Bilgisayardan Anlayanlar Yardım Lütfen

Tüm İKV oyuncularının ortak paylaşım alanı
Forumcu
Acemi Savaşçı
Acemi Savaşçı
Sunucu: Eminönü
Klan: Lodos
Lonca: İhtilal

Bilgisayardan Anlayanlar Yardım Lütfen

Mesaj gönderen Forumcu »

Merhaba arkadaşlar dün şu şekilde bir bilgisayar topladım ;

Motherboard: Asus P8z77-v pro

İŞlemci: i7 3770k 3.5 ghz (oyun sırasında 4.5)

ram: Corsair 2x8 16 GB 1600mhz

Ekran kartı: Nvidia asus GTX 550 ti 4 gb

işletim sistemi: Win8 pro x64

Ancak bu sisteme rağmen örn;"Bioshock infinite , Tombraider 2013 , Crysis3 vb." seviyesindeki oyunların grafiklerini ultra/ultimate'e çıkarttığımda kasmalar donmalar ve oyundan atmalar meydana geliyor lütfen nerde yalnış yaptım bilmiyorum ama bu durumu düzeltmek için bana ne önerirsiniz ?
Kalipto
İri Fare Avcısı
İri Fare Avcısı
Sunucu: Sancak
Klan: Arzın Çocukları

Re: Bilgisayardan Anlayanlar Yardım Lütfen

Mesaj gönderen Kalipto »

Merhabalar ...

Öncelikle bu bilgisayarı toplarken donanımlarınızın ana kartınıza uyumlu olup olmadığını denetlediniz mi ?
Ve daha sonrasında ekran kartınızın en son sürümünü internet sitesinden (Offical) kurup yükledikden sonra oyunun simgesine sağ tıklayıp yüksek performansda başlata tıklayıp oyuna giriş yaptınız mı ?
Ve ayrıca sistem bilgisinde bu donanımlar gözüküyor mu veya eksik donanımım yani ünlem işareti ile gösterilen donanım var mı ?

Bunları kontrol edip tekrar deneyin lütfen !

iyi oyunlar ...
Şer-i şerifin bekası ilimledir. Ve ilimin bekası ulema iledir.

Ahmet TOPCU
Kullanıcı avatarı
HollyShit
Arzuhalci'nin Adamı
Arzuhalci'nin Adamı
Sunucu: Kuklacı
Klan: Arzın Çocukları

Mesaj gönderen HollyShit »

Kalipto yazdı:Merhabalar ...

Öncelikle bu bilgisayarı toplarken donanımlarınızın ana kartınıza uyumlu olup olmadığını denetlediniz mi ?
Ve daha sonrasında ekran kartınızın en son sürümünü internet sitesinden (Offical) kurup yükledikden sonra oyunun simgesine sağ tıklayıp yüksek performansda başlata tıklayıp oyuna giriş yaptınız mı ?
Ve ayrıca sistem bilgisinde bu donanımlar gözüküyor mu veya eksik donanımım yani ünlem işareti ile gösterilen donanım var mı ?

Bunları kontrol edip tekrar deneyin lütfen !

iyi oyunlar ...
Söylediklerinin, adamın sorunuyla alakası yok.

Öncelikle işletim sisteminiz hem Windows 8 hemde 64bit dizaynlı.

64BİT dizaynı biz ofis sistemi olarak görürüz. 64bit'te kolay kolay oyun oynayamazsınıza, kolayda program yükleyip açamazsınız.

Şu an için sisteminiz güzel. Bios ekranından dual core seçeneğinizi aktif ederek Ram'leri anakart içinde paylaştırmadan tek bir ram gibi gösterip daha çok performans göstermesini sağlayabilirsiniz.

Sizin şu an bütün oyunları en üst seviyede oynamanız için öncelikle yapmanız gereken ;

Windows 7 - 32bit - Ultimate veya başka bir sürüm (Basic ve serileri hariç)

Peşinden GameBooster , Ccleaner Bussines (Kayıt Girdilerinizi Düzeltmeyi Sağlayacak.

Programları yükleyip birer defa açın ve kullanın. Peşinden yeni formatlı bilgisayarınızda Cmd > chkdsk /f veya /c (ana sürücünün harfini yaz.) yapıp işlemi bitirin.

Oyunları tekrar yükleyin deneyin.

İyi oyunlar ;) .
Hiçbir şey başladığı gibi bitmez hayatta.
Ya hedeflediklerimiz ya biz biteriz daima.
Bir şeyi bıkmadan istemek,
Daima kazanmak için bir çabadır insana.
Kullanıcı avatarı
bordo
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı
Lonca: Inspired Souls

Mesaj gönderen bordo »

Sağlam bir sistem kurmuşsun. 32bit masalına inanma. Artık tüm pc ler 64 bit hiçbir oyunda eksisini görmedim. Artı 16GB rami boşuna almış olursun 32 bit sistemle.

Çok şatafatlı çözümler gerekmiyor durumun için. Tüm donanımların yazılımlarının yüklendiğini kontrol edip En son DirectX in yüklü olmasına bakabilirsin.

Sonrasında Anakartın onboard ekran kartlı bir anakart. Oyunları açarken hangi ekran kartının seçili olduğuna bakabilirsin.
Ayrıca bilgisayar güç ayarlarından yüksek performansın seçili olmasına bakabilirsin.
Kullanıcı avatarı
ORHANBEY
Meteor Kaşifi
Meteor Kaşifi
Lonca: Ata

Mesaj gönderen ORHANBEY »

Oyuna girerken simgeye sağ tıkla Grafik İşlemciyi harici ekran kartını seç keyfine bak ;)
Forumcu
Acemi Savaşçı
Acemi Savaşçı

Mesaj gönderen Forumcu »

Öncelikle hepinize cevaplarınız için teşekkürler sistemdeki tüm aygıtlar son sürüme yükseltilmiş durumda zaten fakat şu sağ tıklayıp "yüksek performansta" çalış ve "harici ekran kartını seç" seçeneğini tam olarak anlayamadım nerden yapıyoruz bunları ?
Kullanıcı avatarı
ysrough
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen ysrough »

Forumcu yazdı:Öncelikle hepinize cevaplarınız için teşekkürler sistemdeki tüm aygıtlar son sürüme yükseltilmiş durumda zaten fakat şu sağ tıklayıp "yüksek performansta" çalış ve "harici ekran kartını seç" seçeneğini tam olarak anlayamadım nerden yapıyoruz bunları ?
Yüksek performans ile, bilgisayarda o an için aktif olan güç seçeneğini ifade etmeye çalışmış arkadaşlar (dengeli/Y.Performans vs.) Sağ alt bardan değiştirebilirsiniz.

Orada bahsedilen, hem harici hem dahili ekran kartına sahip masaüstü/dizüstü'ler için geçerli bir olay olup sizin tanımınıza uyuyor.
Sizin durumunuz için misal verelim bir oyuna sağ tıkladığınızda onu açmak için iki seçeneğiniz var:

1) İntel'in sağladığı VGA grafik işlemci
2) Sizin aldığınız harici Nvidia GTX 550 işlemci

İlk seçenek, bilgisayarını ofis işlemleri için kullanacak, yüksek grafik işlem gücüne ihtiyacı olmayacak bireyler için anakartla (hepsinden bu seçenek sunulmaz) tümleşik halde sunulmuş dahili ekran kartıdır. Varsayılan grafik kartı olarak çoğunlukla bunun seçili olduğunu farz edebiliriz, sizin işinizi görecek olan ise sisteme sizin dahil ettiğiniz ikinci şık olacaktır. Bunlar üstündeki tercihlerinizi Bios üstünden yapmak mümkün. (Ayrıntılı bilgi için google amca üstünden harici ekran kartından dahili karta geçmek vb. kök sözcükleri aratıp bilgi edinmeni tavsiye ederim)

DirectX sürümü ve grafik kartının güncel yazılıma sahip olması, kayıt defteri girdilerinin çeşitli yazılımlarla ara ara temizlenmesi de bir bakıma önemli elbet, ama öncelik yukarıda belirttiklerimdedir.
Ek olarak, vaktiyle 64 bit işletim sisteminden bazı uygulamaları desteklemeyebileceği için tereddüt edilirdi fakat günümüzde (bilhassa yeni yazılmış uygulamalar için) böyle bir şey söz konusu değil, performans için kesinlikle 64'ten şaşmamalı. Ayrıca 32 bit kullanacak olsanız o RAM'e yazık ederdiniz; Hollyshit'e bu yönden katılmıyorum.

Selametle..
Inflecto Pro Sanctus Porta Quod Veneratioalius!
Kullanıcı avatarı
ORHANBEY
Meteor Kaşifi
Meteor Kaşifi
Lonca: Ata

Mesaj gönderen ORHANBEY »

Forumcu yazdı:Öncelikle hepinize cevaplarınız için teşekkürler sistemdeki tüm aygıtlar son sürüme yükseltilmiş durumda zaten fakat şu sağ tıklayıp "yüksek performansta" çalış ve "harici ekran kartını seç" seçeneğini tam olarak anlayamadım nerden yapıyoruz bunları ?
Masaüstündeki oyunun simgesine sağ tıklayıp oradan Grafik İşlemciyi seç tarzı birşey var.Onun menülerinde yüksek performans veya ona benzer bir ifade var onu seç . Kasma yaşamazsın
Forumcu
Acemi Savaşçı
Acemi Savaşçı

Mesaj gönderen Forumcu »

Söylediğiniz gibi simgeye sağ tıkladım fakat" grafik işlemciyi seç" diye bir seçenek yoktu , nvidia denetim masasına girip bu uygulamayı aktif etmek istedim ancak hiç bir sekmede bunu aktif etme tuşu yok internetten biraz araştırdım ve masaüstü sekmesinde olduğunu söylüyorlar fakat malesef ordada yok. Sanırım bu teknolojini yalnızca Diz üstü PCler için kullanılıyor anladığım kadarıyla ben masaüstü kullanıcısıyım.
Kullanıcı avatarı
ysrough
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen ysrough »

Hepsinden önce, bu konuyu chip, SDN gibi alanında uzman kişilerin çoğunlukta olduğu ve rahat yardım alabileceğin forumlarda açman senin yararına olacaktır, tavsiyem budur.

Şimdi ince ayarları tamamen bir kenara bırakıp senin sorununu dahili-harici ekran kartı meselesi olarak kabul edip birkaç satır karalayayım.

Aslında her seferinde bir oyun vs. için anlık olarak grafik işlemci seçmek yerine BIOS üstünden onboard ekran kartını disable konuma getirmek suretiyle kapatmak en kestirme çözüm. Sen ikisi arasında kısa aralıklarla geçiş yapacak birine benzemiyorsun, kaldı ki geçiş işlemi genelde yüksek işlem gücü gerektirmeyecek alanlarda dahiliye geçmek suretiyle diğer kartın ömrünü uzatmak için yapılır, bu da çoğu kimsenin uğraşacağı bir iş değil. Oyunu kendi kartınla çalıştıramadığın için performans alamadığını farzettimse de sorunun dahili karttan kaynaklandığı konusunda kesin bir düşüncem de yok, GTX 550 ultimate ayarlarda zorlanıyor olabilir. Yani buradan, aktif olan kartın zaten senin aldığın kart olabileceği sonucunu çıkarabilirsin. Çünkü genelde anakarta (bilhassa nvidia çipsetli) harici ekran kartı taktığında dahili olanı otomatik olarak kapatması lazım geliyor, bu genel olarak böyle işler.

Windows 8 için BIOS'a erişim sağlamak

BIOS'a erişim sağladığında Onboard Graphics Card bölümü olmalı (ama iş bu ya, bu menü sende olmayacak), aslında harici kartına göre açılış önceliklerini PCI, PCI-e gibi seçenekler üstünden belirlersin. (Bu, senin kartın hangi slotta gözüktüğüne bağlı olarak değişir.) Neyse, Advanced üstünden Chipset'e, oradan kuzey köprüsü olan North bridge configuration bölümüne yol aldığın gibi Memory Remapping seçeneğini [Enabled] haline getiriyorsun. Dahili bir kartı BIOS'tan alaşağı etmenin en pratik yollarından birini anlattım, ama anlatamadım gibi :D
*Tecrübesiz birinin elinde sistemi 2 dakikada infılak ettirebilecek BIOS menüsü serüvenin boyunca hiçbir sorumluluk kabul etmediğimi peşinen beyan ederim.

Bununla beraber:
BIOS'u deneyimsiz şekilde kurcalamak yerine anakarta uygun sürümüyle (ilgili markanın sitesi üstünden) güncellemek ve/veya yüksek performansla oynamak istediğin oyunu, dahili kartının kontrol paneli üstünden karta tanıtman da bir çözümdür.
Inflecto Pro Sanctus Porta Quod Veneratioalius!