Gladyatör ' ün Günlüğü

Anılarını Kıyamet Günlüğü'nde sakla! Geçmişin, geleceğe ışık tutsun!
Kullanıcı avatarı
yeCs
Cin Avcısı
Cin Avcısı
Sunucu: Beyaz Köşk
Klan: Lodos
Lonca: Tantuni

Gladyatör ' ün Günlüğü

Mesaj gönderen yeCs »

Madem etkinliğe cezbedici bir ödül koyuldu ben de yarışmada yerimi alayım :D Yeni bir karakter açarak nostaljik bir günlük tutmayı hedefliyorum. Malum başta ben olmak üzere herkes eski günlerin güzelliğinden dem vuruyor :D Bu arada İKV maceramı en temelinden alarak anlatacağım. Yaşadığım o güzel anıları yeni bir karakterler tekrar yaşamaya çalışacağım :)

Yıl 2006 , aylardan Aralık ... Aralığın sonları , günlerden pazartesi ... O dönem Gameforge'nin Tarayıcı üzerinden oynanan bir oyununu oynuyorum. Oyunda iki ırk vardı , biri vampir biri kurtadam ... Kraloyun gibi basit oyunları saymazsak oynadığım ilk ciddi oyundu bu tarayıcı üzerinden oynanan oyun. O dönemlerde markası HP olan bir laptop'um vardı. 6.sınıfta il geneli yapılan bir seviye tespit sınavında derece yaptığım için ( ilde ikincilik ) hediye olarak babam almıştı. Bilgisayarın özellikleri pek iyi sayılmazdı ancak o dönem bilgisayar zaten her evde olan bir şey değildi. Hele hele laptop öğretmenlerde bile olmazdı pek .

Açık söylemek gerekirse oyun oynamayı bilmezdim , oynadığım oyunda ilk 50 ' ye girmek benim için hayaldi. Mahalleden arkadaşlarla kendi aramızda yarışırdık. Millet genelde internet cafede oynardı.. Benim evimde bilgisayarım olduğu için avantajlıydım ancak internetim yoktu. Dolayısıyla pekte avantajlı sayılmazdım. Wifi'sinde şifresi olmayan bir komşumuz vardı. Biz 3. katta oturuyorduk , tahminime göre komşumuz 5. kattaydı ve modemleri salondaydı. Ancak komşumuz internetle işini bitirince modemini kapatıyordu. Bu yüzden hangi saat aralıklarında interneti açacağını kestirip , o saatlerde bende oyuna girmeliydim. Öyle de yapıyordum...

Bizim okulumuz tam gündü. Sabah 9'da derse başlayıp 15.45'te dersi bitiriyorduk. Okuldan sonra eğer maç yapmak için kalmadıysam saat 16.20 gibi evde oluyordum. Komşuda saat 18.00 gibi geliyordu eve , geldikten yarım saat sonra modemi açıyordu ve modem gece 12'ye kadar açıktı... Ben komşunun gelmesini beklediğim 2 saatlik sürede ihtiyaçlarımı karşılıyordum ve ardından bilgisayarı açıp beklemeye başlıyordum.

Oyunda karakteri insan avına götürdükten sonra 10 dakika beklerdik. Bu 10 dakikalık sürede sıralamada ilk 50'de yer alan adamların profiline bakardım düzenli olarak. İstatistiklerine bakardım. Yazdıklarını okurdum profil sayfasına. Her gün düzenli yapardım bunu. Genelde şu an " Kamyon Arkası Sözler " olarak literatüre geçen cümleler yazardılar profillerine. 2048 karakterlik bir alan vardı profillerinde.

Karakterim yine insan avındayken sıralamada birinci sırada bulunan kişi (Adı BONES'ti. Çocukluk kahramanlarımdan biridir kendisi) profiline " OYUNU BIRAKIYORUM . AÇIK BETA BUGÜN BAŞLADI. HERKESİ İSTANBUL KIYAMET VAKTİ'NE BEKLERİM.... THE END " yazmıştı. Eğer BONES oyunu bıraktıysa bu oyunun benim için daha anlamı kalmamıştı. Kahramanım başka bir oyuna gidiyordu. İstanbul Kıyamet Vakti ismini ilk olarak burada duymuştum ve neredeyse 12 yılımın geçtiği oyunla tanışmam bu şekilde olmuştu.
Resim
Kullanıcı avatarı
yeCs
Cin Avcısı
Cin Avcısı

Re: Gladyatör ' ün Günlüğü

Mesaj gönderen yeCs »

Daha önce hiç online oyun indirmemiştim bilgisayarıma . Fifa 2007 , GTA gibi kült oyunlar vardı. Ancak bu tip bir oyunun online olması bana çok fantastik geliyordu. İstanbul Kıyamet Vakti yazdım google'ye . İlk sırada istanbuloyun.com ' adresi çıkmıştı. Google o zamanlarda da işini layıkıyla yapıyordu. Sitede bir duyuru vardı.

" İKV Açık Beta " başlığına sahip bir duyuru ... İçerisinde ise " Mynet üyeliği olan herkes oyunu indirip ücretsiz olarak oynayabilir " yazıyordu.

Şimdi öğrenmem gereken yeni bir şey çıkmıştı ortaya. Mynet üyeliği nedir? Mynet o zamana kadar benim sitesine girip, içindeki manken fotoğrafları galerisine bakıp , iç geçirip çıktığım bir siteydi. Yalnız gerçekten efsane bir galerisi olurdu. Her gün yeni 20 fotoğraf eklenirdi. Zaten Mynet ana sayfamdı o zamanlar. Laptopu kucağıma alıp , salonun en ücra köşesine oturduktan sonra o galeriye gizli gizli bakardım. O fotoğrafların verdiği hazzı artık videolar bile vermiyor :D Neyse konuyu saptırmayayım. Google yine sorunumu çözmüştü. Mynet üye ol yazınca direkt olarak üye olma ekranı karşıma çıkmıştı. Eposta adresim vardı o dönemler. Benden 3 yaş büyük kuzenim birkaç yıl önce açmıştı. O eposta adresi ile mynet üyeliğimi gerçekleştirdim. Artık Mynet üyeliğim vardı. Şimdi yapmam gereken oyun dosyasını indirmekti ve oyunu bilgisayarıma kurmaktı.

Oyun dosyasını indirirken internet yavaşlayacağı için komşu işkillenebilirdi. Bu yüzden oyunu kaçak wifi ile değil de internet cafe'de indirmek daha mantıklıydı. Dimyat'taki pirince giderken evdeki bulgurdan da olmamalıydım. O yüzden ertesi günü beklemeliydim. Okul çıkışında internet cafe'ye gidip " Ferdi abiiii , masa 7 ' ye bi dosya indirdim. O dosyayı CD'ye yazar mısın ? " demeliydim. O gün yine her gün yaptığım gibi karakterimi insan avına götürdüm ve yattım. Bu benim Gameforge oyunundaki son günümdü.
Resim
Kullanıcı avatarı
yeCs
Cin Avcısı
Cin Avcısı

Mesaj gönderen yeCs »

26 Aralık 2006.. Günlerden Salı...

Okul bitmiş , hava soğuk , güneş batmaya meyilli ... Okul üniformasının üstünde 2 beden büyük montum , ellerimde eldiven okuldan çıktım. Arkadaşlarla yürüyerek giderdik eve. 3 arkadaştık , çok iyi anlaşırdık. İnternet cafeye gideceğim ben dedim. Hayırdır sen okul çıkışında internet cafeye gitmezdin hiç dediler. İşim var oyun indiricem dedim. Hangi oyun dediler. İstanbul Kıyamet Vakti dedim. O ne la hiç duymadım dedi ikisi de .. Ne cahil adamlarsınız yaa , anca GTA , Fifa falan oynayın siz , biraz modern oyunları takip edin dedim. Bu oyun online , öyle bilgisayara karşı oynamıyorsun. Karşında senin benim gibi insanlar var , büyükler bile oynuyor dedim. Hadi canım vs dediler. Ballandıra ballandıra anlattım bunlara daha hiç görmediğim oyunu. Bunlar da geldiler benimle internet cafeye.. İnternet cafeyi 3 kişi işletiyordu. Ferdi Abi , Özlem Abla ve Serdar abi.. Benim aram Ferdi abiyle çok iyidi. Özlem ablaya karşı platoniktim. Konuşmaya utanırdım. Ben 13 yaşındayım , Özlem abla 30 yaşındaydı. Aramızda biraz yaş farkı vardı ama olsun , aşkın yaşı olmazdı. Ferdi abi Özlem ablanın kardeşiydi , Erol abi ortaklardan biriydi.. Yabancıydı yani..

Benim masam " masa 7'ydi " . O masa bana uğur getirirdi. Masa 7 boş olsa , başka masa dolu olsa dahi " Masa 7'nin kaç dakikalık süresi var ? " derdim. Eğer yarım saatten azsa beklerdim. Fazlaysa içimden söverdim. Hele hele süresiz açtırmışsa benim gözümde masa 7'de oturan insan benim gözümde vatan hayiniydi . Neyseki Masa 7 boştu. Ferdi abi bana masa 7'yi 45 dakika açar mısın dedim , 75 kuruşumu da çıkardım koydum masaya. 2 lirada cebimde vardı.. 1'i CD parası , 50 kuruşu'da CD'ye yazma parası.. Oyunu indirirken Özlem abla geldi cafeye... Montunu askıya astı ve Ferdi abiye " Geldim ben , gidebilirsin " dedi. Ferdi abi çıktı. Benim de heyecan katsayım 2 ye katlandı. Şimdi hem oyun için heyecanlıyım hem de Özlem abla ile konuşma fırsatı bulmuştum. Hem de yapmacık bi diyalog olmayacaktı . İndirdim oyunu masaüstüne. Gittim Özlem ablanın yanına " Ben masa 7'de indirdiğim dosyayı CD'ye yazmak istiyorum " dedim bir iş adamı edasıyla.. CD 'n var mıydı dedi. Yok onu da satın alacağım dedim. Çıkardım 1.5 lirayı koydum masaya. Yok 1.5 fazla yaa dedi 50 kuruş CD , yazması da benden dedi. 1 liramı geri verdi. Ben " Olmaz yaa " falan dediysem de almadı benden parayı. O an benden hoşlandığını düşünmüştüm.

CD'mi alıp eve geldim. Bilgisayarıma taktım ve kurdum ancak internet olmadığı için doğal olarak sunucu listesi gelmedi. Ben de baya kurcaladım hani kuramadım mı acaba vs diye.. Neyse dedim bi de internet açılınca denerim. Olmadı silerim , yapacak bişey yok... O sırada yine üstümü değiştirdim , yemeğimi yedim .. Mynet'ten bilgisayarıma kaydettiğim fotoğraflara baktım veee internet bir de baktım ki " Ağa bağlandı " yazısı sağ alt köşede belirmiş. " Üniversite sınav sonuçları açıklandı " haberini aldığımda siteye girdiğim gibi oyuna giriş yaptım.. ( Eminönü ) yazıyordu sadece. Tıkladım , giriş ekranı geldi ve mynet bilgilerimi yazarak giriş yaptım..
Resim
Kullanıcı avatarı
FiratCakiroglu
Meteor Kaşifi
Meteor Kaşifi
Klan: Arzın Çocukları
Lonca: Raiders Of Anatolia
İletişim:

Mesaj gönderen FiratCakiroglu »

Kanka sen insanlara oyunu bırakın giden kişi değil miydin? Oyun oynanmaz diyen falan. Baktın günlük etkinliğinde ödül güzel, beğenmediğin oyuna dönüş mü yaptın?
Az tutarlı ol.
Göster
Resim
Resim
Resim
Resim
ıTANRIKUTLUGı & ıTENGRİKUTLUGı
Kullanıcı avatarı
yeCs
Cin Avcısı
Cin Avcısı

Mesaj gönderen yeCs »

Karakter yaratma penceresinden bir karakter oluşturdum. Karakterin her özelliğini benim belirlemem mükemmel bir detaydı. Saçı , sakalı , bıyığı , bakışları , yüzü ... GTA gibi hazır bir karaterle oyuna başlamamak, karakterimi kendim belirlemem o dönemde bana efsane gelmişti.
Tam olarak şu tipte ve Gladyatör ismiyle bir karakter yaratmıştım :

Resim

Ardından karakteri seçip oyuna başla dediğimde oyunda ilk gözüme çarpan karakter Agah Bey olmuştu.

Resim

İlk görevimi bu gizemli adamdan almıştım. Teşkilata katılacaktım..

Resim

Mısır Çarşısınının önündeki bayrakta nöbet tutan Jandarma Ali ile konuşmam gerekti. Çok efsane bir başlangıç... Görev penceresinin sonunda ise koordinatı var. Gerçekten oyunda her şey düşünülmüştü. Jandarma Aliyi hemen görmüştüm. Şanlı bayrağın hemen altında , tam da Agah Beyin söylediği gibi nöbetteydi..

Resim

Hemen yanına gittim ve ilk görevimi bitirdim. Sağolsun bana giyecek bir şeyler vermişti. Artık daha yakışıklı hissediyordum kendimi.

Resim

Sadece kıyafetle yetinmedi , bi de bankacıya gidip biraz para al dedi.. Gerçekten çok mübarek adamdı Jandarma Ali... Koordinatı vardı bankacının ama İstanbulda gezme fırsatı bulmuşken gezeyim dedim biraz. Sağa sola bakayım . İlla ki banka da karşımıza çıkar.

Resim

Ufukta bir örs görmüştüm.. Şanslı hissetmiştim kendimi. Alıp çantama koyacaktım Örs'ü .. İlla ki değerli bir şeydir diye düşünmüştüm. Gittim yanına ancak yerden alınacak bir şey gibi durmuyordu. Sağ tıkladım , Örs ol dedim ancak o da ne ? Para lazım. Gerçek hayat gibi bu oyunda da para olmadan hiç bişey yapamıyorsun dedim.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Boludanoyuncu
FareAdam Düşmanı
FareAdam Düşmanı

Mesaj gönderen Boludanoyuncu »

İnsanlar oyunun başında gibi,yalnız internet kafede 2 liran vardı 75 kuruş verince nasıl 1.5 ₺ kaldı onu anlamadım :)
Kullanıcı avatarı
yeCs
Cin Avcısı
Cin Avcısı

Mesaj gönderen yeCs »

Boludanoyuncu yazdı: 06 Ağu 2018 21:04 İnsanlar oyunun başında gibi,yalnız internet kafede 2 liran vardı 75 kuruş verince nasıl 1.5 ₺ kaldı onu anlamadım :)
Yok Cafeye girerken 2 lira 75 kuruşum vardı. 75 kuruşu verdim , 2 lira cebimde kaldı :D 1 lirası CD , 50 kuruşu yazma :D 50 kuruşta cebimde kalacaktı :D
Resim
Kullanıcı avatarı
yeCs
Cin Avcısı
Cin Avcısı

Mesaj gönderen yeCs »

3 YIL ÖNCE YAPTIĞIM SOSYAL DENEYİN AYNISINI BUGÜN DE YAPTIM. ANCAK BU SEFER OYUNCU SAYISI AZDI VE HIRSIZ YOKTU OYUNDA. BEN DE OYUNU BIRAKTIĞIM İÇİN AKTARIM YAPANLARA PARAYI HEDİYE OLARAK VERDİM :D

3 YIL ÖNCEKİ SOSYAL DENEYİM : (Kanalı hangi Gmail hesabımdan açtığımı unuttum , 10larca mail kullamıyorum :D)

BUGÜNKÜ SOSYAL DENEYİM

Resim