi. Tam olarak hatırlamıyorum. Dediğim gibi mavi önlük zamanlarım :) Üzerinden gerçekten çok geçti.

Son olarak bir çağrı daha yapıyorum. "forumikv" döneminde "İstanbul Kıyamet Vakti'ni Tanıtıyoruz" etkinliği vardı. Hatırlayanlar vardır. Afişler çıkarıp internet kafelere asıyorduk. Bunun aynısı örgütlenmeli. Şehir, şehir, ilçe ilçe. Kim varsa bunu yapıp oyuna destek olmalı. Ama bunlar sadece oyuncuların çabasıyla olacak şeyler değil. Yapımcıların desteklemesi gerekir. Yeniden Fan siteleri açılmalı. Eskiden ikvonline, forumikv, ikvdestek gibi siteler mevcuttu. Şuan hepsi kapalı. Sadece buradan bile oyunda ne kadar sorun olduğunu görebiliriz. Bir oyun düşünün ki zaman geçtikçe Fan siteleri kapanmış olsun. Forum aktifliği bitmiş, sunucuları boşalmış olsun. Elinizden bu kadar az şey gelmemeli, biraz daha uğraşmalısınız.

Yaptığınız ve yapacağınız her şey için teşekkürler. Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Nemecsek
İskele Babası
İskele Babası
Sunucu: Teşkilat
Klan: Lodos

Re: Sunucular Hakkında

Mesaj gönderen Nemecsek »

Merhaba,

O kadar içten ve samimi bir dil kullanmışsınız ki gerek oyuncular gerek yetkili ekip bu yazdıklarınızı okuduğunda size hak vereceklerdir diye düşünüyorum.
Keşke herkes bu içinde bulunduğumuz sıkıntılı durumu sizin gibi güzel bir şekilde dile getirebilse, her şey bitmişçesine tavırlar sergilemeyi bırakıp daha pozitif yaklaşımlarda bulunabilse.
Yazdıklarınıza aynen katılıyorum, emeğinize sağlık.

Son olarak, yaklaşık bir ay önce "İstanbul Kıyamet Vakti Fan ve Destek Topluluğu" adı altında http://www.ikvforum.com'u açtık.
İlgili konu aşağıdaki linktedir:
viewtopic.php?f=46&t=127845
Sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız, aynı şekilde diğer tüm İKV oyuncularını da tabii.

Saygı ve sevgilerimle, iyi eğlenceler.
İstanbul Kıyamet Vakti Hayran ve Destek Topluluğu
www.ikvforum.com
Kullanıcı avatarı
Dawnguard
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Lonca: Companions

Mesaj gönderen Dawnguard »

YGS :(
Resim
Kullanıcı avatarı
Dawnguard
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Lonca: Companions

Mesaj gönderen Dawnguard »

Var mı bana mod anlatcak :D
Resim
Kullanıcı avatarı
BahoBey
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu
Sunucu: Kuklacı
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: Cosa Nostra

Mesaj gönderen BahoBey »

inş bu konusmaları dıkkate alırlar ve gozden gecırırler ..!
Resim Resim Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
kordugum
Demirci Çırağı
Demirci Çırağı
Sunucu: Eminönü
Klan: Arzın Çocukları

Mesaj gönderen kordugum »

Öneri çokda uygulayacak varmı boşa vaktini ayırıp yazmışsın