Öd Tengri Yasar - Sohbet ve Tanıtım Konusu

Eminönü sunucusuna ait Genel Sohbet alanı
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi
Sunucu: Eminönü

Re: Öd Tengri Yasar - Sohbet ve Tanıtım Konusu [Alımlarımız Açılmıştır]

Mesaj gönderen Retaliation »

Resim

Kısa Bir Mola

• Bugünkü paylaşımlarımız;
  • 05.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Müziği: Yaşru - Öd Tengri Yasar
  • Günün Hikayesi: Kaşağı - Ömer Seyfettin
  • Günün Şiiri: Çoban Çeşmesi - Faruk Nafiz Çamlıbel
  • Günün Atasözü: Almadan vermek, Allah`a mahsus (yaraşır).
  • Kitap Önerimiz: Dönüşüm (Metamorfoz) - Franz Kafka
  • Film Önerimiz: Kapıcılar Kralı

Resim

Tarihte Bugün
  • İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya girmek isteyenlere gaz bombası ve plastik mermiler ile saldırdı. Camiye sığınan Müslümanları tartakladı, cami içine zarar verildi. (2014)
  • Amerikanın 44. başkanı Barack Obama oldu. Obama ülkenin ilk siyah başkanı oldu. (2008)
  • Danıştay,10 aylık hapis cezası kesinleşince, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı başkanlıktan düşürdü. (1998)
  • Askeri Yargıtay, Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) yöneticileri hakkındaki 5 ila 8 yıl arasındaki hapis cezalarını onayladı. Cezası onaylanan partililer arasında genel başkan Doğu Perinçek de var. (1986)
  • Yanmasından 45 yıl sonra İstanbul Ortodoks Fener Patrikhanesi'nin yeniden yapımına izin verildi. (1986)
  • Güney Afrika'da ırkçılığa karşı genel grev yapıldı. (1984)
  • Sinema emekçilerinin "Yeni sansür yönetmeliğini protesto yürüyüşü" İstanbul Taksim'de başladı. Yürüyüş, İstanbul'dan Ankara'ya yapılıyor. (1977)
  • İsmet İnönü Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti. Genel Başkan Bülent Ecevit "İnönü'ye esenlik ve uzun ömür dilerim" dedi. (1972)
  • Üniversiteye giremeyen 300 öğrenci İstanbul Üniversitesi rektörlüğünü işgal etti. (1966)
  • Türkiye-Sovyetler Birliği Kültür Antlaşması imzalandı. (1964)
  • Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Hikmet Kıvılcımlı tutuklandı. Hikmet Kıvılcımlı dini siyasete alet ederek komünizm propagandası yapmakla suçlanıyordu. (1957)
  • Sovyet tankları Macaristan'daki ayaklanmayı bastırdı; Janos Kadar başkanlığında yeni bir hükümet kuruldu. (1956)
  • 2. Dünya savaşı günlerinde, lokanta ve birahanelere ekmek verilmesi yasaklandı. (1942)
  • Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerini Franklin D. Roosevelt kazandı. (1940)
  • Eski adı Mekteb-i Mülkiye olan Siyasal Bilgiler Okulu, İstanbul'dan Ankara'ya taşındı. (1936)
  • Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, ilk hukuk okulu Ankara Hukuk Mektebi'ni açtı. (1925)
  • Çin'de "küçük imparator" Pu Yi, krallık sarayından çıkarıldı. Mançu unvanları iptal edildi. (1924)
  • Yunanistan Sosyalist İşçi Partisi kuruldu. (1918)
  • Kıbrıs'ın yönetimi Osmanlı İmparatorluğu'ndan İngiltere'ye geçti. (1914)
  • İngiliz- Fransız Birleşik Donanması Kırım savaşında Rus donanmasını yenilgiye uğrattı. (1854)
Ölenler
  • Eski başbakanlarımızdan önemli siyaset adamı Bülent Ecevit hayatını kaybetti. (2006)
  • Geleneksel tiyatronun son temsilcisi "orta oyuncu" İsmail Dümbüllü. (1973)
  • Besteci Wolfgang Amedeus Mozart (1791)
Doğanlar
  • Joe Dassin, Amerikalı şarkıcı (ÖY-1980) (1938)
  • "Rüzgar Gibi Geçti" filminin Oscar ödüllü oyuncusu İngiliz sinema oyuncusu Vivien Leigh. (1913)
  • Roy Rogers, Amerikalı aktör (ÖY-1998) (1911)
  • John Alcock, Atlas Okyanusunu ilk kez geçen havacı (ÖY-1919) (1892)
  • Paul Sabatier, Nobel Kimya Ödülü sahibi Fransız kimyager (ÖY-1941) (1854)

Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Hikayesi

Kardeşimle ahırın avlusunda oynarken aşağıda, gümüş söğütler altında görünmeyen derenin hüzünlü şırıltısını işitirdik. Evimiz iç çitin büyük kestane ağaçları arkasında kaybolmuş gibiydi. Annem, İstanbul’a gittiği için benden bir yaş küçük olan kardeşim Hasan’la artık Dadaruh’un yanından hiç ayrılmıyorduk. Bu, babamın seyisi, yaşlı bir adamdı. Sabahleyin erkenden ahıra koşuyorduk. En sevdiğimiz şey atlardı. Dadaruh’la birlikte onları suya götürmek, çıplak sırtlarına binmek, ne doyulmaz bir zevkti. Hasan korkar, yalnız binemezdi. Dadaruh onu kendi önüne alırdı. Torbalara arpa koymak, yemliklere ot doldurmak, gübreleri kaldırmak eğlenceli bir oyundan daha çok hoşumuza gidiyordu. Hele tımar. Bu en zevkli şeydi. Dadaruh eline kaşağıyı alıp işe başladı mı, tıkı… tık… tıkı… tık… tıpkı bir saat gibi… yerimde duramaz,
– Ben de yapacağım! diye tuttururdum.
O vakit Dadaruh, beni Tosun’un sırtına koyar, elime kaşağıyı verir,
– Hadi yap! derdi.
Bu demir gereci hayvanın üstüne sürter, ama o uyumlu tıkırtıyı çıkaramazdım.
– Kuyruğunu sallıyor mu?
– Sallıyor.
– Hani bakayım?..
Eğilirdim, uzanırdım. Ama atın sağrısından kuyruğu görünmezdi.
Her sabah ahıra gelir gelmez,
– Dadaruh, tımarı ben yapacağım, derdim.
– Yapamazsın.
– Niçin?
– Daha küçüksün de ondan…
– Yapacağım.
– Büyü de öyle.
– Ne zaman?
– Boyun at kadar olduğunda….
At, ahır işlerinde yalnız tımarı beceremiyordum. Boyum atın karnına bile varmıyordu. Oysa en keyifli, en eğlenceli şey buydu. Sanki kaşağının düzenli tıkırtısı Tosun’un hoşuna gidiyor, kulaklarını kısıyor, kuyruğunu kocaman bir püskül gibi sallıyordu. Tam tımar biteceğine yakın huysuzlanır, o zaman Dadaruh, “Höyt..” diye sağrısına bir tokat indirir, sonra öteki atları tımara başlardı. Ben bir gün yalnız başıma kaldım. Hasan’la Dadaruh dere kenarına inmişlerdi. İçimde bir tımar etmek hırsı uyandı. Kaşağıyı aradım, bulamadım. Ahırın köşesinde Dadaruh’un penceresiz küçük bir odası vardı. Buraya girdim. Rafları aradım. Eyerlerin arasına falan baktım. Yok, yok! Yatağın altında, yeşil tahtadan bir sandık duruyordu. Onu açtım. Az daha sevincimden haykıracaktım. Annemin bir hafta önce İstanbul’dan gönderdiği armağanlar içinden çıkan fakfon kaşağı, pırıl pırıl parlıyordu. Hemen kaptım. Tosun’un yanına koştum. Karnına sürtmek istedim. Rahat durmuyordu.
– Sanırım acıtıyor? dedim.
Gümüş gibi parlayan bu güzel kaşağının dişlerine baktım. Çok keskin, çok sivriydi. Biraz köreltmek için duvarın taşlarına sürtmeye başladım. Dişleri bozulunca yeniden denedim. Gene atların hiçbiri durmuyordu. Kızdım. Öfkemi sanki kaşağıdan çıkarmak istedim. On adım ilerdeki çeşmeye koştum. Kaşağıyı yalağın taşına koydum. Yerden kaldırabildiğim en ağır bir taş bularak üstüne hızlı hızlı indirmeye başladım. İstanbul’dan gelen, üstelik Dadaruh’un kullanmaya kıyamadığı bu güzel kaşağıyı ezdim, parçaladım. Sonra yalağın içine attım.
Babam, her sabah dışarıya giderken bir kere ahıra uğrar, öteye beriye bakardı. Ben o gün gene ahırda yalnızdım. Hasan evde hizmetçimiz Pervin’le kalmıştı. Babam çeşmeye bakarken, yalağın içinde kırılmış kaşağıyı gördü; Dadaruh’a haykırdı:
– Gel buraya!
Soluğum kesilecekti, bilmem neden, çok korkmuştum. Dadaruh şaşırdı, kırılmış kaşağı ortaya çıkınca, babam bunu kimin yaptığını sordu. Dadaruh,
– Bilmiyorum, dedi.
Babamın gözleri bana döndü, daha bir şey sormadan,
– Hasan dedim.
– Hasan mı?
– Evet, dün Dadaruh uyurken odaya girdi. Sandıktan aldı. Sonra yalağın taşında ezdi.
– Niye Dadaruh’a haber vermedin?
– Uyuyordu.
– Çağır şunu bakayım.
Çitin kapısından geçtim. Gölgeli yoldan eve doğru koştum. Hasan’ı çağırdım. Zavallının bir şeyden haberi yoktu. Koşarak arkamdan geldi. Babam pek sertti. Bir bakışından ödümüz kopardı. Hasan’a dedi ki:
– Eğer yalan söylersen seni döverim!
– Söylemem.
– Pekâlâ, bu kaşağıyı niye kırdın?
Hasan, Dadaruh’un elinde duran alete şaşkın şaşkın baktı! Sonra sarı saçlı başını sarsarak,
– Ben kırmadım, dedi.
– Yalan söyleme, diyorum.
– Ben kırmadım.
– Doğru söyle, darılmayacağım. Yalan çok kötüdür, dedi. Hasan inkârda direndi. Babam öfkelendi. Üzerine yürüdü “Utanmaz yalancı” diye yüzüne bir tokat indirdi.
– Götür bunu eve; sakın bunu bir daha buraya sokma. Hep Pervin’le otursun! diye haykırdı.
Dadaruh, ağlayan kardeşimi kucağına aldı. Çitin kapısına doğru yürüdü. Artık ahırda hep yalnız oynuyordum. Hasan evde hapsedilmişti. Annem geldikten sonra da bağışlanmadı. Fırsat düştükçe, “O yalancı” derdi babam. Hasan yediği, tokat aklına geldikçe ağlamaya başlar, güç susardı. Zavallı anneciğim benim iftira atabileceğime hiç ihtimal vermiyordu. “Aptal Dadaruh, atlara ezdirmiş olmasın?” derdi.
Ertesi yıl annem, yazın gene İstanbul’a gitti. Biz yalnız kaldık. Hasan’a ahır hâlâ yasaktı. Geceleri yatakta atların ne yaptıklarını tayların büyüyüp büyümediğini bana sorardı. Bir gün birdenbire hastalandı. Kasabaya at gönderildi. Doktor geldi. “Kuşpalazı” dedi. Çiftlikteki köylü kadınlar eve üşüştüler. Birtakım tekir kuşlar getiriyorlar, kesip kardeşimin boynuna sarıyorlardı. Babam yatağın başucundan hiç ayrılmıyordu.
Dadaruh çok durgundu. Pervin hüngür hüngür ağlıyordu.
– Niye ağlıyorsun? diye sordum.
– Kardeşin hasta.
– İyi olacak.
– İyi olmayacak.
– Ya ne olacak?
– Kardeşin ölecek! dedi.
– Ölecek mi?
Ben de ağlamaya başladım. O hastalandığından beri Pervin’in yanında yatıyordum. O gece hiç uyuyamadım. Dalar dalmaz, Hasan’ın hayali gözümün önüne geliyor “İftiracı! İftiracı!” diye karşımda ağlıyordu.
Pervin’i uyandırdım.
– Ben Hasan’ın yanına gideceğim, dedim.
– Niçin?
– Babama bir şey söyleyeceğim.
– Ne söyleyeceksin?
– Kaşağıyı ben kırmıştım, onu söyleyeceğim.
– Hangi kaşağıyı?
– Geçen yılki. Hani babamın Hasan’a darıldığı…
Sözümü tamamlayamadım. Derin hıçkırıklar içinde boğuluyordum. Ağlaya ağlaya Pervin’e anlattım. Şimdi babama söylersem, Hasan da duyacak belki beni bağışlayacaktı.
– Yarın söylersin, dedi.
– Hayır,. şimdi gideceğim.
– Şimdi baban uyuyor, yarın sabah söylersin. Hasan da uyuyor. Onu öpersin, ağlarsın, seni bağışlar.
– Pekala!
– Haydi şimdi uyu!
Sabaha kadar gene gözlerimi kapayamadım. Hava henüz ağarırken Pervin’i uyandırdım. Kalktım. Ben içimdeki zehirden vicdan azabını boşaltmak için acele ediyordum. Yazık ki, zavallı suçsuz kardeşim, o gece ölmüştü. Sofada çiftlik imamıyla Dadaruh’u ağlarken gördük. Babamın dışarıya çıkmasını bekliyorlardı.

Resim

Günün Şiiri

ÇOBAN ÇEŞMESİ

Derinden derine ırmaklar ağlar,
Uzaktan uzağa çoban çeşmesi,
Ey suyun sesinden anlıyan bağlar,
Ne söyler şu dağa çoban çeşmesi.

"Göynünü Şirin'in aşkı sarınca
Yol almış hayatın ufuklarınca,
O hızla dağları Ferhat yarınca
Başlamış akmağa çoban çeşmesi..."

O zaman başından aşkındı derdi,
Mermeri oyardı, taşı delerdi.
Kaç yanık yolcuya soğuk su verdi.
Değdi kaç dudağa çoban çeşmesi.

Vefasız Aslı'ya yol gösteren bu,
Kerem'in sazına cevap veren bu,
Kuruyan gözlere yaş gönderen bu...
Sızmadı toprağa çoban çeşmesi.

Leyla gelin oldu, Mecnun mezarda,
Bir susuz yolcu yok şimdi dağlarda,
Ateşten kızaran bir gül arar da,
Gezer bağdan bağa çoban çeşmesi,

Ne şair yaş döker, ne aşık ağlar,
Tarihe karıştı eski sevdalar.
Beyhude seslenir, beyhude çağlar,
Bir sola, bir sağa çoban çeşmesi...

Faruk Nafiz Çamlıbel
Resim

Günün Atasözü

Almadan vermek, Allah`a mahsus (yaraşır).

Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, ama ihtiyaç sahiplerinin muhtaç olduğu tek varlık, şanı yüce olan Allah`tır. Karşılık beklemeden yardım yapmak sadece ve sadece Allah`a mahsustur. Bu sebeple insanlar yardımlaşırken bir karşılığı gözetirler. Bir şey verirken almaya gereklilik duyarlar. Öyleyse siz başkasına yardımcı olunuz ki, başkası da size yardımcı olsun.

Kitap Önerimiz

Resim

Garip bir çocukluk geçirmiş olan, 1915'te yazılmış bir Franz Kafka romanıdır. Romanın sayfa sayısı ve kelime sayısı ortalamanın biraz altındadır. Tema olarak küçük burjuva çevrelerindeki tiksindirici aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen anlatı, aynı zamanda genelde toplumun kalıplaşmış, işlevini çoktan yitirmiş olan akışına bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı biçimde dile getirir. İçeriğinde ise Gregor Samsa adlı genç bir adamın, bir gün yatağından kalkıp işe gideceği sırada kendisinin bir böceğe dönüştüğünü fark etmesiyle başlar. İşine gidemez, patronu evine gelir ve onu görünce arkasına bakmadan evden kaçar. Artık Samsa için hayat bir zehir haline gelmiştir. Ailesi dahi ona bakmak istemiyor ve ilgilenmiyorlardır. Hatta babası onu başkalaştığından ötürü dövmeye bile başlar.

Film Önerimiz

Resim

Bu hafta da neşelenmek istedik efenim. Bu haftaki film köşemizi de bundan mütevellit Kemal Sunal üstadımıza layık gördük. Kapıcılar Kralı, 1976 yapımı Zeki Ökten filmidir. Film içerisinde Kemal Sunal, Sayit adında bir kapıcıyı oynamaktadır. Bir binada ailesiyle yaptığı işinde eski yönetici ile arası iyidir ancak gel zaman git zaman yönetici değişir. Sayit, bu durumdan pek haz etmez. Yeni yönetici de onu sevmez. Sayit, işini sağlamlaştırıp, apartmanda varlığını sürdürmeye çalışır. Apartmanda çeşitli entrikalar da dönmektedir. Sayit ise cingözlü olduğundan dolayı bunları sezmektedir. Yaşanmış ve yaşanacak olan şeyleri lehine çevirmeye çalışır.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 06.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Müzeyyen Senar - Kimseye Etmem Şikayet
  • Günün Atasözü: Almadığın hayvanı kuyruğundan tutma.

Resim

Tarihte Bugün
  • Susurluk kazası bağlantılı "çete" iddiaları İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'a da yönelince Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Tansu Çiller, Ağar'ın istifasını istedi. (1996)
  • Kuzey Irak'taki PKK kamplarına düzenlenen askeri harekâtın maliyetinin 2 trilyon lira olduğu açıklandı. (1992)
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki yemin töreninde Sosyaldemokrat Halkçı Parti, SHP milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Zana'nın yemin dışında Kürtçe olarak ek sözler söylemeleri tartışma yarattı. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Dicle ve Zana'nın partiden istifa etmelerini istedi. (1991)
  • Üniversite öğrencileri,10. Kuruluş yıldönümünde, Yüksek Öğrenim Kurulu'nu (YÖK) eylemlerle protesto ettiler, çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. (1990)
  • Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Abdullah Baştürk'e "İsveç Sendikal Hareketi1987 Özgürlük Ödülü" verildi. (1987)
  • Genel seçimler yapıldı; Anavatan Partisi (ANAP) 211 milletvekili ile tek başına iktidar oldu. Halkçı Parti (HP)117, Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) 71 milletvekili çıkardı.1983 seçimleri 12 Eylül'den sonra kurulan partilerin katıldığı ilk genel seçim oldu. (1983)
  • Emekli büyükelçi Mahmut Dikerdem'e Salvador Allende madalyası verildi. Dikerdem, madalyayı alamadı, çünkü, Barış Derneği davasından tutukluydu. (1982)
  • Yükseköğretim Kurulu (YÖK). Kurulduğu günden bu yana eleştirilen YÖK'ü protesto için her yıl 6 Kasım'da üniversite öğrencileri eylemler yapıyor. (1981)
  • İsmet İnönü'nün Genel Başkanlığı bırakmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi'nde istifalar devam ediyor; 18 parlamenter daha istifa etti. (1972)
  • İstanbul Kültür Sarayı'nın adı Atatürk Kültür Merkezi (AKM) olarak değiştirildi. (1971)
  • Kayseri Şeker Fabrikası üretime başladı. (1955)
  • İtalya; Almanya ile Japonya arasındaki anti-komünist pakta katıldı. (1937)
  • İzmit kağıt ve karton fabrikası üretime başladı. (1928)
  • Amerika Birleşik devletleri başkanlık seçimlerini Herbert L. Hoover kazandı. (1928)
  • Amerikalı Jacop Schink, ilk elektrikli tıraş makinesinin patentini aldı. (1923)
Ölenler
  • İlhan Ayverdi, dil bilimci, Misalli Büyük Türkçe Sözlük yazarı (DY-1926) (2009)
  • Anthony Shaffer, İngiliz oyun yazarı (DY-1926) (2001)
  • Gene Tierney, sinema oyuncusu (DY-1920) (1991)
  • Ressam Münif Fehim Özarman. (1983)
  • Türkiye'de "Hoş Memo" olarak tanınan "Li'L Abner"in yaratıcısı Amerikalı mizah yazarı All Capp. (1979)
  • Edgar Varese, Fransız besteci (DY-1883) (1965)
  • Rus besteci Ilyiç Çaykovskiy. (1893)
Doğanlar
  • Ana ivanovic, Sırp tenis oyuncusu (1987)
  • Mert Nobre, Brezilya asıllı Türk futbolcu (1980)
  • Joyce Chepchumba, Kenyalı atlet (1970)
  • Rahmi Emeç, gazeteci ve şair (1959)
  • Michael Cunningham, Amerikalı yazar (1952)
  • Brad Davis, Amerikalı oyuncu (ÖY-1991) (1949)
  • Mesut Yılmaz, siyasetçi (1947)
  • Sally Field, Amerikalı oyuncu (1946)
  • Clara Janes, ispanyol şair, yazar (1940)
  • Mike Nichols, Amerikalı film yönetmeni, yapımcı (1931)
  • James Naismith, basketbol sporunu, Amerikan Futbolu kaskının mucidi (ÖY-1939) (1861)
  • 1884'de ilk kez ABD borsalarında fiyat ortalaması yaparak günümüzde Dow Jones indeksi olarak bilinen ölçüyü getiren, Financial Times gazetesinin kurucusu Amerikalı gazeteci Charles Henry Dow. (1851)
  • Görüşleri zamanımızda değerini kaybetmekle birlikte suçlıluğu bilimsel olaral inceleme çığrını açmış olan İtalyan kriminolog Cesare Lombroso (1835)
  • Adolphe Sax, Belçikalı kaşif. Saksafonun muciti (ÖY-1894) (1814)
  • Aimable Pelissier, Fransız general (ÖY-1864) (1794)
  • Giuseppe Donizetti, italyalı müzisyen. ilk Türk bandosunu kurmuştur. (ÖY-1856) (1788)
  • Colley Cibber, ingiliz tiyatro oyuncusu ve yazarı (ÖY-1757) (1671)
  • II. Carlos, ispanya kralı (ÖY-1700) (1661)
Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Almadığın hayvanı kuyruğundan tutma.

Hiçbir zaman alamayacağın bir mala alacakmış gibi, yapamayacağın bir işe yapacakmış gibi, yanında çalıştıramayacağın bir kişiye çalıştıracakmış gibi yakın ilgi gösterme. Bu, karşı tarafa boş yere umut vermek olur ki, doğru bir hareket değildir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 07.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Kazım Koyuncu - Narino
  • Günün Atasözü: Alma mazlumun âhını, çıkar âheste âheste.

Resim

Tarihte Bugün
  • Galatasaray Futbol Takımı Avusturya'nın Graz takımıyla 2-2 berabere kaldı. Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde 2. tura çıktı. (2000)
  • Cezaevlerinde bin kişinin bir süredir açlık grevi yaptıkları açıklandı. Grev tek tip elbise ve sevk zinciri takılması uygulamalarına karşı yapılıyor. (1988)
  • Yönetmen Zeki Ökten'in Pehlivan filmi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Ödülü'nü aldı. (1986)
  • 1981 Anayasası için halk oylaması yapıldı. Anayasa, yüzde 91,3 "evet" oyuyla kabul edildi. (1981)
  • Toplu suçlarda gözaltı süresi 30 günden 90 güne çıkarıldı. (1980)
  • İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri özel yüksek okulları protesto için boykota başladı. (1967)
  • Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, ömür boyu hapse mahkum eski cumhurbaşkanı Celal Bayar'ı affetti. (1964)
  • İlk yasal grev Bursa'da başladı. Belediyesi Otobüs İşletmesi'nde çalışan 222 işçi greve çıktı. İşçiler Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası üyesiydiler. (1963)
  • Uluslararası "Evlilik Oluru", "En Düşük Evlilik Yaşı" ve "Evliliklerin Yazımı Sözleşmesi" kabul edildi. Türkiye sözleşmeyi onaylamadı. (1962)
  • Güney Afrika'da Nelson Mandela ülkeyi yasadışı yollardan terk ettiği için 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. (1962)
  • İstanbul Zeyrek Camii'nde Bizans döneminden kalma mozaikler bulundu. (1953)
  • Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerini Franklin D. Roosevelt yeniden kazandı. (1944)
  • Türk İnkılap Enstitüsü kuruldu. (1942)
  • Macar müzisyen Bela Bartok, Ankara Halkevi'nde konferans verdi. (1936)
  • Türk- Sovyet Dostluk ve Tarafsızlık Antlaşması10 yıl süreyle uzatıldı. (1935)
  • Sovyetler Birliği'nde muhalefet liderleri Lev Troçki ve Grigori Zinoviyev, Ekim Devrimi'nin 10. yıldönümünde bir gösteri düzenledi. (1927)
  • Ekim Devrimi; Bolşevikler öncülüğünde ayaklanan işçi ve askerler Rusya'da iktidarı ele geçirdiler. O tarihte Rusya'da geçerli olan Gregoryen takvimiyle 26 Ekim'de gerçekleştiği için Ekim Devrimi olarak bilinen ayaklanma işçi ve asker Sovyetlerine (Meclis) dayandığı için Sovyet Devrimi olarak da adlandırılıyor. (1917)
  • İstanbul'da Darülaceze'nin temeli atıldı. (1892)
Ölenler
  • Joe Frazier, Amerikalı boksör. Dünya ağır siklet boks şampiyonu (DY-1944) (2011)
  • Sulhi Dölek, yazar ve senarist (DY-1948) (2005)
  • Cahit Uçuk, Cumhuriyet dönemi ilk kadın yazarlarından (DY-1911) (2004)
  • Çekoslovak lider Alexander Dubçek. (1992)
  • Lawrence Durrell, ingiliz yazar (DY-1912) (1990)
  • Steve McQueen, Amerikalı sinema oyuncusu (DY-1930) (1980)
  • Besteci ve keman sanatçısı Ertuğrul Çaplı. (1977)
  • Tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmeni Sami Ayanoğlu. (1971)
  • Besim Atalay, dilbilimci, politikacı (DY-1882) (1965)
  • Yazar, öğretim üyesi ve insan hakları savunucusu, ABD Başkanlarında Roosevelt. (1962)
  • Yazar Aka Gündüz. (1958)
  • Alfred Russel Wallace, ingiliz doğa bilimci, antropolog (DY-1823) (1913)
Doğanlar
  • Chaine Staelens, Hollandalı voleybolcu (1980)
  • Kazım Koyuncu, karadenizli şarkıcı (ÖY-2005) (1971)
  • "Veba", "Başkaldıran İnsan", "Mutlu Ölüm" gibi eserlerin yazarı Nobel Ödül sahibi Fransız romancı Albert Camus Cezayir'de Doğdu. (1913)
  • Lise Meitner, nükleer fisyonu keşfeden Nobel Kimya Ödülü sahibi kimyacı (ÖY-1968) (1878)
  • Radyumun kaşifi, 2 kez Nobel ödülü alan Marie Curie Polonya'da Doğdu (1867)
  • Andrew Dickson White, Amerikalı diplomat, yazar (ÖY-1918) (1832)
Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Alma mazlumun âhını, çıkar âheste âheste.

Zalim olma, kötülük yapıp da can yakma. Yoksa mazlumların bedduasını alır, yaptığın kötülüklerin cezasını feci şekilde çekersin.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 08.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Volkan Konak - Keklik Gibi
  • Günün Atasözü: Altın anahtar her kapıyı açar.

Resim

Tarihte Bugün
  • Başbakan Davutoğlu, Mevlana Türbesi ve Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi'ne girişlerde bundan sonra para alınmayacağını bildirdi. (2014)
  • Dünya Karate Şampiyonası'nda, Enes Erkan ile Serap Özçelik altın madalya kazandı. (2014)
  • Katılım Ortaklığı Belgesi açıklandı. Bu belge Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinde atması gereken adımları belirliyordu. (2000)
  • İçişleri Bakanı Mehmet Ağar istifa etti. Ağar Susurluk kazası bağlantılı "çete" iddialarıyla suçlanmıştı. Yerine, Meral Akşener içişleri bakanı oldu. (1996)
  • Çin'de deprem oldu 1000 kişi öldü. (1988)
  • Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday George Bush seçildi. (1988)
  • Derse baş örtülü giren Doç. Dr. Nebahat Koru'nun üniversitedeki görevine son verildi. (1984)
  • Yazar Muzaffer Erdost ve kardeşi yayıncı İlhan Erdost yılında bugün gözaltına alındı. (1980)
  • Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne bağlı Basın ve Yayın Yüksek Okulu açıldı. (1965)
  • Arnavutluk Komünist Partisi kuruldu. (1941)
  • Almanya'da Yahudilere karşı Kristal Gecesi olarak bilinen toplu saldırı başladı. Nazi polisi Yahudiler'i kendilerini savunamaz hale getirecek önlemleri aldı. 9-10 Kasım'da yağma başladı. (1938)
  • Atatürk ikinci kez ağır komaya girdi. (1938)
  • Nazi Partisi, Almanya seçimlerinde,196 milletvekilliyle yine birinci parti. (1932)
  • Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Millet Mektepleri'nin Genel Başkanlığını ve Başöğretmenliğini kabul etti. (1928)
  • Almanya'da Adolf Hitler Birahane Darbesi'ne kalkıştı. (1923)
  • Alman fizikçi William Rontgen, kendi adıyla da anılan "X" ışınını keşfetti. (1895)
  • Abraham Lincoln Amerika Birleşik Devletleri başkanı seçildi. (1864)
  • Uzun Mehmed Zonguldak Ereğlisi Kestenli Köyü'nde ilk maden kömürünü buldu. (1829)
  • Paris'te Louvre Müzesi açıldı. (1833)
Ölenler
  • Erol Taş, sinema oyuncusu (DY-1928) (1998)
  • Şair ve yazar Nevzat Üstün. (1979)
  • Şair Faruk Nafiz Çamlıbel. (1973)
  • Napoleon Hill, yazar (DY-1883) (1970)
  • Cesar Franck, klasik batı müziği bestecisi (DY-1822) (1890)
  • Ütopyacı sosyalist Etienne Cabet. (1856)
Doğanlar
  • Sinan Güler, basketbolcu (1983)
  • Joe Cole, ingiliz futbolcu (1981)
  • Lui­s Fabiano, Brezilyalı futbolcu (1980)
  • Selçuk Yula, eski futbolcu (ÖY-2013) (1959)
  • Guus Hiddink, Hollandalı eski futbolcu ve teknik direktör (1946)
  • Fransız sinema oyuncusu Alain Delon. (1935)
  • Jack Kilby, Amerikalı mühendis ve mucit (ÖY-2005) (1923)
  • Dünyada ilk kalp naklini yapan Dr. Christian Barnard Güney Afrika'da. (1922)
  • Muammer Karaca, tiyatro ve sinema oyuncusu (ÖY-1978) (1906)
  • "Rüzgar Gibi Geçti"nin yaratıcısı Amerikalı yazar Margaret Mitchell. (1900)
  • Gottlob Frege, Alman matematikçi, mantıkçı ve filozof (ÖY-1925) (1848)
  • Bram Stoker, irlandalı romancı (ÖY-1912) (1847)

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Altın anahtar her kapıyı açar.

Para güçlü bir araçtır. Paranın halledemeyeceği, ortadan kaldıramayacağı engel ya da mesele yok gibidir. Çünkü insanlar çıkarlarına, nefislerine düşkündürler. Bu düşkünlük onları zayıf bırakır. Para da bu zayıf insanları kolayca elde eder. Dolayısıyla karşılığını para ile ödediğinizde, insanlar pek çok engeli önünüzden kaldırır; istediğiniz şeyi kolayca elde edersiniz.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 09.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Müzeyyen Senar - Vardar Ovası
  • Günün Atasözü: Altın eli bıçak kesmez.

Resim

Tarihte Bugün
  • ABD'de seçimler yapıldı. Cumhuriyetçi aday Donald Trump rakibi Hillary Clinton'ı mağlup ederek 277 delegeye ulaştı. 45. Başkan oldu. (2016)
  • Van'da 7.2 şiddetindeki depremden 2 hafta sonra bir deprem daha oldu. 5.6 büyüklüğünde, 7 kişi hayatını kaybetti. (2011)
  • Önder Sav, 10 yıldır sürdürdüğü CHP Genel Sekreterliği görevini Suheyl Batum'a devretti. (2010)
  • Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House adlı düşünce kuruluşunca 2010 Devlet Adamı ödülüne layık görüldü. (2010)
  • Fenerbahçe ile Galatasaray sezonun ilk derbisinde karşı karşıya geldi. Fenerbahçe:4 Galatasaray:1. (2008)
  • Avrupa Parlamentosu hapisteki DEP milletvekili Leyla Zana'ya "Sakharov "Düşünce ve İfade Özgürlüğü" Ödülünü verdi. (1995)
  • Aziz Nesin "Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü"nü aldı. Ödülü, merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi verdi. (1994)
  • Urfa Tüneli'ne törenle su verildi. Tünel, Fırat'ın suyunu Harran'a kavuşturacak. (1994)
  • Hırvat topları Bosna'nın Mostar kentindeki Osmanlı köprüsünü tahrip etti. Köprü 16. yüzyılda yapılmıştı. (1993)
  • Mary Robinson İrlanda'nın ilk kadın devlet başkanı oldu. (1990)
  • Doğu Alman hükümetinin iki Almanya arasında seyahati serbest bırakması üzerine, binlerce kişi Berlin Duvarı'nı aşarak Batıya geçmeye başladı. 13 Ağustos 1961'de yükselmeye başlayan Duvar'ın açılmasıyla Soğuk Savaş dönemi kapandı. (1989)
  • Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Fikri Sağlar,1980-1980 arasında işkenceden149 kişinin öldüğünü açıkladı. (1988)
  • Galatasaray Futbol Takımı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda çeyrek finalde; Galatasaray İstanbul'da Neuchatel Xamax takımını 5-0 yendi. (1988)
  • Satrançta büyük mücadele; Gari Kasparov, Anatoliy Karpov'u yendi; dünya satranç şampiyonu oldu. (1985)
  • 12 Eylül Anayasası, yürürlüğe girdi. Buna göre; Milli Güvenlik Konseyi ve Devlet Başkanı Kenan Evren cumhurbaşkanı ilan edildi. (1982)
  • Başbakan Süleyman Demirel eleştirileri yanıtladı. "70 sente muhtaç olduğumuz devirde hacılarımıza 70 milyon dolar bulduk" dedi. (1977)
  • Demokrat Parti adayı John F. Kennedy Amerikan başkanı seçildi. (1960)
  • Berlin'de 7 bin Yahudi dükkanı yağmalandı, yüzlerce sinagog ateşe verildi, çok sayıda Yahudi öldürüldü. (1938)
  • Japonya Şanghay'a girdi. (1937)
  • Montreux Boğazlar Sözleşmesi yürürlüğe girdi. (1936)
  • Avusturya'da yapılan seçimleri sosyalistler kazandı. Naziler ve komünistler parlamentoya giremedi. (1930)
  • Refet Paşa (Refet Bele), Rauf Bey (Rauf Orbay) ve Adnan Bey'in (Adnan Adıvar) aralarında bulunduğu bir grup milletvekili Halk Fırkası'ndan istifa etti. (1924)
  • Benito Mussolini italya'da Ulusal Faşist Parti'yi kurdu. (1921)
  • Karındeşen Jack beşinci kurbanı olan Mary Jane Kelly'yi öldürdü. (1888)
Ölenler
  • Gazeteci Savaş Ay gırtlak kanseri tedavisi gördüğü Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti. (2013)
  • Markus Wolf, Doğu Almanya başcasusu (DY-1923) (2006)
  • Stieg Larsson, isveçli yazar ve gazeteci (DY-1954) (2004)
  • Helenio Herrera, Arjantin kökenli Fransız futbolcu ve teknik direktör (DY-1910) (1997)
  • Yılmaz Zafer, sinema oyuncusu (DY-1956) (1995)
  • Yves Montand, italyan asıllı Fransız aktör ve şarkıcı (DY-1921) (1991)
  • Yazar Kerim Korcan. (1990)
  • Rüştü Erdelhun, Türk Silahlı Kuvvetleri 10. Genelkurmay Başkanı (DY-1894) (1983)
  • Namık Zeki Aral, Maliyeci, Rahşan Ecevitin babası (DY-1888) (1972)
  • Fransız cumhurbaşkanlarından Charles de Gaulle. (1970)
  • Ferdinand Bie, Norveçli atlet (DY-1888) (1961)
  • İngiliz şair Dylan Thomas. (1953)
  • İsrail'in ilk Devlet Başkanı Chaim Weizmann. (1952)
  • Neville Chamberlain, ingiliz siyasetçi (DY-1869) (1940)
  • Ramsay MacDonald, Britanyalı siyasetçi, Birleşik Krallık başbakanı (DY-1866) (1937)
  • Guillaume Apollinaire, Fransız şair (DY-1880) (1918)
Doğanlar
  • Baptiste Giabiconi, Fransız şarkıcı ve model (1989)
  • Alessandro Del Piero, italyan futbolcu (1974)
  • Chris Jericho, Amerikalı güreşçi, Fozzy grubu solisti (1970)
  • Sonja Kirchberger, Avusturyalı oyuncu (1964)
  • Luiz Felipe Scolari, Brezilyalı futbol teknik direktörü (1948)
  • Mikhail Tal, Dünya satranç şampiyonu (ÖY-1992) (1936)
  • Imre Lakatos, Macar filozof (ÖY-1974) (1922)
  • Viktor Çukarin, Sovyet jimnastikçi (ÖY-1984) (1921)
  • Spiro Agnew, ABD Başkan Yardımcısı (dönemin başkanı Richard Nixon) (ÖY-1996) (1918)
  • 4 Oscar ödüllü Amerikalı aktris Katherine Hepburn. (1909)
  • Varvara Stepanova, Rus ressam ve desinatör (ÖY-1958) (1894)
  • VII. Edward, Büyük Britanya kralı (ÖY-1910) (1841)
  • "Babalar ve Oğullar"ın yaratıcısı, Rus romancı ve oyun yazarı İvan Turgenyev. (1818)

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Altın eli bıçak kesmez.

1. Zengin kişi para ile pek çok meselesini halleder, paranın gücü sebebiyle ona zarar vermek zorlaşır. 2. Hünerli, işinin ehli kimseyi hayat zorlukları kolay kolay etkileyemez. Bir an zorluklar onu sarssa bile, o yılmadan çalışır; işlerini yoluna kor ve hayatını sürdürür.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 10.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Müzeyyen Senar - Fikrimin İnce Gülü
  • Günün Atasözü: Altın eşik, gümüş eşiğe muhtaç olur.

Resim

Tarihte Bugün
  • Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Kurtuluş Savaşı'nın önderi ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk Dolmabahçe Sarayı'nda saat 9.05'te öldü. (1938)
  • Atatürk'ü anma törenlerinde on binlerce kişi "Şeriata geçit yok" pankartıyla Anıtkabir'e yürüdü. O gün Anıtkabir'i 1 milyon kişinin ziyaret ettiği açıklandı. Kayseri'nin Refah Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe " törenlerine içim kan ağlayarak katıldım" dedi. (1996)
  • Yeni kısıtlamalar getiren Basın Kanunu kabul edildi. Milli Güvenlik Konseyi aynı gün Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, TRT Kanunu'nu da kabul etti. Yasaya göre başbakan gerekirse TRT'de haber ve yayın yasaklayabilecek. (1983)
  • Yayıncı İlhan Erdost Ankara Mamak Askeri Cezaevi'nde askerlerce dövüldü ve öldü. Erdost iki gün önce kardeşi yazar Muzaffer Erdost ile gözaltına alınmıştı. (1980)
  • Şehirler arası otobüs ve kamyon şoförleri boykota başladı. (1970)
  • Sovyet yönetmen Sergey Yutkeviç'in çektiği "Türkiye'nin Kalbi Ankara" filmi TRT Ankara Televizyonu'nda yayınlandı. (1969)
  • 30 Ekim'de Samsun'da başlayan "Tam bağımsızlık için Mustafa Kemal yürüyüşü" gençlerin Anıtkabir'e çelenk koymasıyla sonuçlandı. (1968)
  • Çin'de Kültür Devrimi başladı. (1965)
  • Sovyetler Birliği'nde Stalingrad'ın ismi Volgograd olarak değiştirildi. (1961)
  • Atatürk'ün naşı törenle Anıtkabir'e nakledildi. Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev de halkın ziyaretine açıldı. (1953)
  • Müttefikler Arnavutluk'ta Enver Hoca liderliğindeki hükümeti tanıdı. (1944)
  • Almanya'daki "Kristal Gece"de, Naziler Yahudilere ait mağazaları ve 267 Sinagogu yakıp tahrip ederken, binlerce Yahudi işsiz ve evsiz kaldı. (1938)
  • Halk Fırkası'ndan istifa eden milletvekillerinin kuracağı partinin adının "Cumhuriyet Fırkası" olacağı haberi üzerine Halk Fırkası'nın adı Cumhuriyet Halk Fırkası olarak değiştirildi. (1924)
  • Kırklareli'nin düşman işgalinden kurtuluşu. (1922)
  • Osmanlı padişahı VI. Mehmet Vahdettin son Selamlık törenine katıldı. (1922)
  • Darülbedayi'ye ilk kız öğrenciler alındı. Öğrencilerin adları: Bedire, Memduha, Beyza, Refika ve Afife (Jale). (1918)
  • Cemiyet-i Hayriye-i Nisvaniye Selanik'te, Zekiye Hanım tarafından kuruldu. Cemiyet, kız çocuklarının eğitimi için çalıştı. (1908)
  • ABD Deniz Piyadeleri, ABD Deniz Kuvvetleri bünyesinde kuruldu. (1775)
  • Varna Muharebesi (1444)
Ölenler
  • Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hayatını kaybetti. (1938)
  • Robert Enke, Alman futbolcu (DY-1977) (2009)
  • Norman Mailer, yazar (DY-1923) (2007)
  • ޞeref Görkey, Futbolcu ve teknik direktör (2004)
  • Ken Kesey, ABD' li yazar (d. 1935) (2001)
  • Chuck Connors, ABD'li sinema oyuncusu (1992)
  • Eski bakanlardan Emin Kalafat. (1984)
  • Osman Yüksel Serdengeçti, Siyasetçi Gazeteci (1983)
  • Sovyetler Birliği lideri Leonid Brejnev. (1982)
  • Abel Gance, Fransız yönetmen, yazar (1981)
  • Arthur Rimbaud, Fransız şair (DY-1854) (1891)
  • Safiye Sultan, Osmanlı imparatorluğu padişah III. Mehmedin annesi (DY-1550) (1619)
Doğanlar
  • Samuel Wanjiru, Kenyalı atlet (ÖY-2011) (1986)
  • Josh Peck, Amerikalı aktör (1986)
  • Ahmet Kural, oyuncu (1982)
  • Brittany Murphy, Amerikalı aktris ve seslendirme sanatçısı (1977)
  • Ellen Pompeo, Amerikalı aktris (1969)
  • Jens Lehmann, Alman kaleci (1969)
  • Vanessa Angel, ingiliz sinema ve dizi oyuncusu (1966)
  • Tanju Çolak, eski milli futbolcu ve menajer. (1963)
  • Mustafa Denizli, futbol antrenörü (1949)
  • Russell Means, oyuncu (ÖY-2012) (1939)
  • Ogün Altıparmak, eski milli futbolcu, spor yazarı (1938)
  • Necmettin Hacıeminoğlu, dilbilimci, yazar (ölümü:1996) (1932)
  • Roy Scheider, Amerikalı sinema oyuncusu (ÖY-2008) (1932)
  • Vedat Ali Dalokay, siyasetçi, Ankara eski belediye başkanı (ÖY-1991) (1927)
  • Mikhail Timofeevich Kalashnikov, Rus kaşif (ÖY-2013) (1919)
  • Ernst Otto Fischer, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ÖY-2007) (1918)
  • Edmund Conen, Alman futbolcu (ÖY-1990) (1914)
  • Andrei Tupolev, Rus uçak tasarımcısı (ÖY-1972) (1888)
  • Oliver Goldsmith, irlandalı yazar (ÖY-1774) (1728)
  • Hıristiyanlığın büyük reformcusu Martin Luther. (1483)
Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Altın eşik, gümüş eşiğe muhtaç olur.

Ne varlığa, ne makama güvenmemeli; hiç kimseye yukarıdan bakılmamalıdır. Gün gelir insan elindeki varlığı yitirip yoksullaşabilir, bir zamanlar kendisinden daha yoksul olan bir kişiye muhtaç olabilir. Mevkisini de kaybedebilir ve kendisinden daha önce altta olan insanların emrinde çalışmaya mecbur kalabilir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 11.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: X Ambassadors & Jamie N Commons - Jungle
  • Günün Atasözü: Altın yere düşmekle pul olmaz.

Resim

Tarihte Bugün
  • Türkiye'de bir şans oyunu olan Sayısal Loto başladı. (1996)
  • Anavatan Partisi, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, "Devlet, emniyet içinde Milli İstihbarat Teşkilatı'na, MİT'e alternatif bir örgüt yarattı. Bugünden sonra, devlet can güvenliğimizi sağlar diye güvenmeyin" dedi. (1996)
  • Beyoğlu Adliyesi'nde çok sayıda sinema filmi, video-kaset ve fotoğraf müstehcen ve sakıncalı oldukları gerekçesiyle yakıldı.(1989)
  • Van Gogh'un "İrisler" tablosu, New York'ta 51 milyon dolara satıldı. (1987)
  • İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, Cumhuriyet gazetesini ikinci bir emre kadar kapattı. (1980)
  • Angola Halk Cumhuriyeti kuruldu. Angola, Portekiz sömürgesiydi. (1975)
  • Mısır ile İsrail ateşkes anlaşması imzaladı. (1973)
  • İnsanlığa Karşı Savaş Suçlarının Zaman Aşımına Uğramazlığı Avrupa Sözleşmesi yürürlüğe girdi. Türkiye sözleşmeyi onaylamadı. (1970)
  • Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar, "Bizim sosyalizmimiz demokratik sosyalizm olacaktır. Biz de seçimle iktidara geleceğiz" dedi. (1968)
  • Afrika'daki son İngiliz sömürgesi Rodezya bağımsızlığını ilan etti. (1965)
  • Akis dergisi yazarları Kurtul Altuğ ve Doğan Avcıoğlu, 3 ay 15'er gün hapse mahkûm oldular. Gerekçe: İran Şahı Rıza Pehlevi'ye yayın yoluyla hakaret. (1959)
  • Juan Peron, yeniden Arjantin devlet başkanı seçildi. (1951)
  • Varlık Vergisi yasası kabul edildi. (1942)
  • Atatürk'ün ölümü üzerine, , Türkiye Büyük Millet Meclisi oy birliğiyle İsmet İnönü'yü cumhurbaşkanı seçti. (1938)
  • Münih'te, "Birahane Darbesi" başarısızlığa uğrayan Adolf Hitler tutuklandı. (1923)
  • 1. Dünya Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşması Fransa'da bir orman içindeki vagonda imzalandı. (1918)
Ölenler
  • Mardin'de terör saldırısında yaralanan Derik Kaymakamı Fatih Safitürk şehit oldu. (2016)
  • Seslendirme sanatçısı, tiyatrocu 'Kurtlar Vadisi' dizisinde 'Laz Ziya' karakteriyle ve ses tonuyla hafızalara kazınan İstemi Betil Öldü. (2011)
  • Mustafa ޞekip Birgöl, Kurtuluş Savaşı yaşayan son gazisi (DY-1903) (2008)
  • Delbert Mann, Oscar ödüllü yönetmen (DY-1920) (2007)
  • Mustafa Akkad, Suriye asıllı yönetmen (DY-1930) (2005)
  • Özcan Başkan, profesör, bilim adamı (DY-1929) (1997)
  • Yannis Ritsos, Yunan şair (DY-1909) (1990)
  • Eski Başbakanlardan Prof. Sadi Irmak. (1990)
  • Mustafa Adil Özder, folklor araştırmacı yazar (DY-1907) (1987)
  • Yazar Fahri Erdinç. (1986)
  • Dimitri Tiomkin, Ukrayna asıllı besteci (DY-1894) (1979)
  • Mina Witkojc, Alman yazar (DY-1893) (1975)
  • Behiç Erkin, asker, siyasetçi, diplomat (DY-1876) (1961)
  • Washington Büyükelçisi Münir Ertegün. (1944)
  • Muhittin Akyüz, diplomat, siyasetçi (DY-1870) (1940)
  • Avusturya sosyal demokrasisi önderi Victor Adler. (1918)
Doğanlar
  • Philipp Lahm, Alman futbolcu (1984)
  • Leonardo DiCaprio, Amerikalı sinema oyuncusu (1974)
  • Şevval Sam, oyuncu ve şarkıcı (1973)
  • İpek Tuzcuoğlu, sinema ve dizi oyuncusu (1971)
  • Demi Moore, Amerikalı sinema oyuncusu (1962)
  • Türk sinemasının önemli sanatçısı Kemal Sunal. (1944)
  • Hans Magnus Enzensberger, Alman yazar (1929)
  • Altan Erbulak Türk karikatürist, oyuncu. (ÖY-1988) (1929)
  • Noah Gordon, Amerikalı yazar (1926)
  • Roberto Matta, ޞilili ressam (ÖY-2002) (1911)
  • Rus yazar Fyodor Dostoyevski. (1821)
Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Altın yere düşmekle pul olmaz.

Yetenekli, dürüst ve değerli bir kişi bulunduğu yüksek yeri (makam-mevki) yitirip önemsiz bir yerde bulunmak zorunda kalsa bile değerinden bir şey kaybetmez.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 12.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Müziği: Müzeyyen Senar - İzmir'in İçinde Vurdular Beni
  • Günün Hikayesi: Evliya Çelebi’ye Babasından Öğüt - Seyahatname İçerisinden
  • Günün Şiiri: Atatürk - Enis Behiç Koryürek
  • Günün Atasözü: Altı olur, yedi olur, hep Allah`ın dediği olur.
  • Kitap Önerimiz: Nutuk - Gazi Mustafa Kemal Atatürk
  • Film Önerimiz: Kibar Feyzo

Resim

Tarihte Bugün
  • Rossetta uzay aracı bir kuyruklu yıldızdan ilk bilgileri iletecek. Rossetta 10 yıldır bu bilgiye ulaşmak için yolculuk yapıyordu. (2014)
  • Düzce'de Richter ölçeğine göre 7.2 şiddetinde deprem oldu. 828 kişi öldü, 4.948 kişi yaralandı. (1999)
  • Susurluk kazası sonrası ortaya atılan "devlet-mafya-siyaset" ilişkisini incelemek üzere Meclis araştırma komisyonu kuruldu. Aynı gün Susurluk Cumhuriyet Savcılığı kazada ölen Abdullah Çatlı ve Hüseyin Kocadağ ile yaralanan Sedat Emin Bucak'ın silahlı çete oluşturdukları iddiasıyla İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemeleri Savcılığı'na fezleke gönderdi. (1996)
  • İstanbul Yeniköy'deki Sait Halim Paşa yalısı elektrik kontağı sonucu yandı. (1995)
  • Halkın Emek Partisi'nden (HEP)18 milletvekili seçim bölgelerinde can güvenliği kalmadığı protesto amacıyla süresiz açlık grevine başladılar. (1992)
  • 12 Eylül darbesi sonrası ilk iki ayda 7,945 kişi gözaltına alındığı açıklandı. (1980)
  • İstanbul Üniversitesi süresiz kapatıldı. (1976)
  • Amerika ve Vietnam, savaş sonrası ilk kez Paris'te görüştü. (1976)
  • Moskova'ya giden Cevdet Sunay, Sovyetler Birliği'ni ziyaret eden ilk Türk cumhurbaşkanı oldu. (1969)
  • Türkiye'de limanlarda serbest bölge kurulmasına karar verildi. (1953)
  • Yugoslavya'da genel seçimleri Mareşal Josip Broz Tito'nun önderliğindeki Ulusal Cephe kazandı. (1945)
  • Erzincan'da deprem: 40 bin kişi öldü, 90 kişi yaralandı. (1941)
  • Türkiye'de ilk kez bir kadın, belediye başkan yardımcısı oldu; Bursa Belediye Meclisi, Zehra Hanım'ı başkan yardımcılığına seçti. (1934)
  • Almanya'da yapılan seçimlerde Naziler oyların yüzde 92'sini aldı. (1933)
  • Yeni Türk harfleriyle basılan posta pulları kullanıma girdi. (1929)
  • İngiltere'de hükümet madencilerle anlaştı; 6 aydır süren grevi maden grevi sona erdi. (1926)
Ölenler
  • Sacit Onan, yönetmen, şair ve seslendirme sanatçısı (DY-1945) (2010)
  • Ira Levin, Amerikalı yazar (2007)
  • Güzin Tural, Türk dili araştırmacısı, öğretim üyesi (DY-1957) (2006)
  • Serol Teber, psikiyatr ve radyo programcısı (DY-1938) (2004)
  • Amerikalı Olimpiyat şampiyonu ve 100 ve 200 m. rekortmenlerinden siyah kadın atlet Wilma Rudolph. (1994)
  • İspanya İç Savaşı'nın Cumhuriyeçi önderlerinden Komünist Parti lideri Dolores Ibarruri. "Dizlerinin üzerinde yaşamaktansa ayaklarının üzerinde ölmek yeğdir," sözüyle ünlü İbarruri, sosyalist söyleme yerleşen "Geçit Yok," direniş çağrısını da yükselten kişiydi. (1989)
  • William Holden, sinema oyuncusu (DY-1918) (1981)
  • Vecihe Daryal, Kanun virtüözü (DY-1908) (1970)
Doğanlar
  • Zi Yan, Çinli profesyonel tenisçi (1984)
  • Carlton Cole, Nijerya asıllı futbolcu (1983)
  • Anne Hathaway, Amerikalı oyuncu (1981)
  • Nur Fettahoğlu, oyuncu (1980)
  • Radha Mitchell, Avustralyalı dizi ve sinema oyuncusu (1973)
  • Semih Saygıner, bilardocu, Dünya Bilardo Şampiyon spoarcumuz (1964)
  • Enzo Francescoli, Uruguaylı futbolcu (1961)
  • Neil Young, Kanadalı rock sanatçısı ve gitarist (1945)
  • Tadeusz Borowski, Polonyalı yazar (ÖY-1951) (1922)
  • Roland Barthes, Fransız felsefeci (ÖY-1980) (1915)
  • Modern Çin'in kurucusu Sun Yat-Sen. (1866)
  • John Strutt Rayleigh, ingiliz fizikçi (ÖY-1919) (1842)
  • "Düşünen Adam"ı ile ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Rodin. (1840)

Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Hikayesi

Bir gün “Hoş geldin Bursa seyyahı, sefa getirdin” dedi babam. Oysa benim nereye gittiğimi kimse bilmiyordu. Ya da ben öyle zannediyordum. “Babacığım! Bu fakirin Bursa’da olduğunu nereden bildiniz?” deyince babam:

– Sen 1050 senesi Muharrem ayında kaybolduğun gece, ben nice etkili dualar okudum. O gece rüyamda seni gördüm. Bursa’da, Emir Sultan Tekkesi’ndeydin. Ağlıyordun. Gezi için izin istiyordun. O gece nice canlar, sana izin vermem için bana yalvardı. Ben de izin verdim.

Birlikte Fatiha okuduk. Bak oğlum, bundan sonra sana bol bol seyahat görünüyor anladığım kadarıyla. Ama öğüdümü dinle, dedi. Elimden tutup ayağa kaldırdı. Sağ eliyle sol kulağımı bükerek:

– Oğul!

– Sakın ola besmelesiz yemek yeme. Adam yoksul olur. Sırrın varsa en yakınına bile söyleme. İyi adını kötüye çıkarma. Kötüye yoldaş olma. Zararını çok çekersin. Sen daima ileri yürü! Gözüm benim, geri kalma. Ekili tarlaya basma. Dost payına göz dikme.Bir şey koymadığın yere el uzatma. İki kişi konuşurken dinleme. Ekmek ve tuz hakkını gözet. Davetsiz bir yere gitme. Gidersen, güvendiğin yere, dürüst kimseye git. Sır sakla. Topluluklardan duyduğun sözleri aklında tut. Evden eve söz taşıma. Dedikodu etme, ahlaklı ol. Herkesle iyi geçin. İnatçı ve kötü sözlü olma. Yaşlılara saygı göster. Senden büyüklerin önünde gitme. Her zaman temiz ol. Haram ve yasak olan şeylere yaklaşma. Beş vakit namazını bırakma. İlim ve erdeminle meşhur ol.

Oğul!

Büyük adamlarla, vezirlerle beraber olursun. Dünya için bir şey isteme ki kendinden nefret ettirme. Eline geçen malı boş yere harcama. Tutumlu ol ki kimseye muhtaç olma. Su uyur, düşman uyumaz. Uyanık ol. Allah yardımcın olsun. Bu öğüdümü kulağına küpe et, deyip enseme bir pehlivan tokadı vurmasın mı?

– Yürü! Sonunda hayır ola! Fatiha, dedi.

Tokadın etkisinden kurtulup gözlerimi açınca evimizin içi nurla dolmuştu. Hemen babamın elini öptüm. Bana on iki kitap hediye etti. Bir miktar da para verdi.

– Yürü! Ne tarafa istersen gidebilirsin. Ama gurbet elde tedarikli ol, cömert ol. Dertlilere yardım et.

Alnımdan öptü. Kalp gözüm açılmıştı.Heyecanlanmıştım, sevinmiştim. Ertesi gün, İzmit’e doğru yola çıktık

Resim

Günün Şiiri

ATATÜRK

Ey sanki alev saçlı zafer küheylaniyle
Kurtardığın vatanda en yüce şehsüvarsın,
Bir şimşek çağlayanı haliyle Türk kanıyle
Aldığı şâna lâyık bir tarihde bir Sen varsın.
Erişmez vasfına hiçbir rebabın sesi
Sen yükseksin ilhamın yıldızlı göklerinden,
Dehâdan kanatlanan kılıcının şulesi
Ebediyette olmuş bir murassa kasiden,
Kızıl gökte parlayan Ay-yıldız'ın nurusun.
Sen en büyük milletin, Türklüğün gururusun
Bu yurdun timsalisin bugün bütün cihanda
Gözler, gönüller senin, senin şeref de şan da!

Enis Behiç Koryürek
Resim

Günün Atasözü

Altı olur, yedi olur, hep Allah`ın dediği olur.

İnsanoğlu ne tür hesaplar ve plânlar yaparsa yapsın, ne tür ihtimalleri göz önüne alırsa alsın, sonuçta Allah ne dilemişse o olur. Bunun için "takdir, tedbiri bozar" demişlerdir.

Kitap Önerimiz

Resim

"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, istiklalden yoksun bir millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık görülemez."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk - Nutuk

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 1927 yılında yazdığı, Türk milletine öğüt niteliğinde kitabıdır. Kitap içerisinde bir sürü söylem, öneri ve bağlılık sözleri geçmektedir.

Film Önerimiz

Resim

11 Kasım'da doğmuş Türk Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en kıdemli oyuncusu: Kemal Sunal. Şüphesiz sinema tarihimizde en çok bizi güldüren yegane kişi. Bu hafta da onun doğum gününe özel filmini paylaşmak istedik. Bu hafta bizi Kibar Feyzo ağırlıyor. Nedir Kibar Feyzo? Kibar Feyzo, Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı 1978 yapımı ağa-töre komedisi bir filmdir. Ne kadar olayların iç yüzüne gülünse de, zamanındaki gerçekleri anlattığı için insanı üzüyor da. Kemal Sunal, filmde Feyzo'yu canlandırmıştır. Feyzo, askerden yeni gelmiş ve hemen soluğu Gülo adlı sevdalısının yanında almıştır. Ancak karşısında dişli rakibi Bilo da vardır. Gülo'nun babası ise, kızına olan taliplerden ötürü çakallık yaparak pazarlığı kızıştırarak başlık parasını üst rakamlara çekmeye çalışır ve başarır da. Sonunda Feyzo, on bin peşin on bin de senet yaptırarak Gülo'yu kendisine alır. Alır alır ama bu sefer de Feyzo'nun annesi aralarına bir yıldırım gibi düşer. Köyde de işler hiç iyi değildir. Feyzo bundan mütevellit şehre giderek borcu ödemeye çalışır. Şehirde ağalık düzeni ile başlık parasının olmadığını görünce köyüne geri döner. Köylüyü ağaya karşı kışkırtarak topyekun düzeni değiştirmek ister. Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman, Adile Naşit, Müjde Ar, İhsan Yüce ve Erdal Özyağcılar'ın olduğu film, Türk sinema tarihi açısından büyük bir yere sahiptir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 13.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Ceza - Sagopa Kajmer - Neyim Var ki
  • Günün Atasözü: Aman diyene kılıç kalkmaz (Eğilen baş kesilmez).

Resim

Tarihte Bugün
  • Fransa'nın başkenti Pariste terör saldırısı. Kkentin farklı noktalarında silahlı ve bombalı saldırılarda 127 kişi öldü. (2015)
  • 2008 yılının Eylül ayında cari açık, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 60.1 oranında azalarak 2 milyar 288 milyon dolardan 914 milyon dolara düştü. (2008)
  • İsrail Cumhurbaşkanı, İlk kez bir Müslüman ülkenin parlamentosunda TBMM'de konuştu. (2007)
  • Eskişehir Cezaevi'ne sevk edilen tutuklu ve mahkûmlara yönelik dayak ve kötü muamele protesto edildi. (1991)
  • Metal işkolunda örgütlü 50 bin işçi Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası MESS'i protesto için işyerlerinde yürüyüş yaptı. (1990)
  • Haciz ve iflas olayları arttı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB hükümetin tüccarı desteklemesini isteyince, Başbakan Turgut Özal, "batan batsın" dedi. (1986)
  • Kolombiya'da Nevada del Ruiz yanardağı patladı; 2 bine yakın insan öldü. Yanardağ 1845'den beri suskundu. (1985)
  • Milli Güvenlik Konseyi erken emekliliği teşvik eden yasayı onayladı. Artık isteyen memur 20 yılda emekli olabilecek. (1981)
  • Alparslan Türkeş ve Necmettin Erbakan seçim yasasına muhalefetten 2'şer ay hapse mahkûm oldu. (1980)
  • Ajda Pekkan 7. Popüler Şarkı Yarışması'nda 2 altın madalya kazandı. (1977)
  • Suriye'de Hafız Esat darbe yaptı. (1970)
  • Türkiye İşçi Partisi Kongresi'nde Mehmet Ali Aybar yeniden genel başkan seçildi. (1968)
  • Din Görevlileri Federasyonu kapatıldı. (1968)
  • Adana'da Amerikalı erlerin kadınlara sarkıntılık ettikleri iddiaları ile galeyana gelenler Amerikalılara ait bina ve otomobilleri tahrip etti. (1966)
  • Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Rıza Kuas tutuklandı. Sendika bir çok işyerinde grev uygulamaktaydı. (1963)
  • Üniversiteye giremeyen öğrenciler İstanbul'da gösteri yapmak isteyince Polis müdahale etti. (1961)
  • Milli Birlik Komitesi'nin 14 üyesi, komiteden atıldı. Bu kişiler yurt dışına gönderildi. (1960)
  • Sovyetler Birliği uzaya Sputnik-3'ü fırlattı. Sputnik-3 içinde iki de köpek vardı. (1957)
  • Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, Alabama eyaletinde otobüslerde siyah-beyaz ayrımcılığına yol açan yasanın geçersizliğini ilan etti. (1956)
  • General Charles de Gaulle geçici Fransız Hükümeti'nin başkanlığına getirildi. (1945)
  • Devlet memurlarına parasız elbise ve ayakkabı verilmesine ilişkin kanun kabul edildi. (1942)
  • Dr. Müfide Kazım, Türkiye'nin ilk kadın hükümet tabibi oldu. (1932)
  • Sürrealizm, Sürrealistlerin ilk sergisi, Paris Galerie Pierre'de ziyarete açıldı. (1925)
  • Tekirdağ'ın kurtuluşu. (1922)
  • İtilaf Devletleri'ne ait savaş gemileri İstanbul Limanı'na girdiler ve toplarını şehre çevirdiler. (1918)
  • Paul Corno ilk helikopter uçuşunu başardı. (1906)
  • Napolyon Bonapart komutasındaki Fransız ordusu Viyana'ya girdi. (1805)
Ölenler
  • Ressam Nedim Günsür. (1994)
  • "Bisiklet Hırsızları" filminin yaratıcısı İtalyan yönetmen Vittorio de Sica. (1974)
  • Eğitimci ve edebiyat tarihçisi Hıfzı Tevfik Gönensay. (1949)
  • Hikaye ve roman yazarı Kütahya Milletvekili Sadri Ertem. (1943)
Doğanlar
  • Kiele Sanchez, Amerikalı oyuncu (1977)
  • James Kyson Lee, Amerikalı oyuncu (1975)
  • Yuliya Graudyn, Rus atlet (1970)
  • Ajlan Büyükburç, şarkıcı (ÖY-1999) (1970)
  • Metin Uca, sunucu, seslendirme sanatçısı (1961)
  • Whoopi Goldberg, Amerikalı sinema oyuncusu (1955)
  • Chris Noth, Amerikalı oyuncu (1954)
  • Jean Seberg, Amerikalı sinema oyuncusu (ÖY-1979) (1938)
  • Dacia Maraini, İtalyalı yazar (1936)
  • Tom Atkins, Amerikalı oyuncu (1935)
  • Aykut Sporel, Radyo programcısı (1935)
  • Nazmi Bari, Türk eski milli tenisçi (1929)
  • Nobusuke Kishi, Japon politikacı, bakanlık ve başbakanlık yapmıştır. (1896)
  • "Define Adası" kitabıyla ünlü İskoç yazar ve seyyah Robert Louis Stevenson. (1850)
Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Aman diyene kılıç kalkmaz (Eğilen baş kesilmez).

Yiğitliğinize, mertliğinize güvenerek teslim olan kişi size sığınıyor; canının da sizin tarafınızdan korunmasını istiyor demektir. Böyle bir durumda ona kötülük yapmak ya da onu öldürmek doğru değildir. Aksi bir tavır insanlık dışı bir hareket olur, meğer ki sığınan kişi düşman bile olsa.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 14.11.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Hakan Altun - Bir Telefon
  • Günün Atasözü: Ana evlâdını atmış, yar başında tutmuş.

Resim

Tarihte Bugün
  • AİHM, FETÖ 15 Temmuz 2016i darbe girişiminin ardından yapılan yaklaşık 25 bin başvuruyu, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunu adres göstererek reddetti. (2017)
  • Naim Süleymanoğlu, Dünya Halter Şampiyonası'nda üç altın madalya kazandı. (1993)
  • Denizli'de sergilenen 6 nü fotoğraf valinin emriyle kaldırıldı. (1992)
  • Demokratik Sol Parti (DSP) kuruldu. (1985)
  • Türk Milli Futbol Takımı, kendi sahasında İngiltere'ye 8-0 yenildi. (1984)
  • Barış derneği davası sonuçlandı.18 kişi 8 yıl, 5 kişi de 5 yıl hapis cezasına mahkûm oldu. (1983)
  • İsmet İnönü, 5 Cumhuriyet Halk Partisi'nden, 'da da milletvekilliğinden de istifa etti. (1972)
  • Muammer Kaddafi Libya'daki bütün yabancı bankaları kamulaştırdı. (1969)
  • Amerikalı aktör Kirk Douglas "iyi niyet elçisi" olarak Türkiye'ye geldi. Başbakan İsmet İnönü, Douglas'ı kabul etti. (1964)
  • Yassıada duruşmalarında, eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'yla ilgili döviz yolsuzluğu davası başladı. Aynı gün, eski başbakan Adnan Menderes'in yargılandığı "Bebek Davası"nda delil olarak bebeğin kemikleri Ankara'dan getirildi. (1960)
  • Hukuk Profesörü Ragıp Sarıca "Gazetecilerin tevkif edildiği yerde demokrasi yoktur," dedi. (1958)
  • Ahıska Türkleri Ahıska'dan sürüldü. (1944)
  • Türkçe Terimler Cep Kılavuzu yüksek okul öğretmenlerine dağıtıldı. (1941)
  • İngiltere'nin Coventry şehri hava saldırısına uğradı;100 sivil öldü. (1940)
  • Sürrealistlerin ilk sergisi Paris'te açıldı. (1925)
  • Tekirdağ'ın Malkara ilçesinin kurtuluşu. (1922)
  • BBC ingiltere'de radyo yayınlarına başladı. (1922)
  • Çekoslovakya'da cumhuriyet ilan edildi. (1918)
  • Fuat Uzkınay, ilk Türk filmi sayılan "Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı'nı" çekti. (1914)
Ölenler
  • Taekwondoda yüzlerce madalyası bulunan, sporcu İsmet Iraz, yaşamını yitirdi. (2017)
  • Türkiye'yi yurtdışında temsil eden ünlü sanatçı, Esin Afşar lösemi tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. (2011)
  • Çevirmen ve gülmece yazarı Osman Canberk. (1982)
  • Nakşibendi cemaati liderlerinden Mehmet Zahit Kotku. (1980)
  • Şair Orhan Veli Kanık (1950)
  • Manuel de Falla, İspanyol besteci (DY-1876) (1946)
  • Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Alman filozof (DY-1770) (1831)
  • Gottfried Wilhelm Leibniz, Almanyalı filozof (DY-1646) (1716)
  • Piri Mehmet Paşa, Osmanlı sadrazamı (1533)
Doğanlar
  • Stefano Gabbana, İtalyalı modacı (1962)
  • Karen Armstrong, İngiliz yazar, tarihçi (1944)
  • Narciso Yepes, İspanyol klasik gitar sanatçısı (ÖY-1997) (1927)
  • Veronica Lake, Amerikalı aktris (ÖY-1973) (1922)
  • Howard Hunter, Amerikalı dini lider (ÖY-1995) (1907)
  • Astrid Lindgren, çocuk kitapları yazarı (ÖY-2002) (1907)
  • Aaron Copland, Amerikalı besteci (ölümü:1990) (1900)
  • Hindistan'ın ilk başbakanı Jawaharial Nehru. (1889)
  • Julie Manet, Fransız ressam (ÖY-1966) (1878)
  • Jakob Schaffner, romancı (ÖY-1944) (1875)
  • Fransız empresyonist ressam Claude Monet. (1840)
  • Gaspare Spontini, İtalyalı besteci (ÖY-1851) (1774)
  • Robert Fulton, Amerikalı mucit (ÖY-1815) (1765)
Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Ana evlâdını atmış, yar başında tutmuş.

Biliriz ki, çocuğu en fazla seven, ona en fazla emeği geçen, onu en fazla koruyan, onunla en fazla bütünleşen genellikle annedir. Bu sebeple ona ne kadar kızarsa kızsın, ondan ne kadar nefret ederse etsin, bu durumunu devamlı sürdürmesi düşünülemez. Çocuğun tehlikeye düştüğü bir anda, annelik içgüdüleri harekete geçer ve onu korumaya çalışır.
Resim
Kilitli