Yardım

Teşkilat sunucusuna ait Genel Sohbet alanı
hakan1507
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu
Sunucu: Teşkilat

Yardım

Mesaj gönderen hakan1507 »

arkadaşlar oyunu ortaokulda oynamaya başladım.Uzunca bir ara verdim.(üni bitti). Şifacım var 49 yaptım tüm fundi ve ibni malzemeleri yaptım(yüzük de dahil) . Yalnız çt ye giremiyorum. Bana yardımcı olabilecek. Çt yi anlatabilecek yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Çok makbule geçer. O:-)
Delpize
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Re: Yardım

Mesaj gönderen Delpize »

Merhaba hakan1507;

Uzun yıllar İstanbul Kıyamet Vakti'ni oynamış olmanın getirdiği tecrübeye dayanarak sizlere Çemberlitaş Bölgesi'nden, tüm sınıflarına göre yetenek dağılımından ve yine tüm sınıflarına göre Çemberlitaş'daki rolünüzden bahsetmek isterim. Tüm sınıflardan bahsetmek istememin sebebi ise diğer sınıflar için Çemberlitaş Bölgesi'ne girecek olan oyuncularımızın da bu konudan yararlanmasını sağlayabilmektir. Aşağıda bahsedecek olduğum tüm sınıflardaki karakterlerin Grup Bölgeleri'nden elde edilen hiç bir eşyaya sahip olmadığını varsayıyorum. Bu sayede bu konunun Çemberlitaş Bölgesi'ne girecek olan tecrübesiz oyuncularımız için rehber görevi görmesini istiyorum.

Şifacı Sınıfı

a) Yetenek Dağılımı

- İyileştirme 15 Puan
- Şifa Bilgisi 15 Puan
- Can Verme 15 Puan
- Meditasyon 1 Puan
- Büyü Bozma 10 Puan
- Fiziksel ve Element Direnç Alanları 15'er Puan
- Can Kurtaran 15 Puan
- İyileştirme Çemberi 1 Puan
- Çağrı 1 Puan

Not: +5 Yetenek Puanı ürününüz yok ise Büyü Bozma yeteneğinden puan eksiltebilirsiniz.

b) Direnç Dağılımı

Özellikle gireceğiniz Grup Bölgesi Sığınaklar değil ise element dirençlerine (Ateş, Buz ve Elektrik) bunun yanında asit direncine de bir miktar puan vermekte fayda var. Çünkü Çemberlitaş Bölgesi'nde Taarruz Aygıtı ateş hasarı verirken, Semiha Hanım elektrik hasarı, Stuart Efendi buz hasarı, GMB-X ise hem ateş hem asit hasarı vermektedir. Oyuncular burada kendi stratejilerini oluşturmuş bulunmaktadırlar. Fakat olay şifacı sınıfına gelince işer biraz değişiyor. Aslında yukarıda saydığım dirençlere kaçar puan vermiş olmanız pek bir şey ifade etmiyor. Çünkü şifacı sınıfı hasarı üzerinde tutan bir sınıf değil. Bu sebeple Çemberlitaş Bölgesi'nde Element Dirençleri'ni ön planda tutmak şartıyla dilediğiniz şekilde dağılımınızı yapabilirsiniz.

c) Grup Bölgesi'ndeki Rolü

Şifacı sınıfı Grup Bölgeleri'nde, savaş alanlarında, düşmanlarla birebir etkileşim içinde bulunan bir sınıf değil. Bu sınıf daha çok savaş alanının arka cephesinde bulunur. Takım arkadaşlarının gerek enerji yenilenmelerini sağlamasıyla, gerek direnç yeteneklerini kullanarak dirençlerini arttırmasıyla, gerek ise ölü bir takım arkadaşını diriltmesiyle çok önemli bir role sahiptir. Çemberlitaş'daki asıl görevine gelecek olursak; elinden geldiği kadar tüm grubu yüksek enerjide tutmaya çalışmalı ve yine tüm gruba yenilenme süresi bittikçe Can Kurtaran yeteneğini dağıtmalı. Siz bu yazdıklarımı yaparken bir yandan da gözünüz kudretinizden ayrılmamalı. Çünkü Çemberlitaş Bölgesi durmak bilmeyen bir savaş, bir aksiyon haritasıdır. Fırsat buldukça dinlenip kudretinizi yenilemelisiniz. Fakat bu bölgede ne yazık ki dinlenmek bile çok meşakkatli bir iştir. Dinlenebilmeniz, ancak takım arkadaşlarınızın o anda savaştığı bir düşman olmadığı ve düşmanlara karşı menzilde olduğunuz zaman mümkündür. Boss'larda ise durum pek farklı değildir sadece her zamankinden daha hızlı davranabilmelisiniz. Yani takım arkadaşlarınızın enerjilerini daha iyi takip edip yenilemeli, ölen takım arkadaşınızı daha hızlı diriltmelisiniz. Son olarak, gereksiz yere takım arkadaşlarınıza enerji vermemelisiniz. Çünkü bu, düşmanlardan üzerinize hiddet almanıza neden olabilir. Bu da ölmenizi sebebiyet verebilir.

Büyücü Sınıfı

a) Yetenek Dağılımı

- Meteorit 15 Puan
- Fiziksel Bilgi 15 Puan
- Konsantrasyon 15 Puan
- Buz Oku 10 Puan
- Meditasyon 1 Puan
- Yıldırım 1 Puan
- Büyü Bozma 15 Puan
- Kutup Rüzgarı 15 Puan
- Tesla Küresi 1 Puan
- Zihin Saldırısı 15 Puan

Not: +5 Yetenek Puanı ürününüz yok ise Buz Oku yeteneğinden puan eksiltebilirsiniz.

b) Direnç Dağılımı

Şayet tank görevi görmeyecekseniz direnç dağılımınızı nasıl yaptığınızın pek bir önemi yok. Tank görevi görecekseniz yani hasarı üzerinizde tutacaksanız Grup Bölgesi'ne girmeden önce girmek istediğiniz Grup Bölgesi'ndeki keseceğiniz Boss'a göre direnç dağılımını yapmalısınız.

Çemberlitaş Bölgesi girişinde karşınıza 2 adet Taarruz Aygıt'ı çıkar. Grubunuzda Defansif Savaşçı -Sizlerin tabiriyle Tank- bulunuyorsa grup içerisindeki oyuncular arasında fiziksel hasarı en yüksek olana Hedef Saptırma yeteneğini kullanır. Bu şekilde hiddeti üzerine alıp düşmanı kendisinde tutarak grup içerisindeki büyücülerin zarar görmeden Taarruz Aygıtları'na hasar vermelerini sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise; Hedef Saptırma verilen oyuncunun grup içerisindeki takım arkadaşları arasında en yüksek fiziksel hasara sahip olduğundan emin olunmalı ve diğer oyuncuların bu süre zarfı boyunca Hedef Saptırma yeteneği üzerinde olan oyuncudan daha fazla hasar vermemeye özen göstermeleri gerekir. Aksi takdirde bu düşmanın hiddetini Hedef Saptırma yeteneği olmayan ve daha yüksek hasar veren oyuncuya çeker ve bu da grubun ölmesine yol açabilir. Bunun yanında Taarruz Aygıtları Ölümcül Korteks Sinyali olarak adlandırdığımız bir yetenek kullanırlar. Bu yeteneğe maruz kalan oyuncu hiç bir şekilde hareket edemez, saldırıda bulunamaz ve saniyeler içinde ölebilir. Bu sırada hayatta kalabilmek için tek yapabileceğiniz şey Büyü Bozma yeteneğini kullanmaktır. Biliyorsunuz ki bir büyücü savaş sırasında her zaman düşmanıyla olan arasındaki mesafeyi korumalıdır. Aynı durum Grup Bölgeleri içinde geçerli. Taarruz Aygıtları gerçekten çok hızlı hareket eden düşmanlardır. Yanınıza geldikleri zaman ''YAN! YAN! YAN!'' yetenekleri ile Ateş Çemberi'ne benzer bir yetenek kullanırlar. Bu sebeple her zaman düşmanla aranızda olan mesafeyi korumaya özen gösterin. Bunun yanında bir büyücünün özellikle Grup Bölgeleri'nde Kutup Rüzgarı yeteneğini ne zaman kullanacağı hakkında iyi bilgi sahibi olması gerekir. Bu yeteneği ne zaman kullanacağınızı komutlara göre ve düşmanların uyguladığı yeteneklere göre madde madde sıralayayım;

- B.B Kalfa ve B.B Çırak'ın ''Deprem'' diye nitelendirdiğimiz ''Si vis pacem, parabellum'' komutuyla uyguladığı yetenekte.
- GMB 70-71'in size uyguladığı ufak çaplı sarsıntıda.
- Yol Savaşçısı'nın ''Bu mermi senin için'' komutunda.
- GBM-X'in üzerinize asit ve ateş hasarlarını uyguladığı zaman.
- Semiha Hanım'ın üzerinize ateş püskürttüğünde yani ''Ateşimle kömür olacaksın'' komutunda.
- Gaffar Bey'in ''Kaosa kimse hükmedemez'' komutunda (Dilerseniz Büyü Bozma yeteneği de kullanılabilir) ve ''Barış istiyorsan, savaşa hazır ol'' komutunda.
- Stuart Efendi'nin ''Enerjin benim olacak'' komutunda.

Son olarak Boss kesiminde ise oyuncularımızın uyguladığı bir çok işe yarar yöntem var. Grup Bölgesi'ndeki takım arkadaşlarınıza nası bir strateji uygulayacağınızı sorabilir ve takım arkadaşlarınızın uyguladığı adımları dikkatle takip ederek uyum gösterebilirsiniz.

Savaşçı Sınıfı

a) Yetenek Dağılımı

- Defansif Dövüşme 15 Puan
- Kışkırtma 15 Puan
- Sakınma 15 Puan
- Savaş Narası 15 Puan
- Zihin Toplama 15 Puan
- Sarsılmaz 1 Puan
- Süpürme Vuruşu 1 Puan
- Hedef Saptırma 15 Puan

Not: Bunun yanında kalan yetenek puanınızı eğer bir yardımcı Boz Ayı'ya sahipseniz Boz Ayı için veya Durdurma yeteneği için kullanabilirsiniz.

b) Direnç Dağılımı

Grup Bölgeleri'nden elde edilen ve herhangi bir direnç veya zırh efsunlu eşyaya sahip olmayan bir savaşçı örneği var elimizde. Yani, bu eşyalara sahip olan oyunculara nazaran dirençleri ve zırhı bakımından daha zayıf bir savaşçıdan bahsedeceğiz. Bu durumda Grup Bölgesi'ne girecek olan savaşçı girmeden önce savaşacağı Boss'ı belirlemesi ve o Boss'ın uyguladığı element hasarı hakkında bilgi edinmesi gerekir. Çünkü bahsettiğimiz savaşçı Çemberlitaş Bölgesi'ndeki bir Boss'ı öldürdükten sonra diğer Boss'ın ölümünü sağlayamaz. Neden mi? Cevabı çok basit. Daha önce de bahsettiğim üzere her Boss farklı element hasarı uygular. Ve siz bir Boss'ın kesimin sağlayabilmeniz için yalnızca bir veya iki dirence yoğunlaşmalısınız. Örneğin; GBM-X'in kesimi için Asit ve Ateş dirençlerine vermeniz gerekecek. Fakat daha sonra bölgeye devam etmeye karar verdiğinizde ve Stuart Efendi kesimi için gittiğinizde çok fazla hasar aldığınızı göreceksiniz. Çünkü Stuart Efendi buz hasarı uygular ve buz direnciniz çok düşük, hatta GBM-X için girdiğinizi için bölgeye, direnciniz sıfır olmalı.(Tabii ki şifacı sayesinde sahip olduğunuz direnç sayısından bahsetmiyorum. Karakter Bilgisi menüsünde verdiğiniz direnç puanından bahsediyorum.)
Aynı şekilde Semiha Hanım'ın kesimi için gidecek olsanız yine elektrik direncinizin çok düşük olduğundan çok fazla hasar alacaksınız. Çünkü Semiha Hanım elektrik hasarı uygular.

Uzun lafın kısası, Grup Bölgesi'ne giriş sağlanmadan önce hangi Boss için girileceğinin kararlaştırılması ve buna göre dirençlerinizin dağılımının yapılması gerekmektedir.

Tank rolündeki savaşçımızın görevi aslında çok da zor değil. Grup Bölgeleri'ndeki düşmanlara Savaş Narası yeteneğini kullanarak düşmanların dikkatini üzerine çeker ve bu sırada takım arkadaşları arasında hasarı en yüksek olan büyücüye Hedef Saptırma yeteneğini kullanarak takım içerisindeki oyuncuların Grup Bölgesi boyunca en az hasarı almasını sağlar. Bu rol Grup Bölgesi'ndeki yan düşmanlar ve Boss'lar için farklılık göstermez.

Saygılarımla, bilginize sunarım.
İstanbul Kıyamet Vakti İletişim/Destek Formu İçin Tıkla!
Forum Kanalındaki Faydalı Konular

İstanbul Kıyamet Vakti'nden Haberdar Olun!
Resim Resim
hakan1507
Salgın Koruyucusu
Salgın Koruyucusu
Sunucu: Teşkilat

Re: Yardım

Mesaj gönderen hakan1507 »

teşekkür ederim