Cpu 62 derece normal midir?

Donanımsal sorunlar, teknik konularda yardımlaşma ve iletişim alanı
JamieD
Acemi Savaşçı
Acemi Savaşçı
İletişim:

Cpu 62 derece normal midir?

Mesaj gönderen JamieD »

Günde ortalama 20 saat açık pc hep bu civarlarda 60 64 arası değişiyo oyun açık bu arada oyun dediğimde knight online. Bi sıkıntı yaratır mı ? i5 4460 kullaniyorum ekran kartımda 63 leri görüyo r9 380 kullanıyorum. Soğutucu almaya gerek var mıdır kapanma kasma gibi durumlar olmuyo ama yeni sayılır bilgisayar korkuyorum
Kullanıcı avatarı
Ostankino
Cin Avcısı
Cin Avcısı
Sunucu: Teşkilat
Klan: Lodos
Lonca: Ittihat Ve Terakki
İletişim:

Re: Cpu 62 derece normal midir?

Mesaj gönderen Ostankino »

Isı normalin biraz üzerinde. Termal macunu kontrol edebilirsin. Gerekirse işlemcinin üzerine sürülmüş eski macunu temizleyip, yeni bir macun sür. Aynı zamanda Stok fan (İşlemcinin yanında gelen fan) kullanıyorsan, stok fanlar yeterli olmuyor. İstisnalar olabilir tabiki.
Senior Software Engineer
Kullanıcı avatarı
Caffeine
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen Caffeine »

bende Cooler Master fan soğutması var gayette memnunum. sıvı soğutma kullanmadım. sıvı soğutmanın da etkili bir soğutma tekniği olduğunu söylüyorlar. işlemcinin ısısı biraz fazla. intel işlemciler sağlam bir soğutmayla sıcaklığı stabil tutabiliyor. stok fanını çıkarıp daha güçlü bir cpu soğutma edinmelisin. ekran kartına şuan bildiğim kadarıyla soğutucu takılamıyor. yüksek ısısının sebebi AMD tabanlı olmasından kaynaklanıyor olabilir. AMD işlemciler de ısı bakımından bir hayli problemli ürünler çünkü.
Kullanıcı avatarı
Ostankino
Cin Avcısı
Cin Avcısı
Sunucu: Teşkilat
Lonca: Ittihat Ve Terakki
İletişim:

Mesaj gönderen Ostankino »

Caffeine yazdı: 13 Nis 2017 21:03 bende Cooler Master fan soğutması var gayette memnunum. sıvı soğutma kullanmadım. sıvı soğutmanın da etkili bir soğutma tekniği olduğunu söylüyorlar. işlemcinin ısısı biraz fazla. intel işlemciler sağlam bir soğutmayla sıcaklığı stabil tutabiliyor. stok fanını çıkarıp daha güçlü bir cpu soğutma edinmelisin. ekran kartına şuan bildiğim kadarıyla soğutucu takılamıyor. yüksek ısısının sebebi AMD tabanlı olmasından kaynaklanıyor olabilir. AMD işlemciler de ısı bakımından bir hayli problemli ürünler çünkü.
I5 kullanıyorum demiş AMD'ye girmişsin. AMD işlemcileri birkaç seri ısı problemiyle karşılaştı, herkesin ağzında aşırı ısınıyor diye kaldı. AMD FX 8350 işlemcim var. Battlefield 4 oynuyorum ultrada. Stok fanla beraber kullanıyorum. En son macunu 1,5 2 sene önce değiştirdim. Oyunda gördüğüm sıcaklık maksimum 70-75
Senior Software Engineer
Kullanıcı avatarı
Caffeine
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen Caffeine »

Ostankino yazdı: 14 Nis 2017 01:48
Caffeine yazdı: 13 Nis 2017 21:03 bende Cooler Master fan soğutması var gayette memnunum. sıvı soğutma kullanmadım. sıvı soğutmanın da etkili bir soğutma tekniği olduğunu söylüyorlar. işlemcinin ısısı biraz fazla. intel işlemciler sağlam bir soğutmayla sıcaklığı stabil tutabiliyor. stok fanını çıkarıp daha güçlü bir cpu soğutma edinmelisin. ekran kartına şuan bildiğim kadarıyla soğutucu takılamıyor. yüksek ısısının sebebi AMD tabanlı olmasından kaynaklanıyor olabilir. AMD işlemciler de ısı bakımından bir hayli problemli ürünler çünkü.
I5 kullanıyorum demiş AMD'ye girmişsin. AMD işlemcileri birkaç seri ısı problemiyle karşılaştı, herkesin ağzında aşırı ısınıyor diye kaldı. AMD FX 8350 işlemcim var. Battlefield 4 oynuyorum ultrada. Stok fanla beraber kullanıyorum. En son macunu 1,5 2 sene önce değiştirdim. Oyunda gördüğüm sıcaklık maksimum 70-75
AMD'cilerin çoğunluğu bu problemden yakınıyorda ondan. AMD fazla güç çekiyor. intel daha az güç çeker ve daha az ısınır. ultrada oynaman bir şeyi değiştirmez. ekran kartıyla alakalı bir durum o. yük ekran kartına biniyor o zaman. 70-75 normal mi sence? en ağır yükte bile 55-60 derece civarında stabil kalması gerekiyor. gerçi benim sıcaklık kaç bakmadım ama 60 dereceyi geçeceğini sanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
TOLGARDA
Semiha'nın Gözdesi
Semiha'nın Gözdesi
Sunucu: Kuklacı
İletişim:

Mesaj gönderen TOLGARDA »

Çok çok çok çok çok çok çok çok çok anormal bir durum değil
:zero: :one: :two: :three: :four: :five: :six: :seven: :eight: :nine:
Kullanıcı avatarı
ForGaDDaRLorD
Işık Hanım'ın Elemanı
Işık Hanım'ın Elemanı
Sunucu: Eminönü
Lonca: Old Brothers

Mesaj gönderen ForGaDDaRLorD »

Caffeine yazdı: 14 Nis 2017 01:55
Ostankino yazdı: 14 Nis 2017 01:48
AMD'cilerin çoğunluğu bu problemden yakınıyorda ondan. AMD fazla güç çekiyor. intel daha az güç çeker ve daha az ısınır. ultrada oynaman bir şeyi değiştirmez. ekran kartıyla alakalı bir durum o. yük ekran kartına biniyor o zaman. 70-75 normal mi sence? en ağır yükte bile 55-60 derece civarında stabil kalması gerekiyor. gerçi benim sıcaklık kaç bakmadım ama 60 dereceyi geçeceğini sanmıyorum.
Merhaba

öncelikle ısı normal değil ama aşırı yüksekde değil ben zamanında stok fanın bi ayağı oturmamıştı 110 derece görmüştüm Core2 Quad Extereme İşlemciyle hala kullanıyorum bi sorun olmamıştı ama evhamlıysan güzel bi soğutucu alır takarsın 64 derece çok etki edecek bi ısı değil olsaydı zaten performans kaybı yaşardın.

Hocam AMD işlemcilerde 80 derece bile normal bi sıcaklık her mimarinin kendine has dayanıklığı var o sıcaklığa uygun tasalarnıyorlar sonuçta kötülemekde bi amaç yok AMD Ryzenle herkesin ön yargısını kırdı zaten.

İyi forumlar