Öd Tengri Yasar - Sohbet ve Tanıtım Konusu

Eminönü sunucusuna ait Genel Sohbet alanı
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi
Sunucu: Eminönü

Re: Öd Tengri Yasar - Sohbet ve Tanıtım Konusu [Alımlarımız Açılmıştır]

Mesaj gönderen Retaliation »

Resim

Kısa Bir Mola

• Bugünkü paylaşımlarımız;
  • 21.10.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Levent Yüksel - Ya Sonra
  • Günün Atasözü: Al elmaya taş atan çok olur.

Resim

Tarihte Bugün
  • Şampiyonlar Ligi G Grubu'ndaki temsilcimiz Fenerbahçe, gruptaki üçüncü maçında İngiliz ekibi Arsenal'e 5-2 mağlup oldu. (2008)
  • Hakkari/Dağlıca'da konuşlu Piyade Taburu'nun emniyet unsuru olan bir bölüğe kalabalık bir grupla üç ayrı bölgeden silahlı saldırıda bulunulldu. Çıkan çatışmada 12 şehit, 16 yaralı verildi. (2007)
  • Türk seçmeni, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören anayasa değişikliği paketinin halkoyuna sunulmasıyla , halk oylaması için sandık başına gitti. (2007)
  • Avrasya feribotunu kaçırmaktan mahkum Ramazan Zubaroyev ile Roki Gitsba firar etti. Aynı davadan mahkum Muhammed Emin Tokcan, Viskhan Abdurrahmanov ile Tuncer Özkan daha önce firar etmişti. (1997)
  • 1991'de yaptığı bir konuşmadan ötürü İstanbul DGM tarafından hükmedilen cezası kesinleşen Avukat Eşber Yağmurdereli tutuklanarak cezaevine gönderildi. (1997)
  • Almanya Yeşiller Partisi kurucularından ve ilk genel başkanı Petra Kelly evinde ölü bulundu.Kelly'nin hayat arkadaşı emekli general Gerd Bastian'la birlikte intihar ettiği anlaşıldı. (1992)
  • Genel nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu 56.473.035. (1990)
  • Alman gazeteci ve yazar Günter Wallraff'ın Türk işçisi kimliğiyle yaşadıklarını anlattığı En Alttakiler (Ganz Unten) adlı yapıtı piyasaya çıktı. (1985)
  • Afşin-Elbistan Termik Santralı açıldı. (1984)
  • Necmettin Erbakan Milli Selamet Partisi genel başkanı seçildi. (1973)
  • Profesör Mümtaz Soysal Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca, "Anayasaya Giriş" adlı ders kitabında komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. (1972)
  • Adana Bossa Fabrikası'nda sendikaya kızan 4.000 işçi direnişe geçti. (1970)
  • Federal Almanya'da sosyal demokrat Willy Brandt şansölyeliğe seçildi. (1969)
  • Çin askerleri, Tibet'i işgal etti. (1950)
  • Nüfus sayımı yapıldı. Türkiye nüfusunun 18.871.203 olduğu açıklandı. (1945)
  • Ernest Hemingway'in "Çanlar Kimin İçin Çalıyor" kitabı New York'ta basıldı. (1940)
  • Japonlar, Çin'in Kanton kentini işgal etti. (1938)
  • Almanya, Milletler Cemiyeti'nden ayrıldı. (1935)
  • Tercüman-ı Ahval gazetesi çıkmaya başladı. Sahibi Yozgatlı Çapanoğlu Agah efendiydi. (1860)
  • Amiral Nelson komutasındaki İngiliz Filosu İspanya'nın güneybatısında Trafalgar'da Napolyon'un Birleşik Fransız-İspanyol Donanmasını yendi. Amiral Nelson da savaşta öldü. (1805)
Ölenler
  • Gazeteci-yazar Hikmet Bila, 57 yaşında hayata gözlerini yumdu. (2011)
  • Hasan Nail Canat, yazar (DY-1943) (2004)
  • Elliott Smith, şarkıcı (DY-1969) (2003)
  • Öğretim üyesi ve gazeteci yazar Profesör Ahmet Taner Kışlalı bombalı bir saldırı sonucu öldürüldü. (1999)
  • Fransız film yönetmeni François Truffaut. (1984)
  • Besteci ve orkestra şefi Ferit Tüzün. (1977)
  • Jack Kerouac, yazar (DY-1922) (1969)
  • Gazeteci Hakkı Tarık Us (1956)
  • Eski bayındırlık bakanlarından Sırrı Day. (1952)
Doğanlar
  • Aslı Altaylar, dizi oyuncusu (1980)
  • Louis Koo, Çinli oyuncu (1970)
  • Levent Yüksel, şarkıcı (1964)
  • Carrie Fisher, Amerikalı aktris, yazar. (1956)
  • Ursula Le Guin, Amerikalı yazar (1929)
  • Celia Cruz, Kübalı şarkıcı (ÖY-2003) (1925)
  • Niyazi Berkes, toplum bilimci (ÖY-1988) (1908)
  • Edmondo De Amicis, italyalı yazar (ÖY-1908) (1846)
  • Dinamitin mucidi, vasiyetiyle Nobel Ödülleri'ni başlatan İsveçli kimyacı Alfred Nobel. (1833)
Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Al elmaya taş atan çok olur.

1. Önemli, parlak mevkileri elde etmeye çalışan çok olur. 2. Değerli, güzel ve çekici olan şey herkesin dikkatini çeker. Kimileri onu elde etmeye çalışırken, kimileri de kıskançlığa düşüp onun aleyhinde çalışırlar.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 22.10.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Müziği: Kazım Koyuncu - İşte Gidiyorum
  • Günün Hikayesi: Hayatta Fark Yaratmak
  • Günün Şiiri:Yalancı Dünyaya Geldim Geleli - Dadaloğlu
  • Günün Atasözü: Alet işler, el övünür.
  • Kitap Önerimiz: Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)
    - Stephen King
  • Film Önerimiz: Dunkirk

Resim

Tarihte Bugün
  • Diyarbakır Askeri Cezaevi İç güvenlik Eski Komutanı Binbaşı Esat Oktay Yıldıran İstanbul'da öldürüldü. (1988)
  • Batı Almanya ve Fransa'da 1 milyon 500 bin kişi nükleer karşıtı protesto gösterisi yaptı. (1983)
  • Yönetmen Ömer Kavur'un filmi "Yusuf ile Kenan" Milano 'da altın madalya aldı. (1980)
  • Türkiye Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu, HAK-İŞ kuruldu. (1976)
  • Türk Hava Yolları'nın Truva uçağı Sofya'ya kaçırıldı. Bir gün sonra yolcuları serbest bırakan 4 hava korsanı Bulgaristan'a iltica etti. (1972)
  • Jean Paul Sartre, Nobel Ödülü'nü reddetti. (1964)
  • Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy, Küba'da Sovyet füzeleri olduğunu açıkladı; Amerikan donanması Küba'yı ablukaya aldı. (1962)
  • Laos bağımsızlığını ilan etti. (1953)
  • Türkiye'nin, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı, NATO üyeliği protokolü imzalandı. (1951)
  • Nüfus sayımı sonuçlandı. Türkiye'nin nüfusu 20.902.628. (1950)
  • Toprak Mahsulleri Vergisi olarak zeytin vergisi kararı çıktı. Zeytin vergisi, yağ olarak ödenecek. (1945)
  • Chester Carlson fotokopiyi icat etti. (1938)
  • Dersim bölgesinde 21 Mart gecesi başlayan ayaklanma bastırıldı. Dört yıl için çıkarılan Tunceli'nin İdaresi Hakkında Kanun, çeşitli eklerle1947'ye kadar sürdü. (1937)
  • Amerikalı mafya lideri Al Capone vergi kaçakçılığı gerekçesiyle11 yıl hapis cezası aldı. (1931)
  • Amasya'da Mustafa Kemal Paşa ile İstanbul Hükümeti'nin Bahriye Nazırı yani Denizcilik Bakanı Salih Paşa bir protokol imzaladılar. (1919)
Ölenler
  • Yönetmen, dramaturg ve Akademisyen Nurhan Karadağ. Tiyatromuzun önemli isimlerindendi. (2015)
  • Sinema oyuncusu Yılmaz Köksal tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. (2015)
  • Gazeteci ve yazar Çetin Altan, 88 yaşında yaşamını yitirdi. (2015)
  • Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın öldürüldü. (1993)
  • Felsefeci Louis Althusser intihar ederek. (1990)
  • Diplomat Hüseyin Daniş Tunalıgil Türkiye'nin Avusturya büyükelçisi olarak görev yaptığı Viyana'da Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları'na mensup üç militan tarafından düzenlenen suikast sonucu öldü. (1975)
  • İspanyol çelist, besteci ve yönetmen Pablo Cassals. (1973)
  • Fransız empresyonist ressam Paul Cezanne. (1906)
Doğanlar
  • Hadise, şarkıcı (1985)
  • Alican Yücesoy, sinema, dizi oyuncusu (1982)
  • Şahan Gökbakar, komedyen (1980)
  • Deivid de Souza, Brezilyalı futbolcu (1979)
  • Jesse Tyler Ferguson, Amerikalı aktör (1975)
  • Valeria Golino, italyalı sinema oyuncusu (1966)
  • Norm Fisher, Kanadalı müzisyen (1963)
  • "Gündüz Güzeli" filmiyle ünlü, Fransız aktris Catherine Deneuve. (1943)
  • Ahmet Mete Işıkara, bilim adamı, jeofizik mühendisi, deprem dede lakaplı profesör (ÖY-2013) (1941)
  • Christopher Lloyd, Amerikalı sinema oyuncusu (1938)
  • Lev Yaşin, Sovyet futbolcu (ÖY-1990) (1929)
  • "Altın defter" kitabı ile tanınan İngiliz edebiyatçı Doris Lessing İran'da. (1919)
  • Oscar ödüllü Amerikan aktris Joan Fontaine. (1917)
  • İlhan Arakon, yönetmen, senarist, yapımcı (ÖY-2006) (1916)
  • Robert Capa, Macar asıllı fotoğrafçı (ÖY-1954) (1913)
  • Fransız tiyatro sanatçısı Sarah Bernhardt. (1844)
  • Macar besteci Frans Liszt. (1811)

Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Hikayesi

Hayata veda etmiş bir din adamın mezar taşının üstünde yazılı olan bir yazı:

“Genç ve özgür iken, düşlerim sonsuzken, dünyayı değiştirmek isterdim. Yaşlanıp akıllanınca, dünyanın değişmeyeceğini anladım.

Ben de düşlerimi biraz kısıtlayarak sadece memleketimi değiştirmeye karar verdim. Ama o da değişeceğe benzemiyordu.

İyice yaşlandığımda, artık son bir gayretle, sadece ailemi, kendime en yakın olanları değiştirmeyi denedim. Ama maalesef bunu kabul ettiremedim.

Ve simdi ölüm döşeğinde yatarken birden fark ettim ki, önce yalnız kendimi değiştirseydim, onlara örnek olarak ailemi de değiştirebilirdim.

Onlardan alacağım cesaret ve ilhamla, memleketimi daha ileri götürebilirdim. Kim bilir, belki dünyayı bile değiştirebilirdim.”

Hayat akarken değişim önce insanın kendisi ile başlar. Kendi hayatında bir fark yaratamayan başkalarında hayatında fark yaratamaz.

Resim

Günün Şiiri

YALANCI DÜNYAYA GELDİM GELELİ

Yalancı dünyaya geldim geleli
Bir atı severim bir de güzeli
Değip on beşe de kendim bileli
Bir atı severim bir de güzeli

At koşu tutmasın çıktığı zaman
Yeleyi kaval gibi yıktığı zaman
At dört kız on dörde yettiği zaman
Severim kır atı bir de güzeli

Atın höyük sağrı kalkan döşlüsü
Kalem kulaklısı çekiç başlısı
Güzelin dal boylu samur saçlısı
Severim kır atı bir de güzeli

Dadaloğlu
Resim

Günün Atasözü

Alet işler, el övünür.

İnsan ne iş yaparsa yapsın, ne kadar usta olursa olsun, o iş için gerekli araç-gereç olmadan başarı elde edemez. Durum bu kadar açık olduğu hâlde, araç-gereci bir tarafa atıp kendi ustalığı ile övünmekten geri durmaz insanoğlu.

Kitap Önerimiz

Resim

30'lu yaşlarında bir doktor olan Louis Creed'in, her emekli insanın hayali olan bir kasaba evine taşınma arzusu içinde belirmiş ve Chicago'da yaşarlarken, tayinini isteyerek, Amerika'nın ücra köşesinde yer alan ve Kanada'ya sınır olan Maine kasabasına taşınırlar. Louis, karısı Rachel, kızı Eileen, henüz kundakta büyümeyi bekleyen erkek çocukları Gage ve kızı Eileen'ın kedisi olan Church ile Maine'de satın aldıkları eve taşınırlar. Taşındıkları ilk gün, Louis komşuları Jud Crandall ile tanışır. 80 yaşlarında olmasına rağmen bir genç kadar dinç olan bu adama bir baba şefkati besleyecektir. Öyledir ki, her akşam ona uğrayıp bira içerek konuşmalar yapacak hatta Jud'un romatizmalı karısına yardımcı olacaktır. Louis'lerin evinin arkasında yer alan patikada yer alan bir çember gibi yer, Creed ailesini meraklandıracak. Komşuları Jud, orada bir Hayvan Mezarlığı olduğunu söylecek ve onları oraya götürecek. Creed ailesi, mezarlıkla burada tanışmış olacak.

Louis, yeni iş yeri olan Üniversite Pansiyonunda işinin ilk zamanları çok korkutucu bir olayla karşılaşır. Victor Pascow adında bir genç acilen pansiyona getirilmiştir. Gencin donuk bakışları ve kanlı vücudu herkesi korkutmuştur. Daha da korkunç olanı kafatasında oluşan ezik ve bir delikten beyninin içi gözüküyor olmasıdır. Genç, ölmeye yakın Louis'e, Jud'un kendisine gösterdiği Hayvan Mezarlığından bahsedecek ve oranın normal olmadığından söz edecektir. Bu söylem, Louis'in bilinç altına yerleşecek ve bir gece uyku halindeyken istemeden orayı ziyaret edecek.

Louis, o kötü günden sonra aylarca Victor Pascow'un hayaleti ile yüzleşecek ve rüyalarına girecektir. Jud ile zaman geçirerek yaşadıklarını unutmaya başlayacaktır. Yılbaşı geldiğinde ise, Louis, ailesini kayınpederine yollayarak Maine'de Church adlı kedi ile yalnız kalacak. Ancak bu yalnızlık haftasında, Church, belirsiz bir şekilde ölecek. Jud, Louis'e yardım etmek amacıyla, Louis'e kediyi bir çuvala koyup onu takip etmesini isteyecek. İkili beraber Hayvan Mezarlığına gelecek ancak daha da ilerisine gidecekler. Çok ıssız, korkutucu bir yerde, başka bir mezarlığa gelecek ve kediyi buraya gömecekler. Gömdükleri yer eski bir Micmac mezarlığıdır.

Ertesi gün kedi Church, Louis garajda tamirat yaparken miyavlayarak geri gelecek. Louis, bu duruma başta anlam veremese de olayı sonradan kavrayacak. Ancak kedi, o eski sevimliliğini kaybetmiş ve garip hareket yapmaya başlamıştır. Yıkansa dahi üzeri sürekli gübre ve toprak kokmaktadır. Kediyi çok seven Eileen dahi kediden tiksinecektir.

Film Önerimiz

Resim

Christopher Nolan'ın yazıp yönettiği 2017 çıkışlı savaş filmidir. Olay, II. Dünya Savaşı'nda geçmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa'nın Dunkerque kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkerque'ten tahliye edilmesini konu almaktadır. Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar. Mahsur kalan askerlerin, Dunkerque'de olan yaşam mücadelesi anlatılmaya çalışılmıştır.
Resim
Kullanıcı avatarı
LethieN
Demirci Çırağı
Demirci Çırağı
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: So Real

Mesaj gönderen LethieN »

Retaliation yazdı: 22 Eki 2017 11:52

Resim

Günün Müziği

En sevdiğim sanatçılar arasında. Mekanı cennet olsun, güzel insan.

LethieN

İnzivaya Çekilmiş Münzevi

Mehmet Ali A.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 23.10.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Manowar - Warriors Of The World
  • Günün Atasözü: Alışmış kudurmuştan beterdir.

Resim

Tarihte Bugün
  • Van'a bağlı Tabanlı köyünde 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. (2011)
  • Vicdani retçi Osman Murat Ülke askere alındı, ancak askeri elbise giymeyi reddetti. Ülke'ye10 ay hapis cezası verildi. (1997)
  • Metal işkolunda toplusözleşme görüşmelerinin tıkanmasını protesto eden Türk Metal Sendikası üyesi10 bin işçi saçlarını kazıttı. (1990)
  • Beyrut'ta Amerikan ve Fransız barış gücü karargahlarına patlayıcı yüklü kamyonlarla intihar saldırısı yapıldı. 241 Amerikan deniz piyadesi ve 58 Fransız paraşütçü öldü. (1983)
  • Danışma Meclisi ilk toplantısını yaptı. (1981)
  • Resmi açıklamaya göre; Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu'na girmesi 2000 yılına kaldı. (1978)
  • Zonguldak'ta iki ayrı kömür ocağında grizu patlaması: 20 işçi öldü, 76 işçi yaralandı. (1972)
  • Genel nüfus sayımı: Türkiye'nin nüfusu 27.754.820 Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel 1965'de hükümeti kurma görevini Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'e verdi. (1960)
  • Macaristan'da Sovyet egemenliğine karşı ayaklanma başladı. Bütün ülkeye yayılan gösterilerde, isyancılar Sovyet birliklerinin çekilmesini istediler. (1956)
  • Sovyetler Birliği'nde Leon Trotskiy ve Grigoriy Zinoviyev Komünist Partisi Merkez Komitesi üyeliğinden çıkarıldı. (1926)
  • İlk Posta Teşkilatı ( Bugünki PTT ) Kuruldu. (1840)
Ölenler
  • Vecihi Timuroğlu, yazar, şair. Türkiye insan Hakları Kurumu (TiHAK) kurucu üyesi. (DY-1927) (2014)
  • Marco Simoncelli, italyalı motosiklet yarışçısı (DY-1987) (2011)
  • Nermin Erbakan, Necmettin Erbakanın eşi (DY-1943) (2005)
  • Ahmet Özacar, futbolcu (DY-1937) (2005)
  • Sinema sanatçısı Neriman Köksal (1999)
  • Ressam Salih Urallı. (1984)
  • Christian Dior, Fransız moda tasarımcısı (DY-1905) (1957)
  • Al Jolson, şarkıcı ve aktör (DY-1886) (1950)
  • Charles Glover Barkla, ingiliz fizikçi, Nobel Fizik Ödülü sahibi (DY-1877) (1944)
  • John Boyd Dunlop, iskoçyalımucit (DY-1840) (1921)
  • Theophile Gautier, Fransız şair, yazar (DY-1811) (1872)
  • Feth Ali ޞah Kaçar, iran Kaçar Hanedanı ikinci hükümdarı (DY-1772) (1934)
Doğanlar
  • Robert Trujillo, Amerikalı müzisyen (1964)
  • Sam Raimi, yönetmen (1959)
  • Dwight Yoakam, Amerikalı müzisyen, sinema oyuncusu (1956)
  • Ang Lee, Tayvanlı Film yönetmeni (1954)
  • Taner Akçam, sosyolog ve tarihçi (1953)
  • Michael Crichton, Amerikalı yazar (ÖY-2008) (1942)
  • Brezilyalı futbolcu Pele. (1940)
  • Manos Hacidakis, Yunan besteci (ÖY-1994) (1925)
  • Johnny Carson, Amerikalı televizyon sunucusu (ÖY-2005) (1925)
  • Ord. Prof. Dr. Bedri Karafakioğlu, İTÜ eski rektörü ve bilim adamı (ÖY-1978) (1915)
  • Orhan Seyfi Orhon, şair (ÖY-1972) (1890)
  • Pierre Larousse, Fransız sözlük bilimci (ÖY-1875) (1817)
Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Alışmış kudurmuştan beterdir.

Bir şeye alışkanlık tutkuyu, tutku da tutsaklığı peşinden sürükler. Bir şeye alışkın olan, bir anlamda onun tutsağı olmuştur. Artık onu yöneten alışkanlıklarıdır, kolay kolay bu alışkanlıklardan vazgeçmez. Alışkın olduğu şeyden kopmamak için her yola başvurur, delice davranışlar gösterir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 24.10.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Yıldız Tilbe - Vazgeçtim
  • Günün Atasözü: Al kaşağıyı gir ahıra, yarası (yağırı) olan gocunsun (gocunur).

Resim

Tarihte Bugün
  • TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt görevden alındı. (2000)
  • Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, PKK'nın Kuzey Irak'taki Hakurk kampını imha ettiği açıklandı. (1992)
  • Kripto davasında gazeteci Uluç Gürkan ile Dışişleri Bakanlığı memuru Hande Mumcu beraat etti. (1991)
  • Hıdır Aslan İzmir'de idam edildi. Aslan Devrimci-Yol örgütü üyesi olmaktan yargılanmış ve idama mahkum edilmişti. (1984)
  • Hükümet Et ve Balık Kurumu grevini 30 gün erteledi. (1972)
  • Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Anayasa profesörü Mümtaz Soysal, 6 yıl 8 ay hapse mahkum edildi. Soysal, "Anayasaya Giriş" kitabında Marksizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılanıyordu. (1972)
  • Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Bülent Ecevit, genel sekreter seçildi. (1966)
  • Nüfus sayımı yapıldı. Türkiye'nin nüfusu 31.391.207. (1965)
  • Amerikalı sivil haklar savunucusu Martin Luther King'e, Nobel Barış Ödülü verildi. (1964)
  • Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nin Küba'yı denizden ablukaya alma kararını kayıtsız şartsız desteklediğini açıkladı. Türkiye, ekonomik abluka kararını uygulayan ilk devlet oldu. (1962)
  • Gazeteci Bedii Faik, cumhurbaşkanına hakaretten 6 ay hapse mahkum oldu. (1956)
  • Bayındırlık Bakanı, Demokrat Parti İzmir Milletvekili Muammer Çavuşoğlu, 6-7 Eylül olaylarında zarar gören Yunanistan'ın İzmir Konsolosluğu'na gitti. Hükümetin geçmiş olsun dileklerini iletti ve hükümet adına konsolosluk gönderine Yunan bayrağı çekti. (1955)
  • II. Dünya savaşı sırasında, Nazilerin Norveç'i işgal etmesine yardım eden, daha sonra Hitler'in Norveç başbakanı yaptığı Faşist Parti lideri Abraham Quisling kurşuna dizildi. (1945)
  • Güvenlik ve barışın sağlanması amacıyla, Birleşmiş Milletler Bildirgesi yayınlandı. (1945)
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi "1 Kasım1922"nin Hakimiyet Bayramı olarak kutlanmasını kabul etti. (1923)
Ölenler
  • John McCarthy, bilgisayar bilimci (DY-1927) (2011)
  • Rosa Parks, insan hakları savunucusu (DY-1913) (2005)
  • Raul Julia, Porto Riko'lu sinema oyuncusu (DY-1940) (1994)
  • Gene Roddenberry, yazar ve senarist (DY-1921) (1991)
  • Caz sanatçısı Sevinç Tevs. (1976)
  • Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Erez ve şoförü Ermeni militanlarca öldürüldü. (1975)
  • David Oistrakh, Ukraynalı müzisyen, kemancı (DY-1908) (1974)
  • Şair Behçet Kemal Çağlar. (1969)
  • Besteci Osman Nihat Akın. (1959)
  • George Edward Moore, İngiliz filozof (DY-1873) (1958)
  • Franz Lehar, Avusturyalı besteci (DY-1870) (1948)
  • Asker ve siyasetçi Salih Hulusi Paşa. (1939)
  • Alessandro Scarlatti, İtalyan besteci (DY-1660) (1725)
  • Tycho Brahe, Danimarkalı astrolog (DY-1546) (1601)
Doğanlar
  • Aubrey Graham, Kanadalı şarkıcı ve aktör (1986)
  • Tila Tequila, Amerikalı şarkıcı ve manken (1986)
  • Wayne Rooney, ingiliz futbolcu (1985)
  • Kemal Aslan, futbolcu (1981)
  • Matthew Amoah, Ganalı futbolcu (1980)
  • Ayşe Özyılmazel, şarkıcı, köşe yazarı (1979)
  • Carlos Almeida, Angolalı basketbolcu (1976)
  • Fernanda Venturini, Brezilyalı voleybolcu (1970)
  • Christoph Daum, Alman teknik direktör (1953)
  • Kevin Kline, Amerikalı sinema oyuncusu (1947)
  • Suna Pekuysal, sinema ve tiyatro oyuncusu (ÖY-2008) (1933)
  • Gilbert Becaud, Fransız şarkıcı, sinema oyuncusu (ÖY-2001) (1927)
  • İlhan Ayverdi, dilbilimci (ÖY-2009) (1926)
  • Bob Azzam, şarkıcı (ÖY-2004) (1925)
  • Fuat Sezgin, akademisyen ve İslam bilimcisi (1924)
  • Mao Anying, Mao Zedong oğlu. Kore Savaşında hayatını kaybetmişti (ÖY-1950) (1922)
  • 19. yüzyılda Fransa'nın en önemli eğitim ve başvuru kaynaklarını hazırlayan gramerci, sözlükbilimci ve ansiklopedici Pierre(-Athanase) Larousse. (1817)
  • Bahadır ޞah II, son abür hükümdarı, şair, hattat (ÖY-1862) (1775)
  • Anton van Leeuwenhoek, Hollandalı bilim adamı (ÖY-1723) (1632)
Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Al kaşağıyı gir ahıra, yarası (yağırı) olan gocunsun (gocunur).

Bir meseleyi halletmek, bir yolsuzluğu soruşturmak, bir haksızlığın önüne geçmek için ne gerekirse yapılıp söylenmelidir. Bu sırada kabahati olan varsın tedirgin olsun, alınıp telâşa kapılsın.
Resim
Kullanıcı avatarı
BuShiDoka
İri Fare Avcısı
İri Fare Avcısı
Lonca: ÖD TENGRi YASAR

Mesaj gönderen BuShiDoka »

Hergün bu kadar bilgi paylaşımını bulup araştırıp bizi bilgilendirmen beni çok mutlu ediyor hayatındada İnşAllah bir yerlere gelirsin kardeşim
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

BuShiDoka yazdı: 25 Eki 2017 15:15 Hergün bu kadar bilgi paylaşımını bulup araştırıp bizi bilgilendirmen beni çok mutlu ediyor hayatındada İnşAllah bir yerlere gelirsin kardeşim
Amin ağabey, cümlemiz inşallah hedeflerine ulaşır. :)
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

Resim

Kısa Bir Mola

• 25.10.2017 Tarihte Bugün
  • Günün Şarkısı: Aşık Veysel Şatıroğlu - Kara Toprak
  • Günün Atasözü: Allah bir kapıyı kapatırsa ötekini açar.

Resim

Tarihte Bugün
  • Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen silahlı saldırıda 3 şehit oldu. (2014)
  • Bağdat’ta Adalet Bakanlığı ve Vilayet binasına iki bombalı araçla düzenlenen saldırıda 90 kişi öldü, 600 kişi yaralandı. (2009)
  • Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden seçilen19 Halkın Emek Partisi (HEP) kökenli milletvekili, SHP'den ayrılmayacaklarını açıkladılar. (1984)
  • Sol görüşlü Serdar Soyergin Adana'da idam edildi. (1980)
  • 12 Eylül Askeri yönetimi, yasadışı silah ve patlayıcı maddelerini 15 gün içinde teslim edenlerin affedileceğini ilan etmişti. 160.140 ateşli silahın teslim edildiği açıklandı. (1980)
  • 13 Temmuz 1979'da Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basan 4 Filistinli gerilla ölüm cezasına çarptırıldı. (1980)
  • İstanbul'daki Federal Almanya Kültür Merkezi, bombalandı. (1977)
  • Çin Halk Cumhuriyeti'nin katılımını sağlamak için Tayvan Birleşmiş Milletler'den çıkarıldı. (1971)
  • 143 sanıklı Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) davası Ankara Sıkıyönetim Mahkemesinde başladı. (1971)
  • Sıkıyönetim Komutanlığı Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikalarında (SEKA) grevini durdurdu. (1971)
  • Sokağa çıkma yasaklı nüfus sayımları devam ediyor: Türkiye'nin nüfusu 35.066.549. (1970)
  • Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu İstanbul'da açıldı. (1957)
  • Serbest güreş milli takımı İsveç'te Avrupa birincisi oldu. (1946)
  • Başbakan İsmet İnönü, istifa etti. Aynı gün Celal Bayar'ın kurduğu hükümet açıklandı. (1937)
  • İstanbul-Berlin arası "Hava Postası" seferleri başladı. (1929)
Ölenler
  • İstanbul Sarıyer'de 18 Ekimde terör operasyonunda göğsünden vurularak ağır yaralanan 25 yaşındaki Dilek Doğan yaşamını yitirdi. (2015)
  • Yeni Sabah gazetesinin sahibi Safa Kılıçoğlu. (1987)
  • Sosyolog ve yazar Ziya Gökalp. (1924)
Doğanlar
  • Veysel Şatıroğlu veya lakabı ile Aşık Veysel, Türk halk ozanı. (1894)
  • Napolyon filmiyle tanınan Fransız yönetmen Abel Gance. (1889)
  • İspanyol ressam Pablo Picasso. (1881)
  • Carmen operasının yaratıcısı, Fransız besteci Georges Bizet. (1838)
Resim

Günün Müziği

Resim

Günün Atasözü

Allah bir kapıyı kapatırsa ötekini açar.

İşi büsbütün bozulan, bir çıkmaza düşen insan karamsarlığa kapılıp Yüce Allah`tan umut kesmemelidir. Çünkü Allah rahmetini esirgemez, O`nun rahmeti boldur. Allah hiç umulmadık bir anda bir sebep yaratır ve çare gösterir, bize iyi imkânlar sunar. Yeter ki O`na inanıp güvenelim, O`ndan umut kesmeyelim.
Resim
Kullanıcı avatarı
BuShiDoka
İri Fare Avcısı
İri Fare Avcısı
Lonca: ÖD TENGRi YASAR

Mesaj gönderen BuShiDoka »

Retaliation yazdı: 25 Eki 2017 16:03
BuShiDoka yazdı: 25 Eki 2017 15:15 Hergün bu kadar bilgi paylaşımını bulup araştırıp bizi bilgilendirmen beni çok mutlu ediyor hayatındada İnşAllah bir yerlere gelirsin kardeşim
Senden şüphemiz yok kardeşim 😊
Resim
Kullanıcı avatarı
Retaliation
Cin Sigorta Üyesi
Cin Sigorta Üyesi

BuShiDoka yazdı: 25 Eki 2017 16:55
Retaliation yazdı: 25 Eki 2017 16:03
Senden şüphemiz yok kardeşim 😊
Eyvallah. :)
Resim
Kilitli