[SSS] Genel Teknik Sorunlar

Donanımsal sorunlar, teknik konularda yardımlaşma ve iletişim alanı
Cevapla
Zifan
Game Master
Game Master
Mesajlar: 3348
Kayıt: 15 Nis 2010 19:47

[SSS] Genel Teknik Sorunlar

Mesaj gönderen Zifan » 29 Mar 2014 02:25

"Ekran kartınız Direct 3D 9 desteklemediği için veya sürücüsü Driver olmadığı için oyun başlatılamıyor." hata mesajını alıyorum. Ne yapabilirim?

İstanbul Kıyamet Vakti oyunun çalışması için 3D hızlandırıcılı Pixel Shader & Vertex Shader destekli grafik kartı gereklidir. Dahili ekran kartı kullanılan ürünlerde çalışmayabilir ve bu hata mesajı ile karşılaşılabilir.

Ekran kartınız hakkında bilgi sahibi olmak için bilgisayar özelliklerden Aygıt Yöneticisine girip buradan ekran bağdaştırıcıları seçeneğini seçtiğinizde ekran kartınızın modelini görebilirsiniz. Eğer belirtilen özelliklere sahip ekran kartına sahip olmanıza rağmen bu hata mesajını alıyorsanız, ekran kartınızın sürücüsü kurulu olmayabilir, güncel sürücü yüklü olmayabilir yada DirectX'in olmamasından kaynaklanabilir.

Lütfen aşağıda yer alan bağlantılardan ekran kartınıza uyumlu olan güncel sürücüyü indirerek kurunuz:

ATI

Nvidia

Intel

DirectX'in güncel sürümünü indirmek için tıklayınız.


Oyun içerisinde görüntü bozulmaları meydana geliyor. Ne yapabilirim?

Ekran kartının son güncellemelerini yapmış olduğunuza emin olun.
Donanım hatalarından dolayı, ATI chipsetli ekran kartlarında bazı problemler meydana gelebiliyor. Bu nedenle Nvidia ekran kartlarını öneriyoruz.
Oyun sağlıklı yüklenmemiş olabilir. Tekrar indirip sağlıklı bir kurulum yapmayı deneyiniz.

Lütfen aşağıda yer alan bağlantılardan ekran kartınıza uyumlu olan güncel sürücüyü indirerek kurunuz:

ATI

Nvidia

IntelÜyelik bilgilerimi girdikten sonra oyun simge durumunda kalıyor. Ne yapabilirim?

Bilgisayarınızın ekran çözünürlüğü ile Sunucu seçmeden önce "Ayarlar" kısmından oyun ekran çözünürlüğünüzü aynı yapınız, bu işlemi yaptıktan sonra büyük bir ihtimal sorun çözülecektir.

Eğer çözülmez ise; sunucu seçtikten sonra görev çubuğunda simge belirdikten sonra, "ctrl alt delete" tuşlarını kullanarak görev yöneticisini açın, Uygulamalar bölümü altında çalışan İstanbul - Giriş Sayfası'na sağ tıklayarak Ekranı Kapla seçeneğini seçin. Geçici çözüm olarak kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir.


"Bağlantınız kesildi Hata Kodu: 183" mesajı alıyorum ve oyun kapanıyor. Neden olabilir, ne yapmalıyım?

Bağlantınız kesildi.Hata Kodu:183 hata mesajı bilgisayarınız ile sunucularımız arasındaki bağlantının kesildiğini ifade etmektedir. Bu hata mesajını aldığınız anda sunucu ile olan bağınız kopar. Bağlantı kaynaklı bir sorun olması nedeniyle birden fazla sebepten ötürü Hata Kodu: 183 hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle bağlantınızı kontrol etmeniz gereklidir. Tekrar sunucuya giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Eğer bu sorunu çok sık yaşanıyorsanız,

> Oyunu öncelikle sisteminizden tamamen kaldırın.
> Ardından C: dizinindeki Sobee klasörünü elle silin.
> Eğer yapabilirseniz çalıştır komutuna regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın ve CTRL+F ile arama kutusuna Sobee yazarak bulduğunu tüm değerleri silin. Bu işlemi yaparken doğru anahtarı sildiğinizden emin olun. Yapamayacak bilgi seviyesinde iseniz bu adımı es geçebilirsiniz.
> XP için C:\Documents and Settings\KULLANICI_KLASÖRÜNÜZ\Local Settings\Temp,
Win7 için:C:\Users\KULLANICI_KLSÖRÜNÜZ\AppData\Local\Temp\Sobee klasörünü elle komple silin.
> Tekrar kurulum yapın ve hem kurulum aşamasında hem oyunu ilk açışınızda "Yönetici olarak çalıştır" komutunu uygulayın.

Bu işlemleri uygulamanıza rağmen sorununuz devam ederse, oyun dosyalarınızdan birkaçı zarar görmüş olabileceğinden buradan oyunu tek parça halinde indirerek tekrar kurunuz. Ayrıca indirme işlemini başlatmadan önce antivirüs programınızı devre dışı bırakmanızı öneririz. Bazı oyun dosyaları, antivirüs tarafından engellenebilir ve oyun girişinde sorun oluşabilir.


Kullanıcı adımı ve şifremi yazıp giriş yaptıktan sonra ekran kararıyor ve oyun hiç tepki vermiyor, açılmıyor. Ne yapabilirim?

Oyunun sunucu seçme sayfasındaki Ayarlar menüsünde yer alan ekran çözünürlüğü değeri ile masaüstünüzün ekran çözünürlüğü değerlerinin aynı olmasını sağlayınız ve oyuna tekrar giriş yapınız.

Oyuna girdiğimde sürekli donmalar yaşıyorum. Ne yapabilirim?

Sorun genel olarak bilgisayarınızın sistem özellikleri ile alakalıdır. Bilgisayarınızın Ekran kartı Driver güncel sürümünü tekrardan yükleyebilirsiniz. Ekran çözünürlüğünüz ile oyun çözünürlüğünüzün birbirine olan uyumunu kontrol ediniz.
Sorunun hala devam etmesi halinde sistem özelliklerinizi yenilemenizi tavsiye ederim.

Bazı durumlarda oyun geri sarabiliyor, eşya ve malzeme kaybı yaşamamam için ne yapabilirim?

Her ne kadar sunucu performansları üst seviyede tutulmuş olsa da İstanbul Kıyamet Vakti sunucularında önceden tespit edilemeyen bazı sorunlar nedeni ile geçici kapanma durumları olabilmektedir. Herhangi bir materyal ve eşya kaybına uğramamak için oyun içerisinden "ESC" çıkış yöntemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Cevapla

“Donanım / Teknik Sorunlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir