İKV Hesap Güvenliği

PC ve hesap güvenliğiniz için dikkat etmeniz gerekenler
Kilitli
StayAway
Labirent Rehberi
Labirent Rehberi
İletişim:

İKV Hesap Güvenliği

Mesaj gönderen StayAway » 27 Şub 2012 06:55

Resim
HESAP GÜVENLİĞİ

1.) Hesap Bilgilerinin Paylaşılması ve Tehlikesi!

Hesap bilgilerinin paylaşımı önce güven duygusu ile başlar. Güven kazanımı genellikle Sosyal Mühendislik(Social Engineering) adı verilen yöntemle sağlanır. Karşıdaki kişinin açıklarından faydalanılarak güven kazanıldıktan sonrasında bir takım paylaşımlar başlar. Bu paylaşımların arasında en tehlikelisi hesap bilgilerinin paylaşılmasıdır.

IKV Destek Takımı olarak hesap bilgilerinizi bir başka kullanıcı ile paylaşmamanızı ve paylaşım sonrasında hesabınızın kötü niyetli kullanıcılar tarafından ele geçirileceğini belirtmek isteriz.

• Sosyal Mühendislik ile yapılan bu tür tehditlerden nasıl korunurum?
Çözümü: Göster
Sosyal Mühendislik ile gelecek olan bu tür tehlikelerden korunmak aslında çok basittir. Hesap bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için hesap bilgilerinizi paylaşmayınız.
  • Hesap bilgilerimi paylaştım ve hesabımın kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirileceğini düşünüyorum. Bu durumda ne yapmam gerekir?
IKV Destek Takımı olarak bizler, şifrenizi değiştirmenizi ve yeni şifrenizi paylaşmamanızı öneriyoruz. Şifrenizi değiştirmek için buraya tıklayın.
  • Hesap bilgilerimi paylaştım, şifre değiştirme işleminde geç kaldığım için Karakterimi ve Üyeliğimi kaybettim. İzlemem gereken yol nedir?
Öncelikle bu tür durumlarda panik yapmamanızı ve yardım konumuzun adımlarını sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.Yardım konumuzu incelemek için lütfen buraya tıklayın.
  • Hesap bilgilerimi paylaşmadım. Bilgisayarımda güvenlik yazılımları var. Kötü niyetli kişiler kullanıcı bilgilerimi nasıl ele geçirdi?
Bilgisayarınızda güvenlik yazılımları ile ileri derecede bir güvenlik önlemi almış olmanız kesin bir çözüm değildir. Arkadaşınızın veya halka açık(Internet Cafe) bilgisayarlar da girmiş olduğunuz kullanıcı bilgileriniz ile evinizde ki bilgisayarda almış olduğunuz iyi güvenlik önlemlerinin boşa çıkacağını belirtmek isteriz.Şifrenizi buraya tıklayarak değiştirebilirsiniz. Karakterinizin veya üyeliğiniz kötü niyetli kullanıcılar tarafından ele geçirilmişse, buraya tıklayarak yardım alabilirsiniz.
Alper ÇİÇEK

http://www.facebook.com/istanbulkiyametvakti[/center]

StayAway
Labirent Rehberi
Labirent Rehberi
İletişim:

Re: İKV Hesap Güvenliği

Mesaj gönderen StayAway » 12 Mar 2012 05:50

2.) Sahte E-Posta ve Tehlikeler!(Phishing)

Sahte e-postalar, kötü amaçlı kişiler tarafından sık kullanılan bir stratejidir. Sosyal Mühendisliğin stratejisi olan "Phishing", "Oltalama Sanatı" olarak bilinmektedir. Kendisini İKV Destek Takımı'ndaymış gibi göstererek, size cazip teklifler sunar ve hesap bilgilerinizi istemektedir.
  • İKV Destek Takımına katılmak için kullanıcı bilgilerim isteniyor.Hesap bilgilerimi paylaşmam gerekiyor mu?
Kesinlikle hesap bilgilerinizi paylaşmayınız. Tarafınıza gönderilen mail sahtedir. İKV Destek Takımı'ndan tarafınıza gönderilen e-postalar içeriğinde hiç bir zaman kullanıcı adı ve şifrenizi istememektedir. Maili önemsiz olarak işaretlemeniz ve kullanıcı bilgilerinizi paylaşmamanız hesabınızın güvenliği için son derece önemlidir.
  • Etkinliklerden veya eşsiz fırsatlar sadece bana özel bir ödül kazandığımı belirten mail geldi. Kullanıcı bilgilerim isteniyor. Ödülümün hesabıma yüklenmesi için kullanıcı bilgilerini mail ile geri dönüş yapmam gerekir mi?
Ödülünüzün teslim edilebilmesi için kullancı bilgileriniz gerekmemektedir. Lütfen kullanıcı bilgilerinizi paylaşmayınız.
  • İKV Destek Takımı'ndan gelen bir mailin sahte olup olmadığını nasıl anlarım?
İKV Destek Takımı'ndan gelecek maillerde hiç bir zaman kullanıcı bilgileriniz istenmemektedir. Bazı sahte e-postalar gerçeğine çok yakın olarak düzenlendiği ve mail adresinin gizlendiği için anlamayabilirsiniz. E-Postanın gerçek olup olmadığını anlamak için durum çubuğuna gelerek mail adresini kontrol edebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Bazı sahte e-postalar direkt hesap bilgilerinizi istemek yerine gerçeğine yakın bir web sitesine sizi yönlendirebilir. Sahte web sitelerinde zararlı yazılımlar veya kullanıcı bilgilerinizi girmeniz istendiği bölümler olabilir. Lütfen kullanıcı bilgilerinizi sahte web sitelerinden giriş yapmayınız.

Sahte Mail Örneği

Merhaba,

Facebook Bul Kazan/ Facebook Bil Kazan etkinliğinde sormuş olduğumuz soruya en kısa zaman içerisinde doğru cevabı vererek bizden ödül kazandınız. Ödülünüzün yüklenebilmesi için lütfen aşağıdaki formatta bilgilerinizi bize gönderiniz.
Ödülünüzün yüklenebilmesi için gerekli bilgiler;

Kullanıcı Adı:
Şifre:

İKV Destek Takımı

Not: Örnek olarak hazırlanmış sahte bir mail içeriğidir. Ödülünüzün yüklenebilmesi için kullanıcı bilgileriniz gerekmemektedir. Facebook Bil Kazan, Bul Kazan veya Kayıp Çocuk etkinliğimizde kazanan oyuncularımıza mail yolu ile iletişime geçilmemektedir.
Alper ÇİÇEK

StayAway
Labirent Rehberi
Labirent Rehberi
İletişim:

Mesaj gönderen StayAway » 12 Mar 2012 05:51

3.) Yönetici Taklidi (Oyun İçi Phishing)

Sahte girişimler ile oyun içinde de karşı karşıya gelebilirsiniz. Kötü niyetli kişilerin oyun içinde kullandığı bir diğer yöntem ise kendisini İKV Destek Takımı görevlisi gibi tanıtarak ve destek görevlisinin adını benzeterek sizden kullanıcı bilgilerinizi istemesidir. Hiç bir İKV Destek Takımı görevlisi sizden kullanıcı bilgilerinizi istemez. Örneğin; Sohbet penceresinde kendisini yönetici gibi göstermeye çalışır ve temel amacı size eşsiz fırsatlar sunarak kullanıcı bilgilerinizi almaktır.
  • İKV Destek Takımı görevlisi olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki hiç bir İKV Destek Takımı ve takıma bağlı görevliler sizden kullanıcı bilgilerinizi istemezler. Gerçek görevli olup olmadığını anlamak arkadaş veya yasaklı listesinize ekleyin.İKV Destek Takımı görevlisi, arkadaş veya yasaklı listesine eklenememektedir.

Resim
Alper ÇİÇEK

StayAway
Labirent Rehberi
Labirent Rehberi
İletişim:

Mesaj gönderen StayAway » 12 Mar 2012 05:52

4.) Sahte Sobee Giriş Sayfaları (Web Phishing)

Kötü niyetli kullanıcıların en sık kullandığı yöntemlerden biriside İstanbul Kıyamet Vakti oyunumuzun giriş sayfasının tasarımını birebir taklit edip, farklı bağlantı adresleri ile oyun içi veya e-posta iletişimi ile hedef avına göndermesidir. Gerçek dışı vaatler ile oyuncuyu cezbedici bir takım şeyler sunmaktadır.

• Sahte Sobee giriş sayfasını kullandım, sahte olduğunu geç fark ettim. Ne yapmalıyım?
Sahte Sobee giriş sayfasında, yapmış olduğunuz üye girişi ile kullanıcı bilgileriniz kötü niyetli kişilere gönderilmektedir. Şifrenizi en kısa zamanda buraya tıklayarak değiştirebilirsiniz. Eğer karakteriniz veya üyeliğiniz kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiyse, endişe etmeden YARDIM! konumuzu buraya tıklayarak sırası ile adımları gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  • Sahte Sobee giriş sayfası olup olmadığını nasıl ayırt edebilirim?
Sahte bir giriş sayfası olup olmadığını anlamak ise çok kolaydır. Oyunumuzun tek sitesi http://www.istanbuloyun.com 'dur. Sitemizin sonuna hiç bir zaman gg, org, biz, info, tk ve bunun gibi uzantılar almaz. Öncelikle adres çubuğunda yer alan bağlantı adresine dikkat etmemiz gerekmektedir.

Sahte Sobee giriş sayfası Örneği:
Resim
Alper ÇİÇEK

StayAway
Labirent Rehberi
Labirent Rehberi
İletişim:

Mesaj gönderen StayAway » 12 Mar 2012 05:52

5.) Zararlı Yazılım İçeren Web Siteleri

Kötü niyetli kullanıcıların kullandığı en tehlikeli yöntemidir.E-Posta veya oyun içinden size gerçek olmayan vaatler sunarak, zararlı yazılımlar içeren web sitelerine çekmesidir. Keylogger gibi klavye kaydedici zararlı yazılımlar bu şekilde bilgisayarına bulaşmış olacaktır. Sahte Sobee giriş sayfasına, kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapmasanız bile kötü niyetli kişiler tarafından bilgileriniz ele geçirilecektir.
  • Zararlı yazılım içeren web sitelerinden nasıl korunurum?
1)Zararlı yazılım içeren web sitelerinden korunmak aslında oldukça basit gibi gözükse de kullanıcıyı çok zorlamaktadır. Güncel bir anti-virüs uygulamanızın olması gerekmektedir.Zararlı yazılım içeren web sitesine girdiğinizi düşünüyorsanız, anti-virüs uygulamanız ile bilgisayarınızı taratınız.

2)Oyun içi veya E-posta ile gelen, daha önceden hiç duymadığınız web sitelerine giriş yapmayınız.

ÖNEMLİ: Anti-virüs yazılımınızın, çoğu kullanıcı tarafından tercih edilip kullanılan olmasına lütfen dikkat ediniz. Tercih edilmeyen, duyulmayan anti-virüs yazılımları bilgisayarınıza ve kişisel bilgilerinize daha çok zarar verebilir.
Alper ÇİÇEK

Kilitli

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir