Yazı Stili,Yükleme Resminin Değiştirilmesi ve Pencere Modu

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
Kullanıcı avatarı
BilgeTonyukuk
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi
Sunucu: Eminönü
Klan: Arzın Çocukları

Mesaj gönderen BilgeTonyukuk »

Selamun aleyküm;

Bir arkadaşın özel mesaj yolu ile yazı stilinin nasıl değiştirileceğini sorması, forumda sık sık bu sorunun dile getirilmesi, ve oyun giriş ekranının, yükleme resminin değiştirilmesi konusunun ticarete dökülmesi, "10 m verene oyun yükleme resmi değiştirilir" gibi ibareler görmem bu konuyu açmamı sağladı. İstanbul Kıyamet Vakti'nde oyun içi yazı stili, girişteki yükleme resimleri nasıl değiştirilir? Pencere modunda oyun nasıl oynanır? Şüphesiz ki bir çoğunuz bunu biliyordur, fakat bilmeyen arkadaşlar, buyurun üç ileti halinde beraber inceleyelim.

İstanbul Kıyamet Vakti oyun içi yazı stili nasıl değiştirilir?

Oyunumuzun yazı stili Verdana'dır. Bunu her türlü yazı stili ile değiştirmemiz elbette mümkün, fakat bazı yazı stilleri oyun içerisinde beklediğimiz kadar hoş durmamaktadır. Kendi fikrimce en hoş duran yazı stili Comic Sans MS'dir. O yüzden belirtilen yazı stili üzerinden örneklendirerek anlatımımıza devam edelim;

1. Adım: Oyunun kurulu olduğu dosyayı ve yazı stilinin bulunduğu klasörü bulma;

Öncelikle oyunumuzun hangi klasörde yüklü olduğunu bulmamız gerekir, bunun için oyunun masaüstünde bulunan simgesine sağ tıklayarak "Özellikler" kısmına tıklayalım. Akabinde karşımıza çıkan küçük pencereden "Dosya Konumunu Aç" diyelim.

Resim

Resim

Ardından karşımıza çıkan klasörün içerisinde bulunan "Base" klasörüne girelim. Ve oradan da "fonts" adlı klasöre girelim. İşte oyunun yazı stilini belirleyen dosyalar karşımızda.

Resim

Resim

Resim

2. Adım: Denetim Masası'nda Yazı Tiplerinin bulunması;

Bilgisayarımızda bulunan ve yazı yazma programlarında stil değişiklikliği yapmamızı sağlayan yazı fontları vardır. Bunları "Bilgisayarım"a girip, ardından "Denetim Masası"na girerek, "Yazı Tipleri" klasöründe bulabiliriz. Tüm adımları eksiksiz uyguladığımızda bilgisayarımızda bulunan bütün yazı tiplerini görebilir, ve uygulamak istediğiniz yazı stilini seçebilirsiniz.

Resim

Resim

Resim

Resim

3. Adım: Yeni yazı stilinin seçilmesi, isminin değiştirilmesi, İstanbul Kıyamet Vakti/base/fonts klasörüne kopyalanarak işlemin tamamlanması;

Denetim Masasından dilediğimiz yazı stilini seçtikten sonra, yazı stilini masaüstüne kopyalayıp yapıştırıyoruz. Yapıştırdıktan sonra göreceksiniz ki "comic" ve "comicbd" isminde 2 tane dosya masaüstüne gelmiş. Ve burada dosyaların adını sağ tıklayıp yeniden adlandır diyerek "verdana" ile "verdanab" olarak değiştiriyoruz. Bu kısım önemli, yeni yazı stilimizin ismini İstanbul Kıyamet Vakti'nin yazı stilinin ismi ile aynı yapmamız şart.

Resim

Resim

Resim

Resim]

Resim

1. adımda uyguladığımız işlemleri tekrar ederek İstanbul Kıyamet Vakti/base/fonts dosyasına erişelim. Daha sonra masaüstünde bulunan hazırlamış olduğumuz yazı stillerini kopyalayarak bu klasöre yapıştıralım.

Resim

Resim

Karşımıza çıkan pencerede "Kopyala ve Değiştir" seçeneğine tıklıyoruz.

Resim

İşlemimiz tamamlanmıştır, iyi oyunlar. :)

Resim
En son AFRASiYAB tarafından 12 Tem 2015 09:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Kullanıcı isteği üzerine düzenlenmiştir.
Resim
Kullanıcı avatarı
BilgeTonyukuk
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi

İstanbul Kıyamet Vakti giriş ekranı, yükleme resmi nasıl değiştirilir?

Öncelikle yüklemek istediğimiz resimlerin niteliğinden bahsedelim. Resimlerimiz JPEG formatında olmalıdır. Resimlerimizin boyutları ise 1024x1024 olmalıdır. Bu nitelikleri taşıyorsa resmimiz değiştirme işlemlerimize başlayalım.

1. Adım: Oyunun kurulu olduğu dosyayı ve resimlerin olduğu klasörü bulma;

Öncelikle oyunumuzun hangi klasörde yüklü olduğunu bulmamız gerekir, bunun için oyunun masaüstünde bulunan simgesine sağ tıklayarak "Özellikler" kısmına tıklayalım. Akabinde karşımıza çıkan küçük pencereden "Dosya Konumunu Aç" diyelim.

Resim

Resim

Ardından karşımıza çıkan klasörün içerisinde bulunan "Base" klasörüne girelim. Ve oradan da "ui" adlı klasöre girelim. İşte oyun giriş ekranında yüklenen resimler karşımızda.

Resim

Resim

Resim

2. Adım: Yüklemek istediğimiz yeni resimlerin hazırlanması;

Paint programı gibi basit programlar kullanarak resimlerinizin formatını, boyutunu kolayca değiştirebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki resmi çok beğeniyoruz ve giriş ekranımızda görünmesini istiyoruz;

Resim

Resime sağ tıklayarak, birlikte aç diyelim, ve seçeneklerden Paint'i seçelim.

Resim

Paint ile açılan resmimizi yeniden boyutlandırmak için "Yeniden Boyutlandır" kısmına tıklayalım Yüzde - Piksel kısımlarından "Piksel"i seçelim, ve "Yatay; 1024" "Dikey; 1024" şeklinde ayarlayıp "Tamam" diyelim.

Resim

Resim

İşlemimiz bittikten sonra, dosyamızı "Farklı Kaydet" diyerek "JPEG Resmi" formatında kaydelelim.

Resim

"ui" adlı klasörün içindeki resimlerin ismine dikkat ettiyseniz, "loading1, loading2, loading3 ... loadingadvert" şeklinde gitmektedir. Toplamda 13 resim bulunmaktadır. Siz açılış ekranında sürekli bu beğendiğiniz resim çıksın istiyorsanız, yani tek seçenek olsun diyorsanız, bu resimden 13 tane kopya oluşturmanız gerekli ve isimlerini o klasördeki 13 resmin ismi ile değiştirmelisiniz. Şimdi, oluşturduğumuz yeni resmi nereye kaydettiysek, oraya giderek resmimizi sağ tıkla, koplaya ve ardından sağ tıkla - yapıştır seçenekleri ile 13 tane olacak şekilde kopyalayıp yapıştıralım.

Resim

Resim

Ardından, yeni oluşturduğumuz 13 resmin isimlerini sırasıyla "loading1 , loading2 , loading3 , loading4 , loading5 , loading6 , loading7 , loading8 , loading9 , loading10 , loading11 , loading12 , loadingadvert" şeklinde değiştirelim.

Resim

Resim

İşte resimlerimiz hazır.

3. Adım: Oyun klasöründeki yükleme resimlerinin değiştirilmesi:

1. adımda uyguladığımız işlemleri uygulayarak "ui" adlı klasöre girelim. Oluşturduğumuz yeni resimlerin tümünü seçerek kopyalayalım ve "ui" adlı klasörün içerisine yapıştıralım. Karşımıza çıkan seçeneğe "Kopyala ve Değiştir" diyelim.

Resim

Resim

Resim

İşlemimiz tamamlanmıştır. :) Keyifli oyunlar. :)

Resim

Notlar ve Öneriler;

1. Son resimde de görüldüğü gibi, orjinal resmin alt kısmından oyuna girerken bir miktar kesinti yaşanmaktadır. "ui" klasörü içerisindeki "loading..." resimlerinin alt kısmındaki siyahlık bu kesintinin yaşanmaması içindir. Dilerseniz daha profesyonel ve kaliteli bir görüntü için size yüklemek istediğiniz resmin boyutunu önce "Yatay; 1024" ve "Dikey; 767"ye ayarlayıp, daha sonra başka bir paint sayfasında hazırlayacağınız "Yatay; 1024" ve "Dikey; 257"lik siyah çizgiyi resminizin altına yerleştirebilirsiniz. Böylece hem orjinal kalitede, hemde görüntü deformasyonu oluşturmayan giriş ekranları elde edebilirsiniz.

2. Dilerseniz tek bir resim değil, bir kaç resim de koyabilirsiniz. Mesela 3 resim koyacaksanız, belirtilen işlemlerde boyutları düzenledikten sonra, ilk resme "loading1, loading2, loading3" ikinci resme "loading4, loading5, loading6, loading7, loading8" ve üçüncü resme de "loading9, loading10, loading11, loading12, loadingadvert" isimlerini verebilir, oyuna girerken çeşitli resimler görebilirsiniz. Örneğin;

Resim

Resim

Resim

3. Resim boyutlandırmaları ile uğraşmak istemiyorsanız, hali hazırda 1024x1024 resimler indirebilirsiniz. Bunun için Google'ın arama kısmındaki "Görseller" bölümünü kullanabilir, hemen sağında bulunan "Arama Araçları"na tıklayarak altında çıkan "Boyut" kısmına tıklayıp "Tam Boyutu Siz Girin" seçeniğini kullanıp 1024x1024 yazarak uygun resimleri arattırabilirsiniz.

Resim

Resim

Resim

Umarım işinize yarar, iyi eğlenceler. :)
En son AFRASiYAB tarafından 12 Tem 2015 09:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Kptm1234
Cin Avcısı
Cin Avcısı
Klan: Lodos
Lonca: GazapVeBiz

Mesaj gönderen Kptm1234 »

Emeğine yazık uğraşmışsın :D
Kalfa Eminönü
Kullanıcı avatarı
BilgeTonyukuk
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi

İstanbul Kıyamet Vakti nasıl pencere modunda oynanır?

1. Adım: Bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünü öğrenme;[/center]

Öncelikle bilgisayarınızın Ekran Çözünürüğünü öğrenmeniz gerekiyor, zira pencere moduna getireceğimiz İKV'nin çözünürlükleri bundan düşük olmalı. Masaüstüne sağ tıklayıp "Ekran Çözünürlüğü"ne tıkladığımızda, karşımıza çıkan pencerenin orta alt kısmında "Çözünürlük ...x..." şeklinde yazan bir yazı göreceğiz. Bunu not ettikten sonra kapatıp, işlemimize devam edebiliriz.

Resim

Resim

2. Adım: Oyunun kurulu olduğu dosyayı ve "pref_launch" adlı dosyayı bulma;

Oyunun hangi klasörde kurulu olduğunu bulmak için, oyunun masaüstünde bulunan simgesine sağ tıklayarak "Özellikler" kısmına tıklayalım. Akabinde karşımıza çıkan küçük pencereden "Dosya Konumunu Aç" diyelim.

Resim

Resim

Ardından "Base" adlı klasörümüze giriyoruz. İşte "pref_launch" adlı dosya karşımızda.

Resim

Resim

3. Adım: "pref_launch" adlı dosyanın düzenlenip kaydedilmesi;

Öncelikle "pref_launch" adlı dosyamıza sağ tıklayarak "Özellikler" diyoruz, ve alt kısımda bulunan "Salt okunur" kısmında tik var ise kaldırıyoruz. Bu kısım önemli, işin püf noktası burada. Eğer ki bu işlemi yapmadan, yani "Salt okunur" kısmında tik var iken dosya içerisinde herhangi bir değişiklik yaparsanız kaydedilmeyecektir. Tiki kaldırdıktan sonra "Tamam"a basıyoruz ve işlemimize devam ediyoruz.

Resim

Resim

Bu işlemi de tamamladıktan sonra, "pref_launch" dosyasına sağ tıklıyoruz, ve "Birlikte aç..." seçeneğinden "Not Defteri"ni seçiyoruz.

Resim

Resim

Karşımıza çıkan not defteri dosyasında, "Fullscreen"i "0" yapıyoruz, "ScreenWidth"yi ve "ScreenHeight"i ise, ilk adımda baktığımız bilgisayarın ekran çözünürlüğünden düşük bir değer yapıyoruz. Mesela ben 1200x700 yaptım. Bunu gözünüzü yormayacak, rahat kullanacağınız şekilde kendiniz ayarlayabilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra "Dosya > Kaydet" seçeneğiyle işlemimizi kaydedip dosyamızı kapatıyoruz.

Resim

Resim

Ardından yine "pref_launch" adlı dosyamıza sağ tıklayıp "Özellikler" diyoruz, ve "Salt okunur" seçeneğine tik koyarak "Tamam"a basıyoruz, işlemimizi sona erdiriyoruz.

Resim

Resim

Gördüğünüz gibi işlemimiz başarıyla sona ermiştir, iyi oyunlar dilerim. :)

Resim
En son AFRASiYAB tarafından 12 Tem 2015 09:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
oLmazSaoLmaz
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Lonca: We Are The Best

Mesaj gönderen oLmazSaoLmaz »

Emeğine saglık kardeş.
• xSinyoR #

Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
BilgeTonyukuk
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi

Kptm1234 yazdı:Emeğine yazık uğraşmışsın :D
oLmazSaoLmaz yazdı:Emeğine saglık kardeş.
İşinize yaradıysa ne mutlu bana. :)
Resim
Kullanıcı avatarı
kordugum
Demirci Çırağı
Demirci Çırağı

Mesaj gönderen kordugum »

Gayet güzel konu ayrıca 2 ayrı konuyuda tek konuda toplamışsın emeğine sağlık...
Kullanıcı avatarı
Ttaymmm
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi
Klan: Lodos
Lonca: R U S
İletişim:

Mesaj gönderen Ttaymmm »

Öncelikle Aleyüm Selam.

Ellerine sağlık harikulade bir çalışma olmuş. Eminim ki birçok kişi nasiplenecektir. :)

İyi forumlar.
Kullanıcı avatarı
SeRRuh
Dev Ana'nın Gözdesi
Dev Ana'nın Gözdesi
Lonca: Ütopia
İletişim:

Mesaj gönderen SeRRuh »

Emeğine sağlık :)yalnız şu saat resmini bir kaç yerde daha gördüm gibi gibi yanılıyor da olabilirim
Kullanıcı avatarı
BilgeTonyukuk
Çınaraltı Müdavimi
Çınaraltı Müdavimi

kordugum yazdı:emeğine sağlık
Ttaymmm yazdı:
Ellerine sağlık harikulade bir çalışma olmuş. Eminim ki birçok kişi nasiplenecektir. :)
Estağfirullah rica ederim.
SeRRuh yazdı:Emeğine sağlık :)yalnız şu saat resmini bir kaç yerde daha gördüm gibi gibi yanılıyor da olabilirim
viewtopic.php?f=46&t=123559&hilit=Giri% ... kran%C4%B1

Linkini verdiğim konuya cevap olarak gönderdiğim iletiyi de bu konuya ekleyerek iki konuyu tek başlıkta topladım. Orada görmüş olabilirsiniz, ya da Ankara buluşmasında görmüş olabilirsiniz. :)
Resim