İnternette Şifre Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalı ?

PC ve hesap güvenliğiniz için dikkat etmeniz gerekenler
Kilitli
StayAway
Labirent Rehberi
Labirent Rehberi
Mesajlar: 1352
Kayıt: 10 Şub 2010 12:34
Konum: İstanbul
İletişim:

İnternette Şifre Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Mesaj gönderen StayAway » 27 Eyl 2011 13:05

Öncelikle Sobee üyeliğini tasarlarken güvenliği en üst seviyede tutmak için oyuncularımıza Sobee GSM üyelik tipini öneriyoruz.

Bilgisayarınız aynı zamanda kişisel bilgilerinizi sürekli olarak kullandığınız ve sakladığınız bir kasadır. Bu bilgiler arasında kredi kartı bilgileriniz olduğu gibi İKV hesaplarınıza ait giriş bilgileri de yer almaktadır.Bilgisayarınızda, zararlı yazılımlara alacağınız küçük tedbirler ve kötü niyetli kişilerin suistimal yöntemlerine karşı bilinçlenmeniz sizi büyük kayıplardan koruyacaktır.

Gerek oyunumuza bağlanırken, gerekse http://www.istanbuloyun.com 'a üye girişi yaparken çeşitli illegal yollarla giriş bilgileriniz haberiniz olmadan kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Bu konuda riskleri ve bu risklere karşı alınacak önemleri anlatacağız.


Web sitelerine ya da kullandığımız yazılımlara erişmek için hepimizin hesapları ve bu hesaplara girerken kullandığımız şifrelerimiz bulunuyor. Peki bu şifreleri seçerken ne kadar güvenli seçiyoruz? Ya da şifrelerimizi girerken güvenliğimizi ne kadar düşünüyoruz. Çoğu kullanıcı basit şifreler seçebiliyor ve bu şifrelerin çözülme şansı yüzdelik ihtimal ile %75'dir. İşte şifre seçiminde ve kullanımında dikkat edilmesi gerekenler;
  • Şifre seçerken harf, sayı ve özel karakter birlikte kullanılmalıdır. Bu tercih şifrenin tahmin edilebilme oranını düşürür. Örneğin; d3n3m3!
  • Şifrede ki karakterlerin kombinasyonu farklı olmalıdır. Çünkü ard arda gerçekleşen kombinasyonlar daha rahat tahmin edilebilir. Örneğin; Alperalper şeklinde olmaması lazım.
  • Şifrelerinizde adınızın, soyadınızın, GSM numaranızın, doğum tarihinizin olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü şifrenize ulaşmak isteyen kişiler önce sizden “Sosyal Mühendislik” olarak adlandırılan yollar ile özel bilgilerinizi alabilir ve bu bilgileri şifrelerinizde kullanarak tahmin edebilir. Buna örnek vermek gerekirse Alper86cicek v.b şifrelerin tahmini kolayca yapılmaktadır. Örneğin; alp13dps- gibi şifreler kullanılmalıdır.
  • Şifrelerinizi olabildiğince uzun tutmaya çalışın ve farklı karakterler girdiğin. Bu şifrenizin tahmin edilmesini güçleşecektir.
  • Herhangi bir hesapta kullandığınız şifreyi başka hesabınızda da kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü aynı şifreyi kullandığınız takdirde bir hesabınız ele geçirilirse diğer hesabınız da ele geçirilmiş olacaktır.
  • Umuma açık alanlarda kullandığınız ya da ortak olarak kullandığınız bilgisayarlarda(internet cafeler vs) hesap girişlerinizde “beni sonra hatırla” seçeneğinin işaretli olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Hesaptaki işiniz bittikten sonra direk sayfayı kapatmadan çıkış/logout bölümünü kullanarak çıkış işleminizi gerçekleştirdikten sonra tarayıcınızı kapatınız.
  • Bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaştığı zaman şifrelerinizi yitirebilirsiniz. Bİlgisayarınıza zararlı yazılım bulaşmış olsa bile şifrelerinizi güvenli bir yerde saklamak ve korumak için; güvenlik yazılımlarını tercih etmeniz gerekmektedir.
Alper ÇİÇEK

http://www.facebook.com/istanbulkiyametvakti[/center]

Kilitli

“Güvenlik” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir